Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 312

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Region turystyczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Współpraca międzyorganizacyjna zależy od wielu czynników, w tym od podobieństwa i różnic między parterami w zakresie np. kultury organizacyjnej, posiadanej wiedzy, zasobów czy też lokalizacji geograficznej względem siebie. Różnice te można analizować, wykorzystując koncepcję dystansu, który może występować w różnych wymiarach. Celem artykułu jest identyfikacja wymiarów dystansu i wskazanie, jak oddziałują one na współpracę gospodarczą w regionie turystycznym. Aby osiągnąć ten cel, wykorzystano badania nad współpracą w postaci wywiadów półstrukturyzowanych z przedsiębiorcami turystycznymi działającymi w różnych polskich gminach. Badania pokazały, że wszystkie rodzaje wymiarów dystansu (poznawczy, komunikacyjny, organizacyjny, funkcjonalny, społeczny, kulturowy oraz geograficzny) są ważne dla współpracy w turystyce, choć w odniesieniu do procesów związanych z danym terytorium (np. rozwojem turystyki) rola niektórych z nich, takich jak dystans społeczny czy geograficzny, jest kluczowa.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Regiony czy destynacje turystyczne. Kontrowersje wokół definiowania i nazywania
100%
Region jest pojęciem szeroko stosowanym zarówno w życiu codziennym, jak i w polityce, gospodarce, administracji, zarządzaniu i poznaniu naukowym. Występuje w języku potocznym, medialnym, politycznym, gospodarczym, a przede wszystkim w naukowych. Celem artykułu jest pokazanie ewolucji pojęcia region turystyczny oraz wskazanie kontrowersji w jego definiowaniu i nazywaniu. Większość specjalistów zajmujących się geografią turyzmu uważa region turystyczny za kategorię istniejącą obiektywnie i dającą się wydzielić zarówno na podstawie analizy rozmieszczenia ruchu turystycznego, jak i zjawisk z nim związanych (np. walorów turystycznych, zagospodarowania turystycznego, podaży usług turystycznych). W literaturze oprócz terminu region turystyczny używa się zamiennie takich określeń, jak obszar turystyczny, obszar recepcji turystycznej, destynacja turystyczna. Termin tourism (tourist) destination, tłumaczony jako obszar recepcji turystycznej, określa dosłownie miejsce migracji i penetracji turystycznej. Pojęcie to stosowane jest w większości przypadków do analizy zjawisk turystycznych w wymiarze lokalnym lub regionalnym w odniesieniu do miejscowości, mikroregionów lub regionów bez specjalnej potrzeby definiowania. W artykule porównano znaczenie i zakresy tych terminów, zestawiając je w tabeli 1. Wypracowanie ujednoliconych standardów terminologicznych jest aktualnym wyzwaniem dla naukowców badających różnorodne aspekty zjawisk turystycznych lokowane w przestrzeni geograficznej.(abstrakt oryginalny)
3
100%
Pojęcie region turystyczny bywa używane w różnych znaczeniach, w tym także w sensie ekonomicznym. Jednak wciąż istnienie ekonomicznego regionu turystycznego, jego delimitacja lub struktura są identyfikowane przez różnych autorów na podstawie bardzo różnych kryteriów. Co więcej, wśród kryteriów tych kluczowe znaczenie mają kwestie pozaekonomiczne. W tej sytuacji celowe jest wskazanie, że jako region turystyczny w ekonomicznym sensie powinien być rozumiany obszar, na którego gospodarkę w dominującym stopniu oddziałują ekonomiczne skutki ruchu turystycznego. Obszar taki składa się z "bazy" (którą stanowi obszar recepcji turystycznej) oraz z "zaplecza", czyli obszaru produkcji dóbr konsumowanych w obszarze recepcyjnym. Wzajemne relacje pomiędzy "bazą" i "zapleczem" są właściwe dla regionu węzłowego, podczas gdy każda z tych części ma wewnętrznie charakter regionu strefowego.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Współpraca w kształtowaniu wizerunku obszaru turystycznego
