Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Regional restructuring
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł opisuje metodologię i rezultaty empiryczne analizy perspektywiczno-rozwojowej regionów w Polsce. Analiza opiera się na założeniu, że perspektywy rozwoju regionu zależą zarówno od "początkowego poziomu rozwoju" jak i "szybkości transformacji". Studium składa się z trzech części. Najpierw zdefiniowany został złożony wskaźnik regionalnego rozwoju i wyspecyfikowano czynniki, które na niego wpływają. Parametry końcowego modelu oszacowano przy użyciu specjalnych technik estymacyjnych. Następnie skonstruowano wskaźnik szybkości transformacji regionów i oszacowano model wyjaśniający zmienność tego wskaźnika w regionach. Na końcu określone zostały perspektywy rozwoju regionu będące prognozą opartą na liniowej kombinacji prognoz obu wcześniejszych modeli.
Przedstawiono krótką charakterystykę regionu. Omówiono zewnętrzne, wewnętrzne i społeczne uwarunkowania rozwoju regionu oraz preferencje restrukturyzacyjne, kierunki i cele restrukturyzacji. Przedstawiono założenia i hipotezy dotyczące rozwoju województwa jako systemu przestrzenno-ekonomicznego.(abstrakt oryginalny)
Niniejsza praca skupia się na problemie starych regionów przemysłowych (SRP). Głównym celem artykułu jest podsumowanie podstawowych koncepcji teoretycznych dotyczących rozwoju starych regionów przemysłowych. W pierwszej części artykułu przedstawiono ramy teoretyczne rozwoju SRP (np. przyczyny występujących różnic), w dalszej części zaś zaprezentowano próbę opisu innych cech charakterystycznych starych regionów przemysłowych, na podstawie doświadczeń praktycznych okręgu Ruhry (Ruhrgebiet). Końcowa część pracy poświęcona została procesom restrukturyzacji SRP ze szczególnym uwzględnieniem aspektu wspierania środowiska lokalnego podejmującego działania innowacyjne. (abstrakt oryginalny)
Wraz z zapoczątkowaniem realizacji procesu restrukturyzacji w woj. wałbrzyskim podjęto decyzje o utworzeniu instytucji ją wspierających. W ślad za nimi, a także w wyniku sytuacji ekonomiczno-politycznej w kraju, powołano w Wałbrzychu instytucje, których zadaniem jest realizacja i wspieranie procesu przemian gospodarczo-systemowych. Formy organizacyjne wybrane dla tych jednostek były zróżnicowane; ten fakt spowodował, że ich zakres działalności, obszar czy też formy wraz z upływem czasu uległy znacznemu zróżnicowaniu, pomimo stawianych na początku przed nimi takich samych lub podobnych celów. W niniejszym artykule dokonano ogólnego, omówienia trzech wybranych, najbardziej charakterystycznych instytucji, które obecnie spełniają różne funkcje w gospodarce województwa wałbrzyskiego. Ich działania bardzo często się uzupełniają, mimo wysuwanych w stosunku do siebie różnych pretensji i sporów kompetencyjnych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawione zostały fragmenty badań empirycznych dotyczących transformacji regionów przygranicznych w Polsce w latach 1990-2001. Jako przedstawicieli regionów przygranicznych wybrano regiony zachodnie. Artykuł zakończony został wnioskami z przeprowadzonych analiz.
24 sierpnia 1998 w Koszęcinie odbyło się spotkanie prezydiów sejmików samorządowych, wojewodów i wicewojewodów województw: bielskiego, częstochowskiego i katowickiego. Omawiano na nim założenia strategii rozwoju przyszłego woj. śląskiego. Wypracowano kilka zasadniczych kierunków: rozbudowę infrastruktury transportowej i telekomunikacyjnej, restrukturyzację starych sektorów gospodarczych, rozwój turystyki, edukacji, współpracy międzynarodowej itd.
Artykuł omawia zasadność tworzenia i cele funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w Polsce.
Przedstawiono organizację przestrzenną gospodarki i jej restrukturyzację jako proces kompleksowy. Omówiono problematykę związaną z kreowaniem otoczenia w procesie restrukturyzacji i społeczne uwarunkowania restrukturyzacji.
W artykule przedstawiono główne założenia "Kontraktu regionalnego dla województwa katowickiego", projektu mającego na celu powstrzymanie degradacji społecznej, gospodarczej i ekologicznej Śląska i Zagłębia.
