Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 65

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Review of financial statement
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Ocena sprawozdania finansowego na podstawie wybranej próby losowej z badanej populacji, którą na ogół stanowią wszystkie operacje księgowe z badanego okresu, określane jest mianem badania niewyczerpującego lub próbkowania. Celem pracy była prezentacja probabilistycznych podstaw badania wiarygodności sald oraz szczegółowe przedstawienie jednej z procedur próbkowania dla celów badania wiarygodności sald, metody próbkowania według prawdopodobieństwa proporcjonalnych wielkości (metoda PPS - Probability Proportional to Size).
Celem artykułu jest przybliżenie problematyki badania ksiąg za pomocą techniki, którą stosuje się nie do całego zbioru danych, ale do reprezentatywnej próbki wybranej z tego zbioru. Technika ta określana jest mianem badania próbki.
4
75%
Rachunkowość jednostek w coraz mniejszym stopniu polega na dokumentach papierowych, a w coraz większym na wykorzystaniu nośników informatycznych. Zatem tradycyjny, opierający się na papierowej dokumentacji sposób prowadzenia rewizji finansowej powinien występować coraz rzadziej. Celem artykułu jest zaprezentowanie ewolucji metod i narzędzi rewizji finansowej w odniesieniu do systemów informatycznych rachunkowości. Wskazano również czynności, których wykonanie przez biegłego rewidenta jest pożądane podczas rewizji sprawozdania finansowego sporządzonego na podstawie komputerowych ksiąg rachunkowych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie kluczowych zagadnień związanych z ryzykiem oszustw w badaniu sprawozdań finansowych wynikających ze znowelizowanych standardów rewizji. Szczególną uwagę zwrócono na zakres odpowiedzialności audytorów za wykrywanie oszustw, główne rodzaje nadużyć, procedury identyfikacji i oceny ryzyka ich wystąpienia oraz kierunki działań audytora w przypadku podejrzenia popełnienia oszustwa. (fragment tekstu)
Planowanie jest jednym z zasadniczych etapów badania sprawozdania finansowego, ponieważ poczynione w nim ustalenia determinują jakość rewizji finansowej, wpływając jednocześnie na jej efektywność. Szczególne wymogi w zakresie planowania badania określają Międzynarodowe Standardy Badania, prezentujące model badania oparty na ryzyku. Podejście do badania zorientowanego na ryzyka polega na identyfikacji ryzyk, na które narażone jest jednostka, i oszacowaniu ich wpływu na istotne nieprawidłowości w jej sprawozdaniu finansowym. Celem artykułu jest przybliżenie problematyki planowania badania sprawozdania finansowego jako etapu pozwalającego optymalizować dalszy przebieg procesu badania poprzez odpowiednie ukierunkowanie na ryzyka.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę związaną z organizacją zawodu, procesem i zasadami zdobycia uprawnień biegłego rewidenta. Zaprezentowano dane empiryczne dotyczące kandydatów i osób wykonujących ten zawód. Ukazano również średnie wynagrodzenia audytorów z tytułu badania i przeglądów sprawozdań finansowych.
Jednym z głównych celów rewizji sprawozdania finansowego jest określenie poprawnej wartości badanych pozycji tego sprawozdania. Aby ograniczyć czas i koszty rewizji, można zastosować metodę reprezentacyjną. W celu oszacowania poprawnej wartości pozycji sprawozdania finansowego osoby przeprowadzające badanie mierzą wartość składających się na nią elementów. Pomiar ten nie jest wolny od błędu. W pracy przyjęto, że model błędu pomiaru wartości elementu zależy od doświadczenia osoby, która dokonała tego pomiaru. Osoby przeprowadzające badanie można podzielić na dwie kategorie: osoby o bardzo dużym i małym doświadczeniu. Przyjęto, że koszty pracy dla osób o różnym doświadczeniu różnią się. Zarówno koszt całkowity badania, jak i koszty badania poszczególnych pozycji są ograniczone. W pracy pokazano sposób podziału próby pomiędzy osoby o różnym doświadczeniu, tak aby zminimalizować wariancję (błąd średniokwadratowy) estymatora Horvitza-Thompsona wartości globalnej pozycji sprawozdania, kiedy wylosowana próba jest dzielona w sposób losowy pomiędzy osoby o bardzo dużym doświadczeniu i osoby o małym doświadczeniu. Przyjęto założenie, że losowanie elementów do próby odbywa się według często stosowanego w rewizji finansowej schematu losowania systematycznego, bez zwracania, z prawdopodobieństwami proporcjonalnymi do wartości elementu. (streszcz. oryg.)
W artykule przedstawiono zmiany, stanowiące implementację Dyrektywy 2006/43/WE Unii Europejskiej w części dotyczącej funkcjonowania firm audytorskich w Polsce. Zgłoszono uwagi popierające nowe rozwiązania, jak też zawierające wątpliwości dotyczące skuteczności ich stosowania w praktyce. (abstrakt oryginalny)
Opisana metoda próbkowania wg atrybutów oraz metoda stałej wielkości próby są bardzo przydatne przy badaniu działania kontroli wewnętrznej.
Charakterystyczną cechą kontroli sprawozdań finansowych w Polsce jest wyrażona przez biegłego rewidenta pisemna opinia, raport oraz dokumentacja rewizyjna. Opinia wraz z raportem przekazywana jest podmiotowi badanemu, natomiast dokumentacja rewizyjna jest własnością biegłego rewidenta. Przedstawiono genezę, istotę, treści i znaczenie raportu z badań sprawozdania finansowego. Omówiono również problem dostępności raportu dla zewnętrznych odbiorców opinii biegłego rewidenta.
