Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Renta strukturalna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wprowadzone reformy WPR są w większym stopniu nastawione na zrównoważony rozwój obszarów wiejskich - zasada współzależności, modulacja, oderwanie płatności od wielkości produkcji. Skala tych zmian nie jest jednak dostateczna. W dalszym ciągu wydatki na I filar znacznie przewyższają środki przeznaczane na rozwój obszarów wiejskich - II filar WPR. Przedstawiona analiza pokazuje, że przyspieszenie zmian strukturalnych w Polsce wymaga pewnej modyfikacji niektórych działań PROW i SPO. W szczególności dotyczy to działania 1 - renty strukturalne w ramach PROW. Większy limit środków powinien trafić na działanie 2 - wsparcie gospodarstw niskotowarowych oraz na działanie 6 - dostosowania gospodarstw rolnych do standardów UE. Niepokoi mała liczba grup producentów rolnych działających w Polsce. Wzrost i rozszerzenie wsparcia w ramach działania 7 PROW powinny zwiększyć zainteresowanie tworzeniem tego rodzaju grup, co może mieć istotny wpływ na poprawę dochodowości i siły producentów rolnych.Szczególnie niepokojąca jest kwestia braku wsparcia zatrudnienia na obszarach wiejskich. Mimo nadrzędnego celu "Strategii rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa 2007-2013", jakim jest "poprawa warunków życia i pracy mieszkańców wsi poprzez wzrost gospodarczy, z uwzględnieniem wymogów ochrony środowiska", zarówno w PROW, i SOP brak jest działań bezpośrednio nakierowanych na wzrost zatrudnienia. (fragment tekstu)
Autorka przedstawiła renty strukturalne w Polsce i w Unii Europejskiej. Omówiła warunki, które musi spełnić zarówno rolnik przekazujący, jak również przejmujący gospodarstwo rolne. W dalszej części artykułu wskazała na wady i zalety korzystania z rent strukturalnych.
Artykuł jest próbą syntezy najważniejszych instrumentów polskiej polityki rolnej w pierwszych latach członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Celem analiza Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich i szansa jego realizacji w latach 2004-2006. Wspólna polityka rolna i jej narzędzia towarzyszące, zmienią strukturalny i instytucjonalny system oddziaływania na producentów rolnych i obszary wiejskie. Obok płatności bezpośrednich i interwencji rynkowej polscy rolnicy będą mogli korzystać z programu rent strukturalnych dopłat do gospodarstw niskotowarowych, terenów o niekorzystnych warunków gospodarowania, programów rolnośrodowiskowych oraz zalesień gruntów ornych. Te instrumenty opisano i wskazano ich znaczenie dla sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych. Pracę kończą wnioski dla polskiej polityki rolnej.
Przeprowadzana analiza o charakterze ogólnym wskazuje, że uzyskanie konwergencji na poziomie Wspólnoty w 2020 r. nie zostanie urzeczywistnione. W procesie wyrównywania poziomów do średniej unijnej w obecnej perspektywie finansowej, najbardziej zyskają kraje nadbałtyckie oraz Bułgaria, Rumunia i Chorwacja. Pozostałe kraje będą swoje pułapy kształtować w zależności od tego, ile środków z II filara WPR zdecydują się przetransformować do I filara WPR. Lukę z pomniejszonego II filara WPR będzie można z kolei uzupełniać funduszami spójności, głównie w sferze infrastruktury. Ulegnie zmiana konstrukcja programów rozwoju obszarów wiejskich, gdzie zamiast 4 osi tematycznych i 22 działań, pojawi się od 4 do 6 priorytetów i 18 podprogamów tematycznych. Nie będą kontynuowane takie popularne działania jak renty strukturalne, dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów UE czy zwiększenie wartości dodanej produkcji rolniczej. W zakresie II fi-lara WPR PE i Rada zaproponowała uproszczenie narzędzi interwencji, w celu skoncentrowania się na wspieraniu konkurencyjności, innowacji i podejmowania działalności przez młodych rolników (wymiana pokoleniowa). (fragment tekstu)
Niska efektywność produkcji rolnej w Polsce jest w głównej mierze wynikiem niedostatecznego stopnia specjalizacji gospodarstw rolnych, niedofinansowania w zakresie infrastruktury produkcji oraz rozdrobnienia struktury obszarowej. Jednym z wielu narzędzi skierowanych do rolników, mających na celu m.in. poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, są renty strukturalne, które w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich zaczęły funkcjonować w Polsce w 2004 roku. Renty strukturalne są działaniem, w wy-niku którego powinna nastąpić m.in. wymiana pokoleń na obszarach wiejskich, ale głównym celem tego programu jest poprawa struktury agrarnej. Program rent strukturalnych dla rolnictwa ma za zadanie zachęcać rolników w wieku przedemerytalnym do zaprzestania działalności rolniczej oraz przekazania swych gospodarstw rolnych następcom, co może sprzyjać powiększaniu się powierzchni pozostałych gospodarstw rolnych.(fragment tekstu)
Przedstawiono ocenę realizacji programu rent strukturalnych dla rolników w Polsce w latach 2004-2006, a także przedstawiono założenia programu tych rent w nowym okresie programowania unijnej pomocy na lata 2007-2013. Starano się odpowiedzieć na pytanie: "Czy program rent strukturalnych realizowany w Polsce w latach 2004-2006 przyczynił się do osiągnięcia celów polityki strukturalnej na obszarach wiejskich”.
