Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 74

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Resocjalizacja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W niniejszej publikacji zamierzamy ukazać różne aspekty funkcjonowania instytucji zezwolenia na czasowe opuszczenie OPS w celu sprawdzenia postępów resocjalizacji. Badaniami objęto grupę 640 recydywistów, którzy przebywali w 4 ośrodkach: w Garbalinie (230 umieszczonych), Gostkowie (44 umieszczonych), Zytkowicach (319 umieszczonych) i w Opolu (47 umieszczonych). W grupie badawczej znaleźli się wszyscy recydywiści zwolnieni z tych ośrodków w okresie od początku funkcjonowania każdego z nich do dnia 30 czerwca 1980 r. Ośrodki w Gostkowie i Zytkowicach to ośrodki o zwykłych warunkach oddziaływania resocjalizacyjnego, ośrodek w Garbalinie jest ośrodkiem o surowszych warunkach oddziaływania, natomiast ośrodek w Opolu przewidziany jest dla osób wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych. Ośrodki te zlokalizowane są w okręgach podlegających właściwości miejscowej sądów penitencjarnych w Płocku (OPS w Garbalinie), Sieradzu (OPS w Gostkowie), Radomiu (OPS w Zytkowicach) i Opolu (OPS w Opolu). (fragment tekstu)
Projekt ustawy o wspieraniu resocjalizacji nieletnich z 20 lipca 2021 r. jest kolejną próbą zmiany obowiązujących od 40 lat przepisów dotyczących nieletnich. Pomimo przewidzianych w sferze materialnoprawnej nowych rozwiązań brakuje unormowań prawnych mających na celu zapobieganie demoralizacji nieletnich i systemowego i równoczesnego oddziaływania na rodziców. Z brakiem tych dwóch bardzo istotnych aspektów polityki zapobiegania i przeciwdziałania negatywnym zachowaniom nieletnich system prawny zmaga się także od 40 lat. (abstrakt oryginalny)
Stanisław Strycharz, urodził się 4 listopada 1941 r. w Krakowie. W wieku 17 lat ukończył renomowane krakowskie Liceum im. St. Wyspiańskiego i rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Po trzech latach studiów, w wyniku głębokich przemyśleń i, jak sam zwykł żartować, odkryciu, że nigdy nie zdobędzie nagrody Nobla z zakresu literatury, postanawia kontynuować studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku 1964 ukończył je uzyskując tytuł magistra prawa, a następnie podjął pracę na macierzystej uczelni jako pracownik naukowo-dydaktyczny. Równocześnie rozpoczął studia doktoranckie, które z powodzeniem ukończył w roku 1969 uzyskując tytuł doktora nauk prawnych.(fragment tekstu)
Cztery dekady temu ukazała się kluczowa dla teorii oporu praca Paula Willisa zatytułowana Learning to Labour. How Working Class Kids Get Working Class Jobs1. Stanowi ona efekt blisko dwóch lat badań terenowych, w toku których autor poddał analizie funkcjonowanie 12 chłopaków z Midlands (określających siebie mianem "lads", co można uznać za odpowiednik slangowych "kolesi") w kontekście realizacji obowiązku szkolnego. Książka Willisa to istotny konterfekt funkcjonowania młodzieży z peryferii2 w placówkach edukacyjnych, gdzie nastolatkowie czują się nieswojo, obco, nie postrzegają ani instytucji, ani kadry, ani uczących się tam uczniów jako świata, z którym można byłoby się zintegrować, nie czują także potrzeby partycypacji w procesie edukacyjnym.(fragment tekstu)
Pismo dla bezdomnych "Homo Mizerus" ukazało się w listopadzie 2005 r. w ramach programu resocjalizacyjnego, opracowanego przez autora artykułu i jego współpracowników. Program przewidywał włączenie bezdomnych do redagowania i kolportowania pisma, a tym samym stworzenie im możliwości powrotu do społeczeństwa poprzez aktywizację społeczno-zawodową. W artykule zaprezentowano założenia projektu, organizację pracy w redakcji, zawartość pisma, inicjowane akcje społeczne(abstrakt oryginalny)
System programowanego oddziaływania jest jednym z trzech systemów wykonywania kary pozbawienia wolności. Odbywają w nim karę m.in. nieletni. Jego istotą jest prowadzenie zindywidualizowanych oddziaływań resocjalizacyjnych na osadzonych przy uwzględnieniu ich jednostkowych potrzeb, deficytów i możliwości. Niestety obecny model tego systemu opiera się głównie na działaniach schematycznych, które nie przybliżają człowieka do życia na wolności zgodnego z regułami społecznym. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Funkcje kuratora w postępowaniu z nieletnimi.
