Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 75

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rentowność kapitału własnego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Stopy zwrotu z akcji a ROE - empiryczna weryfikacja
100%
Artykuł prezentuje empiryczny test relacji między stopą zwrotu z kapitałów własnych a średnimi stopami zwrotu, w okresie 1999-2009. Analiza liniowej zależności między ROE a stopami zwrotu wskazuje na brak istotnych zależności. Artykuł sprawdza ponadto prostą strategię fundamentalną. Test pokazuje, że kiedy portfele są uformowane tylko na podstawie ROE, to obserwujemy ponadprzeciętne zwroty. Portfel z wysokim wskaźnikiem ROE osiąga zwroty wyższe od WIG-u, generuje średnią roczną stopę zwrotu w wysokości 83% w okresie 2000-2009. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wybranych zagadnień związanych z kształtowaniem struktury kapitałowej w zakładach ubezpieczeń na życie. Struktura kapitałowa jest przy tym rozumiana jako relacja wartości zadłużenia długoterminowego do kapitałów własnych, wykorzystywanych do finansowania działalności zakładu ubezpieczeń. (fragment tekstu)
Cel - Zwrócenie uwagi na możliwość liczenia wskaźnika rentowności kapitału własnego (ROE) na różne sposoby i związane z tym konsekwencje dla wyników analizy finansowej. Metodologia badania - Analiza literatury przedmiotu, analiza sprawozdań finansowych spółek oraz raportów biegłych rewidentów, statystyka opisowa, studium przypadku. Wynik - Przeprowadzone badanie jednoznacznie wskazuje, że w praktyce wskaźnik ROE jest liczony różnymi metodami, co należy uwzględnić we wnioskach z analizy finansowej. W zależności od sposobu liczenia wskaźnika, rankingi spółek mogą zawierać różne podmioty, formuła obliczeniowa może mieć również wpływ na to, czy wskaźnik ROE z okresu na okres rośnie, czy maleje. Oryginalność/wartość - W artykule, na przykładach ogólnie znanych przedsiębiorstw, zilustrowano konsekwencje braku jednej ogólnie obowiązującej formuły liczenia wskaźnika rentowności kapitału własnego. Artykuł może stać się argumentem w dyskusji o potrzebie ujednolicenia listy wskaźników i sposobów, w jaki powinna być ustalana ich wartość. (abstrakt oryginalny)
|
2008
|
nr 3
60-77
W artykule zaprezentowano wyniki przekrojowo-dynamicznej analizy zróżnicowania poziomu rentowności kapitału własnego (ROE) w sektorze rolnictwa w latach 2000-2005. Punktem wyjścia w prowadzonych rozważaniach było porównanie struktury kapitałowej i rentowności rolnictwa z gospodarką ogółem oraz wybranymi sektorami pozarolniczymi. W dalszej części opracowania przedstawiono, na podstawie bazy danych FADN, wyniki badań dotyczące wielkości ekonomicznej (ESU), typów rolniczych i metod produkcji w Polsce i Unii Europejskiej. Badania wykazały generalnie niską rentowność kapitału własnego w rolnictwie i ograniczone możliwości jej wzrostu na skutek niskiego wkładu kapitału zewnętrznego. Wskazano na konieczność prowadzenia dalszych analiz struktury rentowności kapitału własnego przy wykorzystaniu modeli przyczynowo-skutkowych, wypracowanych przez teorię zarządzania finansami. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The goal of the paper is to analyse the determinants of the level of ROE (return on equity) for two groups of banks, interrelated by capital links, and their banking sectors. Methodology: For the case study, we chose companies that, in 2011-2013, were designated by the Financial Stability Board as global systemically important banks (G-SIBs) and their subsidiaries operating in Central, Eastern and Southeastern Europe (CESEE) as well as their banking sectors. We sought to identify differences in the performance drivers, taking into account bank-specific and country- (or sector-) specific factors. Findings: We found no significant differences in the level of ROE among the analysed groups; however, we identified a different set of determinants and their impact on ROE. (original abstract)
