Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Restructuring of energy industry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł omawia proces restrukturyzacji Elektrowni "Turów". Przedstawia założenia programu rehabilitacji Elektrowni w aspekcie obecnych i przewidywanych standardów eksploatacyjnych z uwzględnieniem racjonalnej eksploatacji złóż węgla brunatnego do ok. 2035 r.
Przedstawiony tekst koncentruje się na identyfikacji przedmiotów sporów politycznych na poziomie globalnym, Unii Europejskiej oraz Polski, które dotyczą przeciwdziałania zmianom klimatu. Tłem do analizy jest syntetyczna prezentacja stanu wiedzy odnoszącej się do zmian klimatu, a także pokazanie przykładów różnych ocen tego zagadnienia, jakie docierają do społeczeństwa w debacie publicznej. Wykonana analiza pokazuje, że argumenty w sporze politycznym odzwierciedlają status ekonomiczny państw, ich miks energetyczny oraz zaawansowanie technologiczne. W debacie krajowej przeważa kwestia tempa transformacji energetycznej i rozłożenia jej kosztów między różne grupy społeczne. W konkluzji wskazuje się na argumenty społeczne, gospodarcze i polityczne, które skłaniają do ukierunkowania polityki rozwoju na energooszczędną i niskoemisyjną.(abstrakt oryginalny)
Za rozpoczęcie procesu liberalizacji rynku energii w Polsce przyjęło się uznawać 10 kwietnia 1997 r. Taką datę nosi ustawa "Prawo energetyczne", stanowiąca jego fundament. Jest to również ważny sygnał, że sektor wchodzi w nurt znacznie głębszy niż same tylko wewnętrzne, prorynkowe transformacje.
W najbliższym czasie rozstrzygać się będą losy dotyczące przyszłego kształtu sektora gazowego w Polsce. Zakończone zostały prace związane z przygotowaniem aktualizacji rządowego programu restrukturyzacji organizacyjnej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, przyjętego przez Radę Ministrów w kwietniu 1996 r. Nowa wersja programu, uwzględniająca prywatyzację, została skierowana przez ministra skarbu państwa pod obrady KERM.
W artykule przedstawiono proces tworzenia ontologii transformacji energetycznej w Polsce bazujący na ekstrakcji terminologii dziedzinowej z zapisów debat parlamentarnych. Wypowiedzi dotyczące transformacji energetycznej zebrano, wykorzystując Korpus Dyskursu Parlamentarnego. Następnie zebrany zbiór wypowiedzi przetworzono przy użyciu narzędzia TermoPL służącego do ekstrakcji specjalistycznej terminologii dziedzinowej. Na podstawie uzyskanego zestawienia kluczowych terminów opracowano ontologię OWL w edytorze Protégé. Opracowana ontologia składa się z 90 klas, 119 instancji i 11 własności klas. Ontologia została udostępniona w Internecie w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej), dzięki czemu może być poddana ewaluacji, dalszemu rozwojowi lub wykorzystana w specjalistycznych zastosowaniach w organizacjach. (abstrakt oryginalny)
Dekarbonizacja jest podstawowym celem unijnej polityki klimatycznej. UE zobowiązała się osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r., a do 2030 r. obniżyć emisję gazów cieplarnianych o 55%. Celem artykułu jest ocena jak Polska realizuje te cele oraz jakie są wyzwania na drodze do ich osiągnięcia. Teza: Z uwagi na bardzo wysoką zależność od węgla, który jest największym źródłem szkodliwych dla klimatu i ludzi emisji gazów cieplarnianych w Polsce, sektor energetyki wymaga głębokiej restrukturyzacji. W sytuacji braku energii atomowej w najbliższych latach narzędziem redukcji tych emisji jest wzrost roli OZE, a także oszczędzanie zużycia energii i ograniczenie intensywności energetycznej. Wnioski: Transformacja energetyczna jest nieunikniona. Jej główne wyzwania to bardzo wysokie koszty i brak długofalowej koncepcji wdrożenia, rozwiązania prawne utrudniające jej realizację. Poważne perturbacje na rynku energii w 2022 r. wymuszają przejściowe spowolnienie odchodzenia od węgla, ale nie powinny być usprawiedliwieniem zahamowania transformacji. W opracowaniu zastosowano opisową metodę badawczą oraz analizę danych statystycznych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia zadania Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA, najpilniejsze potrzeby modernizacyjno-rozwojowe krajowego systemu przesyłowego, najważniejsze zadania inwestycyjne do 2005 roku oraz kolejny etap restrukturyzacji sektora elektroenergetyki.
Artykuł omawia zmiany struktury organizacyjno-własnościowej przemysłu energetycznego, co ma duży wpływ na wyniki osiągane przez ten sektor oraz stwarza szanse dostosowania do standardów krajów zachodnioeuropejskich.
Zasadniczym celem pracy badawczej było wyznaczenie w warunkach Jeziora Rudnickiego Wielkiego zapotrzebowania energetycznego wiatrowego aeratora pulweryzacyjnego wody na proces aeracji pulweryzacyjnej wód przydennych. Badania przeprowadzono na podstawie danych dobowych prędkości wiatru za lata 1980-2009 i wyliczeń matematycznych energii silnika wiatrowego Savoniusa. Wykazano, że energetyczne dobowe średnie zapotrzebowanie wiatrowego aeratora pulweryzacyjego wody na Jeziorze Rudnickim Wielkim, w poszczególnych miesiącach, wynosi od 0,114 do 1,144 kWh·d-1. Wykazano również, że aerator pulweryzacyjny może doprowadzać do wód naddennych tlen rozpuszczony w zakresie od 0,112 do 0,493 kg·d-1. Pracę badawczą skierowano do władz miasta Grudziądz. Założono, że zawarte w niej informacje przyczynią się do uruchomienia działań w poprawie stanu wód Jeziora Rudnickiego Wielkiego(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono stan polskich elektrowni. Dziesięć lat temu długoterminowe kontrakty na zakup energii (KDT, czyli tzw. kadety) uznawano za świetny pomysł. Pod koniec lat 90. stały się prawdziwym przekleństwem. Choć w innych branżach budowany był wolny rynek, państwowe Polskie Sieci Elektroenergetyczne zapewniały producentom energii zbyt za cenę nie mającą nic wspólnego z popytem i podażą. Likwidacja kadetów kosztować ma ok. 15 mld złotych - są to rekompensaty dla elektrowni.
