Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 161

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Regional Operational Programme (ROP)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
1
100%
Niniejsza publikacja ma na celu przedstawienie w opisowy sposób zadań, które postawił sobie zarząd województwa zachodniopomorskiego i poprzez środki z Unii Europejskiej próbuje je zrealizować. Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 (RPO WZ) został zatwierdzony przez Komisję Europejską w dniu 11 października 2007 r. Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 (RPO WZ) to jedna z dróg realizacji Strategii Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego do roku 2020. Mówiąc wprost - RPO WZ to jeden z programów, które umożliwiają dofinansowanie projektów z funduszy strukturalnych w naszym regionie. (fragment tekstu)
2
80%
Przedmiot i cel pracy: Przedmiotem artykułu są środki jednostek samorządu terytorialnego zaangażowane w ramach wkładu własnego w Regionalnych Programach Operacyjnych. Celem badań jest ocena poziomu zaangażowania tych środków w projekty realizowane w ramach RPO. Materiały i metody: W artykule posłużono się analizą danych wtórnych uzyskanych z Banku Danych Lokalnych, danych pochodzących z dokumentów programowych oraz dostępnej literatury. Wyniki: W wyniku rozważań podjętych w artykule nie stwierdzono znaczących różnic w wydat - kowaniu środków w poszczególnych latach. Jednak w perspektywie 2014-2020 wartość środków JST jest wyższa. Wnioski: Podział regionalny wartości środków JST zaangażowanych w poszczególne programy regionalne jest dość mocno związany z całkowitą wartością całego danego programu oraz zauważalne jest zróżnicowanie miedzy perspektywami. Środki JST przeważają w przypadku krajowych środków publicznych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest próba ukazania znaczenia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013 dla rozwoju turystyki biznesowej na Opolszczyźnie. Materiał badawczy w niniejszej pracy ma charakter wtórny i został pozyskany w wyniku studiowania literatury, opracowań bibliograficznych oraz raportów. Zastosowano metodę opisową, która należy do grupy metod badawczych o charakterze indukcyjnym. W pracy przybliżono pojęcie "turystyki biznesowej", scharakteryzowano Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego na lata 2007-2013 oraz przedstawiono inwestycje realizowane z jego środków w obszarze turystyki biznesowej.(fragment tekstu)
Regionalny Program Operacyjny dla Dolnego Śląska na lata 2007-2013 jest jednym z podstawowych narzędzi realizacji polityki spójności przez władze wojewódzkie. W okresie 2007-2013 program dysponuje alokacją 1 213 14 mln euro pochodzących z bud-żetu Unii Europejskiej. Jeden z priorytetów programu "Odnowa zdegradowanych obszarów miejskich na terenie Dolnego Śląska (Miasta)" podejmuje działania na rzecz rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich. Środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w priorytecie "Miasta" przekraczają wartość 106 mln euro. Do połowy 2010 r. proces wdrażania priorytetu "Miasta" obejmował przygotowanie i zatwierdzenie 37 lokalnych programów rewitalizacji. Podjęto również decyzję o współfinansowaniu 251 projektów. Przedsięwzięcia przewidziane do realizacji obejmują zagadnienia dotyczące odnowy zdegradowanej infrastruktury technicznej i problemów społecznych. (abstrakt oryginalny)
Stan środowiska a także infrastruktury ochrony środowiska jest jednym z czynników decydujących o jakości życia mieszkańców na danym terytorium. Celem głównym Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 było Podniesienie poziomu życia mieszkańców Dolnego Śląska oraz poprawa konkurencyjności regionu przy respektowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Realizacja tego celu miała zostać osiągnięta poprzez realizację celów przypisanych do poszczególnych priorytetów. Celem realizacji priorytetu IV Środowisko i bezpieczeństwo ekologiczne była poprawa stanu środowiska naturalnego, zapobieganie jego degradacji i zachowanie