Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Restructuring procedures
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Nadzorca układu jest nową instytucją wprowadzoną przez Prawo restrukturyzacyjne do jednego z czterech postępowań restrukturyzacyjnych, a konkretnie do postępowania o zatwierdzenie układu. Funkcja nadzorcy układu została wprowadzona obok nadzorcy sądowego i zarządcy, co nadaje jej charakter organu postępowania. Jednakże jest to szczególna funkcja, która jest istotnie odmienna - jeśli nie kompetencyjne, to z całą pewnością systemowo - od ugruntowanej w praktyce funkcji nadzorcy sądowego. Nadzorca układu działa na przedpolu postępowania sądowego. Dłużnik samodzielnie wybiera nadzorcę układu, poza kontrolą sądu i bez wpływu wierzycieli. Kompetencje nadzorcy układu są wyznaczone przez przepisy prawa, ale działa on na podstawie umowy z dłużnikiem, a jego obecność nie ogranicza możliwości dłużnika w zakresie zarządu majątkiem. Odmienności te sprawiają, że funkcja nadzorcy układu i jego rola w postępowaniu restrukturyzacyjnym wymaga bliższej uwagi. Zarówno z perspektywy naprawczego celu postępowania o zatwierdzenie układu, jak i w kontekście uznania nadzorcy układu za usługodawcę (doradcę restrukturyzacyjnego) działającego na zlecenie dłużnika.(abstrakt oryginalny)
Wejście w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku nowej ustawy Prawo Restrukturyzacyjne dało wiele możliwości przedsiębiorcom do skorzystania z pomocy w celu utrzymania przedsiębiorstwa na rynku. W ramach tego postępowania konieczne jest ustalenie, czy udzielona pomoc nie stanowi niedozwolonej pomocy publicznej zakłócającej reguły wolnego rynku. Odpowiedź na to daje przeprowadzenie testu prywatnego wierzyciela lub testu prywatnego inwestora.(abstrakt oryginalny)
Wpis wieczystoksięgowy ostrzeżenia o prowadzeniu postępowania restrukturyzacyjnego służy prawidłowemu podjęciu czynności procesowych i materialnoprawnych uczestników postępowania restrukturyzacyjnego. Wpis ten zapobiega nieważności tych czynności. Treść tego wpisu wieczystoksięgowego umożliwia sądowi oraz notariuszowi ocenę legitymacji materialnej i procesowej dłużnika będącego uczestnikiem postępowania restrukturyzacyjnego do dokonania czynności rozporządzającej prawem do nieruchomości. Przedmiotowe ostrzeżenie ogranicza w sferze procesowej i materialnoprawnej właściciela, użytkownika wieczystego oraz uprawnionego z tytułu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w czynnościach prawnych dotyczących nieruchomości, chroniąc interes prawny wierzycieli uczestników postępowania restrukturyzacyjnego, jak i innych podmiotów zainteresowanych stanem prawnym nieruchomości. Stosownie do art. 8 ustawy o księgach wieczystych i hipotece wpis ten bowiem uchyla działanie rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest wpływ postępowania restrukturyzacyjnego na cywilne postępowanie sadowego, jak również egzekucyjne. Autor pokazuje, że poszczególne rodzaje postępowania restrukturyzacyjnego wywierają w tym zakresie różne skutki. W pierwszej części artykułu poddano analizie przede wszystkim znaczenie terminu "sprawa dotyczącą masy układowej (sanacyjnej)", przy czym uwzględniono w tym zakresie również poglądy doktryny dotyczące wykładni pojęcia "sprawa dotyczącą masy upadłościowej". W drugiej części artykułu autor opisuje wpływ poszczególnych postępowań restrukturyzacyjnych na postępowanie cywilne. Autor podkreśla, że co do zasady prowadzenie postępowanie restrukturyzacyjnego nie stoi na przeszkodzie wszczęciu postępowania cywilnego o prawo, które jest już dochodzone w toku postępowania restukturyzacyjnego.(abstrakt oryginalny)
Wpis wieczystoksięgowy ostrzeżenia o prowadzeniu postępowania restrukturyzacyjnego posiada znaczenie dla perspektyw restrukturyzacji sytuacji ekonomicznej i dalszego funkcjonowania dłużnika oraz wierzycieli w obrocie gospodarczym. Mianowicie ujawnia ograniczenie lub wyłączenie dłużnika w rozporządzaniu prawem do nieruchomości odpowiednio na rzecz nadzorcy sądowego, zarządcy lub rady wierzycieli. W ten sposób także zapobiega przesłankom nieważności czynności prawnych podejmowanym względem nieruchomości bez udziału wyżej wskazanych podmiotów z naruszeniem art. 67 ust. 1 pr. rest. Na skutek ujawnienia wpisu tego ostrzeżenia podmioty zamierzające dokonać czynności prawnej dotyczącej nieruchomości na podstawie art. 2 u.k.w.h. w zw. z art. 62613 § 1 k.p.c. uzyskują informację o zmianie jej stanu prawnego związanej z prowadzonym postępowaniem restrukturyzacyjnym. Wpis ten posiada znaczenie dla perspektyw restrukturyzacji sytuacji ekonomicznej dłużnika i jego dalszego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Przy czym posiada on znaczenie prakseologiczne, mianowicie zapobiega wszczynaniu postępowań sądowych związanych z nieważnością czynności prawnych. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Postępowanie restrukturyzacyjne z perspektywy wierzyciela
