Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Restrukturyzacja dostosowawcza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na odmienność procesów restrukturyzacyjnych zachodzących w wiodących przedsiębiorstwach Centralnego Okręgu Przemysłowego, Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Rzeszów" S.A. oraz Hucie Stalowa Wola S.A., które charakteryzują się różnymi tendencjami przemian. Pierwsze z nich pomyślnie przechodzi proces dostosowania się do nowych warunków funkcjonowania powstałych po 1989 r. i zaliczane jest do grona tzw. "liderów przemian", czyli zakładów, które radzą sobie w nowych warunkach gospodarczych.[...] Natomiast Huta Stalowa Wola to zakład, który zaliczyć można do przedsiębiorstw odznaczających się pewną recesją. Zapewnienie sobie konkurencyjności przez to przedsiębiorstwo na rynku przebiega z wieloma trudnościami, a podejmowane procesy restrukturyzacyjne były niedokończone. Przebieg procesów dostosowawczych i efekty restrukturyzacji są więc jakościowo różne w analizowanych przedsiębiorstwach. Różne są też z jednej strony oddziaływania tych przedsiębiorstw na sytuację społeczno-gospodarczą ich otoczenia, a z drugiej wpływ otoczenia na kształtowanie ich procesów wewnętrznych.(fragment tekstu)
2
Content available remote Adaptacja przedsiębiorstw przemysłowych - przykład Łodzi
75%
Artykuł ma dwa cele. Celem pierwszym, poznawczym, jest identyfikacja i próba usystematyzowania strategii adaptacyjnych podejmowanych przez łódzkie przedsiębiorstwa przemysłowe w latach 1992-2003. Drugim celem, teoretycznym, jest próba zastosowania typologii form adaptacji T. Stryjakiewicza do syntezy zidentyfikowanych strategii adaptacyjnych. Dane wyjściowe pochodzą z przeprowadzonych wywiadów kwestionariuszowych, kwerendy prasowej oraz ze stron internetowych badanych przedsiębiorstw.(fragment tekstu)
W artykule omówiono przemiany zachodzące w wiejskim sektorze finansowym, który jest reprezentowany przez Bank Gospodarki Żywnościowej i banki spółdzielcze. Określono także zadania jakie stoją przed tym sektorem w perspektywie integracji Polski z UE.
Autor omówił pojęcie restrukturyzacji przedsiębiorstwa i jej rodzaje, skupiając się na restrukturyzacji naprawczej przedsiębiorstwa państwowego.
Celem tej pracy jest ukazanie, jak powinien przebiegać proces restrukturyzacji przedsiębiorstwa, by mogło sprostać wymaganiom konkurencji, być poważnym partnerem w biznesie, a akcjonariuszom zapewnić wzrost jego wartości. Analiza obejmuje okres od momentu przejęcia przez AKJ Management większościowego pakietu akcji spółki PEKAES, czyli od listopada 2005 roku. Koniec rozważań przypada na pierwszy kwartał 2007 roku. (fragment tekstu)
Skala przemian przedsiębiorstw przemysłu mięsnego determinowana jest działaniami dostosowawczymi, wynikającymi z umowy stowarzyszeniowej, aktów prawnych UE do prawa polskiego, obejmujących bezpieczeństwo zdrowotne żywności na każdym etapie jej pozyskiwania, przetwarzania oraz lokowania na rynku. Bardzo ważne w tym przedsięwzięciu są przepisy dotyczące warunków produkcji środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego oraz przepisy prawa w skrócie dającego się określić jako prawo weterynaryjne. Autorzy przedstawili etapy realizacji tego procesu dostosowawczego oraz wnioski z badań przeprowadzonych w przedsiębiorstwach przemysłu mięsnego województwa kujawsko-pomorskiego.
