Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 188

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Relacje międzyludzkie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Cel: Celem artykułu jest rozpoznanie dwóch pokrewnych uczuć empatii i współczucia jako kolejnych (trzeciej i czwartej) składowych modułu uczuciowego jakości życia. Te dwa pojęcia w praktyce komunikacji międzyludzkiej są często uznawane za synonimy, co - jak zostanie w tej pracy udowodnione - nie jest uzasadnione. W tym artykule będą formułowane odpowiedzi na cztery następujące ważne pytania: pierwsze - co to jest empatia i czym się różni od współczucia? (to uczucia czy emocje); drugie - jakie są uczucia pokrewne empatii i współczuciu? (wzajemnie wspierające się energie); trzecie - jakie są ich emocjonalne zasłony? ("usypiacze" empatii i współczucia) i czwarte - dlaczego mamy być empatyczni i współczujący? (rozpoznawanie naszego człowieczeństwa). Artykuł ten w swej treści i formie nawiązuje więc do trzech poprzednich publikacji (nr 3, 6, 7-8/2021 "Problemy Jakości") [6, 7, 8], w których podjęto próbę zdefiniowania modułu uczuciowego oraz rozpoznano dwa pierwsze komponenty tego modułu. Projekt badania/metodyka badawcza/koncepcja: W artykule zastosowano, z pewną konieczną modyfikacją pytań badawczych, strukturę analizy przyjętą w publikacjach [7, 8], odnoszących się do nadziei i wdzięczności. Zapewnia to niezbędną spójność podejścia do analizy pojęć rozważanych w ramach tego cyklu oraz możliwość porównywania poszczególnych elementów tej struktury. Rozpoznanie empatii i współczucia oparto na przeglądzie literatury i analizie semantycznej oraz logicznej obu kategorii. Wyniki/wnioski: Główna konkluzja artykułu sprowadza się do trzech stwierdzeń: po pierwsze - źródło empatii i współczucia tkwi w sferze uczuciowej (duchowej) i logice uczuciowej; po drugie - konteksty znaczeniowe uczuć empatii i współczucia mają charakter komplementarny; po trzecie - odnoszenie empatii do przeżywanych negatywnych emocji innych ludzi nie ma uzasadnienia, ponieważ jest sprzeczne z cechami konstytutywnymi sfery uczuciowej i samego uczucia (por. [6]). Wartość poznawcza: Cech nowości poznawczej tego artykułu należy przede wszystkim upatrywać w zaprezentowanym podejściu do kategorii empatii i współczucia, opartym na wyraźnym odróżnieniu uczuć od emocji oraz na wyraźnym oddzieleniu sfery psychicznej od uczuciowej jako reprezentanta (pełnomocnika) sfery duchowej - istoty człowieczeństwa. (abstrakt oryginalny)
The notion of narratives can be regarded as a significant tool to map the complex means by which social relations are organized, made meaningful, and maintained (Somers, 1994). On the borders of Europe, social relations are often constructed across national dividing lines. Especially now, given the social consequences of COVID-19, which include re-bordering processes in Europe, the question of borders and bordering is in the spotlight. Against this backdrop, this article elaborates on the concept of narratives, which may be crucial for understanding the complex processes of deconstructing and reconstructing state borders and social boundaries. By focusing on three types of narratives-individual, public, and spatial-we apply the narrative approach to exploring divided cities and propose an analytical model that could contribute to an understanding of the processes occurring in border cities and could thus broaden the field of studies on borders and space. (original abstract)
3
100%
|
|
48
93-107