12
75%
Cel - celem artykułu jest zbadanie wykorzystania w praktyce biegłego rewidenta wskaźników finansowych, sposobów ich prezentacji, obliczania i oceny Metodologia badania - analiza 21 raportów z badania skonsolidowanych sprawozdań finansowych największych polskich niefinansowych spółek giełdowych. Wynik - ocena zakresu wykorzystywanych wskaźników finansowych w raportach biegłych rewidentów, ich poprawności obliczania i oceny. Oryginalność/Wartość - identyfikacja i krytyczna ocena stosowanych przez firmy audytorskie rozwiązań analizy wskaźnikowej, będącej podstawą przedstawienia czynników negatywnie wpływających na wyniki i sytuację finansową i tym samym zagrażających możliwości kontynuowania przez przedsiębiorstwo działalności w niezmniejszonym istotnie zakresie. Wskazanie na celowość wykorzystania w ocenie wskaźników finansowych obok porównań w czasie także porównań w przestrzeni. (abstrakt oryginalny)
Zachodzące na świecie dynamiczne zmiany gospodarcze niejako wymuszają wprowadzenie daleko idących zmian w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej. W dalszym ciągu prowadzone są działania w kierunku harmonizacji i standaryzacji rachunkowości w skali globalnej, mające na celu stworzenie wspólnej, możliwie jednolitej podstawy do międzynarodowej działalności gospodarczej. Działaniom tym towarzyszą zmiany w zakresie rewizji finansowej, które powinny zwiększyć wiarygodność i rzetelność informacji zawartych w jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych. Tym właśnie problemom został poświęcony niniejszy artykuł.
Celem opracowania jest prezentacja wad, niedoskonałości i problematycznych kwestii związanych z rewizją sprawozdań finansowych, ujawnionych w czasie ostatniego kryzysu finansowego oraz po nim. Autorka analizując akty prawne, oficjalne publikacje Wspólnot Europejskich (ze szczególnym uwzględnieniem Zielonej księgi. Polityka badania sprawozdań finansowych: lekcje wyciągnięte z kryzysu), dokumenty regulujące pracę biegłych rewidentów oraz teksty artykułów i publikacji naukowych z tego zakresu powstałe w latach 2008-2012 przedstawia wyzwania, z jakimi spotyka się obecnie audyt zewnętrzny. Opracowanie prezentuje zagadnienia tematycznie, dzieląc je na te związane z: luką informacyjną oraz luką oczekiwań, konkurencją na rynku podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych, próbami ujednolicenia standardów i nadzoru, badaniem sprawozdań finansowych w czasach kryzysu oraz komitetem audytu. Podstawowym wnioskiem płynącym z opracowania jest stwierdzenie, że przywrócenie zaufania do audytu finansowego oraz jego dalszy rozwój wymaga: ciągłej dyskusji we wszystkich środowiskach związanych z audytem, systematycznego wdrażania wspólnie wypracowanych rozwiązań oraz szerzenia w mediach dobrego wizerunku audytu. (abstrakt oryginalny)
Omówiono cel i odbiorcę informacji sprawozdawczej oraz ewolucję sprawozdania finansowego. Przedstawiono identyfikację ryzyka gospodarczego w sprawozdaniu finansowym.
Przedstawiono analizę dotyczącą zgodności wielkości ujawnianych w rachunkach zysków i strat (RZiS) przed i po rewizji sprawozdań finansowych. Główny nacisk położono na wartość wyniku finansowego netto. Zanalizowano dane z 2000-2003 roku pochodzące z RZiS spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Celem artykułu jest przedstawienie istoty rewizji operacyjnej przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych. Opisano różnice pomiędzy rewizją operacyjną i finansową polegające na: celu rewizji, dystrybucji raportów, włączenie niefinansowych obszarów do rewizji operacyjnej. Scharakteryzowano relacje między rewizją operacyjną a kontrolą wewnętrzną, przedstawiono trzy typy rewizji operacyjnej: funkcjonalny, organizacyjny, specjalnego przydziału. Podano kto dokonuje rewizji tj. rewident wewnętrzny, rewident administracyjny i firma CPA.
Artykuł zawiera rozważania na temat kreatywnej rachunkowości. Autor analizuje, jak zmieniało się w społeczeństwie postrzeganie zawodu księgowego i audytora. Omawia przyczyny skandali księgowych oraz definiuje rachunkowość i kreatywną rachunkowość.
Istotą badania sprawozdania finansowego jest otrzymanie od niezależnego audytora potwierdzenia, że dane finansowe zawarte w sprawozdaniu finansowym są wiarygodne. W trakcie badania sprawozdania finansowego biegły rewident, na podstawie Krajowych i Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej, określa rzetelność danych sprawozdawczych oraz określa ryzyka działalności jednostki. Celem tego artykułu jest próba przedstawienia znaczenia audytu w minimalizowaniu ryzyka biznesowego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł służy ukazaniu, że oprócz realizacji informacyjnej, kontrolnej i uwierzytelniającej funkcji przez rewizję finansową pełni ona także funkcję korygującą. W opracowaniu przedstawiono wyniki badań empirycznych, które świadczą, że biegli rewidenci potwierdzili istnienie korygującej funkcji rewizji finansowej i dobrze ocenili stopień jej realizacji. W części teoretycznej wskazano na różnicę między kontrolną a korygującą funkcją rewizji finansowej. Ponadto zaprezentowano cybernetyczne ujęcie systemu rachunkowości, w którym rolę sprzężenia zwrotnego pełni rewizja finansowa, realizująca funkcję korygującą. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.