W artykule omówiono działania określone w I osi priorytetowej PROW 2007- -2013. Zawarto w niej jedenaście działań, a w 2010 r. dopisano do niej nowe działanie związane z klęskami żywiołowymi. Badania przeprowadzono pod kątem wykonania zadań w ujęciu ilościowym i rzeczowym oraz finansowym. Porównanie liczby zadań ujętych w programie w stosunku do liczby wydanych decyzji wykazało, że pod koniec 2013 r. pełne wykonanie zadań odnotowano w zakresie modernizacji gospodarstw rolnych, startu młodych rolników i zwiększania wartości dodanej. Na 257,1 tys. złożonych wniosków Agencja wydała 186,2 tys. (72,2%) pozytywnych decyzji. Analiza programu pod względem finansowym wykazała, że przy rentach strukturalnych przekroczono planowane kwoty, w pozostałych przypadkach wypłaty środków wsparcia mogą być realizowane do końca 2015 r. W przeliczeniu na złote polskie środki funduszu europejskiego wyniosły 29,8 mld zł, zaś po stronie realizacji wydatkowano 15,8 mld zł (52,9%).(abstrakt oryginalny)
Opracowanie dotyczy analizy przestrzennej absorpcji rent strukturalnych w rolnictwie woj. zachodniopomorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem ich oddziaływania na strukturę demograficzną użytkowników gospodarstw rolnych oraz strukturę wielkościową indywidualnych gospodarstw rolnych. (fragment tekstu)
9
Content available remote Funkcja restrukturyzacyjna ubezpieczenia społecznego rolników
84%
W artykule poruszono problem znaczenia ubezpieczenia społecznego (emerytalno- rentowego) rolników dla struktury agrarnej oraz generacyjnej gospodarstw rolnych w Polsce, określając to jako funkcję restrukturyzacyjną ubezpieczenia społecznego. Dokonano porównania instrumentu ubezpieczeniowego (ubezpieczenie społeczne rolników) oraz instrumentu pozaubezpieczeniowego (renta strukturalna) w oparciu o kryterium skuteczności, które wyraża się liczbą przekazanych gospodarstw rolnych w zamian za świadczenie emerytalno- rentowe. Na tej podstawie można stwierdzić, że w zakresie potencjalnego wpływania na strukturę obszarową i generacyjną rolników, instrument ubezpieczeniowy jest bardziej powszechny aniżeli instrument pozaubezpieczeniowy. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań, przeprowadzonych we wrześniu 2008 roku, dotyczących oceny wsparcia finansowego z UE w województwie kujawsko-pomorskim w opinii badanych rolników współpracujących z biurem powiatowym ARiMR w Grudziądzu. Rolnicy z powiatu grudziądzkiego byli pozytywnie nastawieni do wsparcia finansowego z UE. Jednakże zdecydowana większość badanych rolników użytkujących gospodarstwa o powierzchni powyżej 100 ha, czyli głównie osoby młodsze i lepiej wykształcone, dostrzegała więcej korzyści z przystąpienia Polski do UE dla swoich gospodarstw, aniżeli osoby starsze, z wykształceniem podstawowym i będące właścicielami gospodarstw najmniejszych obszarowo, o powierzchni do 5 ha. Duży odsetek badanych rolników deklarował, że niezbędne informacje o programach unijnych czerpali przede wszystkim ze szkoleń zawodowych rolników, organizowanych przez WODR, z oddziałów terenowych ARiMR oraz samorządów gminnych. Największym zainteresowaniem wśród właścicieli gospodarstw największych obszarowo cieszyły się takie programy, jak PROW i SPO, a dopłaty bezpośrednie i renty strukturalne w gronie rolników użytkujących gospodarstwa o mniejszej powierzchni. Ponadto badani rolnicy ocenili wsparcie środków finansowych z UE dość dobrze dla zrealizowania planowanych inwestycji oraz dla rozwoju gmin. (abstrakt oryginalny)
Autorzy przedstawili rolę i znaczenie rent strukturalnych. Scharakteryzowali zasady obsługi renty strukturalnej w Polsce na tle UE. Omówili także funkcjonowanie tych rent w UE.
