Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 83

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Research process
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem artykułu jest uzasadnienie celowości i przydatności tworzenia schematów analitycznych w badaniach i publikacjach naukowych. Schemat analityczny, rozumiany tutaj jako koncepcyjna i metodyczna rama (zarówno samego badania, jak i późniejszych tekstów naukowych), porządkuje logiczny wywód badacza, pozwalając na prześledzenie sposobu dochodzenia do twierdzeń i ich uzasadniania. Opisując podstawowe elementy schematu oraz obrazując proces jego powstawania (na przykładzie wyłaniania się pomysłu badania łańcuchów wartości dóbr luksusowych), próbujemy udowodnić, dlaczego tworzenie koncepcyjnych i metodycznych ram badania zwiększa spójność i przejrzystość badania, co w konsekwencji podnosi jakość badań i publikacji. (abstrakt oryginalny)
W pracy została przeprowadzona analiza wytrzymałości złącza spawanego, w którym wykryto defekt w postaci pustki. Podczas badań doświadczalnych przeprowadzonych na maszynie wytrzymałościowej zarejestrowano wartości siły oraz pole odkształceń na powierzchni analizowanej próbki za pomocą wideoekstensometru optycznego w czasie rzeczywistym. Przeprowadzono analizę wytrzymałości testowanego złącza według procedury FITNET. Wyniki analizy uzyskanej wg FITNET potwierdzono obserwacjami rozwoju pól odkształceń próbki zarejestrowanych za pomocą wideoekstensometru.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł, przygotowany na obecną, szóstą konferencję, został ukierunkowany na zobrazowanie problematyki badawczej realizowanej przez Instytut Informatyki Ekonomicznej Wydziału Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W celu całościowego ujęcia poruszonego zagadnienia zostały określone charakter i zakres badań oraz osiągnięte rezultaty badawcze w okresie ostatnich pięciu lat funkcjonowania instytutu. Artykuł wskazuje na różnorodność projektów, w których prezentowane są tematy badań naukowych przyporządkowane określonym kierunkom profilu naukowego katedr należących do instytutu. Identyfikacja kierunków badawczych uświadamia, że informatyka ekonomiczna jest w ciągłym rozwoju. Ujmuje ona coraz nowsze trendy zastosowań technologii komputerowej w procesach zachodzących w działalności techniczno-ekonomicznej obiektów gospodarczych różnych klas. W dalszym ciągu rozważań podano rezultaty badawczo-naukowe osiągnięte przez pracowników instytutu. Część końcową artykułu zamyka podsumowanie, w którym zawarte są spostrzeżenia autora o konieczności modyfikacji zakresu tematycznego prezentowanych kierunków badawczych. Wskazano również na nowe obszary badań i konieczność kierowania powstałych prac naukowych do różnych wydawnictw, zarówno uczelnianych, jak i ogólnopolskich. (fragment tekstu)
W artykule wyróżniono następujące punkty: uwagi wstępne, analiza preferencji jako uniwersalna koncepcja oceny agregatowej, metoda rangowania, metoda punktacji, metoda normalizacji ilorazowej. W uwagach wstępnych podana została interpretacja oceny agregatowej: polega ona na syntetycznym oszacowaniu wartości jakiegoś obiektu, poprzez połączenie w jedną całość pojedynczych kryteriów oceny. Ocena agregatowa ma szerokie zastosowanie, zarówno w odniesieniu do projektów, jak i do procesów, zjawisk, wszelkiego rodzaju rzeczy. Wykorzystuje się ją w badaniach diagnostycznych i w podejmowaniu decyzji (np. w związku z wyborem optymalnego wariantu projektowego). Kolejny punkt artykułu to analiza preferencji jako uniwersalna koncepcja oceny agregatowej. Ogólnie pojmowana analiza preferencji jest podejściem badawczym polegającym na kwalifikowaniu obiektów w określonej skali, czego wyrazem jest hierarchia ważności obiektów. W tym fragmencie tekstu przedstawiono również cykl procesu badawczego. Jego główne składowe to: obiekt, zbiór obiektów lub system, wielkości charakterystyczne obiektu, kryteria oceny, aspekty preferencyjne, procedura obliczania wartości ważonej obiektu. W następnym punkcie tekstu omówiono metodę rangowania. Służy