Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Renta mennicza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W niniejszym opracowaniu, składającym się z dwóch części, dokonaliśmy przeglądu różnych koncepcji dochodów z emisji pieniądza. W pierwszej części wskazaliśmy, że pojęcie i metody pomiaru senioratu są nierozerwalnie związane z historią pieniądza. Beneficjentem renty emisyjnej od początku była władza, mająca prawo nakładania na obywateli obowiązek posługiwania się pieniądzem we wzajemnych rozliczeniach jako środkiem regulującym zobowiązania. Wraz z rozpowszechnieniem się pieniądza papierowego, odejściem od zasady pokrywania emisji pieniądza zasobami kruszcu oraz powstaniem banku centralnego kwestia definiowania i pomiaru senioratu podlegała dużym zmianom. W drugiej (niniejszej) części opracowania przedstawiliśmy różne koncepcje definiowania oraz pomiaru współczesnego senioratu. Gdyby przyjąć za punkt odniesienia w definiowaniu senioratu wskazanie rządu jako beneficjenta renty emisyjnej dochody z emisji pieniądza byłyby utożsamiane z senioratem fiskalnym, a w ujęciu praktycznym z rentą fiskalną, tj. okresowym, najczęściej w odstępie rocznym, transferem dokonywanym przez bank centralny do budżetu państwa (wpłata z zysku banku centralnego). Jak wskazaliśmy, rozwiązanie to nie jest tożsame z wszelkimi dochodami związanymi w sposób bezpośredni czy pośredni z emisją pieniądza. Najbardziej szerokie rozwiązanie zostało zaproponowane przez Neumanna, którego definicja całkowitego senioratu obejmuje wszelkie przepływy wynikające z emisji pieniądza. Jego rozwiązanie umożliwia wyjaśnienie większości definicji senioratu spotykanych w literaturze przedmiotu jako szczególnych przypadków. Ponadto, koncepcja Neumanna ma duży walor aplikacyjny, możliwy do zastosowania w badaniach empirycznych. Przy omawianiu różnych koncepcji senioratu nie sposób nie wspomnieć o kilku zjawiskach, których wpływ na właściwe zrozumienie dochodów z emisji pieniądza jest znaczący. Poza zasygnalizowanymi w pierwszej części artykułu przypadkami dolaryzacji, czy też unii monetarnej, które każą się zastanowić nie tylko nad kwestią zasad pomiaru senioratu, ale także prawidłowego określenia jego beneficjenta, warto mieć na uwadze zmiany zachodzące w bankach centralnych. Dotyczą one chociażby takich kwestii, jak niezależność banków centralnych od rządu, czy też zmiany w zakresie stosowanych przez nie zasad rachunkowości (odchodzenie od tzw. zasady kasowej, coraz powszechniejsze stosowanie zasady wyceny rynkowej składników bilansu banku centralnego). W rezultacie nieodzowna staje się potrzeba analizy każdego przypadku indywidualnie tak, żeby ewentualne badania prezentujące zestawienia dochodów z senioratu poszczególnych banków centralnych mogły być porównywalne. (fragment tekstu)
Renta mennicza to dochód banku centralnego z emisji pieniądza. Na wielkość dochodów NBP z renty menniczej wpływa nadmiar płynności w systemie bankowym, co zmusza bank centralny do przeprowadzania kosztownych operacji otwartego rynku w celu utrzymania stóp procentowych na pożądanym poziomie. Przez kilka ostatnich lat koszty operacji sterylizujących obciążały wynik finansowy banku centralnego sumą kilku miliardów złotych. Sytuacja ta może się zmienić, jeżeli NBP doprowadzi do stanu operacyjnego niedoboru płynności w sektorze bankowym. Scenariusz taki wydaje się jednak mało prawdopodobny w perspektywie kilku lat.
Referat wygłoszony na konferencji naukowej NBP 22-23 października 2001 r. w Falentach. W artykule przedstawiono wpływ przystąpienia Polski do Unii Gospodarczej i Walutowej na wielkość dochodów NBP z renty menniczej. Omówiono teoretyczne koncepcje renty menniczej oraz czynniki, które wpływały w ostatnich latach na wielkość tej renty. Zwrócono uwagę na proces powstawania i podziału renty menniczej w Europejskim Banku Centralnym.
Celem opracowania jest rozpoznanie sytuacji w zakresie kształtowania się senioratu (renty menniczej, emisyjnej, monetarnej) we współczesnych uwarunkowaniach pieniądza kredytowego i rozwiniętych rynków finansowych, przy wykorzystaniu modelu księgowego jego powstawania i alokacji. Rozważania przeprowadzamy na dwóch płaszczyznach. Na pierwszej dokonujemy analizy teoretycznej, prowadzącej do sformułowania modelu, który jest podstawą dalszych badań. Na drugiej dokonujemy analizy empirycznej tworzenia i podziału senioratu w wybranych bankach centralnych w latach 2003-2019. Jako punkt wyjścia proponujemy księgowy model powstawania i alokacji senioratu w powiązaniu z kształtowaniem się wyniku finansowego banku centralnego. Wychodzimy z trzech przesłanek: (1) kredyt bankowy jest ostatecznym źródłem pieniądza; (2) powstawanie senioratu wiąże się z gospodarką finansową banków centralnych, w tym z ich monopolem na emisję prawnego środka płatniczego, jakim jest nieoprocentowana gotówka; (3) bank centralny ma tzw. niezależność finansową, tzn. ma dostateczne zasoby kapitałowe do realizacji swoich funkcji oraz kontroluje swój budżet (nie finansuje więc działalności typowej dla polityki fiskalnej, np. nie udziela subsydiowanych kredytów).(skrócony abstrakt oryginalny)
W drugiej połowie 1989 roku Polska otarła się o hiperinflację, którą zdusiła drastyczną reformą uchwaloną w styczniu 1990. Przez wiele następnych lat zdołano utrzymać umiarkowany poziom inflacji. Ten niewątpliwy sukces gospodarczy jest przedmiotem analizy przeprowadzonej w artykule. Zbadano zależności pomiędzy deficytem budżetowym a celem inflacyjnym; sposób zarządzania długiem publicznym (tak wewnętrznym jak zagranicznym); wpływ umowy Brado o redukcji długu oraz wielkość renty menniczej (senioratu) w Polsce.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.