różnorodności biologicznej oraz walorów przyrodniczych Dolnego Śląska, a także poprawa poziomu bezpieczeństwa w regionie, poprzez przeciwdziałanie naturalnym i technologicznym zagrożeniom, likwidację ich skutków oraz wspieranie działających w tym zakresie służb ratowniczych. Celem opracowania będzie pokazanie jak realizacja projektów dofinansowanych w ramach priorytetu IV przyczyniła się do poprawy stanu środowiska oraz infrastruktury służącej ochronie środowiska. W tym celu porównane zostaną efekty zrealizowanych projektów z danymi statystycznymi dotyczącymi stanu środowiska i infrastruktury środowiskowej na terenie województwa. Analiza przeprowadzona zostanie w poszczególnych komponentach środowiska, które odpowiadają zakresowi tematycznemu poszczególnych działań realizowanych w ramach priorytetu IV. Analiza prowadzona będzie zatem w obszarze: gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej, jakości powietrza, infrastruktury przeciwpowodziowej, rekultywacji terenów zdegradowanych, ochrony środowiska przed zagrożeniami naturalnymi i technologicznymi oraz ochrony bioróżnorodności.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Pomoc publiczna w ramach regionalnych programów operacyjnych
80%
Instrumentem wspierania rozwoju regionów Wspólnoty Europejskiej są fundusze unijne. Ich zadaniem jest wsparcie restrukturyzacji i modernizacji gospodarki. Doświadczenia krajów rozwiniętych wskazują, że przedsiębiorczość odgrywa olbrzymią rolę w gospodarce, stając się stymulatorem jej rozwoju. Polska przedsiębiorczość znajduje się obecnie na szczególnym etapie rozwoju. W dobie zmian gospodarczych i postępującego procesu globalizacji oczywistym staje się konieczność rozwoju bardziej konkurencyjnych podmiotów. Problem pozyskiwania kapitału stanowi najdotkliwszą przeszkodę rozwoju. Jest hamulcem w umacnianiu pozycji rynkowej wielu podmiotów. Programy operacyjne są najważniejszym narzędziem zapewnienia wzrostu gospodarczego, konkurencyjności i innowacyjności podmiotów gospodarczych w Polsce. W przypadku wspierania ze środków publicznych podmiotów możemy domniemywać wystąpienie pomocy publicznej - otrzymanie nieuzasadnionych korzyści, wynikających z zarządzania środkami publicznymi. Za zgodną ze wspólnym rynkiem może zostać uznana pomoc przeznaczona na sprzyjanie rozwojowi gospodarczemu regionów, w których poziom życia jest nienormalnie niski lub regionów, w których istnieje poważny stan niedostatecznego zatrudnienia. Pomoc publiczna tworzy szanse rozwoju przedsiębiorczości i daje nowe możliwości dla polskiej przedsiębiorczości, w postaci pobudzenia i ożywienia gospodarczego. Pomoc publiczna może być znaczącym źródłem finansowania rozwoju oraz poprawy bieżącej kondycji finansowej podmiotu gospodarczego, poprzez dostarczenie wpływów pieniężnych na inwestycje oraz łagodzenie zobowiązań publicznych poprzez ulgi, zwolnienia i umorzenia podatków. (fragment tekstu)
Komunikacja jest podstawą funkcjonowania każdej organizacji, a jej niska skuteczność wpływa negatywnie na efektywność całej organizacji. Wszelka współpraca między organizacjami wymaga komunikowania, które warunkuje kształtowanie relacji międzyorganizacyjnych. Współcześnie obserwuje się, że budowanie przez organizacje wzajemnych relacji poprzez sprawną komunikację staje się kluczem do osiągnięcia sukcesu. Celem artykułu jest identyfikacja ograniczeń utrudniających komunikację między instytucjami wdrażającymi RPO, które mają wpływ na efektywne wykorzystanie funduszy strukturalnych, i zaproponowanie kierunków zmian. Przeprowadzona analiza może być podstawą działań prowadzących do lepszego, bardziej efektywnego wykorzystania funduszy strukturalnych w kolejnych okresach programowania. W pierwszej części artykułu uwagę poświęcono roli systemu instytucjonalnego RPO na lata 2007-2013 w procedurze podejmowania decyzji odnośnie do dystrybucji funduszy strukturalnych. W drugiej części przytoczono wyniki badań empirycznych, które oparto na wykorzystaniu analizy dokumentacji na szczeblu regionu, wywiadu skategoryzowanego z przedstawicielami IZ i IP II oraz badania ankietowego beneficjentów RPO WP 2007-2013 Osi Priorytetowej 1 dla Działania 1.1 Poddziałania 1.1.2 i Działania 1.2. Artykuł kończy się podsumowaniem, w którym przedstawiono wnioski z badań.