Cel - Prowadzenie działalności gospodarczej w dynamicznym otoczeniu, na które składa się m.in. wzrost niepewności oraz ryzyka, tym bardziej w warunkach kryzysowych, implikuje potrzebę reorientacji sposobu myślenia i podejmowania decyzji przez zarządzających. Zarzadzanie przedsiębiorstwem w obecnych czasach wymaga od zarządzających tak wiedzy, jak i doświadczenia, ale przede wszystkim uznania za konieczne przeprowadzanie procesów adaptacyjności przedsiębiorstwa, w tym jego struktur i zasobów, do rosnących i zmieniających się potrzeb otoczenia. Kluczowy dylemat tkwi w znajomości determinant skutecznie podejmowanego procesu dostosowawczego, szczegółowości i zakresu podejmowanych w jego ramach decyzji, w tym dywersyfikacji lub specjalizacji. Metodologia badania - analiza literatury. Wynik - Przeprowadzona analiza wskazuje, że w większości badań w ramach procesów dostosowawczych rekomenduje się działania ukierunkowane nadrzędnie w kierunku dywersyfikacji, ograniczając tym samym ryzyko skupienia się wyłącznie na kluczowym obszarze działalności. Zarządzający przedsiębiorstwem, w szczególności w sytuacji kryzysowej, w dywersyfikacji upatrują możliwość zwiększenia efektywności wyników finansowych. Podobnie, oczekują, że dywersyfikacja z większym prawdopodobieństwem pomoże zidentyfikować niszę rynkową/produktową. Działania wstrzymujące decyzje o dywersyfikacji rynku czy produktu wynikają z niewystarczających zasobów finansowych, jak również z ograniczonego dostępu do nich, co dobitnie uwypuklił kryzys globalny. Oryginalność/wartość - dotychczas w literaturze polskiej nie prowadzono rozważań nad rolą dywersyfikacji i specjalizacji w procesach dostosowawczych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono analizy zjawisk towarzyszących procesom dostosowawczym przedsiębiorstwa do warunków ery wiedzy i informacji. Są to procesy związane z aktywacją nowych realiów działania przedsiębiorstwa we współczesnym biznesie. Podjęto próbę oceny procesów dostosowawczych oraz zidentyfikowano bariery utrudniające przebieg tych procesów. (abstrakt oryginalny)
Problem restrukturyzacji usług komunalnych należy analizować, jako proces zmiany systemu świadczenia usług, w celu dostosowania ich do otoczenia rynkowego. W przypadku podmiotu komunalnego restrukturyzacja będzie oznaczała ogół działań prowadzących do zmian wewnętrznej struktury podmiotu. W artykule przedstawiona została analiza zmian organizacyjno-prawnych i własnościowych zachodzących w grupie wielobranżowych podmiotów komunalnych na terenie gmin oraz podmiotów komunalnych z województw: podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Podmioty te, wykonują usługi w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, produkcji i dystrybucji energii cieplnej, oczyszczania i utylizacji odpadów, administracji zasobów mieszkaniowych oraz usługi cmentarne i pogrzebowe, a także usługi transportowo-drogowe, remontowo-budowlane i handlowe.
Przedmiotem analizy były działania dostosowawcze przedsiębiorstw polskich po roku 1990, w zakresie czynników produkcji, struktury organizacyjnej produkcji, wyników produkcyjnych i finansowych, do zewnętrznych i wewnętrznych warunków gospodarowania. W opracowaniu wykorzystano materiały udostępnione przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną w Rostkowicach.
Celem artykułu jest określenie podstawowych zachowań przystosowawczych polskich przedsiębiorstw stwierdzonych na podstawie badań empirycznych przeprowadzonych w przedsiębiorstwach państwowych. Ujawnione zachowania przystosowawcze mają charakter zmian własnościowych, organizacyjnych, kulturowych, funkcjonalnych i ekonomicznych.
Autor dokonał próby oceny stanu polskiego budownictwa w aspekcie dostosowania go do wymagań obowiązujących w krajach Unii Europejskiej, zwracając szczególną uwagę na nowe formy organizacyjne budownictwa charakterystyczne dla gospodarki rynkowej i konieczność dalszych zmian dostosowawczych m.in. w prawie budowlanym.