80%
Funkcje realizowane przez kuratora w postępowaniu z nieletnimi wynikają nie tylko z przepisów określających jego zadania, ale także z ogólnych dyrektyw i celów postępowania z nieletnimi oraz z celów danych środków oddziaływania, w których kurator ma do spełnienia określoną rolę. Tym samym można mówić o modalności realizowanych przez kuratora funkcji, która polega na tym, że w ramach danego środka kurator realizuje różne funkcje, lecz dominuje jedna z nich. Modalny charakter pełnionych przez kuratora funkcji rzutuje na model kurateli realizowany w danym środku oddziaływania wobec nieletniego. (abstrakt oryginalny)
Zarówno powody wprowadzenia przepisów regulujących przygotowanie skazanych do zwolnienia z zakładu karnego, jak i cele tych rozwiązań prawnych wskazują na funkcję profilaktyczną kuratorów, którzy realizują w tym trudnym procesie, przygotowującym osadzonych w zakładach karnych do życia na wolności, przypisane im zadania, ponieważ kurator w ramach wykonywanych zadań pomaga skazanemu pokonać te trudności i wyeliminować te czynniki, które w sposób znaczący przyczyniły się do wejścia w konflikt z prawem przez skazanego. Funkcja ta wydaje się być dominująca spośród innych funkcji realizowanych przez kuratorów w ramach omawianej instytucji, jednakże jej realizacja związana jest z licznymi trudnościami. (abstrakt oryginalny)
Penitentiary science as a study of prison sentence and its effectiveness is a relatively new science in the Czech conditions. Its beginning has been observed in the 20th century. It uses the findings in psychology, sociology, law, criminology and other sciences. It is a part of a broader science - penology, which is the study of imposing and serving all sentences, including prison sentence and alternative punishment, as well as their effectiveness. Given these facts, the paper is the author's effort to introduce penology and penitentiary science in the Czech Republic and the attempt to regain mutual contacts. (original abstract)
Osoby odbywające karę pozbawienia wolności są często postrzegane przez społeczeństwo jako osoby z różnego rodzaju zaburzeniami, prowadzącymi do obawy przed nimi. Skazani są postrzegani jako osoby nie akceptujące powszechnie uznawanych kategorii aksjologicznych i stanowiące zagrożenie dla ładu społecznego. Dlatego tak ważne jest, aby w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności proces resocjalizacji przebiegał skutecznie i pozwolił im na powrót do normalnego życia po opuszczeniu więzienia. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja wiedzy dotyczącej instytucji i form resocjalizacji penitencjarnej i postpenitencjarnej więźniów Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim. Pierwszorzędnymi materiałami źródłowymi, które posłużyły do przygotowania prezentowanego opracowania są dane otrzymane w wyniku wywiadów pogłębionych. W opracowaniu przyjęta została perspektywa psychospołeczna. (abstrakt oryginalny)
W artykule wskazano na znaczenie problemu "własnej przyszłości" u recydywistów penitencjarnych i wykazano związek z efektywnością procesu resocjalizacji. Omówiono zagrożenia związane z patologizacją obszaru planowania swojego życia i podkreślono konieczność wpływania na kształt planów życiowych sprawców przestępstw jako warunku skutecznej resocjalizacji. Odniesiono się do problemu efektywności działania szeroko rozumianego systemu służb społecznych. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Zagadnienia resocjalizacji w opracowaniach niepedagogicznych
61%
Zagadnienia dotyczące kary pozbawienia wolności, sprawców przestępstw, efektywności resocjalizacji ze zrozumiałych względów budzą ogromne zainteresowanie społeczeństwa. Jest to szczególnie widoczne zwłaszcza wtedy, kiedy dochodzi do spektakularnych naruszeń przepisów prawa, ucieczek więźniów bądź zakład karny opuszczają przestępcy szczególnie niebezpieczni. Można przyjąć, że wiele osób nie związanych zawodowo z wymiarem sprawiedliwości zadaje sobie pytania o efektywność resocjalizacji, jej przebieg i warunki odbywania kary. Warto także zauważyć, że właśnie ze względu na skutki społeczne rozwiązanie tych problemów nabiera szczególnego znaczenia. Podjęcie refleksji nad tymi problemami jest więc uzasadnione.(fragment tekstu)