The aim of the article is to analyse social relations of people experiencing unemployment in today's Polish society on the basis of the data collected as a part of the "Memoirs of the Unemployed" project. In this paper, we investigate three types of relations: with family, with friends and acquaintances, and with labour market institutions. Our analysis shows that the experience of unemployment has a specific impact on social relations, both within the family and with other people. They are characterised by great ambivalence, which results from the fact that although they are a source of support, they are often based on a lack of understanding of the situation of people experiencing unemployment, and even involve stigmatisation. The relations with representatives of institutions are perceived by the research participants as instrumental and stigmatising. (original abstract)
Doświadczanie przemocy w rodzinie ma poważny wpływ nie tylko na życie dziecka, ale także dorosłego człowieka, który nierzadko boryka się z konsekwencjami przeżytej w dzieciństwie traumy. Już choćby z tych powodów istnieje konieczność podejmowania dalszych wysiłków badawczych, prowadzących do głębszego zrozumienia przyczyn występowania zjawiska przemocy w rodzinie. W świetle jedynie zasygnalizowanych zjawisk należy stwierdzić, że przemoc w rodzinie może zaistnieć nie tylko w konsekwencji uzależnień opiekunów (choć niewątpliwie największe zagrożenia występowania "zachowań przemocowych" pozostają w korelacji do osób uzależnionych od alkoholu). Przemoc może korespondować także z recepcją negatywnych wzorców budowania relacji, a wówczas dotyka ona tych rodzin, w których dostrzegalna jest np. silna hierarchia - różnicująca pozycję i prawa poszczególnych jej członków. W takim środowisku sprawca przemocy wymaga od swoich ofiar podporządkowania, ogranicza też ich prawa do autonomii, wyboru i poglądów. Brak podporządkowania może prowadzić do występowania zróżnicowanych form przemocy, a w takich kontekstach celem przemocy jest utrzymanie kontroli, władzy i dominacji nad członkami rodziny. W badaniach nad występowaniem zjawiska przemocy w rodzinie konieczne staje się również uwzględnianie kontekstowej zmienności sytuacji rodzin, m.in. w obliczu następstw zaburzonych relacji łączących opiekunów dziecka. W przypadku postępującego procesu rozpadu rodziny rośnie ryzyko manipulacji, bezpośredniego angażowania podopiecznych w konflikty opiekunów, a w końcu występowania zjawiska emocjonalnej przemocy, którą Mari Hirigoyern określiła "molestowaniem moralnym". W odwołaniu do spostrzeżeń tej badaczki można stwierdzić, że istotne jest nie tylko rozpoznawanie, dotąd jednoznacznie definiowanych form przemocy, ale także ważne staje się ich dalsze uszczegółowianie, doprecyzowanie także pod względem ich poszczególnych kategorii i podkategorii(fragment tekstu)
|
|
nr 1
2-12
Cel: Celem artykułu jest rozpoznanie cierpliwości jako kolejnej, piątej już składowej modułu uczuciowego jakości życia. I w tym artykule będą formułowane odpowiedzi na cztery następujące ważne pytania: pierwsze - co to jest cierpliwość? (to uczucie czy emocja; siła czy słabość); drugie -jakie są uczucia pokrewne cierpliwości? (wzajemnie wspierające się energie); trzecie - jakie są emocjonalne zasłony cierpliwości? (jej najważniejsze "usypiacze") i czwarte - dlaczego powinniśmy być cierpliwi? (rozpoznawanie naszego człowieczeństwa). Artykuł ten w swej treści i formie nawiązuje więc do czterech poprzednich publikacji (nr 3, 6, 7-8, 11-12/2021 "Problemy Jakości") [3, 4, 5, 6], w których podjęto próbę zdefiniowania modułu uczuciowego oraz rozpoznano cztery pierwsze komponenty tego modułu. Projekt badania/metodyka badawcza/koncepcja: W artykule zastosowano strukturę analizy przyjętą w publikacjach [4, 5], odnoszących się do nadziei i wdzięczności, oraz - po pewnej koniecznej modyfikacji - w publikacji [6], traktującej o istocie i różnicach między empatią i współczuciem. Ten celowy zabieg zapewnia niezbędną spójność podejścia do analizy pojęć rozważanych w ramach tego cyklu oraz daje możliwość porównywania poszczególnych elementów tej struktury. Rozpoznanie cierpliwości, według wspomnianych wyżej czterech problemów (pytań), oparto na przeglądzie literatury i analizie