Przeprowadzono analizę porównawczą trzech gospodarstw wielkoobszarowych o różnych kierunkach produkcji, położonych w województwie dolnośląskim. Przedmiotem analizy była ocena: wyposażenia i produktywności zasobów, zmian struktury produkcji oraz efektów ekonomicznych działalności gospodarstw w okresie przed i po akcesji Polski do Unii Europejskiej. (skróc. oryg. streszcz.)
Wielu polskim przedsiębiorstwom brak jest długofalowej strategii rozwoju. Perspektywa integracji z Unię Europejską stworzy wiele szans, ale i znacznie zredukuje przypadkowość w gospodarce. Praca niniejsza ma dać odpowiedź w jakim stopniu gospodarka polska jest dostosowana do poziomu gospodarki światowej. Na podstawie tych danych opracowany zostanie model oceny dostosowawczej gospodarki polskiej do wymagań przyszłości. Analiza przeprowadzona zostanie w perspektywie 20 lat w oparciu o doświadczenia innych gospodarek oraz w odniesieniu do potrzeb i wymagań przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Przemysł spożywczy w Polsce podlega przyśpieszonym przemianom w obliczu postępującej globalizacji i dostosowywania się do wymogów Unii Europejskiej. Podstawowe kierunki koniecznych przemian to koncentracja finansowa, organizacyjna, internacjonalizacja, specjalizacja, dywersyfikacja i doskonalenie systemów zarządzania oraz struktur organizacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Przemysł drobiarski produkuje mięso kurcząt, indyków i gęsi oraz jaja tych gatunków drobiu. Treść artykułu rozpoczyna omówienie walorów odżywczych i poziomu spożycia produktów drobiarski. Tę część zilustrowano tabelką spożycia mięsa i jaj w latach 1980-1999 (na jednego mieszkańca). Dalej autor scharakteryzował bazę surowcową rynku drobiarskiego i przetwórstwo jego produktów. Tutaj autor przedstawił tabelę żywca drobiowego w latach 1996-1999, a także prognozy na 2005 rok oraz tabelą podającą szacunkową podaż i rozdysponowanie jaj spożywczych. Na koniec autor omówił jakie problemy obecnie hamują rozwój produkcji drobiarskiej w Polsce. Zdaniem autora polskie drobiarstwo musi poddać się szerokiej restrukturyzacji, by móc stać się w przyszłości konkurencyjne wobec tego typu produkcji w krajach UE.
Celem artykułu jest "wywołanie" nieobecnego dotąd w literaturze przedmiotu, tematu wyborów strategicznych polegających na wycofywaniu się z dotychczasowej działalności przedsiębiorstwa (przemysłu). Autorka omówiła istotę działań dezinwestycyjnych, ich zasadność, a także działania dezinwestycyjne w skali przemysłu i pojedynczego przedsiębiorstwa.
Przedmiotem opracowania jest analiza procesu przezwyciężania dysproporcji strukturalnych w okresie prezkształceń systemowych po 1989 roku. Autor identyfikuje dysproporcje w strukturze tworzenia PKB w Polsce w latach 80-tych, w strukturze gałęziowej i mikroekonomicznej przemysłu. Określa kryteria przełamywania dysproporcji strukturalnych w skali makro, mezo i mikroekonomicznej, analizuje zmiany w strukturze tworzenia PKB i strukturze gałęziowej przemysłu w latach 1990-94, a także identyfikuje aktywność państwa w sferze mikroekonomii w tych latach.
W opracowaniu przedstawiono dwa przypadki restrukturyzacji organizacyjnej (Telekomunikacja Polska S.A. i Huta) determinowane różnymi okolicznościami, lecz wspólne dla obu przypadków było to, że obie firmy posiadały koncepcję rozwoju, której przyporządkowane były zmiany.
Artykuł przedstawia propozycje dostosowawczych zmian strukturalnych w spółce do wdrażanego systemu planowania i kontroli wyników oraz kosztów. Zawiera opis funkcji i zakres tworzonej struktury informacyjnej dla potrzeb rachunkowości zarządczej i kontrolingu finansowego. Jego treść ma przybliżyć te skomplikowaną problematykę w sposób praktyczny. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.