100%
Na władzach samorządowych i tworzonych przez nie strukturach spoczywa przede wszystkim zadanie tworzenia warunków dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości w turystyce, jak również organizowania i wspierania działalności promocyjnej oraz informacyjnej na rynku turystycznym, o ile działania związane z kreowaniem produktu stanowią domenę przedsiębiorstw i organizacji turystycznych. Połączenie działań tych podmiotów oparte głównie na zasadzie komplementarności - w mniejszym stopniu substytucyjności - wzmacnia szanse rynkowe zorganizowania sieciowego produktu turystycznego i stanowi warunek spójności wizerunku danego obszaru. Celem artykułu jest przedstawienie istoty, korzyści i warunków współpracy w kształtowaniu wizerunku obszaru turystycznego.(abstrakt oryginalny)
W województwie podlaskim występuje znaczna liczba miejsc i miejscowości, które wymagają turystycznego zagospodarowania. Terenem, który nie został dostrzeżony przez mieszkańców i władze samorządowe pod względem zagospodarowania turystycznego, jest obszar przyrodniczo-krajobrazowy im. Prof. J.B. Falińskiego w Haćkach, liczący 164 ha. Projekt w sprawie ustanowienia zespołu przyrodniczo- krajobrazowego pod nazwą "Haćki" im. Prof. J.B. Falińskiego został sporządzony przez Towarzystwo "Haj" na podstawie wieloletnich wyników badań naukowych prof. J.B. Falińskiego i prof. A. Bery, archeologów z Instytutu Archeologii i Etnologii w Warszawie oraz wielu innych autorytetów naukowych. Opisany obszar spełnia formalne, jak i faktyczne warunki do ustanowienia zespołu przyrodniczo- krajobrazowego, natomiast wymaga zagospodarowania, co pozwoli na utrzymanie, pielęgnowanie i prezentowanie naturalnych i kulturowych walorów tego terenu oraz rozwój rodzajów i form turystyki. Ustanowienie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego pod nazwą "Haćki" umożliwi rozwój zrównoważony w środowisku lokalnym i jednocześnie będzie szansą na pozyskanie środków finansowych z budżetu gminy i innych instytucji oraz organizacji rządowych i pozarządowych.(fragment tekstu)
Karpaty należą do głównych regionów turystycznych Polski, czemu sprzyjają szczególne walory turystyczne oraz długie tradycje rozwoju turystyki. Okres socjalizmu w regionie tym, podobnie jak i w całym kraju, zaznaczył się wyraźną dominacją nurtu socjalnego w zasadzie we wszystkich aspektach rozwoju turystyki. Dominował głownie wypoczynek i turystyka zorganizowana i dofinansowana ze środków państwowych i społecznych. Większość bazy noclegowej stanowiły zakładowe i branżowe ośrodki wypoczynkowe, zlokalizowane najczęściej w najatrakcyjniejszych miejscowościach turystycznych. Jest to także okres intensywnego rozwoju prywatnej inicjatywy, zwłaszcza w zakresie wynajmu kwater. Charakterystyczne były pobyty lecznicze w uzdrowiskach. Transformacja społeczno-gospodarcza związana ze zmianami politycznymi po 1989 r. zmieniła znacząco obraz turystyki, która współcześnie przyjmuje model charakterystyczny dla rozwiniętych krajów Europy Zachodniej. System opiera się w dużej mierze na prywatnej własności zarówno bazy noclegowej, jak i towarzyszącej. Szczególnie intensywny jest rozwój infrastruktury narciarskiej. Oferta sąsiedniej Słowacji spowodowała rozwój kąpielisk termalnych w oparciu o miejscowe zasoby wód cieplicowych. Widoczny jest także intensywny rozwój oferty agroturystycznej. Zgodnie z obserwowanymi na świecie trendami wzrasta rola turystyki poznawczej, opartej na walorach kulturowych (nowe atrakcje, szlaki kulturowe itp.). Zmianom ulegają także uzdrowiska (postępująca prywatyzacja), co wiąże się z ze wzrostem znaczenia usług typu spa i wellenss. Rozwija się także wypoczynek podmiejski (weekendowy i świąteczny), czemu sprzyja bezpośrednie sąsiedztwo dużych aglomeracji miejskich (GOP, Kraków, Tarnów, Rzeszów). Przekłada się to na wzrastającą liczbę drugich domów.(abstrakt autora)
