Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Reverse mortgage
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Kluczowe czynniki ograniczające popyt na odwróconą hipotekę w Polsce
100%
W niniejszym opracowaniu podjęto próbę identyfikacji czynników, które mogą kształtować popyt na odwróconą hipotekę w Polsce, w szczególności tych, które będą ten popyt ograniczały. Analizą nie zostaną natomiast objęte czynniki kształtujące podaż produktów. (fragment tekstu)
Starzenie się ludności jest procesem globalnym, powszechnym i nieodwracalnym, a zatem nie dotyka wyłącznie społeczeństwa polskiego. Generalnie można przyjąć, że im wyższy jest stopień rozwoju społeczno-ekonomicznego kraju, tym wyższe zaawansowanie starzenia się ludności. Mając świadomość zmian zachodzących w strukturze społeczeństw, na całym świecie analizuje się i wprowadza zmiany w systemie zabezpieczenia społecznego, zwłaszcza w systemie emerytalnym, odchodząc od systemu o zdefiniowanym świadczeniu na korzyść systemu o zdefiniowanej składce, zawierającej część kapitałową. Nie wpłynie to jednakże na wzrost stopy zastąpienia (relacji emerytury do ostatniego pobieranego wynagrodzenia), która ulegnie zmniejszeniu, a to z kolei pociągnie za sobą zubożenie osób starszych. Problem ten dotyka również Polski. Jednym z możliwych do przyjęcia rozwiązań, umożliwiających emerytom uzyskanie dodatkowych środków finansowych z majątku niefinansowego zgromadzonego w ciągu życia zawodowego, może być odwrócony kredyt hipoteczny. Doświadczenia Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych (najlepiej rozwiniętych rynków produktów typu equity release) posłużyły autorowi do analizy przyjętych w Polsce rozwiązań w zakresie odwróconego kredytu hipotecznego. Niniejszy artykuł jest również próbą określenia potencjalnych kierunków rozwoju tego produktu w polskich realiach.(abstrakt oryginalny)
Żywotność społeczeństw (ryzyko długowieczności) i powiązany z tym coraz dłuższy okres emerytalny oraz przesunięcie struktury demograficznej w kierunku populacji zaawansowanej wiekowo stawia nowe wyzwania instytu¬cjom ubezpieczeń społecznych. Zjawiska te mogą prowadzić do zachwiania stabilności finansowej systemów ubezpieczeń społecznych jak i jednostek indywidualnych uniemożliwiając im zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia finansowego na starość. Hipoteka wsteczna/odwrócona (reverse mortgage) jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku finansowego na produkt stanowiący swoiste ubezpieczenie od ryzyka długowieczności. W instrumencie tym nieruchomość stanowi jedyne zabezpieczenie kredytu udzielanego właścicielowi w postaci dochodu ryczałtowego, dochodu dożywotniego, linii kredytowej lub dowolnego ich połączenia. (fragment tekstu)
Odwrócony kredyt hipoteczny, będąc jednym z możliwych sposobów uwolnienia wartości nieruchomości, ma nad pozostałymi znakomitą przewagę. Pozwala bowiem na dalsze korzystanie z mieszkania czy domu aż do śmierci. Uwarunkowania ekonomiczne powodują, że produkt ten ma w Polsce szansę na dynamiczny rozwój. Symulacje odnośnie kwoty środków dostępnych z tego typu usługi finansowej pokazują, że powinna ona być przeznaczona do osób, które osiągnęły wiek emerytalny. Potencjalnym problemem jest ryzyko związane z odwróconym kredytem hipotecznym. Jednym z nich jest ryzyko długowieczności kredytobiorcy. Wprowadzając taki produkt do polskiej gospodarki należy zatem wnikliwie rozważyć źródła wszelkiego rodzaju ryzyka, zarówno dla strony finansującej, ale też korzystającej z odwróconego kredytu hipotecznego. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Odwrócona hipoteka w Polsce na tle rozwiązań europejskich
61%