Podstawą tego opracowania jest synteza wyników badań przeprowadzonych przez zespół pracowników Katedry Polityki Ekonomicznej i Europejskich Studiów Regionalnych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Badania realizowano metodą ankietową w wytypowanych gminach miejskich zlokalizowanych na obszarze województwa wałbrzyskiego. Kryterium wyboru gmin był poziom ich uprzemysłowienia i związane z tym także problemy bezrobocia i deprecjacji funkcji przemysłowych. (fragment tekstu)
W Mielcu w pierwszej połowie lat 90. większość istotnych aktorów lokalnych zjednoczyła się wokół idei utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej. Nieformalna koalicja osób instytucji szybko zyskała dostęp do instytucjonalnych zasobów, dających możliwość kontrolowania procesów decyzyjnych, oraz przejęła przewodnictwo społeczne. Młodej koalicji udało się także pozyskać poparcie części ówczesnego rządu. Taki układ, mobilizujący siły w celu wykreowania nowej perspektywy rozwoju, miał większość cech charakterystycznych dla reżimu miejskiego (urban regime) typu symbolicznego. Miarą sukcesu tego reżimu było utworzenie w Mielcu w 1995 r. pierwszej w Polsce SSĘ. Strefa ta powstała na podstawie uchwalonej w 1994 r. ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, konstruowanej głównie przez uczestników tego reżimu i noszącej zauważalne piętno problemów miasta. (abstrakt oryginalny)
Rejony uprzemysłowione to te obszary, które wskutek industrializacji ulegają planowym, dynamicznym przemianom gospodarczym, zmierzającym do wytworzenia odpowiednio rozwiniętego organizmu przemysłowego. Ich powstanie i rozwój jest wynikiem przestrzennego zagospodarowania regionów. Na terenach uprzemysłowionych przyczyną bezrobocia jest załamanie się głównej gałęzi przemysłu w regionie (w tym przykładzie - przemysłu górniczego). W gospodarce rynkowej przemysł górniczy nie może być ciągle dotowany przez państwo. Okazało się, że wydobycie węgla (ze względu na jego niskie ceny na rynku międzynarodowym oraz drogi proces wydobycia) jest nierentowne. (fragment tekstu)
Obszar województwa śląskiego w okresie ostatniego ćwierćwiecza doświadczył wielu projektów restrukturyzacyjnych zarówno w aspekcie terytorialnym, społecznym, jak i branżowym. U podstaw podejmowanych działań leżało zwykle przekonanie o konieczności gruntownych i skoordynowanych zmian. Region w analizowanym okresie cechował się bowiem zdekapitalizowaniem zasobów technicznych, monokulturowością struktury gospodarczej, przestarzałą infrastrukturą techniczną, zaniedbanym i niewydolnym układem komunikacyjnym, pogarszającą się sytuacją finansową przemysłu w związku z małym napływem kapitału oraz niską dynamiką procesów inwestycyjnych, słabością sektora finansowego i ubezpieczeniowego, wzrostem bezrobocia i związanymi z nim problemami społecznymi, relatywnie niskim poziomem wykształcenia mieszkańców, zdewastowanymi zasobami mieszkaniowymi oraz niebywałą wprost koncentracją źródeł zagrożeń środowiskowych. W przedstawionym kontekście aktualna strategia rozwoju województwa pod nazwą "Śląskie 2020", zawierająca w sobie zestaw ukierunkowanych celów, oczekiwanych zmian i wyselekcjonowanych narzędzi wraz ze sposobami ich osiągnięcia nie jest dla regionu jakimkolwiek novum - ani formalnym, ani funkcjonalnym. (fragment tekstu)
Wyjaśniono istotę regionu depresji oraz opisano restrukturyzację jako proces aktywizacji regionów depresji.
20
Content available remote The Regeneration of Industrial Regions on Example of Manchester
63%
Regeneracja Manchesteru może być rozumiana jako proces złożony, polegający na zmianach, które charakteryzują się własnymi mechanizmami początkowymi, partycypującymi w nich uczestnikami, procesami decyzyjnymi oraz zróżnicowanymi skutkami przestrzennymi. Jest to zazwyczaj złożony proces innowacyjny zachodzący w obrębie miasta. Z tej przyczyny należy zdefiniować zasady odnoszące się nie tylko do źródła zmian i ich progresji, lecz także do ewaluacji pomyślnej realizacji całego procesu oraz możliwości przeniesienia "dobrych doświadczeń" na inne warunki geograficzne. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.