Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 238

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Regionalization
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
1
Content available remote Zastosowanie metod taksonomicznych w analizie struktury systemu regionalnego
100%
Celem pracy jest zastosowanie metod taksonomii numerycznej w badaniu makrostruktury regionalnej i ocena ich możliwości analitycznych. W pierwszej części pracy przedstawiono opis matematyczno-statystyczny dwóch metod: (1) metody delimitacji układów powiązań opartej na kryterium największego przepływu Nystuena i Daceya (1961), (2) metody identyfikacji istotnych relacji w systemie regionalnym na zasadzie maksymalizacji współczynnika determinacji, opracowanej przez Holmesa i Haggetta (1977). W drugiej części pracy wykorzystano równolegle proponowane metody dla określenia makrostruktury regionalnej Polski na podstawie międzyregionalnych przepływów migracyjnych. Dokonano również oceny wyników poznawczych uzyskanych w analizie makrostruktury regionalnej w aspekcie metodologicznym i empiryczno-diagnostycznym. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części autorka przedstawiła kryteria delimitacji regionów, uwzględniając różne typy regionów (ze sfery administracyjnej, ekonomicznej, statystycznej, geograficznej, historycznej, politycznej, socjologicznej i etnicznej). W części drugiej zaprezentowała Pomorze Środkowe jako region w oparciu o wymienione wcześniej typy i kryteria delimitacji regionów.
3
100%
Increasing the competitiveness of a region has a significant impact on improving the quality of inhabitants` life. A perfect example of a concept that relates to this idea is a regional cluster. It is the concept specific for regions considered as smart environments, based on business affiliation with academic institutions and creation of a network of mutual relations to facilitate information flow. Cooperation between participants involved in regional clusters, their mutual contact, carrying out joint studies, research and projects are key elements determining the connections between them. Their relationships are an excellent example of a properly functioning competition. Cluster initiatives intensify the implementation of innovation in the economy, thus leading to a long-term economic success of the companies participating in the cluster and stimulate participating regions` economic growth. The economic phenomenon of a free market competition and complex processes of resource flows, that occur at the regional scale, force local authorities to analyze their management strategies and risk of informed decision-making. Such strategy should be based on creating clusters and integrating them with existing processes and regional innovation strategies. The prospect of potential benefits from implementing cluster initiatives encourages companies and local authorities to implement cluster friendly policies.(author's abstract)
Jest to esej na temat skutków światowej globalizacji i regionalizacji. Autor posługując się różnorodnymi opracowaniami, analizami ekonomistów i politologów pokazuje negatywne i pozytywne skutki regionalizacji. Zdaniem autora w ostatnich latach nastąpiła weryfikacja dotychczasowych teorii międzynarodowej integracji gospodarczej. Nieprawdziwe okazały się ustalenia teoretyków integracji, że dominacja gospodarcza jednego z krajów przeszkadza w rozwoju i współpracy regionalnej.
Artykuł omawia działalność Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.
Regionalne pakty dotyczące handlu mogą pomagać w zakorzenieniu wolnorynkowych reform, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Mogą też stać się pionierem nowych rozwiązań, które w późniejszym okresie zostaną przyjęte wielostronnie. Na przykład - układ o wolnym handlu zawarty przez Australię i Nową Zelandię reguluje kwestię zasad wolnej konkurencji, której WTO jeszcze nie tknęła. Te same pakty mogą też zawierać klauzule pozostające w sprzeczności z zasadami wolnego handlu.
W opracowaniu dokonano oceny innowacyjności gospodarki województwa podkarpackiego w latach 2001-2003. W pracy uwzględniono różne aspekty innowacyjności gospodarki województwa oraz omówiono główne czynniki mające wpływ na kształtowanie zachodzących w tej sferze zjawisk.
Procesy integracyjne w ramach Unii Europejskiej i globalizacja współczesnej gospodarki światowej są wzajemnie uzależnione. W przypadku globalizacji hegemonialnej często równoznacznej z amerykanizacją, Unia Europejska może być odpowiedzią, niejako reakcją na globalizację.
Próby przeniesienia polityki regionalnej na polski grunt są z wielu powodów uzasadnione. Regiony w naszym kraju są niezmiernie zróżnicowane co do poziomu rozwoju ekonomicznego i społecznego.