Celem artykułu jest przybliżenie zagadnień związanych z promocją regionu turystycznego przy wykorzystaniu narzędzia promocyjnego jakim są eventy, ze szczególnym uwzględnieniem masowych imprez biegowych. Na wstępie, w części teoretycznej artykułu, zaprezentowano problematykę turystyki sportowej, w tym biegowej, jej podobieństw ze sportem oraz turystyką kwalifikowaną. Przedstawiono również istotę oraz cechy działań związanych z organizacją eventów. W dalszej części zaprezentowano rozwój masowych imprez biegowych w Polsce na przestrzeni ostatnich lat. W części końcowej omówiono przykłady organizacji masowych imprez biegowych w Polsce odbywających się w regionach, w których dominuje funkcja turystyczna. Jako przykłady wybrane zostały biegi odbywające się w regionie Karkonoszy (Letni Bieg Piastów oraz Półmaraton Jeleniogórski) oraz biegi rozgrywane w okolicach małopolskich parków narodowych, tzw. Perły Małopolski(abstrakt oryginalny)
Cilento is a geographical territory at the Southern extremity of the Salerno Gulf and delimited in the north by the Sele River, in the east by Vallo di Diano, in the south by the Policastro Gulf and in the west by the Tirreno Sea. Cilento is well known for its coastline from Agropoli to the mouth of the Bussento River and the best known resorts are "Marina di Camerota, Capo Palinuro, Marina di Ascea, S. Maria di Castellabate". Since 1991, almost all the area has been protected by the institution of a national park. The National Park of Cilento e Vallo di Diano (181.048 hectares) is the second largest protected area in Italy. The size of the Park determines the simultaneous presence of different areas of great natural and environmental value and beautiful landscapes. There is also historical and cultural heritage of great worth. The following three quotations reflect the most important issues for the development of the region, in which the park may play a crucial role.(original abstract)
Networking (sieciowanie), czyli tworzenie wartości poprzez rozwijanie wielowymiarowej architektury relacji, staje się współcześnie coraz aktualniejszym zagadnieniem w różnych obszarach działalności gospodarczej, politycznej i społecznej. Świadczyć może o tym m.in. pojawianie się w strategii Europa 2020 postulatu promowania klastrów (będących formą współpracy sieciowej) jako narzędzia kształtowania środowiska biznesowego, zwłaszcza dla MŚP. Networking można rozpatrywać i analizować na różnych poziomach, począwszy od wewnątrzorganizacyjnego aż po globalny. Z punktu widzenia dalszych rozważań szczególnie interesujący będzie regionalny poziom współpracy sieciowej. Znaczenie networkingu w kontekście regionalnym ujawnia się m.in. poprzez ułatwiony dostęp do rzadkich zasobów i rozpoznawanie możliwości kooperacyjnych, wspieranie przedsiębiorczości, wymianę informacji i tworzenie wiedzy lub wspieranie procesów innowacyjnych. Rezultatem sieciowania jest wzrost konkurencyjności regionów, w tym także regionów turystycznych. Potwierdzają to badania K. Pavlovich, która uważa, że powiązania między organizacjami funkcjonującymi w ramach jednego regionu turystycznego są kluczowym czynnikiem tworzenia strategicznej dźwigni konkurencyjnej(fragment tekstu)
Po zniesieniu kontroli granicznych pomiędzy Polską i Republiką Czeską w 2007 roku Karkonosze stały się popularnym regionem turystycznym. Dla Czechów jest to jeden z najważniejszych regionów turystycznych, natomiast dla Polski jest to drugi tego typu region zaraz po Tatrach. Pomimo, iż jest to podobny region widocznych jest wiele różnic odnoszących się co do turystyki po obu stronach granicy. Obszar Karkonoszy jest inaczej odbierany i zarządzany po polskiej stronie granicy oraz inaczej po czeskiej. Przedmiotem badań opisanych w niniejszym artykule są wybrane miejscowości turystyczne położone na obszarze pasma górskiego Karkonoszy. Celem rozważań jest wskazanie różnic w natężeniu ruchu turystycznego po obu stronach granicy. W realizacji powyższego celu posłużono się metodą analizy danych wtórnych oraz doświadczeniami i obserwacjami własnymi autora. (abstrakt oryginalny)