Przedmiotem analizy w niniejszym artykule jest treść art. 84 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego, w którym ustawodawca stwarza możliwość, by w zakładach karnych dla młodocianych mogli również odbywać karę dorośli skazani po raz pierwszy. Podstawową płaszczyznę rozważań stanowią w tym wypadku dwa typy pytań badawczych opracowanych w ramach metodologii badawczej prof. dra hab. Pawła Chmielnickiego oraz Jego Zespołu. Pierwsze z nich pozwalają na ustalenie, czy charakteryzowana przez autorkę instytucja normatywna jest sankcją, drugie zaś, jaki jest to rodzaj sankcji.(abstrakt oryginalny)
This article reflects on the "emotion work" undertaken by youth in correctional facilities and the impact of such work on the resocialization process, which occurs in conditions of partial isolation. The author attempts to adapt the psychological concept to the educational activities offered in youth correctional facilities. He defends the idea that an inmate's emotion work, which occurs through the inmate's relations with the personnel, provides the basis for effective resocialization activities. He discusses activities to help boys and girls in correctional facilities develop accepted social mechanisms for managing their negative emotions. The findings presented in the article rest on seven years of qualitative research in resocialization centers of all types throughout Poland. The principle of triangulation in regard to method, researcher, and data was used for the research. For analysis of the empirical material, an interpretative paradigm was used to grasp the interactive nature of emotion work and the emergence of negative emotions. (original abstract)
15
Content available remote Pierwszy ośrodek kuratorski w wyższej uczelni.
61%
Stworzenie nowej regulacji prawnej dotyczącej postępowania z nieletnimi w postaci ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich stało się okazją do zwiększenia ilości ośrodków kuratorskich w Polsce, co być może zapoczątkuje trwały wzrost znaczenia tego środka wychowawczego w systemie postępowania z nieletnimi. Efektem tej jakościowej zmiany jest powołanie pierwszego ośrodka kuratorskiego w budynku uczelni wyższej, co już przyniosło niespodziewane, ale bardzo pozytywne rezultaty. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie roli, jaką pełnią Ośrodki Kuratorskie będące jedną z form tzw. środków wychowawczych orzekanych przez sądy dla nieletnich oraz zaprezentowanie wyników badań własnych dotyczących skuteczności oddziaływań wychowawczo resocjalizacyjnych Ośrodków Kuratorskich w opinii kuratorów. Do zbadania skuteczności oddziaływań wychowawczo-resocjalizacyjnych Ośrodków Kuratorskich w opinii kuratorów wykorzystano kwestionariusz ankiety. Obecnie coraz więcej młodzieży sprawia problemy natury wychowawczej i edukacyjnej. W związku z tym umieszczenie nieletniego w Ośrodku ma za zadanie skorygować jego negatywne postawy wobec środowiska edukacyjno-wychowawczego, grupy rówieśniczej. Z jednej strony stanowią one narzędzie wzmacniające oddziaływania wychowawcze na nieletniego przebywającego w środowisku rodzinnym, w tym w szczególności w związku z zastosowaniem wobec niego nadzoru kuratora sądowego. Z drugiej zaś nie powoduje negatywnych skutków typowych dla środków wychowawczych o charakterze izolacyjnym. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie ma za zadanie nie tylko przedstawić pokrótce różne oddziaływania resocjalizacyjne, ale w przewrotny sposób ukazać ich jednolitości wspólny kierunek. Zanim jednak zajmiemy się konkretnie problematyką resocjalizacji, należy określić główny człon tego złożonego słowa, czyli socjalizację, którą traktować będziemy jako rozwój i kształtowanie osobowości człowieka w ogóle, bez rozróżniania na osobne działania - rozumiane jako wychowanie i socjalizację. W ogromnej mierze procesy socjalizacji i wychowania wytyczają warunki, wpływy i oddziaływanie otoczenia społecznego na człowieka. Decydują one o przetrwaniu jednostki, zaspokajaniu jej potrzeb oraz w różnym stopniu i zakresie ukierunkowują aktywność jednostki. Oddziaływania środowiska społecznego tworzą szczególną platformę geofizyczną określaną przez niektórych badaczy jako przyrodnicza, na której kształtowane są przez człowieka warunki ekonomiczne, gospodarcze czy polityczno-kulturowe i społeczne. Każdy element związany z kulturą, zarówno ten historyczny, jak i obecny, ma generalny wpływ na tworzenie się osobowości człowieka. Pamiętać jednak należy, że socjalizacja to tak że rozwój indywidualny jednostki w kontekście społecznym.
