Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 298

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Regression analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
W artykule główny nacisk położony zostanie na zweryfikowanie hipotezy, iż metoda MART jako jedna z metod nieparametrycznych jest odporna na występowanie w zbiorze uczącym szumu oraz wartości oddalonych. (fragment tekstu)
Liniowa regresja wieloraka jest najczęściej stosowaną metodą statystycznej analizy wielowymiarowej. Głównym problemem pojawiającym się przy zastosowaniu tej metody jest współliniowość zmiennych objaśniających, która występuje, gdy kilka regresorów jest w zależności liniowej. O współliniowości często informują wysokie korelacje między niektórymi zmiennymi objaśniającymi.Współliniowość w analizie regresji jest przyczyną wysokich wariancji estymowanych współczynników regresji, co powoduje, że estymowane równanie regresji jest niestabilne i błędne. W celu przezwyciężenia tego problemu proponowane są różne rozwiązania. Jedną z możliwości jest wykorzystanie w analizie regresji głównych składowych, które są ortogonalne, a zatem nie współliniowe. (fragment tekstu)
W celu zilustrowania adaptacyjnych metod jądrowych w regresji przeprowadzono obliczenia na zbiorze Boston za pomocą program statystycznego R. (fragment tekstu)
Przedstawiono nową metodę aproksymacji skończonego układu punktów płaszczyzny, zawierającego punkty "odstające" od układu. Dotychczas proponowane metody eliminoway te punkty, a pozostały ukad aproksymowały prostą. W opisanej metodzie nie odrzuca się żadnego punktu. Jako krzywą aproksymującą przyjęto figurę będącą sumą punktu i prostej i wyznaczono jej parametry. Otrzymana w ten sposób prosta - nazwana odporną prostą regresji - jest uniezależniona od "odstających" punktów, które opisuje wyznaczony punkt. Metodę zilustrowano przykadami.
W dalszej części przedstawiono występujące w polskiej literaturze modele ekonometryczne odwzorowujące niektóre lokalne rynki nieruchomości w Polsce oraz określono bardzo ogólne ramy ich praktycznej użyteczności - jako narzędzia wspomagającego rzeczoznawcę majątkowego w określaniu wartości rynkowej nieruchomości. Tworzą one przesłankę dla podjęcia przez statystyków i ekonometryków dyskusji o poprawności formalnej i merytorycznej proponowanych rozwiązań, a w konsekwencji o możliwościach zastosowań modeli ekonometrycznych do praktyki wyceny nieruchomości. (fragment tekstu)
Kradzież rzeczy cudzej jest najczęściej stwierdzaną kategorią czynu przestępczego. W literaturze zagadnienie czynników tego przestępstwa wyjaśniane jest za pomocą teorii działań rutynowych, zgodnie z którą do przestępstwa dochodzi, gdy w tym samym czasie i przestrzeni zbiegają się trzy elementy: potencjalny przestępca, odpowiedni cel oraz brak osoby mogącej zapobiec przestępstwu. W niniejszej pracy przedstawiono dotychczasowe badania zróżnicowania przestrzennego przestępczości aplikujące tę teorię, wykorzystywane w nich metody analizy oraz zmienne. Na tej podstawie omówiono czynniki kradzieży rzeczy cudzej w świetle teorii działań rutynowych na przykładzie województwa wielkopolskiego. W wyniku wykorzystania analizy regresji metodą eliminacji wstecznej uzyskano jedną statystycznie istotną zmienną - liczbę mieszkań/100 km2, odpowiadającą jednemu elementowi teorii, a mianowicie odpowiedniemu celowi. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie wpływu zaufania instytucjonalnego, wertykalnego oraz horyzontalnego na przywiązanie normatywne i normatywne zespołowe. Badanie zostało przeprowadzone w Polsce wśród 501 losowo wybranych pracowników. Metoda analizy regresji wielokrotnej została wykorzystana w celu weryfikacji hipotez o wpływie poszczególnych rodzajów zaufania organizacyjnego na przywiązanie normatywne i normatywne zespołowe. Uzyskane wyniki wskazują, że zaufanie horyzontalne wywiera największy wpływ na oba rodzaje przywiązania normatywnego. Nie potwierdzono wpływu zaufania instytucjonalnego na przywiązanie normatywne zespołowe. (abstrakt oryginalny)
Pozorna regresja jest dużym niebezpieczeństwem czyhającym na badacza rozważającego procesy stochastyczne i próbującego modelować zmienność jednego z nich w zależności od pozostałych procesów. Problem ten uwidocznili już Yule, Granger i Newbold oraz Newbold i Davies. Niełatwo bowiem jest od razu rozpoznać, czy procesy kształtują się zupełnie niezależnie, czy też związane są ze sobą w sensie przyczynowo-skutkowym i występuje między nimi zależność długookresowa. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja praktycznego zastosowania metod talkowych przy wyznaczaniu regresji zmiennych, które są realizacjami procesów niestacjonarnych. Zgodnie z koncepcją Fan i Whitchera, estymacji parametrów regresji dokonuje się nie wprost dla danych empirycznych czy ich przyrostów jakiegokolwiek rzędu, lecz dla odpowiednio wybranych współczynników transformaty talkowej. Na taką próbę można w naturalny sposób spojrzeć jak na poszukiwanie wektora kointegrującego i badanie występowania długookresowej zależności między szeregami empirycznymi. (fragment tekstu)