61%
Wierzyciel jest jednym z uczestników postępowania restrukturyzacyjnego. Artykuł przedstawia rozważania na temat narzędzi, w jakie ustawodawca wyposażył wierzycieli, by w toku postępowania restrukturyzacyjnego mogli skutecznie dochodzić swych praw. Przedmiotem niniejszej pracy jest ponadto pokazanie, jak istotna jest aktywność wierzycieli w rzeczonym postępowaniu. Celem opracowania jest analiza postępowania restrukturyzacyjnego z perspektywy wierzyciela. (abstrakt oryginalny)
Uchwalenie nowej ustawy Prawo restrukturyzacyjne w Polsce spowodowało, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z sądowej ścieżki naprawy swoich przedsiębiorstw. Wynika to z faktu, iż otoczenie gospodarcze dynamicznie się zmienia, co przekłada się na sposób konkurowania i działania podmiotów gospodarczych na rynku. W przedmiotowej pracy autor przedstawia konsekwencje wszczęcia postępowania sanacyjnego z perspektywy organów sprawujących władzę oraz grup interesariuszy w postaci wierzycieli, właścicieli, instytucji finansowych itd. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są wybrane kwestie dotyczące wierzytelności niemych w postępowaniu restrukturyzacyjnym. O wierzytelnościach niemych mowa jest w szczególności w art. 109 (wierzyciel nie ma, co do zasady, prawa głosu na podstawie wierzytelności nabytej w drodze przelewu lub indosu po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego) oraz art. 116 pr. restr. (w sprawach dotyczących układu nie ma prawa głosu wierzyciel, który w określony w przepisie sposób jest bliski dłużnikowi). Z kolei zgodnie z art. 80 ust. 3 pr. restr. do głosowania na zgromadzeniu wierzycieli nie uprawnia, umieszczona w spisie wierzytelności jako warunkowa, wierzytelność współdłużnika, poręczyciela, gwaranta lub banku otwierającego akredytywy, który nie zaspokoił wierzyciela. W artykule broniony jest w szczególności pogląd o konieczności zmiany art. 109 ust. 2 pr. restr. na wzór art. 58 zd. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z 24.10.1934 r. - Prawo o postępowaniu układowem, zarówno odnośnie do osoby zbywcy, jak i momentu zbycia, powodujących, że wierzytelność jest u nabywcy wierzytelnością niemą.(abstrakt oryginalny)
W pracy podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy w prawie restrukturyzacyjnym utrzymano dotychczasowy prymat wymagalności zobowiązań podatkowych dla oceny objęcia wierzytelności podatkowych układem, czy też wypracowane uregulowanie pozwoliło na zbliżenie polskiego ustawodawstwa do rozwiązań przewidzianych w europejskich dyrektywach podatkowych, a tym samym pozwoliło dłużnikowi na objęcie wierzytelności podatkowych układem, wpływając na polepszenie jego płynności finansowej. (abstrakt oryginalny)
Pogarszająca się kondycja finansowa przedsiębiorstwa może doprowadzić do jego niewypłacalności, co z kolei może skutkować ogłoszeniem upadłości lub restrukturyzacją przedsiębiorstwa. Pierwszym celem badania omawianego w artykule jest porównanie kondycji finansowej przedsiębiorstw niefinansowych funkcjonujących w Polsce, które zostały poddane postępowaniu restrukturyzacyjnemu oraz upadłościowemu. W przeprowadzonym badaniu empirycznym skonstruowano narzędzia umożliwiające prognozowanie przyszłej sytuacji finansowej firmy. Drugim celem jest ocena efektywności restrukturyzacji na podstawie analizy porównawczej przedsiębiorstw poddanych różnym formom tego postępowania. Podjęto próbę identyfikacji determinant powodzenia lub porażki tego procesu. W badaniu wykorzystano informacje z baz danych Coface Poland, EMIS Professional oraz "Monitora Sądowego i Gospodarczego". Analizę empiryczną przeprowadzono na podstawie danych finansowych 1740 przedsiębiorstw funkcjonujących w Polsce (580 firm, wobec których toczy się postępowanie upadłościowe, 580 firm przechodzących restrukturyzację i 580 firm w dobrej kondycji finansowej) za lata 