Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 833

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 42 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Restructuring of enterprises
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 42 next fast forward last
"Ursus" to przedsiębiorstwo, które przeszło w ostatnich latach dosłownie gehennę. Kolos, zatrudniający w Warszawie i filiach ponad 12 tysięcy ludzi, z którym musiały się liczyć kolejne rządy, w ciągu pięciu lat skurczył się do dwóch tysięcy zatrudnionych, złagodniał i spokorniał.
"Ursus", firma z ponad 100-letnią tradycją i wizytówka polskiej gospodarki z czasów PRL-u, w połowie lat 90. znalazła się o krok od bankructwa. Dziś, całkowicie odmieniona wraca do gry. Trwający przez kilka ostatnich lat drastyczny i bolesny proces restrukturyzacji dobiega końca.
Restrukturyzacja PKP to podstawowy warunek przekształcenia przedsiębiorstwa wciąż mającego głębokie korzenie w gospodarce centralnie sterowanej w firmę o rynkowym charakterze.
Niniejsze opracowanie przedstawia procesy restrukturyzacyjne spółki HOGA.PL SA, która przeszła pomyślną drogę od operatora horyzontalnego portalu internetowego do twórcy innowacyjnego oprogramowania w obszarze zarządzania wiedzą przy wykorzystaniu doświadczenia zespołu programistów, odpowiadających na pojawiające się oczekiwania rynku, jednocześnie adaptując się do nowych warunków funkcjonowania po pęknięciu tzw. bańki internetowej. (fragment tekstu)
Problematyką artykułu są: restrukturyzacja a przemiany strukturalne, kierunki analizy i oceny restrukturyzacji przedsiębiorstw, metody oceny restrukturyzacji przedsiębiorstw, kierunki oraz metody i środki realizacji restrukturyzacji przedsiębiorstw, kierunki dalszych badań nad restrukturyzacją przedsiębiorstw.
W artykule przedstawiono typologię procesów restrukturyzacyjnych zaplanowanych i zrealizowanych w przedsiębiorstwach powstałych po zagospodarowaniu majątku z państwowych gospodarstw rolnych przejętych do zasobu WRSP. Badaniami objęto jednostki prowadzące działalność na terenie OT AWRSP w Poznaniu w latach 1994-1999. Do zgromadzenia materiału badawczego zastosowano metody: obserwacji pośredniej, studiów literaturowych, wywiadu standaryzowanego, ekspercką i kwestionariuszową. Po zebraniu bazy danych przetworzono je i zinterpretowano za pomocą następujących metod: statystycznych, rozumowania dedukcyjnego, rozumowań niepewnych, taksonomicznej. (fragment tekstu)
Na przykładzie Zakładu Transportu Samochodowego NZPO "Rokita" omówiono zasadność restrukturyzacji przedsiębiorstw oraz zwrócono uwagę na efektywność ekonomiczną i konkurencyjność usług transportowych.
Potrzeba badania zjawiska restrukturyzacji przedsiębiorstwa wynika z konieczności ciągłego dostosowywania się firm do burzliwego, turbulentnego otoczenia. To czyni procesy te ważnym i warunkującym rozwój współczesnych organizacji determinantem, czynnikiem decydującym o ich przewadze konkurencyjnej. Restrukturyzacja przedsiębiorstwa, by być skuteczną, musiała zostać powiązana ze zmianami w otoczeniu podmiotów gospodarczych, tj. w całej gospodarce. (fragment tekstu)
W artykule została przedstawiona koncepcja outsourcingu kontraktowego jako forma restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Outsourcing kontraktowy zdefiniowany został jako powierzenie firmom zewnętrznym zakresu usług świadczonych dotychczas przez wewnętrzne komórki organizacyjne restrukturyzowanego przedsiębiorstwa, bez tworzenia odrębnego podmiotu gospodarczego. Przedstawione zostały także potencjalne korzyści outsourcingu kontraktowego, ryzyko związane z jego zastosowaniem oraz podstawowe etapy realizacji procesu.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest pokazanie, że przy podjęciu decyzji w zakresie restrukturyzacji niezbędny jest benchmarking, który pokazuje, jakie są relacje przedsiębiorstwa do konkurencji czy otoczenia. Restrukturyzacja, aby zakończyła się sukcesem, musi być porównywana z efektami, jakie przynosi przedsiębiorstwu wewnątrz, ale również w stosunku do najbliższej konkurencji i liderów w światowej gospodarce. (fragment tekstu)