|
|
13
|
z. 3
304-308
W artykule dokonano porównania efektywności funkcjonowania gospodarstw sadowniczych położonych na terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania oraz poza nimi w 2008 roku. Do obliczeń wykorzystano materiały zaczerpnięte z Polskiego FADN. Stwierdzono, że wiedza na temat technologii produkcji owoców oraz odpowiednie zarządzanie gospodarstwem ma istotny wpływ na wielkość uzyskiwanych przez nie dochodów. (abstrakt oryginalny)
|
2008
|
nr 4
73-93
W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczących czynników kształtujących rentowność kapitału własnego w gospodarstwach rolnych. Badania przeprowadzono przy zastosowaniu zmodyfikowanego modelu przyczynowo-skutkowego Du Ponta oraz analizy regresji. Materiał źródłowy stanowiły dane europejskiej bazy rachunkowości gospodarstw rolnych FADN z lat 2000-2005. Analizę przyczynowo-skutkową oraz regresji przeprowadzono w UE ogółem oraz według wielkości ekonomicznej, typów rolniczych i metod produkcji rolniczej. Badania wykazały, że rentowność kapitału jest w sektorze rolnictwa bardzo niska, ale zmienia się w pozytywnym kierunku. Relatywnie wysoką rentownością wyróżniały się duże gospodarstwa rolne (>16 ESU), gospodarstwa z chowem zwierząt ziarnożernych (TF-50), gospodarstwa ze zwierzętami żywionymi w systemie wypasowym (TF-44) oraz gospodarstwa z uprawami trwałymi (TF-33). Z kolei najniższa rentowność kapitału własnego cechowała gospodarstwa małe (<4 ESU) oraz wielostronne gospodarstwa zwierzęce (TF-70) i roślinne (TF-60). W świetle modeli regresji najważniejszym czynnikiem przesądzającym o negatywnej lub niskiej rentowności kapitału własnego jest w rolnictwie generalnie niska sprawność operacyjna, wyznaczona przez niską rentowność sprzedaży i wolne tempo obrotowości kapitału, która ponadto jest dodatkowo silnie pogłębiana przez niewystępowanie na ogół korzystnego efektu dźwigni finansowej. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 245
215-224
Rozważania zawarte w opracowaniu podzielone zostały na trzy części. Pierwsza z nich jest wskazaniem na wartość jako cel działalności przedsiębiorstwa. W drugiej części wskazano na istotę kapitału własnego. Ostatnia, trzecia część to analiza kapitału własnego firm sektora farmaceutycznego w obszarze dystrybucji. Źródłem praktycznej części opracowania były informacje pozyskane od firm sektora farmaceutycznego na podstawie wywiadów, sprawozdań finansowych oraz zasobów internetowych. Dokonując analizy, postawiono wnioski dotyczące dylematów związanych z kapitałem własnym.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano rozważania na temat zmian w gospodarce finansowej przedsiębiorstw w procesie umiędzynarod owienia działalności. Przestrzenne rozdzielenie procesów wytwórczych i finansowych internacjonalizowanych przedsiębiorstw oraz nadrzędność obszaru finansów przyczynia się do powstania kategorii finansów zagranicznych (finansów działalności umiędzynarodowionej). Obszar finansów działalności międzynarodowej oraz działalności krajowej należy jednak rozpatrywać łącznie, gdyż ze względu na ścisłe powiązanie transakcji krajowych i zagranicznych optymalizacja strumieni płatności jest możliwa tylko w przypadku uwzględnienia wszystkich związków zachodzących w przedsiębiorstwie.