Odwrócona hipoteka umożliwia osobom starszym dostęp do kapitału pochodzącego z nieruchomości bez konieczności sprzedaży i wyprowadzenia się z niej. Jest to możliwe w przypadku zawarcia umowy kredytowej pomiędzy właścicielem nieruchomości a bankiem (lub inną instytucją finansową). Głównym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie europejskich rynków equity release oraz scharakteryzowanie odwróconego kredytu hipotecznego z uwzględnieniem regulacji prawnych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Odwrócona hipoteka jako jedna z możliwości zwiększania przychodów emerytów
61%
Celem artykułu jest scharakteryzowanie odwróconego kredytu hipotecznego oraz przedstawienie jego znaczenia jako alternatywnej metody zabezpieczenia emerytalnego, umożliwiającego zwiększenie przychodów osób będących w wieku poprodukcyjnym. Podstawą tego produktu finansowego jest umowa podpisana pomiędzy instytucją finansową a właścicielem nieruchomości, na podstawie której w zamian za zrzeczenie się (ze skutkiem śmierci) praw do nieruchomości otrzymuje on wypłatę jednorazowo lub w formie renty. Beneficjent posiada prawo dożywotnio zamieszkiwać w nieruchomości, której do końca życia pozostaje właścicielem. Natomiast po jego śmierci spadkobiercy mają możliwość wykupu mieszkania lub uzyskania nadwyżki (jeżeli takowa występuje) między wartością mieszkania a otrzymanym świadczeniem przez kredytobiorcę oraz kosztami administracyjnymi. Jeżeli wartość mieszkania będzie niższa, nie ponoszą oni żadnych kosztów. W artykule został przedstawiony sposób obliczania wysokości wypłacanego świadczenia związanego z odwróconym kredytem hipotecznym. W ostatniej części przeanalizowana została możliwość wprowadzenia tegoż produktu na polski rynek.(abstrakt autora)
Odwrócona pożyczka hipoteczna będzie stawać się coraz bardziej powszechnym sposobem na pozyskiwanie dodatkowych środków na emeryturę. W artykule szczególną uwagę zwrócono na regulacje prawne odnoszące się do instytucji odwróconej hipoteki. W Polsce brak jest obowiązujących w tym zakresie przepisów, ale Ministerstwo Finansów podjęło działania w zakresie stworzenia odpowiedniej ustawy.
8
61%
Zasadniczym problemem badawczym niniejszego opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie, czy nowa regulacja prawna jest rozwiązaniem skutecznym i właściwym, dla kogo przede wszystkim została wprowadzona oraz czy odwrócona hipoteka stanowi realną szansę na lepsze życie seniora? Celem opracowania jest analiza ustawodawstwa oraz literatury przedmiotu w powyższym zakresie. Na potrzeby niniejszego artykułu przyjęto następującą hipotezę: trzy lata obowiązywania ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym wskazują, że ustawa ta staje się "uśpionym" aktem prawnym, głównie dlatego, że banki nie są zainteresowane zawieraniem tego typu umów. Jako podstawową metodę badawczą przyjęto metodę analityczną. Celem autorki nie było szczegółowe omówienie regulacji prawnej, a jedynie wskazanie najważniejszych elementów odwróconego kredytu hipotecznego. (fragment tekstu)
Hipoteka odwrócona to rozwiązanie popularne m.in. na Węgrzech, w USA, Wielkiej Brytanii. Działalność instytucji oferujących tzw. hipotekę odwróconą została tam uregulowana odrębnymi przepisami, a w niektórych krajach jest ona objęta gwarancjami rządowymi. W Polsce konstrukcja umowy dożywotniej renty z hipoteki została oparta na przepisach k.c. Umowa poza świadczeniem pieniężnym w formie dożywotniej renty daje beneficjentowi prawo do nieodpłatnego mieszkania w nieruchomości będącej przedmiotem umowy, przy jednoczesnym przeniesieniu opłat czynszowych na firmę oferującą rentę. W przypadku niewłaściwego realizowania przez spółkę zobowiązań wynikających z umowy beneficjent może zaskarżyć taką umowę do sądu. Znając polskie sądownictwo i możliwości dochodzenia swoich praw przez osoby starsze, wydaje się oczywistym, że odwrócona hipoteka powinna być stosowana i oferowana przez ściśle kontrolowane i nadzorowane instytucje. Autor artykułu przedstawia założenia będącej w opracowaniu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, jej pułapki oraz prognozowane wysokości miesięcznych dochodów z odwróconego kredytu hipotecznego.
