Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Restrukturyzacja kredytu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote EBITDA jako narzędzie restrukturyzacji kredytu
100%
Rozwiązanie problemu dotyczącego wpływu kryzysowych zmian kluczowych czynników na EBITDA zostało przedstawione za pomocą wieloczynnikowej analizy wrażliwości. Zostały opracowane formuły na superdźwignię operacyjną EBITDA oraz liniową funkcję superdźwigni popytu dla EBITDA. Podano formułę na graniczną stopę wzrostu popytu, przy danych zmianach cen, koszów zmiennych i kosztów stałych, dla której EBITDA spada do zera i przedsiębiorstwo traci zdolność do spłaty nawet odsetek od zaciągniętego kredytu. W sytuacji, gdy w drugim roku po ukończeniu inwestycji EBITDA staje się mniejszy od kosztów obsługi kredytu niezbędna jest jego restrukturyzacja. Ustalenie nowych warunków spłaty restrukturyzowanego kredytu, wymagało podania funkcji maksymalnej stopy oprocentowania kredytu oraz odwrotnej do niej: funkcji minimalnego okresu spłaty rat kapitałowych. System zależności, charakteryzujący restrukturyzowane przedsiębiorstwo, ma jeden stopień swobody. Oznacza to, że wyznaczenie nowego okresu spłaty rat kapitałowych jednoznacznie określa maksymalną wielkość oprocentowania kredytu, a decyzja ustalająca nową wielkość oprocentowania kredytu jednoznacznie określa minimalny okres spłaty kredytu. (abstrakt oryginalny)
Problem trudnych kredytów pojawił się w początkowym okresie transformacji gospodarki. Proces restrukturyzacji zapoczątkowała Ustawa o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków z 1993 r. Omówiono trzy możliwości postępowania: szybką restrukturyzację (negocjacja warunków kredytu), postępowanie ugodowe/układowe, upadłość/likwidację. Przedstawiono wyniki badania portfeli kredytowych banków komercyjnych wyłonionych z NBP. Podstawą były portfele bazowe, gdyż proces restrukturyzacji jest długotrwały (zakończenie spłaty niektórych zadłużeń może nastąpić po 2000 r.). We wnioskach podano, iż proces ten pozwolił wyeliminować najgorsze przedsiębiorstwa, pozostałe umocniły swoją pozycję.
W artykule rozpatrzono dwa scenariusze dotyczące restrukturyzacji wierzytelności kredytowych. Pierwszą kwestią, która pojawia się w momencie, gdy bank rozważa podjęcie działań restrukturyzacyjnych, jest zweryfikowanie, co tak naprawdę jest dla banku bardziej opłacalne: rozpoznanie w rachunku podatkowym kosztów z tytułu rezerw na niespłacone wierzytelności, czy też podjęcie współpracy z dłużnikiem poprzez restrukturyzację jedo zadłużenia.
Artykuł został poświęcony analizie przepisów z art. 70 ust. 2 pr. bank. oraz art. 75c ust. 3 pr. bank. Celem artykułu jest przedstawienie dopuszczalnych działań o charakterze restrukturyzacyjnym, jakie mogą zostać podjęte przez bank krajowy w sytuacji utraty zdolności kredytowej przez kredytobiorcę w czasie trwania umowy kredytu, w szczególności w sytuacji gdy niemożliwe jest ustanowienie przez kredytobiorcę szczególnego zabezpieczenia, a także dokonanie oceny, które z zaproponowanych działań restrukturyzacyjnych będzie bardziej efektywne z perspektywy banku krajowego oraz kredytobiorcy.(abstrakt oryginalny)
Jaki rodzaj strategii powinny przyjąć banki w obliczu roszczeń kredytobiorców walutowych i w jaki sposób szukać perspektywicznych rozwiązań dylematów w sprawie zaciągniętych już zobowiązań - kwestie te poruszano podczas sesji tegorocznego Kongresu Prawa Bankowego i Informacji. I choć tytuł panelu ewidentnie nawiązywał do kredytów frankowych, wiele poruszonych w nim wątków miało zastosowanie do znacznie szerszych aspektów działalności bankowej. (abstrakt autora)
Po styczniowym uwolnieniu kursu franka pojawiło się wiele pomysłów na to, jak pomóc osobom spłacającym kredyty zaciągnięte w szwajcarskich frankach. Z ciekawą inicjatywą wyszedł ZBP a propozycje rozwiązania tych problemów oparto na wynikach analiz eksperckich, uwzględniających opinie i uwagi interesariuszy sektora bankowego. Jednym z głównych postulatów ZBP jest utworzenie specjalnego funduszu wspierania restrukturyzacji kredytów hipotecznych. (abstrakt autora)
W kwestii wsparcia tzw. frankowiczów, ZBP postuluje utworzenie dwóch funduszy. Byłby to Fundusz Restrukturyzacji Wsparcia Kredytów Hipotecznych, który wspierałby kredytobiorców, niezależnie od waluty zadłużenia, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej oraz Sektorowy Fundusz Stabilizacyjny. Ten ostatni miałby za zadanie pomóc rozwiązać problem kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich. ZBP proponuje również uwolnienie zabezpieczeń hipotecznych. Na razie pozostaje czekać na finalną decyzję banków w tym zakresie. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.