Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rental
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Jedną z form władania nieruchomością, zaliczanych do zobowiązań, jest najem. Jego ustawową definicję zawiera przepis art.659 kc. Jeżeli umowa najmu tego nie zabrania, najemca w czasie trwania najmu może rzecz najętą oddać w całości lub części osobie trzeciej w podnajem albo do bezpłatnego używania (art.668 par.1 zd.kc). Nie przestaje przez to być najemcą wobec wynajmującego ani też osoba trzecia nie zawiązuje żadnego bezpośredniego stosunku prawnego z wynajmującym.
W artykule omówiono kilka istotnych zagadnień zarządzania najmem w ośrodkach handlowych. Szczególną uwagę zwrócono na podstawy formalnoprawne najmu oraz czynniki doboru najemców w ośrodkach handlowych, kształtowanie stawek czynszu i innych narzędzi zabezpieczenia realizacji umów najmu, bariery dostępu najemców do powierzchni ośrodków handlowych, marketing sterowany i inne działania zarządów ośrodków handlowych integrujących środowisko najemców.
Głównym celem przeprowadzonych badań jest identyfikacja nowych usług oferowanych na rynku najmu krótkookresowego, które wykreowała strona podażowa, udostępniając do najmu prywatne zasoby mieszkaniowe. Idea współużytkowania prywatnych zasobów mieszkaniowych, wpisując się w filozofię ekonomii współdzielenia, niewątpliwie wpływa na przewartościowanie zasad gospodarowania w badanym obszarze. Wpływ ten skutkuje m.in. wzrostem działań przedsiębiorczych poprzez dynamiczny wzrost liczby podmiotów na rynku najmu oraz tworzeniem usług innowacyjnych przez podmioty na nim działające. Przeprowadzone badania pozwoliły na parametryzację takich cech jak: cena najmu, atrybuty zasobów do wynajęcia, poziom uzyskiwanych zniżek za najem. Badania wykonano dla danych ofertowych najmu, które uzyskano z baz Airbnb dla 16 miast wojewódzkich. (abstrakt oryginalny)
Inspiracją do badań przedstawionych w artykule stały się pojawiające się w ostatnim czasie postulaty nowelizacji ustawy o własności lokali w kontekście wyposażenia wspólnot mieszkaniowych w prawo do podejmowania uchwał w przedmiocie zakazu wynajmu krótkoterminowego lokali. Postulaty te argumentowano m.in. brakiem jednoznacznej regulacji dotyczącej dopuszczalności podejmowania takich uchwał, jak też brakiem odpowiednich środków ochrony praw właścicieli lokali przed naruszeniami generowanymi zjawiskiem najmu krótkoterminowego lokali. Celem artykułu stało się zatem ustosunkowanie się do zasadności podnoszonych argumentów. W pierwszej części artykułu przedmiotem analiz uczyniono problem dopuszczalności podejmowania przez wspólnoty mieszkaniowe uchwał zakazujących wynajmu krótkoterminowego lokali oraz uchwał o zwiększeniu obciążenia właścicieli lokali wynajmowanych krótkoterminowo na gruncie obowiązujących przepisów. W drugiej części artykułu badaniem objęto problematykę przysługujących właścicielom lokali środków ochrony ich praw w sytuacji, w której w budynku sąsiednie lokale wynajmowane są w reżimie najmu krótkoterminowego. Omówione zostały środki ochrony praw przysługujące właścicielom lokali, uregulowane zarówno w kodeksie cywilnym, jak i ustawie o własności lokali. Dokonano też ich oceny w kontekście możliwości ich wykorzystania w sytuacji naruszeń generowanych najmem krótkoterminowym lokali.(abstrakt oryginalny)
Zjawisko uchylania się od opodatkowania uzależnione jest od różnych czynników. Czynnikiem, na który zwraca się szczególną uwagę zarówno w dyskusjach polityczno-gospodarczych jak i naukowych, jest stawka podatkowa. Pogląd, zgodnie z którym wzrost stawek skłania do uchylania się od opodatkowania, a ich obniżenie zmniejsza skalę szarej strefy, jest powszechny. Z dotychczas prowadzonych badań wynika, że zmiana stawki (przeciętnej, marginalnej) faktycznie wpływa na skalę zjawiska uchylania się od opodatkowania, choć kierunek tego oddziaływania nie jest jednoznacznie określony. Autor w opracowaniu kontynuuje dyskusję w tym obszarze. Płaszczyzną rozważań są obowiązujące w Polsce przepisy prawne w zakresie opodatkowania dochodów z najmu, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2003 r. Celem artykułu jest udowodnienie tezy, że nawet znaczące obniżenie ciężaru podatkowego nie zawsze wpływa na ograniczenie zjawiska uchylania się od opodatkowania. Ciężar podatkowy jest tylko jednym z wielu czynników wpływających na skalę zjawiska uchylania się od opodatkowania, a o celowości jego obniżania w walce z szarą strefą można mówić tylko wówczas, gdy uwzględni się również inne czynniki, które na to zjawisko mają wpływ. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy tematyki prywatnego najmu krótkookresowego, nazwanego z artykule najmem jednego dnia. Najem ten stanowi alternatywę i coraz większą konkurencję dla powszechnie świadczonych usług hotelarskich. Polega on, na oferowaniu w zasobach właścicieli indywidualnych do wynajęcia całych mieszkań (lub pojedynczego pokoju). W artykule przebadano najem jednego dnia jaki ma miejsce w sześciu miastach Polski tj. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie oraz Gdańsku. Przeprowadzone badania pozwolą na dokonanie analiz i pomiar preferencji mieszkaniowych oraz na zbadanie i parametryzację m.in. średniej ceny najmu, średnich wartości opłat dodatkowych (tzw. opłat serwisowych i opłat za usługę sprzątania) oraz przeciętnej zajętości oferowanego do najmu zasobu mieszkaniowego. W przeprowadzonych badaniach podjęto również próbę identyfikacji użytkowych atrybutów wynajmowanych mieszkań, takich jak: przynależność miejsca parkingowego, możliwość całodobowej rejestracji, przyjazność dla dzieci, dostęp do Internetu, wyposażenie mieszkania w kuchnię, pralkę czy suszarkę. Efektem przeprowadzonych badań będzie usystematyzowanie wiedzy w zakresie najmu jednego dnia, jaki ma miejsce w 6 popularnych ośrodkach biznesowo-turystycznych w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Firma Cushman & Wakefield przygotowała w tym roku nową mapę, przedstawiającą najważniejsze powierzchnie przemysłowe i logistyczne zlokalizowane w Europie Środkowej, Rosji oraz Niemczech wraz z ich szczegółowym opisem. Tegoroczna edycja została uzupełniona o dane z Mediolanu we Włoszech. (fragment tekstu)
8
Content available remote Valuation of Contractual Assets Using Statistical Simulation
75%
This paper develops a dynamic option-based model for the valuation of rental and other similarly structured lease contracts under the conditions of uncertainty that is then solved by statistical simulation (Monte Carlo). The motivation, research background and methodology of the paper follow up on a previously published general firm-theoretical approach by the author, who takes an interdisciplinary approach to apply the model in this particular context. It is shown that due to the path dependency of the problem, Monte Carlo is an appropriate and practical tool for analyzing embedded options, incident in most rental and lease relationships, and can be used as a major determinant of their value. In addition to its basic valuation function, exploitable for business acquisition or lease contracting purposes, this Monte Carlo model is very well disposed for various microeconomic analyses. Accordingly, we demonstrate the particular impacts and sensitivities of contractual party-specific, as well as environmental, factors including parties' transaction costs, information asymmetry and enforceability of legal claims. (original abstract)
9
Content available remote Najem źródłem opodatkowania osób fizycznych
75%
Podatek dochodowy od osób fizycznych w Polsce odznacza się wysokim stopniem złożoności. Problem ten dotyka w dużej mierze opodatkowania przychodów z najmu, szczególnie w kontekście tendencji wzrostowej tego rynku. Celem artykułu jest ukazanie regulacji mających zastosowanie do opodatkowania przychodów z najmu i ich konsekwencji dla podatników. Liczba podatników deklarujących osiąganie przychodów z najmu prywatnego z roku na rok rośnie. Większość z nich wybiera opodatkowanie w formie zryczałtowanej. W ostatnim czasie głośniej stało się o opodatkowaniu tego źródła przychodów, gdyż organy skarbowe coraz częściej kwestionują prawo do korzystania przez podatników z opodatkowania ryczałtowego. Rosnące ryzyko podatkowe w tym obszarze może stać się hamulcem dalszego rozwoju rynku wynajmu, dlatego obowiązywanie jasnych zasad opodatkowania przychodów z najmu prywatnego jest koniecznością.(abstrakt oryginalny)
W dobie zmieniającego się społeczeństwa rośnie rola rynku najmu mieszkań w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Na wzrastające znaczenie tego segmentu ma wpływ nie tylko dynamicznie zmieniający się rynek pracy i związana z tym mobilność społeczeństwa, ale również ostatnie doświadczenia związane ze światowym kryzysem. Wydarzenia te pokazały bowiem, iż dobrze rozwinięty rynek najmu jest w stanie zapewnić stabilność gospodarczą. Rynek najmu jest istotny nie tylko z punktu widzenia gospodarki, ale również całego społeczeństwa. W Polsce sektor ten nie jest tak rozwinięty i duży, jak w innych krajach europejskich. Nawet rządowe programy mieszkaniowe wprowadzone w latach 90. nie przyczyniły się znacząco do jego rozwoju. Mimo to perspektywy rozwoju tego segmentu mieszkaniowego są optymistyczne. Obecny program rządowy "Mieszkanie Plus" jest jednym z elementów mogących w sposób istotny wpłynąć na dalsze kształtowanie się tego rynku. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Umowa o udostępnienie skrytki bankowej w prawie francuskim