semantycznej oraz logicznej tej kategorii. Wyniki/wnioski: Główna konkluzja artykułu sprowadza się do trzech stwierdzeń: po pierwsze - cierpliwość ma swoje źródło w sferze uczuciowej (duchowej) i logice uczuciowej, czyli spełnia wszystkie trzy kryteria uczucia - pozytywności, bezwarunkowości i trwałości (por. [3]); po drugie - jest podstawową formą samoobrony przed masowo atakującymi nas impulsami do budzenia różnego rodzajów lęków, obaw i ...rosnącego zniecierpliwienia, trwającymi - w powszechnej opinii-zbyt długo zagrożeniami, po trzecie - ujawnia się coraz bardziej konfrontacja z obecnymi zagrożeniami ludzi "wyrosłych" i żyjących w czasach cywilizacji niecierpliwości. Ta konfrontacja ludzi nieprzygotowanych do obecnej sytuacji wymaga -jak nigdy dotąd - właśnie "obudzenia" w sobie i praktykowania uczuciowej cierpliwości. Oryginalność/wartość poznawcza: Cech nowości poznawczej tego artykułu należy przede wszystkim upatrywać w zaprezentowanym podejściu do kategorii cierpliwości, opartym na wyraźnym odróżnieniu uczuć od emocji, oraz na wyraźnym oddzieleniu sfery psychicznej od uczuciowej jako reprezentanta sfery duchowej - istoty człowieczeństwa. (abstrakt oryginalny)
|
2022
|
nr 4
2-13
Cel: Celem artykułu jest rozpoznanie zaufania i ufności jako kolejnych (szóstej i siódmej) składowych modułu uczuciowego jakości życia. I w tym artykule, podobnie jak w poprzednich publikacjach z tego cyklu, jego treść będzie zawierać odpowiedzi na cztery następujące ważne pytania: pierwsze - co to jest zaufanie i ufność? (to uczucia czy emocje); drugie -jakie są uczucia pokrewne zaufaniu i ufności? (inne uczucia wspierające zaufanie i ufność oraz kulturę zaufania/ufności); trzecie -jakie są emocjonalne zasłony zaufania i ufności? (główni "usypiacze" tych stanów uczuciowych, wzmacniające "kulturę" nieufności) i czwarte - dlaczego powinniśmy być ufni i okazywać zaufanie? (to kolejna odsłona naszego człowieczeństwa). Jak widać, zestaw pytań badawczych tego artykułu nawiązuje w dużym stopniu do pięciu poprzednich prac (nr 3, 6, 7-8 i 11-12 z 2021 oraz nr 1 z 2022 roku), opublikowanych w "Problemach Jakości" [10,11,12,13,14]. Podjęto w nich próbę rozpoznania takich komponentów modułu uczuciowego jakości życia, jak: nadzieja, wdzięczność, empatia, współczucie i cierpliwość. Projekt badania/metodyka badawcza/koncepcja: Ze względu na konieczność zapewnienia spójności podejścia do analizy pojęć, rozważanych w ramach tego cyklu publikacji, i w tym artykule przyjęto strukturę analizy podobną do tej, którą wykorzystano w publikacjach [13, 14]. Ten celowy zabieg daje możliwość porównywania poszczególnych elementów tej struktury, zawartych w dotychczasowych pracach tego cyklu. Rozpoznanie zaufania i ufności, według wspomnianych wyżej czterech problemów (pytań), oparto na przeglądzie literatury i analizie semantycznej oraz logicznej tych kategorii. Wyniki/wnioski: Główna konkluzja artykułu sprowadza się do trzech stwierdzeń: po pierwsze - zaufanie, jak i ufność mają swoje źródło w sferze uczuciowej (duchowej) i logice uczuciowej, czyli obie wartości spełniają wszystkie trzy kryteria uczucia - pozytywności, bezwarunkowości i trwałości (por. [10]); po drugie- zaufanie jest energią, która ma trzy strumienie (rodzaje zaufania): zaufanie do siebie, zaufanie do innych ludzi i zaufanie okazywane nam przez innych. Dwa ostatnie strumienie tej energii uczuciowej tworzą w konkluzji zaufanie wzajemne; po trzecie - w artykule zawarta jest odpowiedź na ważne pytanie: czy można mieć zaufanie do obiektów pozaludzkich, zarówno materialnych (np. technologii, samochodu itp.), jak i niematerialnych (usługi, idei itp.)? W odpowiedzi zwrócono uwagę, że obiekty te są tylko pośrednikami naszego zawierzenia dobrej (etycznej) intencji ich twórców, opartego na mądrym rozpoznaniu wiarygodności tych ludzi - ich kompetencji. Bez takiego rozpoznania zaufanie staje się iluzją - emocją naiwności. Oryginalność/wartość poznawcza: Cech nowości poznawczej tego artykułu należy przede wszystkim upatrywać w: zaprezentowanym podejściu do kategorii zaufania i ufności, opartym na wyraźnym odróżnieniu uczuć od emocji; w interdyscyplinarnym podejściu do tej wartości; zaproponowaniu podejścia do definiowania zaufania na podstawie kategorii dobrej (etycznej) intencji, wiarygodności oraz kompetencji. W artykule zaproponowano też definicję ufności jako skłonności (gotowości) do okazywania zaufania. (abstrakt oryginalny)