2015-2019. Zastosowano w niej testy nieparametryczne: Kruskala-Wallisa, Dunna i Manna-Whitneya oraz klasyfikator lasu losowego. Podobieństwo między przedsiębiorstwami, wobec których wszczęto postępowanie upadłościowe, i przedsiębiorstwami przechodzącymi restrukturyzację jest większe niż między każdą z tych grup a przedsiębiorstwami sprawnie działającymi w gospodarce. Klasyfikator skonstruowany na potrzeby badania umożliwił prognozowanie, czy przedsiębiorstwo będzie miało problemy finansowe. Uzyskane wyniki pozwoliły stwierdzić, że skuteczność procesu restrukturyzacji nie zależy od czynników finansowych. Postępowanie restrukturyzacyjne nie zawsze chroni firmy przed upadłością ani nie ma znaczącego wpływu na kondycję finansową tych podmiotów. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Prawne wsparcie procesów restrukturyzacji w przedsiębiorstwie
61%
Artykuł porusza tematykę restrukturyzacji przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów prawnych, w związku z obowiązującą od 1 stycznia 2016 r. ustawą Prawo restrukturyzacyjne. Nowe regulacje dotyczące postępowania restrukturyzacyjnego mają na celu umożliwienie przedsiębiorcom łatwiejszego zawarcia układu z wierzycielami bez konieczności ogłaszania upadłości przedsiębiorstwa, co w rezultacie jest korzystniejsze zarówno dla dłużnika, jak i samych wierzycieli. (abstrakt autora)
13
Content available remote Planowanie restrukturyzacji w świetle nowych regulacji
61%
Artykuł ma na celu omówienie zmian wprowadzonych w dniu 1 sierpnia 2018 r. ustawą Prawo restrukturyzacyjne, która zainicjowała w polskim systemie prawnym cztery całkowicie nowe postępowania restrukturyzacyjne. Przedsiębiorcy uzyskali tym samym możliwość skorzystania z postępowania o zatwierdzenie układu, przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego oraz postępowania sanacyjnego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu przedstawienie oraz ocenę regulacji upadłościowych stosowanych w Stanach Zjednoczonych. Skuteczne stosowanie rozwiązań legislatury amerykańskiej usprawnia postępowanie upadłościowe i poprawia sytuację wierzycieli i dłużników. Dowodem na to są przedstawione dane ilościowe dotyczące liczby upadłości oraz interpretacja i analiza Rozdziałów 7 i 11 Bankruptcy Code. Wyniki wskazują na ilościowy spadek liczby bankructw i prognozę dalszego jej spadku. Wnioskować można, że stosowanie amerykańskich procedur upadłościowych wykazuje szereg pozytywnych implikacji społecznych i praktycznych. Postępowanie reorganizacyjne czy zaangażowanie państwa w ratowanie podmiotów gospodarczych stanowią przykład sprawnego funkcjonowania systemu upadłościowego dla innych państw. Społeczeństwo korzysta na restrukturyzacji przedsiębiorstw wpływającej na pobudzenie wzrostu gospodarczego, utrzymanie miejsc pracy, wzrost zaufania do państwa i skuteczności stosowania rozwiązań legislacyjnych. (abstrakt oryginalny)
You can respond to a business crisis in two ways: either by saving it (restructuring or remodelling the company and limiting, at least temporarily, creditor rights, while preserving the jobs and assets of the restructured entrepreneur) or by liquidating it (by realization of the estate and thus liquidation of the economic entity with a partial satisfaction of creditors and simultaneous return of tangible assets to trading). Thus, both liquidation and reorganization are possible in most countries. The problem of the accuracy of choice between the liquidation of an enterprise and its restructuring is one of the main topics of interest for practitioners and theorists dealing with the bankruptcy of enterprises. The decision to restructure constitutes an alternative to declaring an enterprise bankrupt. The aim of the article is to present kinds of restructuring proceedings, taking into account their characteristics, advantages and disadvantages, benefits and threats resulting from the multitude of restructuring proceedings including an analysis and statistics concerning the analysed phenomenon in the Polish economy in the years 2016-2018(original abstract)
Celem artykułu jest analiza i ocena zmian struktury przedsiębiorstw poprzez tworzenie holdingów. Zdefiniowano różne formy restrukturyzacji: własnościowej, organizacyjnej, produkcyjnej, technicznej oraz finansowej. Omówiono formy współpracy na zasadach kooperacji. Na koniec zaprezentowano modele i klasyfikacje holdingów.