ona kwalifikacji projektów (wariantów projektowych) na skali wartości liczb naturalnych. Tok postępowania badawczego w metodzie rangowania przebiega następująco: 1) określenie zakresu rangowania, 2) zestawienie danych do rangowania, 3) porządkowanie preferencyjne (obliczenie rang sumarycznych, obliczenie rang uśrednionych, ustalenie pozycji projektu w rankingu). Dalszy punkt został poświęcony metodzie punktacji i jej szczególnej formie, mianowicie agregacji punktowej. Tu kwalifikację przeprowadza się - w odróżnieniu od rangowania - na skali wartości liczb rzeczywistych lub całkowitych. Postępowanie badawcze w metodzie agregacji punktowej wyrażają następujące kroki: ustalenie uniwersalnej formuły wartości ważonej, normalizacja punktowa kryteriów wyboru, przeprowadzenie oceny agregatowej (obliczenie indeksu IPP), kategoryzacji indeksu IPPi. Tekst zasadniczy zamyka punkt dotyczący metody normalizacji ilorazowej. Metoda ta jest agregatowym ujęciem oceny wskaźnikowej projektów. Istota normalizacji ilorazowej sprowadza się. do ujednolicenia wartości poszczególnych kryteriów wyboru poprzez odniesienie ich do ustalonych wartości wzorcowych. Centralnym krokiem tej metody jest obliczenie wskaźników Zi i Zi*. Stanowią one średnią arytmetyczną prostą lub ważoną oceny agregatowej projektu. Projekt o najwyższym wskaźniku jest rozwiązaniem optymalnym.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wielopłaszczyznowe (wieloaspektowe) ujęcie szlaku turystycznego
75%
Celem opracowania jest próba ukazania mnogości podejść badawczych i definicji dotyczących szlaków turystycznych. Zdaniem autora zróżnicowanie podejść badawczych można przedstawić w trzech płaszczyznach: podstawowej, turystycznej i poza turystycznej.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest wprowadzenie do szeroko pojmowanej dziedziny Project Management. Autor omawia następujące zagadnienia: interpretację pojęcia projektu i różnych wykładni zarządzania projektami, strukturę metodyki badań, definiowanie projektu, procedurę operacjonizacji, charakterystykę makiet badawczych i list kontrolnych, specyfikę projektowania usprawniającego i bazowego, fazy i etapy procesu projektowo-realizacyjnego.
7
75%
Celem rozważań jest przedstawienie triangulacji jako strategii przyjmowanej w badaniach empirycznych, przez dokonanie przeglądu sposobów jej interpretacji oraz funkcji przez nią realizowanych, wskazując jednocześnie na przykład jej zastosowania w badaniach nad pozycjonowaniem ceny. Podstawą metodologiczną rozważań jest studium literatury źródłowej z zakresu podjętej tematyki. Wiedza o możliwościach zastosowania triangulacji w różnych jej wymiarach (np. danych, teorii, metod czy badaczy) ma wartość aplikacyjną, ponieważ powinna stanowić podstawę projektowania procesów badawczych przedsiębiorstw, podejmujących decyzje marketingowe w turbulentnym otoczeniu. Główne wyniki badań doprowadziły autorkę do sformułowania wniosków podkreślających korzyści płynące z przyjęcia triangulacyjnego podejścia w metodologii, takie jak walidacja danych i konfirmacja wniosków oraz pozwoliły krytycznie spojrzeć na niebezpieczeństwa wynikające z wykorzystania odmiennych perspektyw teoretycznych i różnych metod badawczych przyjętych do opisu i analizy jednego przedmiotu badania. (abstrakt oryginalny)
Od początku istnienia Katedry Geografii Politycznej i Studiów Regionalnych prowadzone są w niej studia nad stworzeniem "Atlasu przemian politycznych na świecie w XX wieku", rozszerzone w ostatnich latach również na pierwsze dekady wieku XXI. Zgromadzone doświadczenie pozwala dokonać przeglądu przyjętej metodyki oraz omówić trudności i bariery z nią związane, występujące w toku zarówno gromadzenia materiału faktograficznego, jak i jego przetworzenia i prezentacji, tak w postaci tekstowej, jak i kartograficznej. W artykule, na podstawie własnych doświadczeń empirycznych, omówiono niektóre aspekty procesu przeprowadzania kwerend faktograficznych, krytycznej oceny wartości pozyskanych informacji, wiarygodności źródeł, trudności związanych z obowiązującymi w różnych częściach