Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Revenue bonds
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem referatu jest przedstawienie możliwości finansowania inwestycji poprzez emisję obligacji przychodowych. W związku z faktem, iż najbardziej rozwiniętym rynkiem tych obligacji jest rynek amerykański, w opracowaniu zostaną wyodrębnione rodzaje przedsięwzięć, które w Stanach Zjednoczonych są finansowane środkami pozyskiwanymi w wyniku ich emisji. Autorka zwróci również uwagę na doświadczenia polskie w zakresie pozyskiwania kapitału za pomocą obligacji przychodowych oraz przedstawi główne przyczyny braku upowszechniania się tego instrumentu na naszym rynku. (fragment tekstu)
Obligacje przychodowe zostały prawnie usankcjonowane na rynku kapitałowym na mocy nowelizacji ustawy o obligacjach w 2000 r. Pomimo że mija dziesiąty rok, to na rynku pojawiły się zaledwie dwie emisje wykorzystujące przywileje, jakie daje obligacja przychodowa. Obydwie dotyczą spółek komunalnych. W artykule zaprezentowana została idea obligacji przychodowej, jej zalety oraz bariery ograniczające rozwój instrumentu. Scharakteryzowano programy emisyjne obligacji przychodowych w Bydgoszczy i Łodzi. Wskazano możliwości rozwoju instrumentu w przyszłości.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono podstawowe cechy ustawowo wyróżniające obligacje przychodowe. Na tym tle dokonano oceny dotychczasowego rozwoju rynku tych instrumentów z jednoczesną próbą wskazania przesłanek warunkujących stopień wykorzystania obligacji przychodowych w polityce finansowania jednostek samorządu terytorialnego. W ramach prowadzonych dociekań wyszczególniono istotę obligacji przychodowych, dokonano analizy i oceny mechanizmów służących ochronie interesu nabywców tych instrumentów oraz przybliżono problem obowiązków informacyjnych emitenta obligacji przychodowych.(abstrakt oryginalny)
Obligacje przychodowe są specyficznymi instrumentami finansowania inwestycji JST i podmiotów zależnych od JST, tj. przedsiębiorstw komunalnych. Są wierzycielskimi papierami wartościowymi, spłacanymi wyłącznie z przychodów netto z określonego przedsięwzięcia lub z majątku powstałego w wyniku tego przedsięwzięcia. Artykuł poświęcony jest finansowym aspektom funkcjonowania obligacji przychodowych (w tym wpływu obligacji przychodowych na samorządowy dług publiczny), a w szczególności przedstawia podstawowe cechy obligacji przychodowych (ich ramy prawne), prawa, obowiązki i odpowiedzialność emitenta oraz obligatariuszy obligacji przychodowych. W artykule wskazano leż perspektywy wzrostu popularności tego instrumentu finansowania w polskich realiach gospodarczych w świetle obowiązującego prawa.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego opracowania jest ukazanie problematyki obligacji przychodowych jako jednego ze źródeł finansowania inwestycji jednostek samorządu terytorialnego. Konstrukcja obligacji przychodowych oparta jest na przychodach z określonego źródła, a celem ich emisji jest pozyskanie środków niezbędnych do sfinansowania konkretnego przedsięwzięcia przynoszącego przychody. Każda jednostka samorządu terytorialnego powinna brać pod uwagę fakt, iż sięgając po obligacje przychodowe ma możliwość zdywersyfikowania źródeł finansowania swojej działalności inwestycyjnej. Pomimo istniejących niedogodności, obligacje przychodowe są znakomitą alternatywą dla bankowych limitów kredytowych. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Obligacje przychodowe a indywidualny wskaźnik spłaty zobowiązań
100%
Obligacje przychodowe istnieją w polskim systemie prawa od 2000 r. Do tej pory na ich emisję zdecydowała się zaledwie jedna jednostka samorządu terytorialnego. W pracy zbadano wpływ emisji obligacji przychodowych na indywidualny wskaźnik spłaty zobowiązań z ustawy o finansach publicznych na przykładzie miasta Lublin. Autor podjął także próbę wskazania przyczyn niewielkiego praktycznego zainteresowania tym instrumentem finansowym ze strony samorządu terytorialnego. (abstrakt oryginalny)
Obligacje przychodowe to bardzo dobry instrument długu dla gmin, który jest również ciekawy i atrakcyjny dla inwestorów, ale instrument, który niestety musi poczekać na lepszy dla siebie klimat. (fragment tekstu)