The purpose of this paper is to examine the hypothesis that the efficiency of Spanish tourism regions for the period 2005-2013 is determined by a group of contextual variables. In contrast with monitoring reports based on descriptive methods, this paper uses the Data Envelopment Analysis (DEA) bootstrap semiparametric procedure to investigate efficiency determinants. An innovative analysis addresses the problem of the stability of efficiency estimates of random changes in the isolated exogenous variables. The statistical significance of the potential attractors can offer a tool for strategic decisions, and no previous work compares the stability analysis results to the estimates derived from the two-stage algorithm. The model appropriately fits the data, with all the coefficients being of the correct sign and statistically significant. Hence, the fact that the exogenous variables influence the hypothesis is confirmed by the results, and the stability analysis helps to verify the significance of each variable. We also extend the traditional DEA analysis by exploring efficiency and productivity changes using the slacks-based measure (SBM) model and the bootstrapped Malmquist index approach to obtain total productivity growth estimates. (original abstract)
W artykule przedstawiono aspekty teoretyczne finansowania obiektów informacji turystycznej, które stanowią istotny element potencjału turystycznego regionu. Rozważania teoretyczne zostały zilustrowane badaniami funkcjonowania informacji turystycznej w województwie zachodniopomorskim oraz w regionie jeziora Balaton (Węgry). Przedstawione badania koncentrują się na instytucjonalnych aspektach funkcjonowania systemu informacji turystycznej, a w szczególności na problemach jego finansowania. (abstrakt oryginalny)
Zadaniem opracowania jest prezentacja wybranych fragmentów wyników badań ankietowych zachowań konsumentów na rynku turystyki wiejskiej w Polsce. Przeprowadzono charakterystykę osób wypoczywających na terenach wiejskich, motywów wyboru takiej formy wypoczynku oraz ważnych elementów zachowań konsumpcyjnych związanych z określonym wypoczynkiem.
Celem artykułu jest analiza wpływu transportu związanego z obsługą turystów, zarówno na środowisko przyrodnicze jak i społeczeństwo oraz podkreślenie roli władz lokalnych i branży turystycznej w kreowaniu zrównoważonego systemu transportu. Władze lokalne mają wpływ zarówno na dochody jak i koszty funkcjonowania transportu zbiorowego oraz na wprowadzanie proekologicznych strategii rozwoju poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. Niezbędne jest traktowanie rozwoju zbiorowego transportu lokalnego jako priorytet w strategii rozwoju obszarów posiadających niezaprzeczalne walory przyrodnicze.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono aktualne tendencje w odniesieniu do turystyki zagranicznej na terenie województwa lubelskiego w katach 2001-2008 z uwzględnieniem liczby przekroczeń granicy przez cudzoziemców oraz liczby turystów. W przypadku przyjazdu turystów wyodrębniono odwiedzających wg celów turystycznych, liczby noclegów, długości pobytu i poniesionych wydatków. Dokonano analizy przyczyn spadku przyjazdów na Lubelszczyznę, jak również wykazano korzystne zjawiska związane z przewartościowaniem celów przyjazdu gości odwiedzających woj. lubelskie. Ukazano szansę zainteresowania Lubelszczyzną przez gości zagranicznych poprzez budowę infrastruktury transportu lotniczego w Świdniku koło Lublina.(abstrakt oryginalny)