Niniejsze opracowanie ma za zadanie nie tylko przedstawić pokrótce różne oddziaływania resocjalizacyjne, ale w przewrotny sposób ukazać ich jednolitości wspólny kierunek. Zanim jednak zajmiemy się konkretnie problematyką resocjalizacji, należy określić główny człon tego złożonego słowa, czyli socjalizację, którą traktować będziemy jako rozwój i kształtowanie osobowości człowieka w ogóle, bez rozróżniania na osobne działania - rozumiane jako wychowanie i socjalizację. W ogromnej mierze procesy socjalizacji i wychowania wytyczają warunki, wpływy i oddziaływanie otoczenia społecznego na człowieka. Decydują one o przetrwaniu jednostki, zaspokajaniu jej potrzeb oraz w różnym stopniu i zakresie ukierunkowują aktywność jednostki. Oddziaływania środowiska społecznego tworzą szczególną platformę geofizyczną określaną przez niektórych badaczy jako przyrodnicza, na której kształtowane są przez człowieka warunki ekonomiczne, gospodarcze czy polityczno-kulturowe i społeczne. Każdy element związany z kulturą, zarówno ten historyczny, jak i obecny, ma generalny wpływ na tworzenie się osobowości człowieka. Pamiętać jednak należy, że socjalizacja to tak że rozwój indywidualny jednostki w kontekście społecznym.
We investigate whether employment protects against and/or postpones recidivism among males who committed their first crime late in life. We use administrative data on 34,401 individuals, 44% of whom were employed at least once during the analysed period. We apply a multi-state model and difference in-differences approach. The results of the multi-state model indicate that employment reduced the risk of recidivism by 7% for those who were at risk of a second incarceration. On the other hand, employment increased the probability of subsequent recidivism by 8-10% for those who were at risk of a third or fourth incarceration. Our results suggest that institutional interventions should seek to increase the labour market attachment of former prisoners, and, in particular, should focus on ex-offenders with only one conviction. Being attached to the labour force seems to matter more, the fewer imprisonment spells an individual has experienced. (original abstract)
Zadaniem, jakie przed sobą stawiam, jest rozpoznanie możliwości posługiwania się kategorią oporu w badaniach tego fragmentu praktyki społecznej, który skupia zainteresowanie badaczy z zakresu resocjalizacji. Powodem rozważenia tej kwestii jest będące charakterystyczną cechą polskiej teorii resocjalizacyjnej pozostawanie w przestrzeni nauk o wychowaniu. W tym sensie chodzi więc o konsekwencje, jakie dla uprawiania tej konkretnej subdyscypliny ma operowanie elementem siatki kategorialnej wykorzystywanym w refleksji ogólnopedagogicznej. Przy czym rzecz dotyczy kategorii, która w widoczny sposób kształtuje obraz współczesnej refleksji pedagogicznej. Mówiąc o oporze, odwołujemy się bowiem do kategorii opisowej dysponującej pełnym prawem obywatelstwa w przestrzeni refleksji naukowej pedagogów. W polskiej pedagogice dość wspomnieć w tym kontekście miejsce, jakie zagadnienie oporu zajmowało w rozważaniach w ramach toruńskich seminariów Nieobecne dyskursy. Także w bliższym nam horyzoncie czasowym ta kategoria niezmiennie ujawnia swoją moc eksplikatywną(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.