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie nowego narzędzia rozwoju terytorialnego, jakim są zintegrowane inwestycje terytorialne, oraz ich powiązań z regionalnymi programami operacyjnymi. W artykule porównano także wsparcie w ramach ZIT w poszczególnych województwach, opisano możliwe kierunki interwencji, jak również podjęto próbę określenia, jaką rolę mogą odegrać ZIT w rozwoju miejskich obszarów funkcjonalnych. Wykorzystano studia literaturowe, metodę opisową oraz analizę porównawczą(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania była próba zidentyfikowania i oceny regulacji normatywnych określających postępowanie w sprawie zwrotu środków unijnych na gruncie prawa polskiego w perspektywie finansowej 2014-2020 oraz zbadania, czy postępowanie to umożliwia skuteczne odzyskiwanie dofinansowania unijnego wypłaconego beneficjentom w sposób niezasadny. Badania zostały przeprowadzone na przykładzie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 i obejmowały lata 2014-2021. Zasadnicze elementy procedury zwrotowej zostały uregulowane w art. 207 ustawy o finansach publicznych. W zakresie decyzji o zwrocie dofinansowania ze środków UE beneficjenci mieli prawo do skorzystania z procedury odwoławczej. W dalszej kolejności byli uprawnieni do wniesienia skargi do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego, a także skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ukształtowany w taki sposób stan prawny skutkował niskim odsetkiem decyzji umarzających postępowanie, co nie było korzystne z punktu widzenia beneficjentów. Rygoryzm procedury zwrotu środków unijnych był w pewnym stopniu niwelowany przez działalność orzeczniczą sądów administracyjnych.(abstrakt oryginalny)
Członkostwo w strukturach Unii Europejskiej (UE) to z jednej strony funkcjonowanie na jednolitym rynku europejskim, charakteryzującym się brakiem barier dla wymiany towarów i usług, transferu czynników produkcji oraz dużą intensywnością konkurencji, na którym obowiązują określone przez UE reguły, z drugiej natomiast, akcesja do Unii Europejskiej oznacza możliwość aktywnego uczestniczenia w unijnych politykach finansowanych ze środków budżetowych UE [Pawlas, 2016]. Unia Europejska stanowi ważny podmiot gospodarki światowej, jednak jej międzynarodowa pozycja nie w pełni odpowiada aspiracjom państw europejskich. Uznając, że dla poprawy międzynarodowej konkurencyjności UE konieczne jest wypracowanie większej innowacyjności europejskiej gospodarki, Unia Europejska inicjowała i podejmowała szereg działań, mających pobudzać rozwój innowacji na poziomie przedsiębiorstw, sektorów, regionów oraz państw członkowskich. Rozwój inteligentny oparty o innowacje stanowi istotny element Strategii Europa 2020, która wytycza kierunki rozwoju UE w latach 2010-2020. Polityka Spójności Ekonomicznej, Społecznej, Terytorialnej UE, realizowana w perspektywie finansowej 2014-2020, musi być w pełni zgodna z założeniami Strategii Europa 2020, a część projektów współfinansowanych ze środków UE w ramach tej polityki koncentruje się właśnie na innowacjach. (fragment tekstu)
W perspektywie finansowej 2014-2020 Unia Europejska poszukuje jak najszerszych możliwości wykorzystania instrumentów zwrotnych we wdrażaniu funduszy strukturalnych. W ramach każdego priorytetu inwestycyjnego powinny być przeprowadzone analizy pokazujące, w ramach których konkretnych projektów istnieje możliwość wykorzystania instrumentów zwrotnych. Celem artykułu jest zidentyfikowanie, czy w ramach priorytetu inwestycyjnego dotyczącego gospodarki odpadami uzasadnione jest zastosowanie instrumentów zwrotnych.(abstrakt oryginalny)