Sposobem na pozyskanie finansowania dla przedsięwzięć z zakresu zadań użyteczności publicznej zarówno przez gminy, jak i spółki komunalne mogą być obligacje przychodowe oraz pewne mechanizmy zadłużania komunalnych spółek prawa handlowego. W przypadku obligacji nowa ustawa o obligacjach z 15.01.2015 r. doprecyzowała wcześniejsze regulacje, co spowodowało wzmocnienie pozycji obligatariuszy i tym samym zmniejszyło ryzyko związane z emisją obligacji przychodowych. Obligacje są jednym z nielicznych instrumentów, z których wynikające zadłużenie nie wlicza się do limitów zadłużenia określonego w ustawie o finansach publicznych, a pozyskiwanie inwestorów nie wymaga wdrażania procedury zamówień publicznych. Innym sposobem na ominięcie rygorów art. 243 ustawy o finansach publicznych jest "ukrywanie" zadłużenia w spółkach komunalnych. Porozumienia (tzw. umowy wsparcia) mogą zakładać formalne przejęcie zadłużenie przez spółkę i jednocześnie zobowiązują samorząd do przekazywania spółce świadczenia pieniężnego, w wysokości odpowiadającej kwocie obciążenia spółki z tytułu zobowiązania dłużnego i przypadających do spłaty odsetek. (abstrakt oryginalny)
Omówiono rodzaje obligacji samorządowych występujących na amerykańskim rynku kapitałowym. Przedstawiono obligacje ogóle i przychodowe. Dokonano charakterystyki obligacji rozwoju przemysłowego, obligacji rolujących, obligacji zerokuponowych, obligacji komunalnych z opcją odsprzedaży. Zwrócono uwagę, że ostatnia nowelizacja polskiej ustawy o obligacjach, która weszła w życie 28 sierpnia 2000 r., wprowadziła nowy, znany z rynku amerykańskiego typ walorów - obligacje przychodowe.
10
84%
Celem opracowania jest zbadanie i ocena możliwości wykorzystania obligacji przychodowych w finansowaniu inwestycji z zakresu budownictwa komunalnego. Z przeprowadzonej w niniejszym opracowaniu analizy wynika, że z uwagi na swoją charakterystykę obligacje przychodowe umożliwiają elastyczne oraz bardzo długoterminowe finansowanie inwestycji. Jednakże, od ponad 14 lat ich rola w finansowaniu inwestycji z zakresu zaspokajania potrzeb społeczności lokalnych w Polsce pozostaje marginalna.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Uwarunkowania rozwoju obligacji przychodowych w Polsce
84%
Wprowadzenie do polskiego systemu prawnego instytucji obligacji przychodowych było pierwszym krokiem do popularyzacji tego instrumentu. Jak dotychczas nie są one powszechnie wykorzystywane w sektorze publicznym (samorządu terytorialnego), między innymi z uwagi na różnorodne bariery prawne. Jednakże wraz z upływem czasu pojawiają się nowe regulacje, udoskonalające obowiązujące przepisy prawne. W ten sposób pośrednio mogą się one przyczynić do wzrostu zainteresowania podmiotów finansowaniem za pomocą obligacji przychodowych. Podsumowując, powszechne wykorzystywanie obligacji przychodowych przyspieszyłoby rozwój wielu regionów. Umożliwiłoby zrealizowanie kapitałochłonnych projektów, dla których finansowanie za pomocą kredytu bankowego czy zwykłych obligacji jest niewystarczające i znacznie wydłużałoby realizację inwestycji w czasie. Trudno jednak oczekiwać, aby w krótkim czasie stały się one powszechnie wykorzystywanym instrumentem finansowym. (fragment tekstu)
Jednostki samorządu terytorialnego należą do jednych z podmiotów uprawnionych do emisji obligacji. Instrument ten najczęściej wykorzystywany jest do finansowania zadań o charakterze inwestycyjnym. Pomimo licznych korzyści płynących z emisji obligacji, samorządowy rynek papierów wartościowych w Polsce należy uznać za marginalny. Zmiany w ustawie o obligacjach wprowadzone w 2015 r. miały na celu stworzenie uwarunkowań sprzyjających rozwojowi instrumentu. W artykule przedstawiono rynek obligacji emitowanych przez jednostki samorządu terytorialnego w latach 2010-2017 w odniesieniu do obowiązujących regulacji prawnych z uwzględnieniem rynku Catalyst oraz rynku obligacji przychodowych. Choć zainteresowanie obligacjami w polskich samorządach wciąż rośnie, zwłaszcza po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, to jednak pozostają one niewielkim segmentem rynku pozaskarbowych papierów wartościowych. Zmiany w regulacjach prawnych związane z możliwością emisji obligacji przychodowych oraz utworzenie platformy giełdowej Catalyst nie przyczyniły się do spektakularnego rozwoju samorządowego rynku papierów wartościowych. (abstrakt oryginalny)
Obligacje przychodowe mogą stać się kluczem do skutecznego wykorzystania środków pomocowych z Unii Europejskiej. Konieczna byłaby jednak poprawka do ustawy o finansach publicznych.