|
|
8
|
nr 1008
87-95
Starożytni filozofowie zauważyli, że nikt nie chce spędzić życia w zupełnym osamotnieniu, nawet przy niezmierzonej obfitości rozkoszy. Łatwo można poznać, że urodziliśmy się ze skłonnością do zrzeszania się z ludźmi i do naturalnego życia społecznego. Podobnie "historia współczesna doprowadza jednostkę do przekonania, że bez pomocy wzajemnej i współdziałania nic nie wskóra, nawet jeżeli kufry swe wypełni po brzegi złotem". Potwierdzenia dla tej tezy wywodzącej się z filozofii stoickiej dostarczają badania współczesnych psychologów analizujących potrzeby ludzkie i sondaże opinii społecznej. (fragment tekstu)
8
Content available remote Komunikacja w wybranych kulturach biznesowych
76%
Komunikacja to porozumiewanie się, które polega na słownym lub bezsłownym przekazywaniu informacji. Kształtuje ona relacje między ludźmi. Brak umiejętno- ści porozumiewania się może prowadzić do izolacji, rozczarowań czy samotności człowieka. Komunikacja odbywa się między nadawcą, źródłem komunikatu - osobą posiadającą informację i cel jej przekazu innej osobie oraz odbiorcę - osobę odbierającą komunikat [Dana 1993, s. 13]. Jest to proces, w którym ludzie dążą do dzielenia się znaczeniami za pośrednictwem symbolicznych komunikatów (przekazów). Jeśli przekaz nie dotrze do odbiorcy tzn. będzie dla niego niezrozumiały, można stwierdzić, że komunikowanie nie nastąpiło [Ibidem, s. 15](fragment tekstu)
Hosting large numbers of refugees in private homes rather than in refugee camps is a fairly unusual phenomenon in the broadly understood Western context, including the post-socialist countries of Central and Eastern Europe. Thus, explorative research is much needed to determine the fundamental problems triggered by this novel situation. Based on a series of individual in-depth interviews with Polish hosts who invited Ukrainian refugees to live in their homes, this paper puts under scrutiny the micro-relations between the hosts and the guests. The study identified 6 kinds of 'difficulty', including (1) negotiating everyday routines, (2) dealing with difficult life situations and stress, (3) quarrels and divisions among migrants, (4) neglecting one's own family, (5) a too strong emotional attachment to the guests and (6) irreconcilable sets of expectations. (original abstract)
10
76%
|
|
17
155-165
Szczególnie interesujący jest okres XIX wieku, ponieważ wtedy powstało wiele wspomnień o wygnaniu i wspomnianej wyprawie na wygnanie. Obserwacje Polaków-uchodźców są bardzo interesujące, ponieważ zawierają wiele informacji o m.in. związku ludności syberyjskiej z wygnańcami, a także postrzeganiu rzeczywistości przez samych wygnańców. Interesujące są również informacje o kontaktach wygnańców z administracją Imperium Rosyjskiego. Szczególnie interesujące są wspomnienia braci Ludwika Zielonki i Kornela Zielonki, którzy wzięli udział w powstaniu styczniowym, za co zostali wysłani na Syberię Wschodnią. Oboje opisują trudy podróży, przytaczają sytuacje, z którymi mieli kontakt. Podczas gdy Kornel czuje się świetnie jako pisarz, Ludwik powołuje się głównie na suche fakty. Oba pamiętniki mają jeszcze jedną interesującą właściwość: można je wykorzystać do zbadania, w jaki sposób różnice w postrzeganiu rzeczywistości wygnania można znaleźć u diametralnie różnych braci, którzy są w bardzo podobnej rzeczywistości.