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono kształtowanie się rentowności kapitału własnego w przedsiębiorstwach branży paszowej oraz na przykładzie wybranej wytwórni pasz wskazano czynniki wpływające na stopę zwrotu z kapitału własnego. Z analizy wynika, że w latach 2006-2007 na badany wskaźnik miały wpływ: rotacja majątku oraz mnożnik kapitałowy. W kolejnych latach decydującym czynnikiem była stosowana polityka sprzedaży, która w zależności od sytuacji na rynku miała charakter marketingowy lub kosztowy. Z badań wynika, że w całym okresie badawczym najmniejsze znaczenie miała polityka finansowa. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Kierunki zarządzania kapitałem własnym w przedsiębiorstwie
75%
Kapitały własne wspomagane kapitałami obcymi w działalności gospodarczej przedsiębiorstw angażowane są w odpowiednie zasoby aktywów trwałych i obrotowych oraz zasoby osobowe w celu uzyskania zysku netto. Dlatego też w ocenie efektywności gospodarowania przedsiębiorstwa uwzględnić należy powyższe zasoby oraz uzyskiwane w wyniku ich wykorzystania określone przychody ze sprzedaży dające możliwość uzyskiwania dodatnich wyników finansowych. (abstrakt oryginalny)
|
2008
|
nr 14
91-102
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie sposobu określenia wymaganej rentowności w przedsiębiorstwach średniej wielkości, ze szczególnym uwzględnieniem ponoszonego ryzyka. Dla¬tego zastosowana została metoda zysków zagrożonych (earnings at risk - EaR) do danych finansowych przedsiębiorstw średniej wielkości z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W dwu¬stopniowej procedurze oszacowane zostały /3-ty spółek, przy wykorzystaniu ogólnego modelu kształtowania stóp zwrotu z akcji i współczynników zmienności zysków oraz przychodów ze sprzedaży za 2006 rok. Pozwoliło to na wyliczenie średniookresowego wymaganego poziomu rentowności i rentowności zagrożonej. Wielkości te mogą być wykorzystane do ustalenia celów operacyjnych dla za¬rządów oraz oszacowania ryzyka utrzymania zysków jakie osiąga dane przedsiębiorstwo. Wyniki analizy wskazują, że zmienność zysków nie wpływa na wymaganą rentowność a tylko w ograniczonym stopniu wpływa na nią zmienność przychodów ze sprzedaży. Jednocześnie rezultaty okazały się bardzo wrażliwe na wybór indeksu giełdowego, mierzącego zwrot uzyskiwany na rynku. Prawdopodobnie jest to efekt silnej segmentacji rynku jaka nastąpiła w 2006 roku i dotknęła małe oraz średnie spółki giełdowe. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano analizę rentowności kapitału własnego przedsiębiorstwa branży cukierniczej. Do analizy przyczynowo-skutkowej wykorzystano model DuPonta, który został wsparty metodą deterministyczną (różnicowania). Analiza wykazała, że w badanym okresie na poziom ROE zdecydowanie częściej wpływały zmiany rentowności aktywów, aniżeli mnożnik kapitałowy. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Dźwignia finansowa a struktura kapitału przedsiębiorstw górniczych w Polsce
75%
Artykuł przedstawia badania empiryczne dotyczące wykorzystania mechanizmu dźwigni finansowej przez przedsiębiorstwa górnicze w Polsce zajmujące się wydobyciem węgla kamiennego. Poziom zaangażowania kapitału obcego jest ważnym elementem struktury kapitału, co ma bezpośrednie przełożenie na wartość przedsiębiorstwa. W analizach wykorzystano ogólnodostępne dane statystyczne prezentowane w raportach finansowych badanych przedsiębiorstw górniczych. Pokazano dynamikę zmian udziału kapitału obcego, wyznaczono współczynnik ROE, stopień dźwigni finansowej oraz określono, kiedy dźwignia finansowa działała pozytywnie na procesy przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Wymieniono metody pomiaru wpływu "dźwigni finansowej" na rentowność kapitału własnego oraz przedstawiono przykłady z wariantami: bez podatku dochodowego i z podatkiem dochodowym.