W artykule przedstawiono planowane zmiany w przepisach istotne dla uczestników rynku finansowego. Omówiono prace prowadzone nad ustawą o usługach płatniczych, ustawą o instytucjach płatniczych. Uwagę poświęcono również projektowi SEPA, odwróconemu kredytowi hipotecznemu oraz projektowi Programu rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce.
Reverse mortgage jest rozwiązaniem umożliwiającym konwersję kapitału zamrożonego w nieruchomości na świadczenia pieniężne wypłacane w okresie emerytalnym. W Polsce trwają obecnie prace nad wprowadzeniem reverse mortgage w postaci odwróconego kredytu hipotecznego. Uruchomienie na polskim rynku odwróconego kredytowania hipotecznego jest uzasadnione zmianami demograficznymi, niską efektywnością repartycyjnego systemu emerytalnego oraz prognozowanymi niskimi świadczeniami emerytalnymi uzyskiwanymi z innych źródeł. Wprowadzenie tego instrumentu w Polsce wymaga przede wszystkim szerokich zmian legislacyjnych, w tym rozwiązania problemu definicji samej umowy, określenia grupy podmiotów uprawnionych do sprzedaży reverse mortgage, a także wprowadzenia regulacji zabezpieczających interes zarówno instytucji finansowych, jak i kredytobiorców.(abstrakt oryginalny)
12
61%
Przeobrażenia demograficzne wymuszają na starzejącym się społeczeństwie polskim poszukiwania alternatywnych sposobów oszczędzania na starość. W artykule wykazano problem wyzwań społeczno-ekonomicznych posiłkując się przykładem odwróconej hipoteki jako uzupełnienia świadczeń emerytalnych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena dobrowolnych dostępnych na rynku form zabezpieczenia na emeryturę w związku z zagrożeniem dla stabilności systemu emerytalnego w Polsce spowodowanym spadkiem osób w wieku produkcyjnym i wydłużającą się długością życia. W artykule opisano Pracownicze Programy Emerytalne oraz Indywidualne Konta Emerytalne. Ponadto przedstawiono inne alternatywne formy oszczędzania na emeryturę. Przeprowadzone badanie wskazuje na zróżnicowanie form oszczędzania na emeryturę oraz istotny udział form oszczędzania wykorzystujących instytucję funduszu inwestycyjnego.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Znaczenie nieruchomości mieszkaniowych w aktywach osób w wieku emerytalnym
61%
Cykl życia człowieka jest nierozerwalnie związany ze zmieniającymi się potrzebami dotyczącymi miejsca i standardu zamieszkiwania. Analizując najbardziej typowy w krajach rozwiniętych model własnościowy, można wyróżnić co najmniej cztery fazy życia człowieka w aspekcie uzyskania samodzielności i zaspokajania potrzeb mieszkaniowych - mieszkanie wspólnie z rodzicami, pierwsze własne mieszkanie, własny dom lub apartament na potrzeby zwiększonej rodziny i mieszkanie odpowiadające potrzebom osoby starszej. Dotychczas instytucje finansowe kierowały oferty przede wszystkim do osób młodych nabywających nieruchomości mieszkaniowe, jednakże w ostatnich latach pojawiły się nowe produkty finansowe wykorzystujące prawa do nieruchomości mieszkaniowych, oferowane przez banki i prywatnych inwestorów osobom starszym. Pozwalają one uzyskać osobom w wieku emerytalnym dodatkowe środki finansowe bez konieczności sprzedaży i przenoszenia się do nieruchomości mieszkaniowych o niższym standardzie. Celem artykułu jest określenie korzyści i wad tego typu rozwiązań, w kontekście kulturowym i instytucjonalnym.(abstrakt oryginalny)
A study was made of the opinions and attitudes of household representatives towards reverse mortgages (RMs). The authors attempt to identify the perceived significance of property ownership for quality of life during retirement, respondents' attitudes towards various actions that may be taken if pension income is insufficient, their knowledge about the product, and their willingness to use it. Additionally, the authors examine the relevance of factors which might encourage a consumer to take out an RM. Findings are based on a survey conducted in 2015 among 443 adults living in the region of Wielkopolska. It is found that people in Wielkopolska are strongly attached to the property that they own, and regard it as a very important factor affecting their quality of life during retirement. At the same time, the findings point to a very low level of knowledge about RMs and a negligible amount of interest in this product. The primary factor which might encourage people to take out an RM is serious illness and the need for a large amount of money to obtain medical care. (original abstract)
16
Content available remote Equity Release Products as a Form of Pension Security.
