Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 223

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Regional cooperation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
1
Content available remote Taiwan's Strategy of Integrating Into Global and Regional Economy
100%
Idea wolnego handlu i liberalizmu w sferze ekonomicznej była aktywnie promowana w ostatnich dekadach przez różne gremia i instytucje. Jednak w przypadku Tajwanu niekorzystne relacje dyplomatyczne z Chinami implikowały nie tylko zmniejszenie konkurencyjności i obecności tego kraju na rynkach międzynarodowych, ale także skutkowały postępującą marginalizacją w szerszych procesach regionalnej i globalnej integracji. Z tego względu celem niniejszego opracowania jest próba zarysowania głównych działań rządu Tajwanu (obecnych i planowanych) zmierzających do zwiększenia partycypacji państwa w procesach integracyjnych w wymiarze regionalnym i globalnym.(abstrakt oryginalny)
Omówiono powstanie i rozwój współpracy państw-założycieli Grupy Wyszehradzkiej skupiając się głównie na stosunkach słowackich z partnerami; problemach wewnętrznych Słowacji, stanowiska państwa w kwestiach integracji ze strukturami zachodnimi (NATO i UE), zapaści w ramach układu oraz odrodzeniu i ponownemu nawiązaniu współpracy po szczycie czterech państw w Bratysławie w 1999 roku.
Powstaniu Inicjatywy Trójmorza, formatu polityczno-ekonomicznego 12 państw UE, towarzyszy wzrost zainteresowania ze strony światowych mocarstw i państw regionu nienależących do UE. Celem badań jest analiza dotycząca zaangażowania trzech państw Europy Wschodniej: Białorusi, Ukrainy i Mołdawii, w projekty powstające w ramach TSI. W badaniach wykorzystano podejście neorealistyczne. Państwa te należą do obszaru postradzieckiego i poza Białorusią wykazują chęć współpracy z instytucjami zachodnimi, co budzi ostrą reakcję ze strony Federacji Rosyjskiej. Rezultatem badań będzie określenie ich partycypacji w realizowane przez TSI projekty, obejmujące infrastrukturę energetyczną, transportową i cyfrową. Państwa te są na drodze do bliższej współpracy z Inicjatywą, być może w ramach nowego formatu TSI plus. Za rozszerzeniem Inicjatywy Trójmorza opowiadają się Stany Zjednoczone. Obawy budzi jednak negatywne stanowisko Rosji, co może doprowadzić do konfliktu w regionie. (abstrakt oryginalny)
Rapid development of the global dimension of globalization and information technology has determined the phenomenon when not only countries, but also cities began to compete with one another. For this reason, the city is facing the problem of attractiveness for investment, business and living. It is the identification and development of city attractiveness factors, their incorporation in the city's strategic development level and their publicity that is focused on the desire to attract new investors, create favorable conditions for entrepreneurs to develop business in the city, maintain or recover/attract young and highly qualified specialists to the city and thus create as a higher quality of life and economic welfare. This article analyzes the main factors of city attractiveness which were identified by businessmen and young people from Lithuania-Poland cross-border cities Alytus and Ełk.(original abstract)
5
Content available remote Instytucjonalizacja internacjonalizacji współpracy regionów
80%
W artykule przedstawiono instytucjonalne regulacje współpracy regionalnej w Unii Europejskiej. Przedstawiono specyfikę podejścia instytucjonalnego. Scharakteryzowano unijne regulacje współpracy regionów. Podkreślono znaczenie sieci we współpracy regionalnej oraz na przykładzie województwa lubuskiego przedstawiono regiony partnerskie i główne korzyści, jakie osiąga województwo ze współpracy. (abstrakt oryginalny)
Długotrwały proces akcesyjny Polski do Unii Europejskiej zakończył się sukcesem. 1 maja 2004 r. nasz kraj stał się pełnoprawnym członkiem tej wspólnoty. Należy to traktować jako wyraz dokonujących się procesów integracyjnych i towarzyszących im przejawów transgranicznych stosunków międzynarodowych. To właśnie współpraca międzynarodowa na poziomach regionalnym i lokalnym stała się swoistym "pomostem" umożliwiającym dotarcie do celu, jakim jest członkostwo Polski w UE. Pomimo wielu problemów i trudności z tym związanych wydaje się, że lata pierwszej dekady XXI w. cechować się będą dalszym intensyfikowaniem współpracy na poziomie transnarodowym. Proces ten będzie zarówno wynikiem, jak i przyczyną europejskich tendencji integracyjnych. (fragment tekstu)
Na początku autor przedstawia podstawy prawne międzynarodowej współpracy regionalnej i lokalnej. Następnie określa rolę administracji wojewódzkiej we współpracy zagranicznej oraz współpracę z regionami partnerskimi podając charakterystykę tych regionów i współpracę z innymi regionami w tym współpracę z Polonią. W końcowej części artykułu szkicuje nowe uwarunkowania i kierunki współpracy zagranicznej dla Wielkopolski.