12
Content available remote Pracowniczy program emerytalny w warunkach restrukturyzacji przedsiębiorstw
80%
Pracownicze programy emerytalne (w skrócie: PPE) uzupełniają system obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego. Nie są one jednak częścią systemu ubezpieczeń społecznych, choć niewątpliwie należą do dziedziny prawa emerytalnego, która wykracza poza tradycyjne ramy prawa ubezpieczeń społecznych. (fragment tekstu)
Artykuł porusza aktualną kwestię planowania procesu restrukturyzacji w przedsiębiorstwach, podkreślając, że dla jego sukcesu szczególnie istotne są nie tylko moment rozpoczęcia, ale również i kierunek zmian. Kierunek restrukturyzacji w przedsiębiorstwie, zdaniem autora, powinien być wybrany przy uwzględnieniu nie tylko bieżącej sytuacji kryzysowej, ale również i przyszłych uwarunkowań. Działania podjęte w ramach restrukturyzacji powinny obejmować więc długoterminowy horyzont planowania. (abstrakt oryginalny)
Perspektywa integracji gospodarki Polski z Unią Europejską stwarza konieczność przeprowadzenia w polskiej gospodarce odpowiednich procesów dostosowawczych do wymogów istniejących w krajach Unii. W rozwiniętej gospodarce rynkowej, do której zmierza gospodarka Polski w wyniku procesu transformacji rozpoczętego po 1989 r., swoją pozycję na rynku mogą utrzymać te przedsiębiorstwa, które wdrażają odpowiedni kierunek postępu technicznego, zwłaszcza nowoczesny postęp techniczny. Wdrażanie tego postępu powinno być treścią procesu restrukturyzacji całej gospodarki, a szczególnie restrukturyzacji przemysłu.
Z początkiem czerwca br. powołano do życia Urząd Transportu Kolejowego, mający pełnić rolę regulatora krajowego rynku kolejowego.
Wrocławski "Polar" odbył typową, dla naszych przeobrażeń gospodarczych lat 90., drogę do prywatnej formy własności. Spółka akcyjna, będąca następcą prawnym utworzonych w 1953 r. Zakładów Zmechanizowanych Sprzętu Domowego "Polar", nie odżegnuje się od swoich tradycji. Niemniej jednak w "Polarze" uważa się, że to co nadało rozmachu nowej, zupełnie innej firmie, jaką dziś jest dawne przedsiębiorstwo państwowe, była prywatyzacja, która umożliwiła przekształcenia.
Artykuł omawia proces restrukturyzacji przedsiębiorstw, uwarunkowania zewnętrzne i wewnętrzne, fazy zmian konieczne do uzyskania pozytywnego rezultatu oraz zmiany organizacyjne wynikające z tych strategii.
18
80%
Głównym celem artykułu jest identyfikacja efektów restrukturyzacji w teorii i praktyce. By tak postawiony cel zrealizować w pierwszej części zdefiniowano proces restrukturyzacji i jej efekty w aspekcie teoretycznym, wyodrębniając restrukturyzację organizacyjną, produktową, finansową i zatrudnienia. Następnie badaniu poddano przedsiębiorstwo odwadniania kopalń, w którym planuje się głęboką restrukturyzację organizacyjną i zatrudnienia. Po określeniu celów i zakresu tej restrukturyzacji oceniono jej efekty w kontekście redukcji kosztów działalności. (abstrakt oryginalny)
Likwidacja zakładu w Warszawie i przeniesienie działalności produkcyjnej do fabryki w Raciborzu to wyzwania, z którymi musiała zmierzyć się firma Mieszko. Warto przyjrzeć się, jak przygotowywano się do realizacji trudnej dla pracowników decyzji i jakie wdrożono działania, by zapewnić im jak najlepszą ofertę, a jednocześnie utrzymać produkcję na ustalonym poziomie. (fragment tekstu)
Artykuł opisuje mikroekonomiczne, makroekonomicznych i sektorowych mechanizmy restrukturyzacji przedsiębiorstw w krajach transformacji gospodarczej. Wyjaśnia zjawisko szybkiego nadrabiania zaległości w wiodących w przemianach państwach.
first rewind previous Strona / 42 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.