61%
W Polsce regularnie rośnie liczba emerytów. W 2010 r. było ich 6,4 mln (co stanowiło ok. 17% populacji), natomiast w 2060 r. będzie ich 11,4 mln (co będzie stanowiło ok. 37% populacji). Ze względu na to, iż wartości emerytur z obowiązkowej części systemu emerytalnego są i będą niewysokie (stopa zastąpienia jest niska, a dostępne szacunki wskazują, że będzie jeszcze niższa), emeryci będą zmuszeni do poszukiwania dodatkowych form finansowania. Pewnym rozwiązaniem tego problemu dla emerytów posiadających nieruchomość jest możliwość przekształcenia niepłynnego kapitału zakumulowanego w nieruchomości w płynne środki finansowe, czyli skorzystanie z produktów nalężących do grupy tzw. equity release. Celem artykułu jest analiza i ocena wykorzystania odwróconego kredytu hipotecznego jako dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego. Na potrzeby arty-kułu zostały obliczone wartości dodatkowych świadczeń wypłacanych dożywotnio z umów odwróconego kredytu hipotecznego dla każdego miasta wojewódzkiego w Polsce. Wykorzystano tutaj rachunek rent życiowych oraz metodologię Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obliczono także wartości luki emerytalnej w każdym z tych miast. Wyniki badań wskazują, iż przy wykorzystaniu rachunku rent życiowych przez instytucje kredy-tujące odwrócony kredyt hipoteczny może być dobrym dodatkowym zabezpieczeniem emerytalnym. Dodatkowe świadczenia pieniężne z odwróconego kredytu hipotecznego pozwolą na uzupełnienie brakujących środków finansowych, które powstają w momencie przejścia na emeryturę ze względu na niską stopę zastąpienia(abstrakt oryginalny)
Poniższy artykuł powstał na podstawie projektu badawczego finansowanego przez Economic and Social Research Council, Age UK oraz Unię Europejską w ramach 7. Programu Ramowego (SSHT-CT-2008-216865). Istnieje określona zgoda, co do sposobów zapobieżenia kryzysowi emerytalnemu, do których należy podwyższanie wieku emerytalnego oraz większe oszczędności. Choć odwrócona hipoteka zdaje się nie odgrywać obecnie znaczącej roli w pakiecie rozwiązań emerytalnych, to jej wykorzystanie jest zagadnieniem, które od dłuższego czasu jest dyskutowane w Unii Europejskiej. Do chwili obecnej w krajach członkowskich można wskazać pozytywną korelację pomiędzy przychodami (przed emeryturą i w trakcie jej trwania) a zamożnością w kontekście zasobów mieszkaniowych i pozostałych. To sprawia, że dla osób najbardziej potrzebujących dodatkowych środków odwrócona hipoteka stosunkowo często nie jest dostępnym rozwiązaniem. Bardzo istotna jest konkluzja, że determinanty użycia odwróconej hipoteki przez gospodarstwa domowe są odmienne od oczekiwań państwa. Wydaje się, że w świetle wyników przeprowadzonych badań państwo aktywniej musi się włączyć w wykorzystanie odwróconej hipoteki przez mniej zamożne gospodarstwa domowe jeśli taka możliwość istnieje. Rozszerzenie korzystania z odwróconej hipoteki wymaga współdziałania rządów, społeczeństwa i określonych instytucji.(abstrakt oryginalny)