9
80%
Analiza regresji jest z pewnością jedną z powszechniej stosowanych technik w analize zależności zmiennych. Pozwala ona na zbadanie zależności pomiędzy zbiorem zmiennych objaśniających a zmienną niezależną. Ogólnie w modelu regresji ujęta jest liniowa zależność między zmiennymi zależnymi. Celem artykułu jest zaprezentowanie odpowiednich metod analizy regresji dla zmiennych symbolicznych interwałowych oraz ich porównanie w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze zmiennymi zakłócającymi lub obserwacjami odstającymi. W części empirycznej przedstawiono wyniki badań symulacyjnych z zastosowaniem danych rzeczywistych oraz sztucznych ze zmiennymi zakłócającymi lub obserwacjami odstajacymi. Wyniki porównano, wykorzystując współczynnik R2.(abstrakt oryginalny)
Techniki regresji nieparametrycznej nie funkcjonują właściwie w przypadku regresji wielowymiarowej. Jednakże są to techniki działające skutecznie w przypadku regresji jednowymiarowej bądź o małej liczbie wymiarów, a ponadto są bardziej elastyczne niż ich parametryczne odpowiedniki. Oznacza to, że w przypadku regresji wielorakiej o dużych wymiarach wskazana jest redukcja wymiaru do niższego stopnia tak, aby możliwe było zastosowanie nieparametrycznych metod estymacji parametrów krzywych regresji. Jednym z podejść zmierzających do redukcji wymiaru w regresji wielorakiej jest tzw. regresja odwrócona (Li 1991), która pozwala znaleźć taką podprzestrzeń w przestrzeni zmiennych objaśniających, by zawierała ona niezbędne informacje istotne dla zagadnienia regresji.
Zadanie jest następujące: dla zaobserwowanej zmiennej niezależnej X i odpowiadającej jej wartości zmiennej zależnej Y znaleźć linię regresji ortogonalnej mającej tę własność, że suma odległości wszystkich obserwacji od regresji jest minimalna. (fragment tekstu)
12
80%
W artykule rozpatrywane są wyniki konstrukcji modeli predykcyjnych normatywnego kryzysu i jego systematyczność w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości (12-20 lat).Wybrane badania dotyczyły młodzieży 12-15 lat (55 uczniów szkół średnich) oraz 66 uczniów II i III roku szkół wyższych na Ukrainie (18-20 lat). Dwa modele regresywne pozwalają opisać różne kompleksy czynników predykcyjnych psychologicznego kryzysu w okresie dojrzewania. Objawy kryzysu w okresie dojrzewania są determinowane następującymi czynnikami predykcyjnymi: indywidualne właściwości typologiczne (niestabilność emocjonalna, ekstrawersja), emocjonalne i wolicjonalne cechy (problemy samokontroli, niskie poczucie kontroli), negatywny stosunek do działania (do obowiązków i nauczania), do ludzi i norm moralności, niekorzystne środowisko społeczne (sytuacja rodzinna, wychowanie w rodzinie, doświadczenia biograficzne), nieodpowiednie zachowanie normatywne, indywidualizm (43% wyjaśnienie rozbieżno- ści w zależnej zmiennej "kryzys"). Główne czynniki prognostyczne kryzysu w okresie dojrzewania to: deficyt aktywności subiektywnej, niski poziom rozumienia sensu życia, poczucie kontroli zewnętrznej, bierność społeczna, negatywne nastawienie do siebie, niski subiektywny poziom samopoczucia, brak spontaniczności i elastyczności w komunikacji, koncentracja na wartościach majątkowych (26% rozbieżności zmiennej). Przeprowadzono analizę porównawczą czynników predykcyjnych kryzysu w wieku dojrzewania i wczesnej dorosłości (wspólne i odmienne cechy). Dokonano analizy zmian proporcji wagi i roli uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych kryzysu w okresie dojrzewania (spadek wartości indywidualnych typologicznych cech, charakterystyka sytuacji rodzinnej i edukacji, zwiększenie roli elementów refleksyjnych, koncepcji własnego - Ja, właściwości wartościowo-semantycznych i subiektywnych). (abstrakt oryginalny)
This paper analyzes the perception of the respondents in Montenegro, Serbia and Bosnia and Herzegovina regarding the level of institutional rationality and the deficit of basic selected factors that have a predominant impact on it. It uses and explains the conditional notion of institutional rationality as a specific form of bounded economic rationality. It starts from the basic hypothesis that during the long-lasting transition process there were four groups of inhibitors to the introduction and development of institutional rationality in the mentioned countries (rule of law, institutions, civil society and opportunistic behavior), the reason being their deficiency (underdevelopment). From the basic hypothesis, an auxiliary one arises - that overcoming the deficit of the mentioned inhibitors would have a direct and decisive impact on the increase in the level of institutional rationality, and thus, the impact on economic development. This primary hypothesis is experimentally proofed throughout appropriate multiple linear regression analysis. (original abstract)