Celem niniejszego artykułu jest zbadanie możliwości zmian w krajowym otoczeniu regulacyjnym w kontekście obligacji oraz przedstawienie propozycji nowych rozwiązań w polskim systemie prawnym. Autor podejmuje próbę przygotowania propozycji zmian przepisów w zakresie obligacji (wnioski de lege ferenda). (abstrakt oryginalny)
W pracy zaprezentowano zagadnienia związane z pojęciem gminy jako podstawowej jednostki samorządu terytorialnego, polityką budżetową oraz finansowaniem inwestycji gminnych przy pomocy obligacji przychodowych. Głównym celem pracy było pokazanie pozabudżetowych sposobów finansowania inwestycji gminnych ze szczególnym uwzględnieniem obligacji komunalnych i przychodowych. Obligacje przychodowe mają wiele zalet jako źródło realizacji inwestycji gminnych w porównaniu z kredytem lub pożyczką. Są one emitowane w celu sfinansowania projektów inwestycyjnych lub przedsięwzięć, z których dochody mają stanowić źródło spłaty tych emisji. Z punktu widzenia oceny ryzyka inwestycyjnego obligacje przychodowe, podobnie jak i ogólnie obligacje komunalne, są zaliczane do najbardziej bezpiecznych papierów wartościowych, co wynika z publicznoprawnego statusu jednostki samorządowej. Istotnym atrybutem emitenta komunalnego jest fakt, że jednostka samorządowa nie może zbankrutować. Przeprowadzone badania ankietowe wśród 132 gmin wiejskich w Polsce pokazały, że podstawowym źródłem pozabudżetowego finansowania dla gmin są dotacje unijne oraz kredyt i pożyczka. Gminy nie korzystają z obligacji przychodowych (oprócz dwóch), ponieważ nie mają wiedzy na temat takiego instrumentu finansowego, a także obawiają się nadmiernego zadłużenia gminy. Wydaje się, że ważnym powodem takiego stanu rzeczy jest ostrożność gmin oraz niechęć do korzystania z instrumentów, które nie są im dobrze znane. (abstrakt oryginalny)
Obligacje przychodowe stanowią ponad 60 procent rynku obligacji w Stanach Zjednoczonych. W Polsce to rozwiązanie pozostaje jednak w sferze nowości. Artykuł omawia zalety i wady tego rozwiązania, oraz etapy emisji obligacji wraz z przepisami się do nich odnoszącymi.
W niniejszym artykule zaprezentowano zmiany dotyczące obligacji nieskarbowych w Polsce, jakie wprowadziła nowelizacja ustawy o obligacjach z 2015 r., oraz podjęto próbę oceny ich ekonomicznych skutków. Nowa ustawa ma wspierać rozwój rynku opisywanych instrumentów finansowych. W tym celu wprowadzono m.in. nowe rodzaje obligacji - podporządkowane i wieczyste. Ponadto dokonano szeregu zmian mających na celu stworzenie warunków prawnych do rozwoju zdefiniowanych w prawie, ale nadal rzadko stosowanych obligacji przychodowych. W niniejszym artykule autor rozważa potencjalne ekonomiczne skutki dokonanych zmian. (abstrakt oryginalny)
Omówiono możliwość inwestowania otwartych funduszy emerytalnych (OFE) w obligacje przychodowe. Obligacje przychodowe są emitowane przez gminę. Podkreślono, że wprowadzenie instrumentu obligacji przychodowej stwarza nowe możliwości finansowania inwestycji infrastrukturalnych.
Samorządy województw zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie na środki finansowe. Wynika to z konieczności finansowania wzrastających zadań, ale także możliwości zrealizowania projektów wspieranych ze środków Unii Europejskiej na lata 2007-2013, które mogą przyczynić się do znacznego rozwoju społeczności lokalnej. Podstawowym celem opracowania jest analiza dwóch instrumentów finansowych, a mianowicie obligacji przychodowych oraz euroobligacji, z których samorządy województw mogą korzystać, aby realizować projekty rozwojowe. Analizie towarzyszy hipoteza badawcza, że samorządy województw nie wykorzystują wyżej wymienionych instrumentów do finansowania swojego rozwoju. Jako narzędzia badawczego użyto kwestionariusza wywiadu skierowanego do marszałków województwa. W części pierwszej opracowania dokonano charakterystyki obligacji przychodowych. W części drugiej skoncentrowano uwagę na istocie euroobligacji. W części trzeciej zawarto analizę wyników badań własnych. W zakończeniu odniesiono się do weryfikacji hipotezy badawczej i przedstawiono wnioski. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.