Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Revenue and expense ledger
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Księga podatkowa służy - jak wiadomo - ewidencji przychodów i kosztów podatkowych. Ani inne zdarzenia, ani przychody lub koszty nieuznawane podatkowo nie są w niej rejestrowane. W odrębnych kolumnach księgi wykazuje się - w zasadzie - kwoty wynikające z poszczególnych dowodów dokumentujących uzyskane w kolejnych miesiącach przychody lub poniesione koszty podatkowe. W artykule przedstawiono ogólny zarys koncepcji księgi podatkowej, zasady jej prowadzenia, podstawy i terminy zapisów, a także sposoby unowocześnienia.(fragment tekstu)
W artykule omówiono dowody księgowe takie jak: faktura VAT, faktura VAT korygująca, rachunek uproszczony, rachunek, paragon, dowód wewnętrzny.
Wiele podmiotów zaliczanych do małych i średnich nie podejmuje próby sporządzania sprawozdania finansowego, co spowodowane jest brakiem wiary w sukces, jak również brakiem literatury na ten temat. Na skutek tak skonstruowanych zasad dotyczących aplikacji dla funduszy unijnych wiele podmiotów nie ubiega się o dofinansowanie. Należy jednak pamiętać, iż problem sprawozdawczości to tylko jeden z elementów wymagających przez małe podmioty większych nakładów pracy związanych z ewidencją.(fragment tekstu)
Autor komentuje wprowadzoną Ustawę o rachunkowości (Dz.U. 1995 nr 121, poz.591).
Ciąg dalszy artykułów komentujących przepisy o rachunkowości, które weszły w życie 1 stycznia 1995 roku. Obejmuje zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Omówiono operacje związane z przejściem na pełne księgi rachunkowe.
Minister Finansów rozporządzeniem z 30.04. 2013 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 551) wprowadził od 11.05.2013 r. zmiany w rozporządzeniu z 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) - powołane dalej paragrafy, bez bliższego określenia wynikają z rozporządzenia. Nowelizacja przepisów ma przede wszystkim na celu uwzględnienie skutków dodania, z mocą obowiązującą od 1.01.2013 r., nowego art. 24d w ustawie z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wprowadza on wymóg korekty kosztów podatkowych (w tym kosztów amortyzacji) w razie nieopłacenia w ustalonych w updof terminach faktur, umów lub innych dokumentów. Wymóg korekty kosztów w razie zwłoki w zapłacie faktur dotyczy także podatników, pdof, rejestrujących podatkowe przychodu i koszty działalności gospodarczej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Znowelizowane z 4-miesięcznym opóźnieniem w stosunku do daty wejścia w życie zmian updof rozporządzenie wprowadziło kilka nowości.(fragment tekstu)
Opracowanie dotyczy wyników finansowych i oceny sytuacji finansowej firm mikro- oraz MSP prowadzących KPiR. Analizy wykonano na podstawie danych GUS oraz badań NBP. Wnioski z analizy danych porównywanych z wynikami funkcjonowania sektora mogą posłużyć do oceny finansowej poszczególnych mikroprzedsiębiorstw. Wnioski z badania potwierdzają przypuszczenia o dobrych, a w niektórych przypadkach nawet lepszych wynikach mikrofirm niż dużych. Badania potwierdzają także pogorszenie wyników w 2012 r. i po raz pierwszy od wielu lat zahamowanie rozwoju mikrofirm z powodu wystąpienia dekoniunktury rynkowej w 2012 r. (abstrakt oryginalny)
Rachunkowość przedsiębiorstw i związane z nią zagadnienia zawsze wzbudzały wiele wątpliwości interpretacyjnych Należy zauważyć, iż obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przez osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie reguluje art. 2 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 oraz art. 3 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. Osoby te i spółki zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 000 euro. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie stawia sobie za cel omówienie postanowień: rozdz. 2 ustawy "Prowadzenie ksiąg rachunkowych" oraz tych artykułów rozdz. 1 "Przepisy ogólne" i rozdz. 10 "Przepisy szczególne i przejściowe", które łączą się z prowadzeniem ksiąg, - rozdz. 3 "Inwentaryzacja", - rozdz. 8 "Ochrona danych".