8
80%
Więzi sieciowe są istotną odmianą kontaktów partnerskich będących składnikiem współczesnych relacji zewnętrznych samorządu terytorialnego. Ich uczestnikami są głównie miasta (gminy), choć współpraca taka ma miejsce także na szczeblu regionalnym. Partnerstwo może mieć charakter zarówno formalny, jak i nieformalny. Warto też przypomnieć, że definicja partnerstwa w prawie krajowym oraz ustawodawstwie międzynarodowym nie jest wyraźnie sprecyzowana i interpretowana. Według autora takie terminy, jak kontakty partnerskie, współpraca partnerska, kontakty (współpraca) bliźniacze, twinningowe mogą być stosowane zamiennie. (fragment artykułu)
Celem ogólnym niniejszego opracowania jest przedstawienie wielości historycznych i współczesnych form współpracy w regionie, a także nieudanych inicjatyw ze strony tych państw oraz określenie znaczenia wybranych rodzajów współpracy Polski i państw bałtyckich w Regionie Morza Bałtyckiego (RMB). Ze względu na różne okresy historyczne opracowanie jest podzielone na dwie części. W pierwszej części zostanie omówiona uzyskana niepodległość i samodzielne próby inicjacji procesu integracyjnego, proponowanego przez państwa bałtyckie i Polskę. W drugiej części opracowania zostaną przedstawione poszczególne inicjatywy integracyjne wymienionych państw w RMB od końca lat dziewięćdziesiątych XX wieku po stan obecny. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy handel azjatyckich regionalnych ugrupowań: AFTA, APTA, ECO i GCC (w porównaniu z handlem ugrupowań z innych kontynentów: UE 27, NAFTA, ANZCERTA, SADC, MERCOSUR) jest zorientowany wewnętrznie (handel między członkami ugrupowania) czy zewnętrznie (handel z resztą świata) i jak orientacja handlowa uległa zmianie w latach 1995-2012. Narzędziem badawczym jest wskaźnik wewnętrznej orientacji handlu (RTII). Z analizy wynikają dwa kluczowe wnioski. Po pierwsze, najszybciej rozwijające się azjatyckie ugrupowanie, czyli APTA, jako jedyne w analizowanej próbie cechuje się zewnętrzną orientacją handlu. To dowodzi jego chęci zdobycia znaczącej pozycji na rynku światowym, nie zaś koncentrację tylko na regionalnym handlu. Po drugie, zmniejszają się gospodarcze różnice między wiodącymi rozwiniętymi i rozwijającymi się ugrupowaniami.(abstrakt oryginalny)
Omówiono priorytety współpracy Unii Europejskiej z krajami Azji w ramach ASEM w sferze politycznej i w sferze współpracy gospodarczej. Podano kalendarium spotkań i główne kierunki działalności Asia-Europe Meeting (ASEM) do roku 2000. Zdaniem autora uzgodnienie partnerstwa Azji i Europy daje większe szanse porozumienia się między ludźmi zamieszkującymi oba regiony i umacnia dialog na zasadzie równości.
12
Content available remote Nordic Model of Subregional Co-Operation
80%
Nordic co-operation is renowned throughout the world and perceived as the collaboration of a group of countries which are similar in their views and activities. The main pillars of the Nordic model of co-operation are the tradition of constitutional principles, activity of public movements and organisations, freedom of speech, equality, solidarity, and respect for the natural environment. In connection with labour and entrepreneurship, these elements are the features of a society which favours efficiency, a sense of security and balance between an individual and a group. Currently, the collaboration is a complex process, including many national, governmental and institutional connections which form the "Nordic family".(original abstract)
13
80%
W artykule poruszono problematykę chińsko-japońskiej rywalizacji o przywództwo regionalne, z uwzględnieniem ostatnich tendencji obserwowanych w sferach regionalizmu dyplomatycznego, finansowego i handlowego, ze wskazaniem na projekty EAS, AIIB oraz RCEP. Co istotne, analizując wewnątrz- i międzyregionalne inicjatywy regionalistyczne, autor podejmuje próbę wskazania na istotne aspekty bilateralnych relacji na linii Pekin-Tokio, tak sprzyjające, jak i zagrażające realizacji korzystnego dla obu stron scenariusza. Podstawowym założeniem jest twierdzenie, iż chińsko-japoński alians może istotnie wzmocnić indywidualną pozycję obydwu państw, przydając impulsu rozwojowego regionalizmowi azjatyckiemu w schemacie współprzywództwa.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote DieII Hochschulen als Entwicklungsinstrument Strukturschwacher Regionen
80%