Omówiono proces restrukturyzacji i metodykę jego opracowania, zidentyfikowano wdrażane przedsięwzięcia restrukturyzacyjne, przedstawiono uwarunkowania restrukturyzacji oraz pomiar efektów działań restrukturyzacyjnych w przedsiębiorstwach.
Wyjaśniono istotę restrukturyzacji oraz na przykładzie Grupy Kapitałowej Zakładów Chemicznych "Police" S.A. omówiono program restrukturyzacyjny, który obejmuje przedsięwzięcia w czterech sferach funkcjonowania przedsiębiorstwa: aktywizacja handlu, redukcja kosztów, restrukturyzacja zatrudnienia oraz zbycie aktywów.
19
Content available remote The Process of Organizational Restructuring of the Company in Terms of the System
51%
Purpose: The article presents the methodological requirements of the restructuring program in the context of strategic management and shaping strategic forms. In this case, the enterprise restructuring model is described as the basis for transformations aimed at achieving a knowledge-based organization. Design/methodology/approach: In the research process, the author used the following research methods: literature analysis, analysis of the company's operational documentation, observation, interview, case study. The author also used extremely important methods commonly used in the general methodology of induction sciences: observations carried out under natural conditions, but the observer is an external person who does not belong to the subject of observation; observations conducted in natural conditions, and the researcher cooperates with the observed situation; observation- interventions that take place as part of transformation activities in organizations. Findings: The author tries to answer the following question: How should the knowledge management model be perceived in modern companies? In addition, it emphasizes the importance of organizational forms in the process of enterprise restructuring. Therefore, the restructuring process should be carried out based on specific restructuring goals resulting from the scope of change. Practical implications: The above concept proves that the individual elements of the organizational model are largely complementary. Considering other approaches listed here and related to organization modeling, it should be remembered that in the case of modeling enterprise restructuring processes the scope of modeling is always determined by: specific restructuring goals and the resulting scope of changes in the enterprise; general principles and methodological guidelines regarding organizational changes to be implemented. Originality/value: The author, using his own experience in enterprise restructuring, has developed a new concept of a systematic approach to the restructuring process on the example of a mining enterprise. (original abstract)
Głównym celem opracowania było ukazanie restrukturyzacji jako procesu stosowanego przez przedsiębiorstwa w odpowiedzi na głębokie przemiany społeczno-ekonomiczne, w jakich funkcjonuje współczesna flota połowa. Dokonano rozpoznania teoretycznych podstaw i przesłanek restrukturyzacji oraz poszukiwania jej istoty i znaczenia w zmienności współczesnych procesów rynkowych. Opisano cele i etapy procesu restrukturyzacji. Określono istotę i kierunek przemian w polskim sektorze rybołówstwa morskiego. Przedmiotem analizy stały się także instrumenty, techniki i procedury restrukturyzacji przedsiębiorstw oraz jej przesłanki i efekty. W artykule opisano również główne cele polityki rybackiej. Wskazano potencjalne źródła finansowania działań mających na celu skuteczne przeprowadzenie restrukturyzacji, a tym samym wzrost konkurencyjności floty połowowej na tle pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.