Celem opracowania jest określenie i porównanie możliwości zarządzania kosztami u mikroprzedsiębiorców korzystających z uproszczonych form ewidencji podatkowych. Rozważania zostały oparte na obowiązujących przepisach podatkowych, własnych doświadczeniach autora, jako dyplomowanego księgowego, i dostępną literaturę przedmiotu. (fragment tekstu)
Opracowanie omawia te postanowienia ustawy o rachunkowości z dnia 29.09.1994 r., które wiążą się z jej prowadzeniem przy użyciu komputerów.
Małe i średnie przedsiębiorstwa mają obowiązek prowadzenia ewidencji podatkowo-księgowej. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa, rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej oraz osiąganych rezultatów finansowych mają do wyboru różne formy ewidencji podatkowo-księgowej: księgi rachunkowe, zryczałtowane formy ewidencji, a także prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Każda z nich ma swoje wady i zalety, ale przede wszystkim różni je sposób obliczania wielkości podatku. Wybierając sposób ewidencji podatkowo-księgowej, należy wziąć pod uwagę fakt, iż dana forma determinuje także wysokość obliczonego podatku. Celem artykułu jest zaprezentowanie znaczenia i istoty form ewidencji podatkowo-księgowej małych i średnich przedsiębiorstw w kontekście ich wpływu na finanse przedsiębiorstwa. Możliwość wyboru między skorzystaniem z uproszczeń a zrezygnowaniem z nich ma ogromny wpływ na finanse przedsiębiorstwa, ponieważ wpływa na wielkość dochodu do opodatkowania. W artykule wykorzystano analizę i krytyczną ocenę literatury oraz obowiązujących aktów prawnych.(abstrakt oryginalny)
Cel artykułu: Celem opracowania jest prezentacja zmodyfikowanej formy ewidencji działalności gospodarczej w małym i średnim przedsiębiorstwie. Księga podatkowa nie dostarcza użytecznych informacji o przychodach i kosztach oraz wyniku działalności gospodarczej. Jest ukierunkowana na aspekt fiskalny. Dlatego, potrzeba ewolucji tej uproszczonej formy ewidencyjnej. Metodologia badania: W pracy zastosowano metodę analizy logicznej i analizy porównawczej aktów prawnych oraz literatury z zakresu rachunkowości podatkowej i rachunkowości finansowej. Rezultat: Analiza zagadnienia pozwoliła na krytykę dotychczasowej formy ewidencyjnej oraz prezentację zmodyfikowanej księgi przychodów i kosztów.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest zaprezentowanie modelu prognozowania i oceny kondycji finansowej przedsiębiorstw prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów (KPiR). W pierwszej części artykułu dokonano analizy struktury systemów ewidencyjnych funkcjonujących w sektorze mikroprzedsiębiorstw w Polsce. Następnie omówiono pojemność informacyjną dominującej formy ewidencyjnej, czyli podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a także wskazano na ewidencje najczęściej jej towarzyszące. W kolejnych punktach artykułu skupiono się na prostych i możliwych do wykorzystania w małej firmie metodach prognozowania sytuacji finansowej oraz w konsekwencji omówiono i zweryfikowano procedury jej oceny. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane problemy dotyczące ewidencji środków unijnych w ujęciu teoretycznym i praktycznym. W 2007 roku rozpoczął się kolejny siedmioletni okres realizacji polityki spójności z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej. W trakcie tego okresu wiele firm będzie aplikowało o środki unijne, jednak samo napisanie wniosku i otrzymanie dotacji nie oznacza, iż projekt będzie właściwie ewidencjonowany. (abstrakt oryginalny)
Wycena zapasów, ze względu na jej znaczenie dla wyniku finansowego i płynności przedsiębiorstw przemysłowych, jest jednym z podstawowych problemów teorii rachunkowości. Choć od dłuższego czasu dyskusja na temat alternatywnych metod wyceny zapasów wydawała się zakończona, powróciła ona za sprawą planów IASB i FASB stworzenia wspólnego standardu. Kontrowersje budzi zakaz stosowania metody LIFO w MSSF/MSR (MSR nr 2): metody popularnej w Stanach Zjednoczonych i stosowanej w rachunkowości podatkowej. W Polsce wprowadzenie tego zakazu nie wywołało dyskusji, mimo że ustawa o rachunkowości zezwala na stosowanie metody LIFO (art. 34, ust. 4) zarówno w rachunkowości bilansowej, jak i podatkowej. W Polsce występuje jednak problem wyboru metody. W artykule przedstawiono przypadek Grupy Kapitałowej PKN Orlen, która w prezentacjach dla analityków podaje wynik finansowy obliczony przy zastosowaniu metody LIFO, choć w sprawozdaniu nie może jej użyć. Przypadek ten poddano analizie w kontekście teorii rachunkowości i wcześniejszych badań empirycznych. Przedstawiono także własne badanie reakcji rynku kapitałowego na publikację informacji kwartalnych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zasady prowadzenia księgi podatkowej przychodów i rozchodów, a następnie omówiono jej rolę w controllingu strategicznym pod kątem minimalizowania kosztów administrowania i zarządzania podatkami.
