Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 152

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Restrukturyzacja banków
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
W artykule omówiono sytuację banków spółdzielczych, które pomimo poprawy kondycji finansowej nadal potrzebują pomocy przy restrukturyzacji.
Artykuł omawia wyniki badań ankietowych poświęconych procesom dostosowywania się banków spółdzielczych do warunków gospodarki rynkowej. Celem badań było rozpoznanie podstawowych ograniczeń rozwojowych banków oraz stopnia zaawansowania wdrożenia Ustawy o restrukturyzacji banków spółdzielczych i BGŻ z 24.06.1994 r.
Celem artykuł jest zaprezentowanie przebiegu dyskusji zamieszczonej na łamach jednego z niemieckich czasopism na temat funkcjonowania i perspektyw spółdzielczych grup bankowych. Zasygnalizowano pogarszanie się pozycji rynkowej niemieckich banków spółdzielczych w latach 1994-1998 i konieczność zmian strukturalnych.
Scharakteryzowano brazylijski system bankowy i jego sytuację w latach 90-siątych. Omówiono program restrukturyzacji banków prywatnych i państwowych. Przedstawiono programy zachęt do restrukturyzacji i wzmocnienia krajowego systemu finansowego o nazwach PROER (Program of Incentives to the Restructuring and Strenghtenieng of the National Financial System), PROES (Program of Incentives to the Reduction of the State-Level Public Sector in the Bank Activity) oraz PROEF (Program for Strengthening of the Federal Financial Institutions). Wprowadzenie programów przyczyniło się do znacznych zmian w strukturze własnościowej sektora bankowego Brazylii.
W artykule poruszono problem reformy sektora bankowego w Kirgizji, państwie w Azji Centralnej które jest najbardziej zaawansowane w radykalnej reformie mającej na celu przebudowę systemu gospodarczego.
6
Content available remote Sposoby restrukturyzacji banków. Analiza porównawcza i wnioski na przyszłość
75%
W artykule przeanalizowano i oceniono trzy podstawowe rodzaje restrukturyzacji naprawczej banków i ich stosowanie w Polsce i w innych krajach od początku lat 80. XX w., tj. restrukturyzację długu, pomoc bankom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej oraz zmiany właścicielskie w takich bankach. Żadna restrukturyzacja nie da jednak rezultatu, jeżeli bankom dalej będzie się pozwalać na ryzyko nadużycia. Według autora warunkami zmniejszenia w przyszłości ryzyka nadużycia przez banki są przede wszystkim: 1) rozszerzenie zakresu nadzoru i regulacji na firmy inwestycyjne i holdingi finansowe istotne ze względu na ryzyko systemowe, 2) oparcie finansowania sanacji banków m.in. na środkach zgromadzonych przez nie na specjalnych celowych funduszach interwencyjnych, 3) zgoda na podział dużych banków systemowych na osobne linie biznesowe, by ułatwić ich sprzedaż inwestorom prywatnym, 4) stworzenie przejrzystych i jednolitych procedur upadłościowych dla banków, które nie dają szansy udanej restrukturyzacji, 5) zwiększenie funduszy interwencyjnych tworzonych przez banki (w tym funduszy gwarancyjnych dla depozytów) do poziomów wskazanych przez testy warunków skrajnych, oparte na ostrożnych założeniach, 6) stworzenie scentralizowanych niezależnych funduszy jako zabezpieczenia przed globalnym ryzykiem systemowym, które powstałyby ze składek holdingów finansowych. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Foreign Direct Investments in the Automotive Industry in Poland
75%
The automotive industry is one of the branches with the highest degree of internationalization of production. The beginnings of the investment activities of automobile concerns, including Western Europe, in the new Member States date back to the early 1960s. The inflow of foreign direct investment to the automotive sector was widespread in the 1990s. The transition to a market economy was accompanied by growing demand for foreign capital with the change in ownership of industrial enterprises. The main form of inflow of FDI to Poland to the automotive sector, since the beginnings of the 90s was the takeover of existing industrial plants by foreign investors for their restructuring and joint ventures. (original abstract)
Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po stronie, no właśnie – czyjej stronie? Mariusz Surma już wkrótce ponownie spotka się z pełnomocnikami Citihandlowego na sali sądowej. Agenci świadczący dla banków usługi sprzedaży bezpośredniej z zaciekawieniem przyglądają się sprawie wytoczonej Citihandlowemu przez Mariusza Surmę, byłego już agenta banku. To pierwszy w Polsce spór na taką skalę, pierwszy, w którym w grę wchodzi kilka, a nawet kilkanaście milionów złotych i pierwszy, który może wnieść wyjątkowo dużo do obecnych i przyszłych relacji banków z agentami. W sprawę włączyli się również parlamentarzyści. Składają interpelacje i zapowiadają, że na interpelacjach się nie skończy. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Quo Vadis Banking Union? Discussions Over the Resolution of Banks
75%
Przeniesienie prawa decyzji odnośnie likwidacji banku na poziom międzynarodowy od lat stanowi kość niezgody między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Celem artykułu jest przegląd przebiegu dyskusji na ten temat, przy jednoczesnej próbie oceny, czy osiągnięty konsensus umożliwia realizację celów wyznaczonych dla mechanizmu uporządkowanej likwidacji. Artykuł składa się z pięciu części. Pierwsza przedstawia ideę utworzenia jednolitego nadzoru nad sektorem bankowym oraz kluczowe znaczenie harmonizacji zasad w zakresie uporządkowanej likwidacji banków. Druga część opisuje proces negocjacji na drodze do osiągnięcia konsensusu w sprawie utworzenia Jednolitego Mechanizmu Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji. Następnie opisywany jest ostateczny kształt, jaki nadano temu mechanizmowi w 2014 roku. Czwarta część przedstawia prowadzony obecnie przegląd regulacji odnoszących się do restrukturyzacji i likwidacji banku. Ostatnia część artykułu podsumowuje jego treść, identyfikując równocześnie podstawowe problemy, które muszą zostać rozwiązane, by zapewnić wiarygodność drugiemu filarowi unii bankowej.(abstrakt oryginalny)
The objective of this paper is to explore selected strategies of countering the financial crisis in Spain, with a special focus on the issue of investor protection. I will attempt to highlight good solutions and the most significant mistakes made in the struggle to tackle the crisis, based on comments provided by experts in the field - both scholars and practitioners. Owing to the great complexity of the subject, in this work I focus on aspects connected with the restructuring of Spanish banking institutions and with the deposit guarantee system, and I discuss the efforts to overcome the financial crisis in Spain within the context of new challenges to public law (especially in light of the new European supervision system).(original abstract)
11
Content available remote Restrukturyzacja banków komercyjnych w warunkach kryzysu finansowego
75%
Banki, podobnie jak i inne sektory gospodarki, w warunkach kryzysu finansowego muszą koncentrować się na innych produktach, niewymagających ryzykownego zaangażowania kapitałowego. Nowy model dopiero się tworzy, trwa odnajdywanie rentownych klientów, racjonalizacja sprzedaży, jak też dalsza komputeryzacja procesów bankowych. Bankowość wciąż pozostaje atrakcyjną formą inwestowania i jako taka potrzebuje skuteczniejszych strategii rozwoju, a inwestorzy powinni być motywowani do korzystania z oferty bankowej. Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja przejawów kryzysu finansowego oraz kierunków zmian w działalności banków komercyjnych dla potrzeb swego rozwoju oraz wsparcia rozwoju klientów banków komercyjnych. Tezą pracy jest uznanie, że banki komercyjne odczuwają łagodniej skutki kryzysu finansowego niż ich klienci, natomiast podejmowane przez nich działania dostosowawcze odbywają się przede wszystkim kosztem klientów banku, przy jednoczesnym ich zachęcaniu do inwestowania oszczędności w bankach. (fragment tekstu)
Restrukturyzacja sektora bankowego przebiega w Polsce z dużymi opóźnieniami. Artykuł omawia rządowy projekt konsolidacji banków, a raczej polemikę jaką wywołał w kręgach finansowych.