W artykule podjęto problematykę transferu wiedzy między uczelniami a rynkiem. Autorzy zaprezentowali zalety nawiązywania współpracy szkół wyższych z biznesem, z uwzględnieniem specyfiki regionów słabiej rozwiniętych. Przedstawiono również doświadczenia uczelni niemieckiej i efekty transferu wiedzy na tym obszarze. Ponadto podjęto próbę analizy najważniejszych czynników wpływających na tworzenie, rozwijanie i utrzymanie współpracy uczelni z firmami regionalnymi.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote The Role and Place of the Council of the Baltic Sea in
80%
Celem artykułu jest analiza roli oraz miejsca , jaka pełni Rada Państw Morza Bałtyckiego w przestrzeni politycznej na rzecz międzynarodowej współpracy w trzech priorytetowych obszarach: regionalnej tożsamości, bezpieczeństwa, oraz zrównoważonego rozwijającego się regionu bałtyckiego. Te trzy obszary koncentrują swoje działania na środowisku, rozwoju gospodarczym, edukacji, kulturze, bezpieczeństwie, ochronie praw dzieci. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Trendy w popycie turystycznym jako determinanty współpracy w regionie
80%
W artykule podjęto problematykę wybranych trendów w popycie turystycznym jako czynników determinujących współpracę na rzecz rozwoju turystyki w regionie. Kooperacja ta stanowi jeden z warunków zdobywania i utrzymywania przez regiony przewagi konkurencyjnej1. Może to być zarówno współpraca wewnątrz-, jak i międzysektorowa w sektorze publicznym i prywatnym2, a także między reprezentantami tych sektorów. Można ją rozumieć jako formę dobrowolnego współdziałania, w którym autonomiczni interesariusze angażują się w interaktywny proces, wykorzystując wspólne reguły, normy i struktury, by działać lub decydować w sprawach związanych z rozwojem turystyki na danym obszarze.(fragment tekstu)
Wraz z przeobrażeniami ładu międzynarodowego zmieniała się rola współpracy regionalnej w Europie Środkowo-Wschodniej w polskiej polityce zagranicznej. Na początku lat 90. XX wieku Polska silnie angażowała się w budowanie nowych struktur, takich jak Inicjatywa Środkowoeuropejska, Rada Państw Morza Bałtyckiego, Trójkąt Wyszehradzki. Nowe ugrupowania w dużym stopniu traktowano w sposób instrumentalny jako krok ku zbliżeniu do UE i NATO. Polska nie promowała własnych koncepcji budowania nowej jakości w tej części Europy, nie miała też aspiracji, by odgrywać rolę regionalnego mocarstwa opartego na nowych strukturach. Po wstąpieniu do UE w 2004 r. uwaga polskiej dyplomacji skoncentrowała się na Grupie Wyszehradzkiej (V4), która pozostała ważnym narzędziem współpracy czterech państw - Polski, Czech, Słowacji i Węgier - w obszarze ich wspólnych interesów. Jednak ze względu na duże rozbieżności jej znaczenie pozostawało niewielkie w kwestiach strategicznych dla bezpieczeństwa regionu. W sumie współpraca regionalna w EŚW zajmowała ważne, ale drugoplanowe miejsce z perspektywy Warszawy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza tematykę partnerstwa, zwracając uwagę, że wspólne przedsięwzięcia przynoszą więcej niż indywidualnie podejmowane działania. Autorka podaje różne definicje partnerstwa, opisuje doświadczenia partnerstwa, a także pisze o lokalnym partnerstwie na skalę światową. Przypomina również o Forum Partnerstwa Lokalnego.
Celem artykułu jest analiza ożywienia współpracy środkowoeuropejskiej w 2015 r. w kontekście nowych wyzwań i zagrożeń międzynarodowych dla bezpieczeństwa Polski i innych państw Europy Środkowej i Wschodniej. Skupia się on na Bukaresztańskiej Dziewiątce (Format Bukareszteński, B9), Inicjatywie Trójmorza i reaktywacji Grupy Wyszehradzkiej. Główne pytanie badawcze dotyczy korelacji między nową falą regionalizmu w Europie Środkowej a nowymi niebezpieczeństwami płynącymi ze środowiska międzynarodowego. W myśl głównej tezy, te nowe zagrożenia stały się głównym impulsem dla fali współpracy regionalnej zainicjowanej w 2015 r. Zwrócono uwagę na politykę Federacji Rosyjskiej, postrzeganej po aneksji Krymu w 2014 r. jako główne źródło ryzyka militarnego dla Europy Środkowej. W kwestii zagrożeń pozamilitarnych, wzmocnienie niemiecko-rosyjskiej współpracy energetycznej stanowiło wyzwanie dla bezpieczeństwa energetycznego państw Europy Środkowej. W szerszym znaczeniu źródło najpoważniejszych zagrożeń dla Europy Środkowej tkwi w osłabieniu systemu euroatlantyckiego. Ramy teoretyczne i metodologiczne opierają się na teorii realizmu i jakościowych metodach badań.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono koncepcję Europy Regionów, która zakłada odebranie dużej części kompetencji państwu narodowemu i przekazanie ich regionom i instytucjom europejskim. Omówiono politykę regionalną Unii Europejskiej i główne przeszkody na drodze do urzeczywistnienia Europy Regionów.
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.