W artykule staramy się uzasadnić celowość odchodzenia od tradycyjnej dwustopniowej procedury linearyzacji równania regresji i szacowania parametrów funkcji liniowej na rzecz wykorzystania algorytmów optymalizacyjnych, pozwalających na uzyskanie dokładniejszych ocen parametrów. (fragment tekstu)
15
80%
Celem badawczym jest zaprezentowanie, w jaki sposób przeprowadzać analizy regresji klasycznej i logistycznej w badaniach reprezentacyjnych, opisujących zjawiska społeczno-gospodarcze, do których wylosowano próbę złożoną. Obiektem badań są gospodarstwa domowe w Polsce, ankietowane w badaniu budżetów gospodarstw domowych przeprowadzanym co roku przez Główny Urząd Statystyczny. Istota stosowanych metod analizy prób złożonych polega na uwzględnianiu odpowiedniego schematu losowania próby w estymacji, który obejmuje warstwowanie, ważenie, wielostopniowość losowania i korekty wynikające z błędów nielosowych. Oszacowania parametrów oraz oszacowania ich wariancji, mierzącej precyzję oszacowań tych parametrów, różnią się przy zastosowaniu odpowiednich procedur dla prób złożonych od wyników, które otrzymano by, gdyby zastosować procedury dla próby prostej. W artykule wykorzystano procedury SAS do regresji z prób złożonych. Było to możliwe ze względu na znaczny postęp w technikach obliczeniowych, w tym rozwój oprogramowania do modelowania, a także wzrost jego dostępności dla użytkowników.(abstrakt oryginalny)
This article reports an empirical study whose aim was to verify a hypothesis assuming the presence of a relationship between institutional efficiency of local governments and the value of financial means acquired from the EU budget and from other foreign programmes (including the contribution from the state budget as a cofinancing of projects executed with the support of structural funds and the EU Cohesion Fund). The analysis was based on mixed data, i.e. primary (obtained via a survey from 1,220 municipalities) and secondary ones (from the Local Data Bank). The institutional efficiency of local governments was measured with an EFF aggregate metric, which was the sum of weighted synthetic partial metrics determined for the basic areas of activity pursued by local governments, while the identification of relationships was based on one-factor analysis of regression. The results substantiated positive verification of the hypothesis and demonstrated that efficiency (as defined for the purpose of this study) cannot be treated as an exclusive determinant of the absorption of EU funds by municipalities. More important in this respect are the size of a population and budgetary revenues in a given municipality.(author's abstract)
W artykule omówiono czynniki kształtujące ceny ziemi rolniczej na Węgrzech. Analizie przy wykorzystaniu modelu regres]i poddano 320 ogłoszeń o sprzedaży ziemi rolniczej. Podkreślono znaczenie systemu D-e-METER w kształtowaniu wartości ziemi rolniczej na Węgrzech. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Struktura kapitału w małych i średnich przedsiębiorstwach
61%
W artykule, na podstawie danych statystycznych GUS, przedstawiono analizę i ocenę struktury kapitału małych i średnich przedsiębiorstw, działających w polskiej gospodarce. Ponadto, przeprowadzono identyfikację czynników oddziałujących na tę strukturę. Zbiór przedsiębiorstw, będący przedmiotem analizy, to podmioty gospodarcze, prowadzące księgi rachunkowe lub podatkową księgę przychodów i rozchodów, w których liczba pracujących wynosi 10-49 osób (przedsiębiorstwa małe) oraz 50-249 osób (przedsiębiorstwa średnie). Badaniami objęto ostatnie 10 lat, tzn. lata 2002-2011. (abstrakt oryginalny)
Praca dotyczy estymacji wartości średniej lub globalnej w populacji skończonej i ustalonej. Wnioskowanie jest wspomagane obserwacjami w całej populacji cechy dodatkowej. Brane są pod uwagę strategie estymacji zależne z jednej strony od planu losowania proporcjonalnego do dodatniej różnicy dwóch statystyk pozycyjnych, a z drugiej - od trzech estymatorów typu regresyjnego. Konstrukcja jednego z tych estymatorów została zainspirowana ideą regresji wyznaczanej metodą dwóch punktów, o których najpierw czerpałem wiadomości z prac Hellwiga [1; 2]. W artykule przeprowadzono analizę porównawczą dokładności tych estymatorów na podstawie badania symulacyjnego.(abstrakt oryginalny)
Modele segmentowe to modele wykorzystujące rekurencyjny podział wielowymiarowej przestrzeni zmiennych na podprzestrzenie (segmenty). W każdym z tych segmentów jest budowany model lokalny, np. liniowy, a następnie modele te są łączone w jeden model globalny. Celem artykułu jest przedstawienie propozycji nowej metody budowy modeli segmentowych, która wykorzystuje podejście wielomodelowe. W pracy pokazano także zastosowanie różnych typów modeli segmentowych w analizie regresji oraz porównanie dokładności ich dopasowania do danych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.