Reforma systemu bankowego dokonana w drugiej połowie 1989 r. stworzyła mocne podstawy funkcjonowania bankowości polskiej według reguł rynkowych, nie rozwiązała jednak wszelkich problemów, które z natury rzeczy musiały się wyłonić w trakcie realizacji jej założeń. System bankowy wymaga przeto dalszych zmian, co jest tematem niniejszego artykułu.
Artykuł analizuje doświadczenia Estonii, Republiki Czech, Polski i Węgier, dotyczące przekształcenia systemu bankowego.
W okresie transformacji systemu w krajach postkomunistycznych ujawnia się w większości instytucji kredytowych wysoki odsetek złych kredytów. Kryzys kredytowy dotknął większość banków. Ich ewentualna niewypłacalność zagraża stabilności całego systemu finansowego. Ponadto banki stosunkowo łatwo godzą się na prolongatę starych kredytów czy udzielanie nowych. Liczą na to, że jeśli przedsięwzięcie zakończy się sukcesem, bank odzyska nie tylko kredyt i odsetki, ale także przynajmniej część starej należności. Zjawisko to, noszące nazwę negatywnej selekcji, może prowadzić do osłabienia wzrostu gospodarczego. W celu przezwyciężenia kryzysu autor postuluje: restrukturyzację portfela kredytowego, prywatyzację, dokapitalizowanie banków, regulację sektora bankowego. Autor omawia kryzys w działalności kredytowej i podjęte środki zaradcze na Węgrzech, w Czechach i w Polsce. Artykuł kończy analiza porównawcza realizowanych koncepcji restrukturyzacji systemów finansowych.
Opisano działania sanacyjne podejmowane w różnych krajach wobec banków znajdujących się w głębokim kryzysie finansowym w kontekście udziału w nich instytucji gwarantowania depozytów. Uwzględniono takie formy działania jak: dokapitalizowanie banku, podział banku na dwie części oraz przejęcie banku przez inny bank. Omówiono systemy gwarantowania depozytów w takich krajach jak: Dania, Francja, Hiszpania, Japonia, Korea Południowa, Meksyk, Stany Zjednoczone, Węgry, Włochy.
Artykuł poświęcony analizie stanu reform w sektorze bankowym w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Omówiono czynniki mające wpływ na nasilenie się procesów fuzji i przejęć w sektorze bankowym Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych. Przeanalizowano problemy przesłanek realizacji, rezultatów oraz perspektyw fuzji i przejęć. Przybliżono dane dotyczące: najważniejszych operacji fuzji i przejęć banków strefy Euro w 1999 r., przedsiębiorstw przejmowanych i przejmujących w Europie według sektorów w 1999 r., zapowiadanych efektów synergii w wyniku połączenia banków oraz udziału pięciu największych banków krajów grupy G 10 w całości aktywów krajowego sektora bankowego w latach 1990-1997. Zamieszczono wykres obrazujący fuzje i przejęcia w europejskim sektorze finansowym w latach 1990-1999.
Artykuł oparty jest na raporcie z badań nad restrukturyzacją przedsiębiorstw i banków, przeprowadzonych z inicjatywy Banku Światowego. Badana próba obejmowała 139 przedsiębiorstw, restrukturyzowanych różnymi ścieżkami przewidzianymi w ustawie z 3 lutego 1993 roku.
Sektor bankowy w Polsce wydaje się ciągle nieprzygotowany do szybkiej konfrontacji z systemami europejskimi. Mimo wysiłków w transformacji naszego systemu bankowego od gospodarki planowej do rynkowej i dobrych wyników od kilku lat, system ten przeżywa nadal wiele trudności, które pogłębiłyby się prawdopodobnie wobec konkurencji prężnych, funkcjonujących od lat na jednolitym rynku europejskim kilku tysięcy banków.
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.