Władze publiczne oddziałują na przestrzenną strukturę zjawisk społeczno-ekonomicznych, często mając na celu pobudzanie rozwoju obszarów peryferyjnych gospodarczo. Narzędziem tego pobudzania są obecnie regionalne programy operacyjne (RPO). W RPO województwa lubelskiego do obszarów peryferyjnych zostały jednak skierowane jedynie nieznaczne środki, przeznaczone w części na tworzenie obiektów niezwiązanych z rozwojem społeczno-ekonomicznym. Przyczyną tego jest konieczność partycypacji beneficjentów w kosztach. W efekcie wydaje się, że realizacja RPO województwa lubelskiego nie spowoduje zmniejszenia wewnątrzregionalnych dysproporcji rozwojowych.(abstrakt oryginalny)
Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego na lata 2007- -2013 (RPO 2007-2013) jest jednym z narzędzi realizacji Strategii Rozwoju Województwa Opolskiego [2005]. Realizacja działań podjętych w ramach RPO jest możliwa dzięki środkom Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Z założenia środki EFRR mają być wydawane na działania zapewniające wsparcie zrównoważonego, zintegrowanego rozwoju gospodarczego oraz zatrudnienie na poziomie regionalnym i lokalnym. Biorąc pod uwagę uwarunkowania społeczno-gospodarcze województwa opolskiego, w tym min. wyniki analizy SWOT, należy mieć nadzieję, że dobrze opracowana strategia rozwoju oraz opracowany RPO WO przy odpowiednim zaangażowaniu JST przyczyni się do wykorzystania szans tkwiących w potencjale regionu i ograniczenia rozpoznanych zagrożeń rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia sposób funkcjonowania systemów monitoringu na przykładzie trzech regionalnych programów operacyjnych. Działanie systemów oceniono przez pryzmat dwóch funkcji: wsparcia procesów wdrażania oraz procesów zarządzania i planowania. Autorzy ustalili, że systemy monitoringu w ograniczonym stopniu realizują pierwszą i praktycznie w ogóle nie realizują drugiej funkcji. Wśród przyczyn tego stanu wskazują brak adekwatności i wiarygodności gromadzonych danych, brak procedur analizy danych i oderwanie monitoringu regionalnych programów operacyjnych od monitoringu strategii rozwoju województwa. (abstrakt oryginalny)
Fundusze unijne, które w latach 2007-2013 zasiliły polską gospodarkę, w pewnej części wykorzystane zostały także na działania rewitalizacyjne. Niemniej ranga tych działań w poszczególnych województwach nie była jednakowa, o czym świadczy m.in. umiejscowienie rewitalizacji w Regionalnych Programach Operacyjnych (RPO) oraz wielkość przewidzianych na nią środków. Istotna różnica zaobserwowana została w odniesieniu do procedury naboru projektów. Procedura ta, prześledzona na przykładzie województw dolnośląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, w znacznym stopniu zadecydowała o ostatecznym efekcie rewitalizacji w skali regionalnej, różnicując rodzaj beneficjentów, a także liczbę i wielkość dofinansowanych projektów. Wnioski płynące z przeprowadzonej analizy nabierają szczególnego znaczenia w perspektywie nowego okresu programowania 2014-2020. (abstrakt oryginalny)
Regionalne programy operacyjne stanowią przykład decentralizacji zarządzania procesami rozwojowymi, umożliwiającymi dostosowanie indywidualnych planów rozwojowych do potrzeb danej jednostki terytorialnej. Celem artykułu jest prezentacja założeń przyjętych przez samorządy województw: podkarpackiego, pomorskiego oraz mazowieckiego w regionalnych programach operacyjnych w dziedzinie turystyki. Autorka koncentruje się także na znaczeniu analizowanych dokumentów w polityce spójności Unii Europejskiej oraz czynnikach warunkujących koncentrację ruchu turystycznego w regionach. (abstrakt oryginalny)
W związku z integracją europejską ważnym problemem jest uwzględnienie roli samorządów województw w kreowaniu polityki regionalnej i w zarządzaniu regionalnymi programami operacyjnymi finansowanymi ze środków funduszy strukturalnych. Regionalne programy operacyjne obok programów sektorowych są zasadniczym elementem Narodowego Planu Rozwoju, będącego strategicznym dokumentem planistycznym scalającym na poziomie krajowym horyzontalne, sektorowe i regionalne interwencje publiczne o charakterze rozwojowym. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wprowadzony przez Zarząd Województwa Kujawsko- Pomorskiego pakiet rozwiązań antykryzysowych, jako skuteczne narzędzie przeciwstawiania się następstwom kryzysu gospodarczego. Celem badania była analiza wdrożonych rozwiązań w ramach wprowadzonego pakietu antykryzysowego oraz pozyskanie wiedzy od instytucji/podmiotów realizujących projekty kluczowe na temat rozwiązań pakietu antykryzysowego. W tym celu przeprowadzono badanie za pomocą ankiety elektronicznej - CAWI wśród wszystkich podmiotów znajdujących się na liście Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych. Stwierdzono, że w opinii projektodawców kluczowych wprowadzone w pakiecie antykryzysowym rozwiązania służące mobilizacji beneficjentów, w tym m.in. ogłaszane w Internecie rankingi podmiotów najsprawniej i najmniej sprawnie realizujących finansowane ze środków unijnych projekty nie zostały pozytywnie ocenione przez projektodawców kluczowych. Zaproponowany ranking podmiotów realizujących projekty najbardziej sprawnie i najmniej sprawnie pod kątem zgodności z harmonogramem można uznać za nieskuteczne rozwiązanie. (abstrakt oryginalny)
Sektor MSP stanowi jeden z priorytetowych adresatów pomocy strukturalnej Unii Europejskiej, co znalazło również swoje odzwierciedlenie w strukturze Programów Operacyjnych na lata 2007-2013 w Polsce, w tym w 16 Regionalnych Programach Operacyjnych, do których należy opisywany w niniejszym opracowaniu Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopoll1orskiego na lata 2007-2013. Wśród beneficjentów pomocy z funduszy strukturalnych UE znalazły się również najmniejsze podmioty należące do sektora MSP, czyli mikroprzedsiębiorstwa. Możliwość ubiegania się przez nie o wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych w ramach RPO WZ została przewidziana w ramach Poddziałania 1.1. I. "Inwestycje w mikroprzedsiębiorstwa". Analiza dokumentów programowych, jak i przebiegu dotychczasowych naborów wniosków o dofinansowanie w województwie zachodniopomorskim wskazuje, że procedury aplikowania o dotacje są skomplikowane i długotrwałe. Pomimo wprowadzonych w roku 2009 uproszczeń, w tym wyodrębnienia Schematu B "Małe dotacje", przedsiębiorcy wciąż muszą uporać się z kilkudziesięcioma dokumentami i zadbać o przygotowanie kilkunastu załączników. które są wymagane przez Instytucję Wdrażającą. Pomimo to dotacje unijne wciąż stanowią obiekt znacznego zainteresowania przedsiębiorców, którzy podejmują trud przygotowania projektów. Od roku2004 stały się one elementem życia gospodarczego polskich regionów i podmiotów uprawnionych do ubiegania się o wsparcie. W mediach wciąż trwają dyskusje na temat, na ile skomplikowane procedury są determinowane wprost przez decydentów z Brukseli, na ile zaś są wymysłem polskich urzędników i w jaki sposób wpływa to na wykorzystanie funduszy w skali kraju i poszczególnych województw. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono metodykę badań oraz wnioski poznawcze i praktyczne związane z oceną lokalnych i częściowo regionalnych inwestycji transportowych w województwie mazowieckim wspófinansowanych ze środków Unii Europejskiej w latach 2007-2013 (Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego). Analizie poddano indywidualny transport samochodowy. Zaprezentowano wskaźniki dotyczące pomiaru sprawności transportowo-osadniczej, opierające się na dostępności czasowo-przestrzennej pomiędzy ośrodkami różnego typu (stolica, miasta subregionalne, miasta powiatowe, siedziby gmin). Wyniki dowodzą słabej lub wręcz niezauważalnej poprawy dostępności. Potwierdziły to badania ankietowe przeprowadzone na 200-osobowej próbie użytkowników dróg - posiadaczy samochodów osobowych. Problemem na drogach lokalnych, zwłaszcza w okolicach Warszawy, pozostaje kongestia (zatłoczenie) ruchu, która zdaniem części respondentów nawet zwiększyła się. Korzystniej oceniono poprawę jakości nawierzchni dróg. We wnioskach postuluje się zatem o zwrócenie uwagi na planowanie inwestycji sieci drogowej zwłaszcza na obszarach najsilniej zurbanizowanych, szczególnie w kontekście postępującego rozpraszania zabudowy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.