W artykule zaprezentowano wyniki analizy czynników wpływających na rentowność kapitału własnego w gospodarstwach rolnych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W badaniach wykorzystano zmodyfikowany model Du Ponta oraz analizą regresji. Materiał źródłowy stanowiły dane rachunkowości gospodarstw rolnych FADN. Badania wykazały, że rentowność kapitału własnego jest w sektorze rolnictwa bardzo niska i silnie zróżnicowana. Za najważniejszą przyczynę tego stanu należy uznać niską rentowność na poziomie operacyjnym, uzależnioną nie tylko od rentowności produkcji, lecz także w dużym stopniu od efektywnego wykorzystania majątku. Ponadto rentowność jest dodatkowo deprecjonowana przez brak efektu dźwigni finansowej, co wynika głównie z na ogół konserwatywnego podejścia do angażowania kapitału obcego oraz dużego wpływu kosztów finansowych na wyniki ekonomiczne. Na tle przeciętnego poziomu rentowności kapitału własnego w UE relatywnie korzystniej prezentują się gospodarstwa krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Wynika to z dość wysokiego poziomu rentowności na poziomie operacyjnym, a także z nadal bardzo niskich w tych krajach kosztów pracy. (abstrakt oryginalny)
|
2022
|
18
|
nr 3
35-50
The rapid transformations and developments experienced today have increased the importance of energy resources and sustainable energy. In this context, the success and profitability of the activities of companies engaged in energy production and distribution is an important topic. This study, which was carried out in such an environment, was aimed to determine the financial indi- cators that statistically significantly affect the return on assets (ROA) and equity (ROE) of compa- nies that produce and distribute oil, gas and electricity in Turkey. In the context of the energy sector, ROA and ROE increase competitiveness and provide companies with an advantage in terms of financial success and sustainability of operations. Considering the increasing im- portance of energy, it is important to determine the internal factors that have an impact on the profitability of energy companies. The research was carried out on a sample of 16 companies operating in the Turkish energy sector and traded on Borsa Istanbul. A panel linear regression model was used to identify the strongest predictors of ROA and ROE. The study used fifteen rati- os that are believed to impact ROA and ROE significantly. According to the results obtained, ROE is influenced by CSR (at the significance level of 10%), QR, LR, RTO, ITR, and TA, and ROA is influ- enced by RTO, CSR, LR, QR (10%), and PB. (original abstract)
W artykule scharakteryzowano metody pomiaru wpływu dźwigni finansowej na rentowność kapitału własnego przedsiębiorstwa. Zaprezentowano przykład liczbowy efektu dźwigni finansowej w sześciu różnych spółkach, charakteryzujących się odmienną relacją kapitału obcego do kapitału własnego i pozyskujących kapitał obcy według różnych stawek procentowych. Podkreślono, że dźwignia finansowa może być źródłem bardzo dużego przyrostu rentowności kapitału własnego.
Artykuł podejmuje kwestię zdefiniowania dźwigni finansowej w taki sposób, aby łączyła w sobie różne możliwe interpretacje. Zaproponowana definicja uwypukla rolę zwiększonego prawdopodobieństwa otrzymania krańcowych wartości ROE po zaciągnięciu długu, co graficznie zostało zaprezentowane za pomocą zmodyfikowanego wykresu dystrybuanty rozkładu ROE. Definicja dźwigni finansowej sformułowana jest na tyle ogólnie, że pozwala wyprowadzić z niej dwie główne, konkurujące ze sobą interpretacje: pierwsza wskazuje na wzrost wariancji ROE po zaciągnięciu długu, druga na elastyczność EPS mierzoną stopniem dźwigni finansowej DFL, jako istotę dźwigni. Powyższe interpretacje zwracają uwagę na dwa odmienne aspekty zadłużenia: pierwsza koncentruje się na samym akcie zaciągnięcia długu („dźwignia prosta"), druga na akcie płacenia odsetek od zaciągniętego długu ("dźwignia kosztowa"). Zaproponowana definicja pozwala również na inne interpretacje dźwigni finansowej, w tym te, które podkreślają rolę ryzyka bankructwa, wartości zagrożonej (VaR) itp. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem głównym opracowania jest ukazanie roli rentowności kapitałów własnych w ocenie efektywności gospodarowania przedsiębiorstwem. Metodologia badania - Do zaprezentowania aspektu efektywności oraz określenia sposobu oceny wpływu rentowności na ocenę efektywności przedsiębiorstwa wykorzystano metodę analizy literatury przedmiotu. Wynik - Efektem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na aspekt pomiaru rentowności przedsiębiorstwa. W tym celu najpierw został przedstawiony problem efektywności ekonomicznej przedsiębiorstwa wraz z jej determinantami. Następnie skupiono się na obszarze oceny rentowności kapitałów własnych. Oryginalność/wartość - Podjęta tematyka nie ma charakteru nowości. Zwrócono jednak uwagę na kwestie, które w toku rozważań rentowności kapitałów własnych niejednokrotnie są pomijane; jak np. uwzględnienie wpływu inflacji, amortyzacji czy kontrowersje związane z wyznaczaniem poziomu stopy zwrotu z kapitału własnego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.