Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 179

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Regional labour market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Tematem artykułu jest analiza sytuacji na regionalnym rynku pracy, rozumianym tu jako rynek pracy na obszarze województwa. Rynek pracy województwa warmińsko-mazurskiego jest przykładem właśnie takiego rynku pracy, na którym występuje chroniczna nierównowaga podażowa i gdzie od lat bezrobocie osiąga swój najwyższy poziom w porównaniu z innymi województwami kraju. Omówiono również ogólną sytuację gospodarczą regionu warmińsko-mazurskiego.
W artykule tym analizie zostanie poddany region jeleniogórski i jego skłonność do zmiany sektorowej struktury pracujących, a podstawową jednostką podlegającą ocenie będą gminy woj. jeleniogórskiego. Za okres obserwacji został przyjęty rok 1991, który można uznać za rok najgłębszego szoku struktury gospodarki w Polsce, oraz rok 1994, który wykazuje już pewne trwałe tendencje transformacji systemowej. (fragment tekstu)
Podstawowym celem opracowania jest ukazanie regionalnego zróżnicowania popytu na pracę w Polsce, określenie podstawowych czynników determinujących popyt na pracę w przekroju regionów, a także przygotowanie prognozy popytu na pracę w ujęciu regionalnym.
Celem opracowania jest przeprowadzenie dyskusji nad teoriami wyjaśniającymi zmiany na lokalnych rynkach pracy w powiązaniu z pogłębiającą się integracją, zmianami struktur gospodarczych oraz różnymi instytucjami rynków pracy.
Przedstawiono charakterystykę polityki rynku pracy w województwie szczecińskim, w szczególności sytuację demograficzną województwa, cele i zadania polityki oraz instytucjonalną obsługę rynku pracy. Omówiono stan i strukturę kształcenia, zatrudnienia i bezrobocia w województwie szczecińskim oraz aktywne działania Urzędów Pracy ograniczające bezrobocie i łagodzące jego skutki.
6
Content available remote Niewykorzystany kapitał ludzki w podregionach województwa dolnośląskiego
100%
Wraz z rozwojem gospodarki wiedzy i zaawansowanych technik kapitał ludzki stał się jednym z istotniejszych czynników konkurencyjności gospodarek lokalnych i regionalnych. Celem artykułu jest analiza i ocena niewykorzystanego kapitału ludzkiego w województwie dolnośląskim w latach 2004-2013. Przedmiot zainteresowania stanowi zarówno sytuacja w województwie dolnośląskim, jak i jego podregionach. Szczególną uwagę poświęcono takim zagadnieniom, jak: liczba osób bezrobotnych w relacji do liczby osób pracujących oraz zapotrzebowanie na pracowników o określonych kwalifikacjach. Przeprowadzono badania identyfikacyjne niewykorzystanego kapitału ludzkiego w każdym z 5 podregionów województwa dolnośląskiego. Do najważniejszych wniosków należy zaliczyć wzrost niewykorzystanego zasobu kapitału ludzkiego w postaci liczby osób bezrobotnych z wyższym wykształceniem, natomiast jako pozytywne aspekty wskazać należy malejący udział osób bezrobotnych z co najmniej 11-letnim doświadczeniem zawodowym(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ukazanie zróżnicowania województw Polski w zależności od sytuacji młodzieży na rynku pracy. W badaniu wykorzystano niehierarchiczną, iteracyjno-optymalizacyjną metodę k-medoidów, która stanowi pewną modyfikację, rozwinięcie metody k-średnich. Do grupowania regionalnych rynków pracy młodzieży z zastosowaniem metody k-medoidów użyto algorytmu PAM (ang. Partitioning Around Medoids), a wyniki przedstawiono w przestrzeni PCA (ang. Principal Component Analysis). Okresem badania objęto lata 2019 i 2021, tak aby uchwycić zmiany sytuacji młodzieży na regionalnych rynkach pracy pomiędzy ostatnim rokiem przed rozpoczęciem się pandemii COVID-19 w Polsce a szczytowym rokiem jej trwania(fragment tekstu)
Celem artykułu jest zbadanie wpływu zmian płacy minimalnej na stopę inflacji. Analizy oparte są na danych dotyczących 16 regionalnych rynków pracy w Polsce, badany okres to lata 2003-2020. Do badania wykorzystano koncepcję regionalnych krzywych Phillipsa rozszerzonych o płacę minimalną. Analizy empiryczne przeprowadzone były z wykorzystaniem dynamicznych modeli panelowych. Wyniki badania wskazują na istotny statystycznie i dodatni wpływ wzrostu płacy minimalnej na stopę inflacji w Polsce. Efekt ten jest jeszcze silniejszy, gdy zmienną objaśnianą są zmiany cen żywności. Wpływ płacy minimalnej na zmiany poziomu cen różni się zarówno w czasie, jak i w przekroju regionów. Podwyżki płacy minimalnej miały większe znaczenie