Współcześnie, gospodarstwa domowe na całym świecie stają się coraz bardziej zaangażowane na rynku finansowym. Jako jego uczestnicy, inwestują oraz pożyczają środki, a dzięki ogromnej różnorodności instrumentów finansowych, mogą wybierać najbardziej odpowiadające dla nich rozwiązania. Pożyczając środki na rynku, gospodarstwa domowe często wykorzystują własne mieszkania jako zabezpieczenie kredytu. Zwykle mają nadzieję spłacić kredyt i nie utracić prawa do nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie. Istnieją jednak sytuacje, gdy gospodarstwa domowe celowo decydują się na oddanie części lub całości mieszkania w zamian za otrzymanie gotówki pochodzącej z kredytu. Celem artykułu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego właściciele mieszkań w Stanach Zjednoczonych decydują się na wykorzystanie odwróconej hipoteki, która z jednej strony może stanowić formę wsparcia senioralnych gospodarstw domowych, z drugiej zaś strony "finansjalizuje" ona jeden z najcenniejszych dla nich aktywów jakim jest mieszkanie. W artykule dokonano analizy literaturowej dostępnych opracowań naukowych oraz amerykańskich aktów prawnych. Dokonano również analizy porównawczej danych wtórnych pochodzących z American Housing Survey.(abstrakt oryginalny)
Polski rynek kredytów hipotecznych doświadczył w ostatnich 13 latach bardzo istotnych zmian. Wiedząc, co się na nim wydarzyło z niedowierzaniem można przywołać słowa jednego z ekspertów branży, który w anegdotyczny sposób wspominał jak sceptycznie banki działające w Polsce podchodziły do kredytów hipotecznych. Ciężko w to dziś uwierzyć, ale przeważał wtedy pogląd, że kredyty mieszkaniowe w Polsce nie przyjmą się, nie będzie klientów nimi zainteresowanych. Jak bardzo mylne było takie myślenie pokazują dane i możliwe do przytoczenia succes stories z poszczególnym banków, które swoją rynkową pozycję zbudowały właśnie na kredytach hipotecznych. Finansowanie mieszkalnictwa stało się motorem napędowym dla rosnącej polskiej bankowości detalicznej. Na przełomie 2005 i 2006 roku wolumen kredytów dla ludności przekroczył wartość kredytów dla przedsiębiorstw, a w maju/czerwcu 2006 wolumen kredytów mieszkaniowych dla ludności przekroczył wartość kredytów konsumpcyjnych. 2007 rok zakończył się przełomowym zdarzeniem - suma wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych przekroczyła połowę wszystkich kredytów udzielonych przez banki działające w Polsce. Należy spodziewać się dalszego intensywnego rozwoju rynku kredytowania opartego na hipotece. Obejmujące całą gospodarkę procesy konwergencji odciskają swoje istotne piętno również na kredytach mieszkaniowych, które są lub będą oferowane klientom w najbliższych latach. Eksperci London Economics szacują, że dzięki integracji w ramach struktur unijnych polski rynek kredytowania hipotecznego urośnie do 2015 roku z obecnych 6% PKB do ponad 35%. Jeśli do tego dodamy fakt, iż w Unii zadłużenie z tytułu kredytów mieszkaniowych jest 3,5 razy większe niż z tytułu kredytów konsumpcyjnych widzimy, że w średnim i długim terminie możemy być zupełnie spokojni o dalszy rozwój bankowości hipotecznej. Nie należy się jednocześnie spodziewać, by ów rozwój był tak dynamiczny jak w latach 2000-2007. (fragment tekstu)
20
Content available remote Zarządzanie ryzykiem konwersji kapitału nieruchomości (equity release)
61%
Konwersja kapitału nieruchomości jest techniką finansową umożliwiającą przekształcenie niepłynnego kapitału nieruchomości w płynne środki pieniężne. W praktyce łączy ona rynek pożyczkowy, ubezpieczeniowy, nieruchomości oraz system zabezpieczenia emerytalnego, generując nowe rodzaje ryzyka, niewystępujące w tradycyjnych produktach finansowych. Instytucje oferujące konwersję kapitału nieruchomości w szczególności zostają wystawione na ryzyko długowieczności, zmiany cen nieruchomości oraz zmiany stóp procentowych, oddziałujące na siebie wzajemnie.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.