Artykuł ma na celu porównanie rodzaju i poziomu trudności doświadczanych przez studentów pierwszych trzech lat studiów. Zainspirowany został doświadczeniami autorów, którzy jako nauczyciele akademiccy zdają sobie sprawę z tego, jakie problemy są udziałem studiującej młodzieży, o czym mówią w rozmowach z wykładowcami, z czym sobie nie radzą mimo obiektywnie posiadanych zdolności intelektualnych. Opisano w nim zagadnienia dotyczące rozumienia sytuacji trudnej i doświadczanych przez studentów problemów. Przedstawiono badania z wykorzystaniem Kwestionariusza Trudności Studenckich autorstwa Justyny Iskry i Waldemara Klinkosza, w których uczestniczyło 1035 osób (studentów pierwszych trzech lat studiów). Na podstawie przeprowadzonych badań ustalono, że między studentami pierwszego i drugiego roku występują istotne różnice dotyczące emocjonalnego reagowania, oraz miedzy studentami pierwszego i drugiego(abstrakt oryginalny)
|
|
25
159-195
Celem podjętym w artykule jest przedstawienie w bardzo ogólnym zarysie stosunków polsko-żydowskich w latach 1918-2018 oraz ich współczesnego obrazu kształtowanego w ramach dwubiegunowo prowadzonej narracji politycznej, określanej jako heroiczno-nostalgiczna oraz krytyczna. Postaram się wykazać, że opowieści o wspólnych losach, wywierające wpływ na kształtowanie wizerunku naszego narodu, stały się obecnie kolejną linią ideologicznego podziału społeczeństwa polskiego. Trwa nieustający spór o różnym natężeniu na temat występowania antysemityzmu w dziejach niepodległej Polski, a intensywności nabiera przy okazji przywołujących ten problem bieżących wydarzeń, takich jak np. nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, obchody rocznic wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, powstania w getcie warszawskim, wydarzeń polskiego Marca 1968 roku. W artykule przedstawię punkty sporne w historiografii wspólnych, polsko-żydowskich, doświadczeń oraz analizę rezonansu medialnego niechlubnych wypadków marcowych, jaki - na łamach tygodników opinii "Polityka" i "Sieci" - powstał wiosną 2018 roku przy okazji obchodów 50. rocznicy tych wydarzeń. (abstrakt oryginalny)
The article presents an overview of measures developed in quantitative studies on divorce. The overview is based mostly on articles published in 1980-2000 in American sociological journals. The measures proposed can be divided into two main groups: measures directly related to divorce and measures indirectly related to the phenomenon under study. The first group includes the measures which identify causes of marriage dissolution by divorce, risk of marriage dissolution, and evaluate the post-divorce adjustment process. Measures of the second group refer to physical and psychological health, marriage satisfaction, marriage adjustment process, interpersonal relationships after divorce, level of conflict after divorce, alternative relationships to the current marriage. In general, the remarkable development of measures used in quantitative studies on divorce, its causes and multidimensional effects is accompanied by the standardization of measures. Hovewer, due to many different measures applied in research on divorce it is sometimes difficult to compare their results directly. That difficulty might be reinforced by a lack of a precise description of measures used in the study which still is a case in some relevant publications on the subject. (original abstract)
|
2016
|
68
24-31
A normal conversation often follows a single transition in which adjacency pair demands co-related and immediate feedback. However, when this synergy is violated to some extent, it is believed that this will lead to unequal turn-taking especially in institutional dialogue. Different social settings could also allow some conversational participants to be dominant or less dominant. This study will investigate the effect of institutional role by using some of the strategy proposed by Heritage. Heritage asserts that these four strategies that will be discussed in this paper namely turn-taking organization, turn design organization, sequence organization and repair organization, enables researcher to determine the institutional field or roles of any speaker in a conversation. Other factor such as lexical choices, which may likely to be associated with the speaker's institutional representation will also be analyzed.(original abstract)