w okresie wyższej inflacji niż w okresach niskiej inflacji. Efekty płacy minimalnej różnią się także w zależności od regionu; presja inflacyjna była wyższa w regionach o dobrej sytuacji na rynku pracy i relatywnie wysokich płacach. Oznacza to, że w tych regionach firmy w większym stopniu przerzucają wyższe koszty pracy na konsumentów. Wyniki naszych badań są ważne z punktu widzenia polityki rynku pracy, jak i polityki regionalnej, w szczególności biorąc pod uwagę obserwowaną w ostatnim okresie wysoką stopę inflacji i planowane dalsze podwyżki płacy minimalnej w Polsce. Pokazują one, że nawet jeśli podwyżki płacy minimalnej nie prowadzą do dużych efektów bezrobocia, mogą generować dodatkową presję inflacyjną, zwłaszcza w okresach boomu gospodarczego i w regionach o napiętej sytuacji na rynkach pracy. (abstrakt oryginalny)
Wacław Jarmołowicz prezentuje, analizuje i ocenia funkcjonowanie regionalnego rynku pracy na przykładzie województwa wielkopolskiego w latach 2000-2010. Województwo wielkopolskie należy do najsilniejszych gospodarczo regionów w Polsce. Autor przeprowadził analizę rynku pracy w oparciu o poziom i strukturę zatrudnienia, poziom wynagrodzeń oraz poziom i strukturę bezrobocia. Ważny fragment rozważań stanowi porównanie głównych wskaźników opisujących rynek pracy w województwie wielkopolskim z przeciętnymi wskaźnikami charakteryzującymi rynek pracy w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W latach 2013-2017 polski rynek pracy charakteryzował wzmożony wzrost liczby oświadczeń o powierzeniu zatrudnienia cudzoziemcom złożonych przez pracodawców oraz liczby zezwoleń na pracę dla obywateli państw trzecich. Ponad 95% wszystkich oświadczeń zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy i ok. 80% zezwoleń na pracę wydawanych przez wojewodów dotyczyło pracowników z Ukrainy. Jednym z województw o największym napływie siły roboczej z Ukrainy było województwo podkarpackie. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych kwestii dotyczących dynamiki i charakteru zmian na podkarpackim rynku pracy, spowodowanych napływem pracowników z Ukrainy. Analizie poddano nie tylko dynamikę zmian, ale również podjęto starania, aby zbadać w jakich sektorach, z jakich grup pracowniczych znajdują zatrudnienie Ukraińcy oraz jaka jest ich korelacja z zapotrzebowaniem podkarpackiego rynku pracy. Analizę sytuacji na poziomie regionalnym przedstawiono na tle analogicznych rozważań w ujęciu ogólnopolskim. W opracowaniu wykorzystano metodę desk research oraz metodę analizy statystyczno-opisowej. Analizie poddano dane statystyczne pochodzące z baz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ukazujące efekt realizacji przez organy administracji publicznej przepisów Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2017 r., poz. 1065, z późn. zm.). W związku z powyższym, dane dotyczą oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy dla cudzoziemca i zezwoleń na pracę złożonych i wydanych w latach 2011-2017 na terenie Polski oraz na Podkarpaciu. Analiza danych empirycznych osadzona została w teorii dualnego rynku pracy oraz koncepcji push-pull. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Struktura rynku pracy - zagrożenia i perspektywy rozwojowe
75%
Niezmiernie ważnym z punktu widzenia ekonomicznego, a przede wszystkim społecznego jest problem trwania bezrobocia, szczególnie długotrwałego, ze względu na jego patogenny charakter i deprecjonowanie kapitału ludzkiego. Podjęte badania były skoncentrowane wyłącznie na strukturach bezrobocia w województwie śląskim. Przedmiotem specjalnego zainteresowania były dociekania w zakresie identyfikacji zaistniałych w przeszłości punktów zwrotnych badanych struktur oraz próba ich prognozowania w przyszłości. Badaniem objęto okres od I kwartału 2005 roku do III kwartału 2011 roku. Wykorzystano w tym celu dane na temat bezrobocia rejestrowanego, publikowane przez GUS w kwartalnikach "Bezrobocie rejestrowane", w serii Informacje i opracowania statystyczne oraz na stronie internetowej GUS (www.stat.gov.pl). (fragment tekstu)