10
Content available remote Zadania gospodarcze i społeczne w polskiej polityce intraregionalnej
100%
Wprocesach globalizacyjnych i integracyjnych w świecie wzrasta rola i znaczenie regionów, problematyki regionalnej, rozwoju regionalnego, polityki regionalnej i wymiaru regionalnego w życiu społeczno-gospodarczym. Regionalizacja jest uznawana za proces komplementarny wobec globalizacji, stanowiąc jednocześnie sposób łagodzenia wielu negatywnych następstw globalizacji. Współczesne państwa są zbyt małe, aby sprostać globalnym wyzwaniom,a zarazem zbyt duże, aby skutecznie rozwiązywać wszystkie sprawy o charakterze regionalnym. W Polsce funkcjonuje szesnaście dużych województw, współokreślających układ terytorialny i regionalny kraju. Województwo jest również upodmiotowioną jednostką samorządu terytorialnego - regionalną wspólnotą samorządową. Celem pracy jest przedstawienie zadań gospodarczych i społecznych w polskiej polityce intraregionalnej prowadzonej przez władze samorządowe województw. (fragment tekstu)
11
Content available remote Uwarunkowania bezpieczeństwa postsocjalistycznych państw Europy Środkowej
100%
Autor zajmuje się politycznymi i militarnymi uwarunkowaniami bezpieczeństwa postsocjalistycznych krajów Europy Środkowej. Uważa, że obecny stan i perspektywy bezpieczeństwa europejskiego zależą przede wszystkim od postępów integracji europejskiej, rezultatów reform systemowych w państwach postsocjalistycznych, powodzenia procesów demokratyzacji na obszarach Wspólnoty Niepodległych Państw i od stworzenia efektywnego systemu bezpieczeństwa na całym kontynencie na bazie współpracy w ramach dotychczasowych instytucji (OBWE, NATO, UZE, UE).
Autor zdefiniował pojęcie podziału przestrzeni kraju, regionu ekonomicznego, jego granic i wielkości. Przedstawił zasady regionalizacji i typologii regionalnej, a następnie organizację badań statystycznych, sposób ich prowadzenia i wykorzystania wyników.
Przedstawiono globalne uwarunkowania transformacji. Zamieszczono rozważania dotyczące podziału Polski na regiony.
14
Content available remote Biura przedstawicielskie regionów europejskich w Brukseli
100%
Przedstawiono organizację i status biur przedstawicielskich regionów europejskich w Brukseli. Omówiono ich zadania i cele.
W artykule przedstawiono krótką historię regionalizacji w Europie od czasów powojennych do obecnie trwającego procesu regionalizacji w kontekście integracji europejskiej. Rozróżniono dwa typy regionalizacji - regionalizm oddolny i regionalizm odgórny. W ramach regionalizmu oddolnego przedstawiono sześć idealnych typów regionalizmu. Opisano także osiem paradoksów regionalizacji w modelu europejskim.
W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczące rozpoznania zróżnicowania warunków innowacyjnego rozwoju regionów Polski Południowo-Wschodniej na tle wszystkich województw. Przeprowadzone badanie pozwoliło na wyznaczenie miejsca województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego wśród wszystkich regionów kraju pod względem poziomu rozwoju i innowacyjności.
17
Content available remote Małe obszary w koncepcji rozwoju regionalnego
75%
W pracy autor podejmuje próbę idntyfikacji małych obszarów i zakłada, że stanowią one podstawę rozwoju regionalnego. Mały obszar określony jest jako "niewielki układ przestrzenny", którym wypełniona jest przestrzeń regionalna. Autor podkreśla, że przyjęcie koncepcji małych obszarów może generować inny obraz procesów rozwoju niż ujęcie regionalne czy krajowe.
W artykule przedstawiono Radę Europy - organizację międzynarodową skupiającą 46 państw europejskich oraz jej cele i zadania. Przedstawiono konwencje dotyczące samorządu terytorialnego, będące efektem prac Rady Europy. Omówiono problemy jakim poświęciła swą uwagę Rada Europy w obszarze regionalizacji.
Przedmiotem artykułu jest spójność ekonomiczna współczesnej Polski. Zagadnienie to rozpatrzono na tle innych krajów, zwłaszcza należących do Unii Europejskiej, i porównano z sytuacją II Rzeczypospolitej. Jest to próba oceny, czy polskie różnice międzyregionalne powinny być uważane w aspekcie ekonomicznym za szczególnie duże i wyjątkowe. Podstawą do wyciągnięcia wniosków odnośnie spójności ekonomicznej w Polsce są obliczenia własne autora.
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.