75%
Umowa o udostępnienie skrytki bankowej, zwana także "umową najmu skrytki", "umową sejfu bankowego" czy "umową sejfową" nie jest uregulowana w prawie polskim. Jedynie art. 5 ust. 2 pkt 6 Prawa bankowego wymienia, obok przechowywania przedmiotów i papierów wartościowych, udostępnianie skrytek sejfowych jako jedną z czynności bankowych. Przepis ten nie przesądza jednak ani o treści, ani o kwalifikacji prawnej tej umowy. Szczegółowe postanowienia dotyczące m.in. jej zawarcia, przedmiotu i treści zamieszczone są w regulaminach bankowych.(fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie jest analizą przepisu art. 11 ustawy z 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, które regulują kwestie związane z wypowiedzeniem umowy o odpłatne używanie lokalu, a także umów najmu. Artykuł odwołuje się również do przepisów Konstytucji RP, które w swej ogólności mogą stanowić podstawę do ochrony lokatora przed niezasadnym wypowiedzeniem umowy. Autor, omawiając poszczególne przepisy art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów, stara się nie tylko patrzeć z perspektywy lokatora, ale również wynajmującego (właściciela) lokal, podejmując próbę wypośrodkowania interesów zarówno najemców, jak i wynajmujących. Artykuł porusza zagadnienia, które obecnie są problematyczne z punktu widzenia wypowiedzenia i które mogłyby zostać doprecyzowane lub uregulowane w inny sposób. (abstrakt oryginalny)
Students as property tenants are an underestimated and understudied aspect of the market. To date, there has been a widely held opinion that student decisions in the property market and their scope are mostly limited to the area of academic centres. It is estimated that, in Poland, over a million students enter into tenancy agreements annually, most of which are in the private property market. Such wide demand is directed at selected, diverse locations and dwellings of particular characteristics, satisfying the preferences of young people at a specific moment of their lives (the so-called "emerging adults"). The present article aims to present answers to the question of what motivates students who undertake transactions in the property market. Information on the characteristics of the sought after properties was obtained by way of surveys, leading to the generation of a set of the most important features determining the attractiveness of properties from the point of view of the analyzed population. The phenomenon of the popularity of particular locations (urban estates) has also been examined in detail. (original abstract)
14
Content available remote Wartość umowy najmu lokalu komercyjnego z punktu widzenia najemcy
75%
Rosnąca podaż nowoczesnych nieruchomości komercyjnych skłania zarówno właścicieli jak i potencjalnych najemców do dokładnej kalkulacji wartości podpisywanych umów. Podmioty rynkowe często dokonują obliczeń intuicyjnie, istnieją jednak modele, które mogą ten proces znacznie ułatwić. Znajomość wpływu poszczególnych składników na wartość umowy najmu pozwala na uzyskanie przewagi w negocjacjach warunków najmu. (abstrakt oryginalny)
Dochód z najmu mieszkania lub domu może być opodatkowany w różny sposób w zależności od tego, czy jest on częścią prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, czy też nie. Ponadto, w każdym z tych przypadków podatnik może wybrać najbardziej odpowiadający mu sposób opodatkowania. Celem tego opracowania jest wyjaśnienie uwarunkowań podatkowych związanych z najmem (dzierżawą) nieruchomości. Opracowanie zawiera przykłady pochodzące wprost z praktyki.(abstrakt oryginalny)
W dobie zmieniających się warunków społeczno-gospodarczych, wzrastającej konkurencyjności rynku międzynarodowego wzrost wartości firmy jest traktowany jako cel strategiczny akcjonariuszy. W rozwiniętych gospodarkach rynkowych coraz częściej wśród aktywów współtworzących i kreujących wartość firmy wymienia się i podkreśla rolę nieruchomości. Poprzez odpowiednie kształtowanie portfeli nieruchomości i wdrażanie strategii zarządzania nieruchomościami istnieje możliwość powiększania wartości posiadanych nieruchomości, a tym samym wartości całego przedsiębiorstwa. Zarządzanie portfelem nieruchomościami przedsiębiorstw wiąże się z koniecznością analizowania i rozstrzygania wielu kwestii, w tym m.in. dotyczących: wyzbywania