Article is about dwelling function in local plannes of spatial planning in gminas from zachodniopomorskie region. In article were analysed especially tourist areas and small cities. From analysis, it follows that progress in planning - works in tourist gminas is, in particular in respect to local plans, unsatisfying. Development risks and limitations are in obvious way accomulated primarily in the areas with most dynamic development.(original abstract)
17
Content available remote Formy i uwarunkowania koopetycji na obszarach turystycznych
76%
Celem niniejszego artykułu jest (...) identyfikacja form koopetycji oraz czynników warunkujących ich wystąpienie i rozwój na obszarach turystycznych na przykładzie miasta Wisła. Przedstawiono wyniki badań prowadzonych w formie wywiadów pół-strukturyzowanych z 48 podmiotami zrzeszonymi w "Wiślańskiej Organizacji Turystycznej" (WOT). Badani przedsiębiorcy byli pytani o relacje z innymi przedsiębiorcami, w tym między innymi z ich bezpośrednimi konkurentami z terenu Wisły. Artykuł składa się z trzech podstawowych części. W pierwszej przedstawiono przesłanki nawiązywania relacji koopetycji w sektorze turystycznym oraz omówiono zagadnienia prezentowane w dotychczasowej literaturze z tego zakresu. Wskazano tym samym, że wiedza z zakresu form koopetycji i ich uwarunkowań jest ciągle niewystarczająca. Następnie, w części drugiej, omówiono metodykę prowadzonych badań naukowych. Część trzecią stanowią rezultaty badawcze. (fragment tekstu)
18
76%
Dzięki szerokiego wachlarzowi oferowanych możliwości, zintegrowane systemy smart cards coraz częściej znajdują zastosowanie jako nowoczesne instrumenty polityki marketingowej regionów turystycznych. Władze aglomeracji, które zdecydowały się na implementację kart mogą liczyć na wzrost zainteresowania i rozwój turystyki miejskiej. W odniesieniu do polskich rozwiązań, pożądana jest integracja funkcjonujących systemów kart miejskich i kart turysty. Oczekiwana jest także większa współpraca podmiotów już partycypujących w ramach jednego przedsięwzięcia. Wzrastające znaczenie będą zyskiwać destynacje promujące się w ramach międzynarodowych programów marketingowych kart turystycznych.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Region turystyczny jako pojęcie
76%
Obie składowe części pojęcia są dyskusyjne i niejednoznaczne. Dla jasności wywodu potrzebne jest ich własne zdefiniowanie. Należy uznać, że region oznacza część przestrzeni o charakterystycznych cechach, które odróżniają ją od sąsiednich. Znacznie większe trudności występują przy definiowaniu turystyki. Autor - po wieloletnich analizach i przemyśleniach - przyjmuje, iż turystyka to podróżowanie w celach rekreacyjnych. Wyłania się stąd możliwość ustalenia, że region turystyczny to część przestrzeni fizycznej objęta lub która może być objęta ruchem turystycznym. Mimo tego zawężenia znaczenia nadal bardzo rozległy pozostaje zakres zainteresowań tą formą aktywności człowieka. Dla jasności wywodu zaproponowano kolejne, bardziej szczegółowe definicje: - region turystycznego zagospodarowania (zainwestowania), - region ruchu turystycznego (aktywności turystycznej), - region atrakcyjności turystycznej. Definicje te można zastosować odpowiednio do rekreacji pobytowej, np. region rekreacji pobytowej. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie - funkcja turystyczna regionu
76%
W artykule zaprezentowano jeden z regionów turystycznych Lubelszczyzny - Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Na podstawie wyników badań terenowych poddano analizie ogólnodostępną bazę noclegową oraz prywatne domki letniskowe. Przy wykorzystaniu wskaźników Baretje'a i Deferta oraz Kowalczyka przedstawiono stopień rozwoju funkcji turystycznej i letniskowej w gminach Pojezierza. Na tej podstawie określono typy funkcjonalne gmin Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.