Artykuł omawia program prywatyzacji elektroenergetyki. Przedstawia główne cele: ochrona konsumentów, bezpieczeństwo energetyczne kraju, konkurencyjność w aspekcie integracji z UE, zabezpieczenie socjalne pracowników sektora. Przedstawia także harmonogram prac oraz uwarunkowania strategii prywatyzacji.
Prywatyzacja elektroenergetyki sprzyja efektywnej konkurencji w tym sektorze. Zaliczana jest do ważniejszych kierunków przemian, ponieważ ma prowadzić do obniżenia kosztów produkcji energii elektrycznej, a co za tym idzie do obniżenia jej ceny. Stałym elementem procedury prywatyzacyjnej jest opracowanie analiz przedprywatyzacyjnych. Niniejszy artykuł poświęcony jest temu zagadnieniu. Omówiono cele i znaczenie prowadzenia tych analiz.
W wyniku reformy naszej gospodarki w sektorze energetycznym obserwuje się zwiększający się udział przedsiębiorstw prywatnych, chociaż nadal duża część przedsiębiorstw jest całkowitą lub częściową własnością państwa. W artykule omówiono niektóre problemy struktur kapitałowych i organizacyjnych przedsiębiorstw energetycznych.
Antropopresja stała się czynnikiem wielu negatywnych zmian środowiskowych, w tym zmian klimatycznych. W odpowiedzi na te zmiany Unia Europejska (UE) już obniżyła emisję gazów cieplarnianych o 24% w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Jednak cele są znacznie bardziej ambitne, Porozumienie Paryskie zakłada, ograniczenie średniego wzrostu temperatury na Ziemi znacznie poniżej 2 s.c. Aby osiągnąć ten cel do 2050 r., udział globalnej energii produkowanej z węgla musi spaść o 73-97%. Ponieważ gospodarka Polski w dużej mierze opiera się na węglu, transformacja energetyczna będzie miała istotny wpływ na gospodarkę kraju. Tym samym dekarbonizacja może postrzegana być zarówno jako szansa, jak i znaczące wyzwaniem dla przyszłego rynku pracy. W dłuższej perspektywie dekarbonizacja z pewnością wpłynie na globalną strukturę zatrudnienia. Artykuł koncentruje się na wstępnej ocenie potencjału sektora energii wiatrowej w Polsce. Według wstępnej oceny przyszłego rynku pracy w Polsce, morska energetyka wiatrowa na Morzu Bałtyckim może odegrać ważną rolę w krajowej transformacji energetycznej, stać się ważnym elementem rynku pracy, a także przyczynić się do bezpieczeństwa energetycznego kraju i zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. (abstrakt oryginalny)
Reforma sektora energetycznego trwa w Polsce już od kilku lat. Jej celem jest wprowadzenie konkurencji i mechanizmów rynkowych do sektora, które wyeliminują jego nieefektywność. Wytwarzaniem energii elektrycznej trudni się w Polsce 14 elektrowni na węgiel kamienny, 3 na węgiel brunatny, 19 elektrociepłowni, 5 elektrowni wodnych, 115 innych, mniejszych elektrowni wodnych i 180 przemysłowych.
Artykuł charakteryzuje system elektroenergetyczny w Polsce. Podsystemy: wytwarzania oraz przesyłu energii elektrycznej, a także dystrybucji. Przedstawia ponadto rynek energii elektrycznej (okręgi energetyczne zostały zlikwidowane 31 grudnia 1998 r., a zakłady w nich dotychczas zorganizowane stały się samodzielnymi przedsiębiorstwami państwowymi). We wnioskach stwierdza, iż dotychczasowe działania restrukturyzacyjne, zlikwidowanie cen urzędowych, nowoczesne prawo energetyczne umożliwiają dalszy postęp.
Ten rok upłynie pod znakiem dużych zmian w polskim sektorze energetycznym. Licznym fuzjom i prywatyzacji będzie towarzyszyć dostosowanie się do wymogów Unii Europejskiej. Polski sektor energetyczny nie jest przygotowany do konkurowania na rynku UE.
Celem reformy sektora energetycznego jest wykreowanie autentycznej konkurencji i wprowadzenie mechanizmów rynkowych, które wyeliminują nieefektywność tego sektora. Przyjęty przez KERM projekt prywatyzacji energetyki stawia jednakże barierę zapobiegającą konsolidacji podmiotów sektora jeszcze przed ich prywatyzacją. Pozwoli to utrzymać elastyczność podaży i efektywniej dysponować mocą.
W artykule omówiono problemy związane z wprowadzaniem konkurencji w sektorze elektroenergetycznym. Przedstawiono podstawowe rodzaje kosztów transformacji w USA oraz mechanizmy ich odzyskiwania. Omówiono rozwiązania tych problemów w Unii Europejskiej oraz w Polsce.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.