się niepotrzebnych nieruchomości, zmiany lokalizacji czy klasy budynku, budowy nowego budynku czy zakupu nieruchomości na rynku wtórnym, sprzedaży nieruchomości z jednoczesnym zawarciem umowy najmu (sprzedaży typu sale-leaseback) czy podnajmu w sytuacji zmieniających się czynszów rynkowych. Celem niniejszej publikacji jest próba wyszczególnienia i scharakteryzowania najważniejszych czynników determinujących podjęcie decyzji o zakupie bądź najmie nieruchomości. W szczególności rozważania rozpoczęto od wskazania, jakie znaczenie mają nieruchomości dla firm, aby następnie określić zalety i wady prawa własności i najmu. Przedstawiono również koszty związane z zakupem czy najmem nieruchomości, a także metody ich porównania. (abstrakt oryginalny)
Zgodnie z art. 664 § 1 k.c., jeżeli najęta rzecz ma wady, które ograniczają jej przydatność do umówionego użytku, najemca może żądać od wynajmującego odpowiedniego obniżenia czynszu za czas ich trwania. Na tle przytoczonego unormowania powstaje pytanie o charakter uprawnienia najemcy do obniżenia czynszu i sposób jego wykonywania w praktyce. Artykuł stanowi próbę rozwiązania problemu, który dotychczas nie doczekał się szerszej analizy w jurysprudencji.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera omówienie dwóch sposobów, w jaki może ulec zmianie czynsz w trakcie trwania stosunku najmu - poprzez użycie klauzuli waloryzacyjnej oraz wypowiedzenie wysokości czynszu w myśl 6851 Kodeksu Cywilnego. Autor interpretuje cel, jaki przyświeca obu regulacjom oraz bada zależności między nimi aby odpowiedzieć na pytanie czy, oraz w jakich przypadkach zawarcie w umowie najmu komercyjnego klauzuli waloryzującej czynsz automatycznie skutkuje wyłączeniem uprawnienia wynajmującego do wypowiedzenia wysokości czynszu. Podkreślone są uwarunkowania rynkowe, na które odpowiedzią są obie analizowane regulacje oraz ich skrajna odmienność. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie długoterminowych perspektyw rozwoju prywatnego rynku najmu mieszkań w Polsce w świetle istniejącego systemu mieszkaniowego oraz analiza rozwiązań regulacyjnych wpływających na popyt inwestycyjny na rynku mieszkaniowym na tle rozwiązań stosowanych w państwach Unii Europejskiej (UE) i Wielkiej Brytanii. W pierwszej kolejności został zaprezentowany stan prywatnego rynku najmu mieszkań w Polsce w 2022 r., jego uwarunkowania oraz prognozowane kierunki zmian w perspektywie do 2050 r. Z wykorzystaniem analizy danych zastanych określono wielkość rynku oraz przedstawiono charakterystykę najemców i właścicieli mieszkań na wynajem. Odniesiono się do czynników historycznych, najważniejszych instrumentów oddziałujących na ten rynek po 1989 r., a także do preferencji społecznych. Zaprezentowano projekcje demograficzne w zakresie, w jakim mogą wpłynąć na prywatny rynek najmu mieszkań. Następnie na podstawie przeglądu literatury przeanalizowano zjawisko finansjalizacji w odniesieniu do tego rynku. Na kolejnym etapie z wykorzystaniem hierarchicznej metody skupień wśród państw UE i Wielkiej Brytanii wyodrębniono grupy różniące się między sobą sposobem zorganizowania rynków mieszkaniowych. Za kryteria przyjęto strukturę populacji według tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania oraz stopień samodzielności zamieszkiwania młodych dorosłych. Tak skonstruowana typologia posłużyła do analizy porównawczej rozwiązań regulacyjnych dotyczących popytu inwestycyjnego na rynku mieszkaniowym przeprowadzonej metodą studium przypadku. Na końcu podsumowano kluczowe czynniki z zakresu perspektyw rozwoju prywatnego rynku najmu mieszkań w Polsce. (fragment tekstu)
The aim of this study is to explain how an institution can enter into a lease after the death of the tenant in accordance with Art. 691 of the the Polish Civil Code. The author tries to clarify the wording of Art. 691, which raises questions of interpretation on the basis of case law. In particular, the author undertook the examination of the conditions for entering into the rental relationship of a dwelling after the deceased tenant. Subsequently, the focus was on approximating the premises covered by this standard, then on clarifying the terms "residence" and "other persons to whom the tenant owed maintenance," and on actual cohabitation with the tenant. The legal proceedings relating to the regulation in question are dealt with next, while the final part describes the possibility of terminating the contract by the rightholder and briefly refers to the provision of Art. 691 para. 5 of the Civil Code.(original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.