19
Content available remote Ustalanie kapitału wspólników przy zmianie formy ewidencji w spółce cywilnej
51%
Celem opracowania jest zaprezentowanie kluczowych problemów związanych z ustalaniem kapitału właścicieli w spółce cywilnej w sytuacji zmiany formy ewidencji z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe. Jako metody badawcze zastosowano analizę regulacji prawnych oraz literatury, a wnioski sformułowano na podstawie metod dedukcji oraz rozumowania przez analogię, wykorzystując równocześnie doświadczenie praktyczne autora w tym zakresie. Opracowanie dotyczy sytuacji, gdy wspólnicy spółki cywilnej są opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, a zmiana formy ewidencji wymaga sporządzenia wykazu inwentarza, który w sposób szczególny wpływa na ostateczne ustalenie wysokości i ewentualnie prezentację kapitału wspólników w księgach rachunkowych.(abstrakt oryginalny)
Funkcjonowanie w złożonej i konkurencyjnej gospodarce rynkowej ciągle stawia przed przedsiębiorstwami nowe wyzwania wymagające podejmowania wielu decyzji zarządczych. Decyzje te dotyczą między innymi profilu działalności, alokacji zasobów, źródeł finansowania, zakresu oferowanych produktów czy towarów, kierunków rozwoju i związanych z tym inwestycji. W dużej mierze wynik końcowy podejmowanych decyzji zarządczych zależy od oceny kondycji finansowej prowadzonego przedsiębiorstwa. Z tego powodu w procesie decyzyjnym istotną rolę przypisuje się analizie finansowej, dzięki której możliwe są między innymi: ocena sytuacji majątkowej i finansowej przedsiębiorstwa, analiza efektywności prowadzonej działalności, ocena zdolności przedsiębiorstwa do rozwoju. Rozwiązywanie problemów decyzyjnych na ogół nie jest możliwe bez dostępu do użytecznych informacji finansowych, których podstawowym źródłem w przedsiębiorstwie są księgi rachunkowe. Jednak część mikroprzedsiębiorstw nie prowadzi ksiąg rachunkowych, gdyż zgodnie z obowiązującym prawem, ze względu na formę organizacyjno-prawną bądź osiągane przychody, nie ma takiego obowiązku. Mikroprzedsiębiorstwa te prowadzą jednak obligatoryjnie różne ewidencje dla celów rozliczeń publiczno-prawnych, których rodzaj zależy między innymi od wybranej formy rozliczeń z tytułu podatku dochodowego. Informacje w nich zawarte można również wykorzystać do celów zarządzania, chociaż w znacznie ograniczonym zakresie. Celem artykułu jest wskazanie możliwości wykorzystania informacji zawartych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz dodatkowych obligatoryjnych ewidencjach prowadzonych dla potrzeb rozliczeń publiczno-prawnych do oceny kondycji finansowej mikroprzedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.