świata systemami pomiaru powierzchni oraz odmiennymi sposobami rachuby czasu (kalendarzami). Podjęto analizę rangi dokumentów uchwalanych w tej samej sprawie przez różne instytucje sprawcze, przy uwzględnieniu odmienności ustrojowych w poszczególnych państwach i okresach historycznych. Dokonano krytycznej analizy dostępnych źródeł, ukazując zarazem zmienność dostępności do nich wynikającą z postępu cywilizacyjnego, który nastąpił od czasu podjęcia badań nad "Atlasem" w końcu lat 70. XX wieku. Odniesiono się także do kwestii związanych z procesem prezentacji kartograficznej zmian politycznych w całej ich złożoności, podejmując krytykę niektórych już wydanych atlasów historycznych i wskazując na dobre i złe metody przedstawiania zjawisk na mapie, które mogą być zastosowane w przyszłej publikacji opracowywanego "Atlasu". Czas, który upłynął od podjęcia studiów nad Atlasem, przyniósł w tej dziedzinie wiele nowoczesnych rozwiązań, które można dziś z powodzeniem zastosować, łącznie z rezygnacją z tradycyjnej drukowanej formy edycji i zastosowaniem formy elektronicznej, w której możliwa jest do uzyskania ruchomość obrazu. Rozważania zilustrowano konkretnymi przykładami opartymi na uzyskanych już wynikach badań i ich dotychczasowej (jakkolwiek w ograniczonej formie) prezentacji. (abstrakt oryginalny)
Nauki ekonomiczne cierpią na brak praw ogólnych. Dlatego posiłkują się głównie hipotezami ogólnymi, wyjaśniającymi oraz statystycznymi: parametrycznymi i nieparametrycznymi. Sprawdzanie ich słuszności odbywa się w sposób pozytywny lub negatywny. W wyniku testowania mogą być przyjęte lub odrzucone. Jednak w ekonomii można zauważyć, duże przywiązanie do hipotez, nawet tych, które nie wyjaśniają badanych zjawisk. Obudowuje się je nowymi założeniami i pozostawia w zmodyfikowanej formie. Dodatkowo, mimo że hipotezy to tylko przypuszczenia, które nie mają wartości logicznej, nadaje się im rangę tez, czyli zdań zawsze prawdziwych. W opracowaniu omówiono role hipotez w ekonomii. Ponadto scharakteryzowano ich rodzaje, warunki poprawności i sprawdzalności. Badanie słuszności hipotez to główne czynności badawcze w fazie zasadniczej procesu badawczego. (abstrakt oryginalny)
Podjęto próby modyfikacji sond mikroskopu sił atomowych, wykorzystując skupioną wiązkę jonów - HITACHI FB-2100. Jako materiału badawczego wykorzystano próbkę ze szkła metalicznego na bazie Fe, Co oraz Ni. Próbkę skanowano sondą standardową oraz zmodyfikowaną. Wstępne badania pozwoliły stwierdzić, że modyfikacja sondy umożliwia uzyskanie znacznie dokładniejszego odwzorowania nanostruktury. W celu ilościowego porównania możliwości sond zmodyfikowanych zaprojektowano i wykonano próbkę testową na podłożu krzemowym, charakteryzującą się modelowymi zagłębieniami o różnej głębokości. Próbki badano przy użyciu mikroskopu sił atomowych marki Veeco typ Multimode V stosując tryb kontaktu przerywanego oraz kontrastu fazowego zarówno sondą standardową jak i po modyfikacji. Uzyskane wyniki pozwalają stwierdzić, że zaproponowana modyfikacja sond umożliwia dokładne badanie nanostruktury z wykorzystaniem wysokich powiększeń bez konieczności stosowania próżni lub innych specjalnych warunków pracy urządzenia. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Problematyka badawcza funkcjonowania przedsiębiorstw przemysłowych
75%
Autor przeprowadził rozważania, które wskazały na aktualność i ważność podejmowanej problematyki badawczej zmian funkcjonowania przedsiębiorstw oraz na duże zalety całościowego podejścia do tego problemu badawczego, uwzględniające wszystkie ważne aspekty funkcjonowania przedsiębiorstwa, wreszcie na konieczność większego uwzględnienia kwestii ekonomicznych, gdyż procesy zmian nie są celem samym w sobie, ale powinny prowadzić do wzrostu efektywności i konkurencyjności przedsiębiorstwa, które wyrażają się wskaźnikami ekonomicznymi.(fragment tekstu)