W artykule dokonano analizy wahań cyklicznych rynku pracy województwa podkarpackiego. W tym celu wykorzystano prowadzone od 2001 r. regionalne badania testu koniunktury w województwie podkarpackim. Porównano wahania cykliczne podkarpackiego rynku pracy oraz zatrudnienia w prze¬kroju z wahaniami występującymi w całym kraju. Umożliwiło to wyciągnięcie wniosków co do specyfiki wahań cyklicznych podkarpackiego bezrobocia i zatrudnienia. W szczególności istotne okazało się wskazanie opóźnień zmian cyklicznych na tym rynku pracy w stosunku do tych ogólnokrajowych. Odnotowano również specyfikę zachowania tego regionalnego rynku pracy w różnych fazach cyklu, w szczególności w fazie recesji. Następnie przeanalizowano elastyczność reakcji zatrudnienia na zmiany sytuacji finansowej oraz współzmienność wahań cyklicznych w poszczególnych sektorach przedsiębiorstw: przemyśle, budownictwie, handlu i usługach. Dodatkowo przeanalizowano specyfikę cyklicznych wahań zatrudnienia w firmach mikro, a więc tych, które zatrudniają do 9 pracowników. Statystyka oficjalna, nie dostarcza bowiem informacji na temat zatrudnienia w tych podmiotach. Województwo podkarpackie charakteryzuje się natomiast stosunkowo wysokim udziałem tych firm, tak więc w znacznym stopniu wpływają one na sytuację regionu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł niniejszy przedstawia analizę jakości struktur instytucjonalnych oraz ich elastyczność w odniesieniu do rozwoju regionalnego rynku pracy. W ramach przeprowadzonych prac badawczych przeanalizowano sieci instytucji oraz osoby bezrobotne w regionie Ústí nad Łabą. Uporanie się z problemem bezrobocia związane jest z zakresem istniejących możliwości oraz elastycznością instytucji w reagowaniu na nowe wymogi regionalnych rynków pracy. Elastyczność natomiast uzależniona jest od gęstości instytucjonalnej oraz powiązań sieciowych pomiędzy podmiotami regionu i definiuje miękkie czynniki lokalizacyjne regionu. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote E-urząd jako nowoczesne podejście marketingowe na lokalnym rynku pracy
75%
Za sprawą wielu oferowanych możliwości Internet stanowi obecnie coraz częściej wykorzystywany instrument marketingowy, wpisując się w nowoczesny system narzędzi komunikacji rynkowej. Umiejętne wykorzystanie technologii internetowych pozwala niewątpliwie optymalizować poziom obsługi klientów. Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku stanowi warty naśladownictwa przykład instytucji, od lat podejmującej wiele różnego rodzaju cennych inicjatyw, minimalizujących i przeciwdziałających bezrobociu. Dyskontując pojawiające się za sprawą postępu cywilizacyjnego i rozwoju technologicznego nowe możliwości, nie ustaje w działaniach mających na celu pomoc poszukującym zatrudnienia i wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów. Na szczególną uwagę zasługuje nowatorskie przedsięwzięcie wdrożenia w 2009 roku usługi rejestracji przez Internet.(abstrakt oryginalny)
15
75%
Celem tego artykułu K. Myślińskiej jest przedstawienie tendencji oraz uwarunkowań sytuacji na rynku pracy w woj, łódzkim. Autorka przedstawiła również oszacowania poziomu bezrobocia strukturalnego w woj. łódzkim. (fragment tekstu)
16
Content available remote Minimum Wage in Poland : Economy-Wide or Regionally Differentiated?
75%
W artykule A. Rogut i Z. Żółkiewskiego podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy płaca minimalna w Polsce powinna być zróżnicowana regionalnie. Oprócz rozważań teoretycznych w opracowaniu przedstawiono wyniki oszacowań modeli ekonometrycznych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono ocenę skali zjawiska bezrobocia i dynamiki jego zmian w latach 1998-2002 w układzie regionalnych rynków pracy. Omówiono także najistotniejsze elementy charakteryzujące rynki pracy.
W artykule omówiono problem niejednorodności czasowo-przestrzennej rynku pracy województwa lubelskiego. Zaproponowano metodę budowy rankingu powiatów województwa względem kryterium klimatu na rynku pracy. Przedstawiono wyniki kwartalnych badań klimatów na rynku pracy województwa w powiatach województwa lubelskiego w latach 2009-2011. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano koncepcję systemu informacji o rynku pracy w ujęciu regionalnym i lokalnym. Omówiono cele i zadania tego systemu oraz przybliżono jego użytkowników. Przedstawiono charakterystykę źródeł informacji o rynku pracy w Polsce.
Artykuł zawiera charakterystykę regionalnych i lokalnych rynków pracy oraz przegląd metod analitycznych, przydatnych dla określenia specyfiki tych rynków i przemian na nich występujących. Autor omawia następujące techniki badawcze: analizę dziedzin gospodarki i zatrudnień w skali regionalnej, analizę bazy ekonomicznej, metodę "Shift-Share Analysis", analizę zróżnicowania industrialnego oraz funkcję dopasowań ("matching function").
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.