Artykuł prezentuje istotę zależności między wdrożeniem w organizacji polityki zarządzania różnorodnością a jej implikacjami w kontekście trwałości relacji społecznych. Definiując pojęcie różnorodności, podjęto również próbę scharakteryzowania pozytywnych i negatywnych skutków dywersyfikacji personelu pod względem wieku, płci i pochodzenia etnicznego. Zwrócono także uwagę na zadania menedżera w zakresie łagodzenia nieporozumień wynikających z różnic między ludźmi oraz wspierania działań na rzecz uświadamiania korzyści płynących z różnorodności.(abstrakt oryginalny)
Bardzo ważnym rytuałem w prawie każdym społeczeństwie jest dawanie i otrzymywanie prezentów. Poprzez obdarowywanie prezentami ludzie budują wzajemne relacje. Więzy zaufania, wiary i zależności towarzyszą nam przez całe życie. Prezenty mogą tworzyć i utrzymywać: hierarchie statusu, podkreślać wyjątkowość pewnych sytuacji, wpływać na socjalizację dzieci poprzez wprowadzanie ich w społeczne role. (fragment tekstu)
17
Content available remote Sem'â v Sovetskoj Rossii
76%
Zmiany społeczne i kulturowe jakie nastapiły w następstwie rewolucji październikowej w 1917 roku wieku wpłynęły na prawie wszystkie obszarach życia ludzkiego, w tym systemu wartości, zachowań, strategii adaptacyjnych form osobowości rodziny, modelu rodziny stosunków, ról mężczyzn i kobiet.
18
76%
|
|
nr 2
207-216
Trust in the patient-physician relationship represents the power to shape behaviors of both sides. It may have also the value of being the precondition of patient satisfaction with medical services. Therefore, the purpose of this paper is to investigate the role of trust as an antecedent of patient satisfaction, based on the nationwide, representative sample. The multiple regression analysis has been applied. The study shows that all three identified dimensions of trust are important and statistically significant determinants of patient satisfaction with medical services. However, it is strongly dependent on confidence in the competence of physicians than the belief in their honesty and kindness. The research contribution is both of cognitive and utilitarian value. It helps to understand pitfalls of the satisfaction's erosion in the studied relationship and to effectively counteract them. (original abstract)
19
Content available remote A hospitalidade entre a ascese e a mística segundo Derrida
76%
The hospitality, according to Derrida's thought, is a "to-come" of friend-ship and will be a "to-come" the host. Naturally, the friendship can determine the hospitality, making it stronger and more effective. Indeed, Derrida over-come the aporias of hospitality through the concept of teleia philia (friendship perfection), which is derived from the Aristotelian thought, how can one describe the thinking of the philosopher: "the presence of friends, however, seem to have a mixed nature . See friends is affable greatly when it passes a miserable time, ... ". Hospitality is a "relationship of otherness", which has nothing to do with indifference. A friendship forms the hospitality, as the antithesis of hospitality is the "kenosis" of the Other, as a desire for destruction, a certain "momentum fanatic", which undermines the hospitality.(author's abstract)
20
Content available remote Psychology of volunteering
76%
Volunteering (from Latin voluntarius) refers to conscious, willing acceptance of a job that one is not paid for. Volunteers do not get money for their work, but it does not mean they work for free. Their gratification is feeling good, needed, serving their altruistic needs, boosting their self-esteem. If one expects or demands thanks for the work done, at the same time behaving in a pitying or patronizing way, it contradicts the idea of volunteering. Conscious volunteering thus implies substantial self-awareness, acknowledging one's positive sides as well as limitations. Communication skills and competence are also indispensable; in this article, they are presented from the perspective of Eric Berne's transactional analysis and Schulz von Thun's conception of communication.(author's abstract)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.