CEL NAUKOWY: Celem głównym pracy jest ukazanie koncepcji kształcenia w ponowoczesności, a dodatkowym zaprezentowanie sposobu wykorzystania elementów teorii ugruntowanej w badaniach społecznych. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problem i metody badawcze wiążą się z odpowiedzią na pytanie, jak dostosować kształcenie w szkołach wyższych do zmian cywilizacyjnych. Za pomocą ankiety i fokusów zbadano wiedzę respondentów na temat ponowoczesności, rozważania na jej temat stały się podstawą do generowania not teoretycznych. PROCES WYWODU: W pierwszej kolejności omówiono wyniki badań ankietowych i fokusów dotyczących ponowoczesności, a następnie, za pomocą teorii ugruntowanej, zostały przedstawione koncepcje dostosowania edukacji do nowych warunków. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Wyniki badań pozwoliły wyartykułować tezy związane z dostosowaniem programu studiów do współczesnych wymagań. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Wnioski mają znaczenie praktyczne i mogą być podpowiedzią, jak dostosować kształcenie do turbulentnych przeobrażeń społecznych.(abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Artykuł o charakterze teoretycznym ma na celu sformułowanie rekomendacji dla edukacji przedsiębiorczej w obszarze badań kulturowych. PROBLEM I METODY BADAWCZE: W naszym dowodzeniu opieramy się na przeglądzie literatury oraz własnych doświadczeniach jako wieloletnich badaczek terenowych w obszarze badań kulturowych. PROCES WYWODU: W dzisiejszych czasach badania kultury zyskują na znaczeniu dzięki coraz częstszym migracjom ludności i coraz bardziej odczuwalnym skutkom procesów globalizacji. W literaturze w niewystarczającym stopniu analizuje się te zjawiska. Biorąc udział w projekcie finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki dotyczącym badań kulturowych w obszarze przedsiębiorczość imigrantów w Polsce, zauważamy, że liczba publikacji dotyczących samego przebiegu procesu badawczego jest jeszcze mniejsza. Dlatego też postanowiłyśmy podzielić się naszymi doświadczeniami i analizami z przebiegu prowadzonych badań. W artykule poruszymy następujące wątki: wiedza o badanym terenie, rola badacza, wybór właściwej metodologii badawczej, a w szczególności: wybór metod, sposób przeprowadzenia badania oraz techniki służące analizie zebranego materiału. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Dobrze zaprojektowane i wykonane badanie w wysokim stopniu przekłada się na rzetelne i wiarygodne wyniki badań, które mogą być wykorzystywane w edukacji przedsiębiorczej. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Temat międzykulturowości w badaniach - szczególnie w obecnym czasie - jest coraz bardziej istotny i warty podjęcia analiz, zarówno z perspektywy badań, jak i edukacji, szczególnie edukacji przedsiębiorczości, która coraz częściej jest przedsiębiorczością międzynarodową i wymaga kompetencji międzykulturowych od przedsiębiorców i pracowników firm.(abstrakt oryginalny)
W kręgu rachunkowości angloamerykańskiej, ramy konceptualne tkwią u podstaw standardów rachunkowości/sprawozdawczości finansowej. Są także podstawą konceptualną MSR/MSSF. Stąd ich teoretyczne i praktyczne znaczenie dla regulacji i interpretacji sprawozdawczości finansowej. W sferze rachunkowości akademickiej zaliczane są do zagadnień teoretycznych. Artykuł poświęcony jest ustaleniu natury ram konceptualnych oraz określeniu ich miejsca i roli w teoretyzowaniu i w sprawozdawczości finansowej. Jego główne wątki to: istota ram konceptualnych, ich ulokowanie i funkcje w procesie badawczym oraz ulokowanie i funkcje w procesie sprawozdawczości finansowej jako procesie badawczym, ogólny wzór ram konceptualnych służących regulacji sprawozdawczości finansowej, a także ich stabilizacja poprzez wplecenie w proces poznawczy realizowany w systemie działania społecznego.(abstrakt oryginalny)