Istotnym instrumentem polityki rolnej w zakresie przemian agrarnych jest obowiązująca ustawa z 26 kwietnia 2001 o rentach strukturalnych wzorowana na rozporządzeniu Rady WE nr 2079/92 - zastąpionego obecnie rozporządzeniem Rady WE nr 1257/99. Celem autorki było przedstawienie rozwiązań prawnych w zakresie wcześniejszych emerytur w krajach UE oraz konfrontacje ich z rozwiązaniami przyjętymi w ustawodawstwie polskim i wskazanie rozbieżności.
Celem pracy jest przedstawienie programu rent strukturalnych jako instrumentu zarządzania rozwojem obszarów wiejskich w Polsce. Renty strukturalne funkcjonują w Europie Zachodniej od kilkunastu lat, natomiast w Polsce od 10 lat i w tym okresie zasady ich przyznawania były już dwukrotnie zmieniane. Praca przedstawia wybrane wyniki badań, jakie zostały przeprowadzone w kwestii funkcjonowania programu rent strukturalnych w latach 2004-2006 oraz dla programu na lata 2007-2013 i ich wpływu na zarządzanie rozwojem obszarów wiejskich. (abstrakt oryginalny)
Dokonana została analiza wdrażania instrumentów wspierających działania finansowane przez Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej na terenie woj. dolnośląskiego w latach 2004-2006. Celem opracowania była ocena podejmowania tych działań w poszczególnych powiatach województwa. Największy udział w wykorzystaniu tych środków finansowych miały działania wspierające rejony o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) oraz renty strukturalne. Duże znaczenie miało również wspieranie inwestycji w gospodarstwach rolnych oraz pomoc skierowana do młodych rolników. Wykorzystanie kwot wsparcia było przestrzennie zróżnicowane i zależało od uwarunkowań przyrodniczo-ekonomicznych. Największymi beneficjentami tego funduszu byli mieszkańcy powiatów: wrocławskiego i kłodzkiego.
Celem pracy było zbadanie związków ilościowych między strukturą obszarową gospodarstw a liczbą i strukturą składanych wniosków o przyznanie rent strukturalnych. Liczba i struktura wniosków o renty strukturalne wskazuje na wyraźną tendencję do zwiększania powierzchni gospodarstw w gminach o lepszej strukturze agrarnej.
Obszar gospodarstwa rolnego jest jednym z podstawowych czynników wpływających na jego siłę ekonomiczną. Objęcie polskiego rolnictwa instrumentami wspólnej polityki rolnej umożliwia poprawę struktury obszarowej gospodarstw. Celem badań było ukazanie zmian w zakresie struktury obszarowej gospodarstw rolnych w województwie podlaskim oraz ocena wybranych instrumentów WPR, które te zmiany umożliwiły. Przeprowadzona analiza wykazała, że w województwie podlaskim szybciej niż średnio w kraju, wzrastał udział gospodarstw w grupach obszarowych powyżej 20 ha UR i jednocześnie wolniej ubywało gospodarstw w grupie 5-10 ha. Większy wpływ na takie zmiany wywierał system jednolitej płatności obszarowej. Ubytek gospodarstw rolnych wskutek działania programu rent strukturalnych był stosunkowo niewielki. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest rozpatrzenie rent strukturalnych w Polsce w aspekcie zmian struktury agrarnej. W artykule zawarto analizę statystyczna struktury agrarnej w Polsce. Struktura ta zostanie opisana za pomocą statystycznych miar przestrzennych. Przedstawiono również wpływ stosowania rent strukturalnych na poprawę struktury agrarnej, a także wyciągnięto wnioski za okres 2004-2006. (abstrakt oryginalny)
18
84%
Głównym celem opracowania jest poznanie struktury budżetu PROW i jego rozdysponowania. Szczególna uwaga została zwrócona na te działania, które umożliwiają rozwój obszarów wiejskich, a w szczególności renty strukturalne, wsparcie gospodarstw niskotowarowych, wsparcie działalności rolniczej na obszarach ONW, dostosowanie gospodarstw do standardów UE i inne. (fragment tekstu)
W artykule zwrócono uwagę na wielkość, poziom i strukturę dopłat unijnych z tytułu realizacji Wspólnej Polityki Rolnej w województwie kujawsko-pomorskim. Wskazano na główne przyczyny zróżnicowania przestrzennego płatności bezpośrednich oraz płatności z tytułu rozwoju obszarów wiejskich w rolnictwie (gospodarstwa rolne), jak również podmiotów nierolniczych, korzystających z programów WPR (według grup beneficjentów). (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było określenie zmian w strukturze obszarowej gospodarstw rolnych w okresie realizacji programu rent strukturalnych. Zmianą pozytywną był spadek udziału gospodarstw o powierzchni od 1 do 5 ha (o 1,7 p.p.) oraz wzrost udziału gospodarstw dużych i bardzo dużych (o 0,4 p.p. obydwu grup obszarowych). Korzystnych przemian struktury agrarnej nie można jednak bezpośrednio powiązać z funkcjonowaniem programu rent strukturalnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.