Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Regresja pełzająca
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Modele ekonometryczne jako narzędzie sterowania procesami technologicznymi
100%
W opracowaniu przedstawiono propozycję zastosowania modeli ekonometrycz-nych w sterowaniu procesami technologicznymi. Modele ekonometryczne są narzędziem słu-żącym do wyznaczania prognoz krótkoterminowych, które są podstawą sterowania urządze-niami infrastruktury produkcyjnej. Zaproponowano metodę korekcji błędów prognoz w rze-czywistym procesie produkcyjnym. Przedstawiono modele wygładzania wykładniczego oraz adaptacyjny model trendu pełzającego z wagami harmonicznymi. W obliczeniach wykorzysta-no funkcję regresji. Wskazano zagadnienie programowania liniowego. Metoda przedstawiona została na przykładowym klasycznym procesie technologicznym stosowanym w energetyce. Przeprowadzone badanie wskazuje możliwość innego spojrzenia na procesy sterowania, nie-koniecznie oparte na dotychczasowych sposobach regulacji. Zamysłem tego opracowania jest zademonstrowanie możliwości zastosowania ekonometrii w przemyśle.(abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwo w trakcie swojego funkcjonowania dokonuje nieprzerwanie zmian w strukturze majątku i kapitałów finansujących ten majątek. W ocenie wpływu realizowanych przedsięwzięć na efektywność działania firmy często są wykorzystywane tzw. mnożniki zysku. Określają one, ogólnie rzecz biorąc, wrażliwość zysku netto na zmiany czynników determinujących kształtowanie się wyniku finansowego firm. (fragment tekstu)
Jednym z podstawowych zadań badania zmienności kosztów w przedsiębiorstwie handlowym jest określenie tzw. dynamicznych kompleksów kosztów. Podstawą rozróżnienia tych kompleksów jest stopień reakcji kosztów na zmiany rozmiarów świadczonych przez przedsiębiorstwo usług handlowych. Najczęściej jako symptom tych usług przyjmuje się wartość sprzedaży detalicznej, jakkolwiek nie oddaje ona w pełni jakościowej strony świadczonej usługi handlowej, nie odzwierciedla również nakładów pracy ponoszonych w procesie realizacji usług. Stanowi ona jednakże podstawowy, ilościowo wymierny efekt działalności handlowej przedsiębiorstwa, a ponadto jest czynnikiem, na podstawie którego jest możliwe określenie zdolności danej jednostki handlowej do świadczenia usług, a także stopnia jej praktycznego wykorzystania. (fragment tekstu)
Rachunek progu rentowności (w skrócie RPR) może być prowadzony w ujęciu analitycznym, tj. w przekroju poszczególnych asortymentów, jak i w ujęciu integralnym, tj. w przekroju całego przedsiębiorstwa [2, s. 78-79]. W podobnych przekrojach może być również prowadzona analiza wrażliwości. W opracowaniu podejmujemy próbę wykorzystania w tej analizie modelu regresji pełzającej kosztów. Związane jest. to z faktem, że w RPR newralgicznym punktem jest wyodrębnienie kosztów stałych i zmiennych. Można to zrobić, stosując różne metody [4, s. 65-71]. My proponujemy zastosowanie do tego celu modelu regresji pełzającej kosztów (w skrócie MRPK). Interesować nas przy tym będzie ujęcie integralne problemu. (fragment tekstu)
Przy podejmowaniu decyzji krótkookresowych w przedsiębiorstwie ważne miejsce zajmuje analiza CVP. Daje ona także możliwość oceny progu rentowności przedsiębiorstwa określającego, przy jakich rozmiarach działalności przedsiębiorstwo nie osiąga zysku, ale i nie ponosi straty. Zaprezentowano rachunek progu rentowności prowadzony w sposób sumaryczny dla całego przedsiębiorstwa, przy założeniu zrealizowania przeciętnej marży zysku.
Niniejszy artykuł przedstawia prostą metodę oceny ryzyka operacyjnego przedsiębiorstwa nawiązującą do metody regresji pełzającej, a jej prezentacja dokonana jest na przykładzie konkretnego przedsiębiorstwa, którego nazwy nie można ujawnić, ze względu na brak zgody zarządu. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule Autorka wymienia najczęściej wykorzystywane w praktyce wskaźniki do pomiaru ryzyka operacyjnego przedsiębiorstw, wskazując jednoczesnie na ograniczenie ich stosowania. W związku z czym A. Witkowska prezentuje możliwość wykorzystania do tego celu modelu regresji pełzającej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.