Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Regresja przełącznikowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przedstawiono metodę wyznaczania indykatora podziału próby dla pewnego modelu regresji przełącznikowej z dwoma stanami generującymi wartości zmiennej objaśnianej. Indykator ten zapewnia najmniejsze ryzyko popełniania pomyłki przy klasyfikacji obserwacji rozumiane jako wartość oczekiwana odpowiedniej funkcji straty. Przy konstrukcji tego indykatora wykorzystuje się elementy analizy dyskryminacji.
Treść artykułu dotyczy wykorzystania przestrzennego modelu regresji przełącznikowej w analizie stopy bezrobocia w Polsce w latach 2004-2009. Bezrobocie, jako istotne oraz społecznie negatywne zjawisko, charakteryzuje się znacznym zróżnicowaniem przestrzennym. Badanie układu przestrzennego stopy bezrobocia wskazuje na tworzenie się skupisk obszarów (klastrów) o wysokim bezrobociu oraz skupisk o niskich wartościach stopy bezrobocia, co świadczy o silnych zależnościach przestrzennych tego zjawiska. W artykule postawiona została hipoteza mówiącą o tym, że proces inwestycji oddziałuje na stopę bezrobocia niejednorodnie w czasie oraz w przestrzeni. W celu weryfikacji hipotezy wyróżnione zostały sztucznie dwa obszary Polski (reżimy przestrzenne), które istotnie różniły się poziomem społeczno-ekonomicznego rozwoju. Następnie oszacowano dla kolejnych lat przestrzelmy model regresji przełącznikowej, gdzie otrzymane oceny parametrów oraz interpretacja przestrzennego oddziaływania procesów objaśniających potwierdziły postawioną hipotezę. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono dwie postacie modeli regresji przełącznikowej ze składnikami losowymi o rozkładach różnych od normalnego. Do estymacji parametrów tych modeli zaproponowana jest metoda największej pseudowiarygodności. Opisano również wyniki eksperymentów Monte Carlo dla szczególnego modelu regresji przełącznikowej, dotyczące porównania rozkładów estymatorów parametrów przy różnych rozkładach składników losowych.
Artykuł dotyczy analizy regionalnej konwergencji w Polsce w latach 2000-2008. W ramach wykonanego badania postawione zostały dwie hipotezy badawcze, które poddane zostały weryfikacji. W hipotezie pierwszej przyjęto, że PKB przypadające na mieszkańca polskich podregionów oraz jego stopa wzrostu posiadają własność dodatnich zależności przestrzennych. Natomiast w drugiej hipotezie badawczej założono, że w Polsce mamy do czynienia z polaryzacją rozwoju gospodarczego w przypadku dwóch przyjętych reżimów przestrzennych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.