Usieciowienie, datafikacja i platformizacja są nieodwracalnymi i wszechobecnymi procesami, które zmieniły warunki funkcjonowania gospodarki, nazywanej współcześnie gospodarką cyfrową (4.0). Gospodarka cy-frowa jako relatywnie nowe zjawisko jest interesującym poznawczo obiektem badań realizowanych w kraju i zagranicą. Celem artykułu jest zaprezentowanie obszarów badań realizowanych w obszarze gospodarki cyfrowej w ciągu ostatnich jedenastu lat. Dodatkowym rezultatem przeprowadzonych badań jest podjęcie próby konceptualizacji i operacjonalizacji pojęcia gospodarki cyfrowej. Badania przeprowadzono w oparciu o analizę bibliometryczną artykułów naukowych indeksowanych w wybranych bazach danych czasopism. Artykuły indeksowane odgrywają znaczącą rolę w poznawaniu wyników badań prowadzonych w różnych krajowych i zagranicznych ośrodkach badawczych, stąd ich analizę uznano za odpowiednią metodę naukową do realizacji wskazanego celu. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Studium przypadku jako metoda badawcza rachunkowości zarządczej
75%
Artykuł prezentuje istotę studium przypadku i procedury jego przeprowadzenia w rachunkowości zarządczej. W pierwszej części artykułu będzie zaprezentowany wpływ normatywnego i pozytywnego podejścia do metod badawczych w rachunkowości. Następnie zostanie opisana istota studium przypadku i procedury, które powinny być zastosowane w sytuacji zastosowania tej metody. Na końcu artykułu zostanie zaprezentowane zastosowanie tej metody w badaniach empirycznych rachunkowości zarządczej.(abstrakt oryginalny)
W badaniach marketingowych realizowanych na rynkach zagranicznych występuje wiele problemów terminologicznych, metodycznych oraz organizacyjnych, które wynikają głównie z wielokulturowości otoczenia, w jakim są realizowane, ograniczonego dostępu do informacji oraz konieczności zachowania ekwiwalencji wyników badań. Artykuł ma charakter koncepcyjny, a jego celem jest identyfikacja warunków zachowania ekwiwalencji badań na każdym etapie procesu badawczego i wskazanie sposobów jej empirycznej weryfikacji. (abstrakt oryginalny)
Metody wyborów dyskretnych obejmują różnorakie techniki projektów eksperymentów, procedury gromadzenia danych oraz statystyczne procedury, które wykorzystywane są w celu określenia wyborów, jakich dokonują konsumenci (respondenci) między alternatywami (profilami). (...) Metody wyborów dyskretnych mają kilka zalet. Pierwszą zaletą jest wspomniana już technika badania preferencji konsumentów, która w sposób rzeczywisty przedstawia procesy zachodzące na rynku (wybór jednego ze zbioru profilów bądź rezygnacja z wyboru). Drugą zaletą jest to, że metody te pozwalają na bezpośredni pomiar udziałów w rynku. Z zaletami tymi wiążą się dwie największe wady tychże metod. Pierwszą z nich jest to, że w związku z tym, że w trakcie badania respondenci dokonują wyboru jednego z profilów bądź też rezygnują z wyboru, nie uzyskujemy informacji o preferencjach co do pozostałych profilów. Drugą zaś istotną wadą jest to, że parametry modelu szacowane są na poziomie zagregowanym (w przekroju całej próby), co nie pozwala na bezpośrednie oszacowanie preferencji każdego z konsumentów (preferencji indywidualnych). (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę identyfikacji wpływu procesu badawczego na gotowość współpracy z ankieterem wśród polskich gospodarstw domowych. Podstawą analizy były wyniki historii kontaktów z jednostkami wylosowanymi do badania ankietowego, zrealizowanego w 2013 r. na losowej próbie ponad 34 tys. gospodarstw domowych. Za efekt procesu badawczego przyjęto liczbę odmów odpowiedzi na stawiane w kwestionariuszu pytania. Za zmienną zależną przyjęto liczbę prób nakłaniania do współpracy podjętą przez ankietera, zanim zrealizowano wywiad. Wykorzystano podejście wielopoziomowe, w którym jako zmienną niezależną drugiego poziomu uwzględniono status społeczno-ekonomiczny respondenta. Wyniki wskazały, że wprawdzie wyższy status społeczno-ekonomiczny ograniczał gotowość do współpracy z ankieterem, to jednak łagodził jej wrażliwość na negatywny wpływ procesu badawczego(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z podejściem do wyboru metody w procesie badawczym w kontekście nauki i praktyki zarządzania. Omówiono związek nauki z praktyką. Scharakteryzowano metodykę badawczą i podejście do badań. Przedstawiono podejścia, procedury, metody i techniki w procesie badawczym.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.