Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 397

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rewitalizacja miasta
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
W artykule przedstawiono założenia, cele i procedury miejskiego programu rewitalizacji w Poznaniu. Szczególną uwagę zwrócono na problemy społeczno-ekonomiczne występujące na obszarach kryzysowych objętych działaniami rewitalizacyjnymi. (abstrakt oryginalny)
W tekście zawarto opinię, jaką sformułowano w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN (IGiPZ PAN) podczas konsultacji społecznych rządowego projektu Ustawy o rewitalizacji z dnia 24 marca 2015 r. (ustawa ta została ostatecznie przyjęta przez Sejm 9 października 2015 roku). Poddano krytyce m.in. terminologię, zakres problemowy, prawdopodobną kolizję z innymi dokumentami prawnymi (w tym zwłaszcza z obowiązującą Ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2003 roku) oraz tryb podejmowania decyzji na różnych etapach działań rewitalizacyjnych. Zaproponowano szczegółowe rozwiązania, które miały poprawić poszczególne zapisy. Skomentowano ostateczne zapisy ustawy o rewitalizacji przyjętej jesienią 2015 roku(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie procesu rewitalizacji centrów miast, jej wymiarów oraz korzyści z nią związanych w odniesieniu do planów budowy ośrodków handlowych. Podkreślić należy, iż procesowi projektowania oraz budowy centrum handlowego na obszarach zdegradowanych towarzyszy wiele barier oraz zagrożeń. W artykule przedstawiony został udany proces rewitalizacji centrum miasta na przykładzie Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu "Stary Browar" w Poznaniu. (fragment tekstu)
Obecnie w wielu miastach można zaobserwować niepożądane i destrukcyjne procesów w sferze ekonomicznej, przestrzennej i społecznej, których następstwem jest potrzeba formułowania i wdrażania kompleksowych programów rewitalizacji przestrzeni miejskiej. Programy rewitalizacji objęły wiele miast w Polsce i są realizowane najczęściej na obszarach staromiejskich oraz poprzemysłowych i pomilitarnych. W praktyce realizowane są różne strategie rewitalizacji miejskiej. Ich cele, zakres podejmowanych działań, stopień uczestniczenia w nich mieszkańców oraz lokalizacja obszaru rewitalizacji są najważniejszymi kryteriami różnicującymi te strategie.(abstrakt oryginalny)
Miasta odgrywają ważną rolę w życiu społecznym i gospodarczym, mogą być motorem innowacji oraz ekonomicznego wzrostu. Jednakże niekontrolowane i niezrównoważone procesy urbanizacyjne degradują obszary miejskie, obniżając ich konkurencyjność oraz atrakcyjność. Opracowanie dotyczy możliwości rewitalizacji i rozwoju miast poprzez działania z obszaru logistyki, czyli rewitalizacji poprzez logistykę (logistics-driven regeneration). Skoncentrowano się w nim na rewitalizacji miasta poprzez lokalizację na jego terenie obiektów logistycznych. Przedmiotem analizy jest wskazanie czynników decydujących o wyborze konkretnej lokalizacji obiektu logistycznego i przedstawienie wpływu lokalizacji inwestycji w obiekt logistyczny na rewitalizację i rozwój miasta, na którego terenie on się znajduje. Rozważania zostały zilustrowane przykładem Błonia. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Społeczno-ekonomiczne następstwa rewitalizacji terenów poprzemysłowych
80%
Celem artykułu jest ukazanie, że stare aglomeracje przemysłowe dzięki rewitalizacji stają się m.in. poprzez przebudowę istniejących obiektów, pod- noszenie ich standardu technicznego, likwidację luki technologicznej oraz gentrification atrakcyjnym lokalizacyjnie środowiskiem, przyciągającym podmioty gospodarcze. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano nową koncepcję postrzegania procesów rewitalizacji przestrzeni zurbanizowanej nie jako narzędzia, a jako przejawu i formuły transformacji miasta. Rewitalizacja determinowana jest świadomością złożoności i zmienności przestrzeni społeczno-ekonomicznej, a także ekonomicznej efektywności. Zależności obserwowane w procesach rewitalizacji są w znacznej mierze pochodną czynników rynkowych, a ich dodatnie efekty generowane są głównie przez oddziaływanie rynku nieruchomości.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest identyfikacja głównych czynników warunkujących realizację lokalnych programów rewitalizacji obszarów miejskich. Badania przeprowadzone w wybranych miastach województwa warmińsko-mazurskiego wykazały, że z punktu widzenia realizatorów i koordynatorów programów rewitalizacji najważniejszymi czynnikami warunkującymi procesy odnowy miast są: dostępność własnych i zewnętrznych środków finansowych na realizację inwestycji, kumulacja problemów zaangażowanych w proces rewitalizacji oraz brak kompleksowych uregulowań prawnych, dotyczących organizacji procesu rewitalizacji (brak ustawy o rewitalizacji). (abstrakt oryginalny)
Procesy rewitalizacyjne powinny angażować jak najszersze grupy społeczności lokalnej i zewnętrznych inwestorów. Muszą być postrzegane pozytywnie przez turystów i organizatorów ruchu turystycznego. W artykule wskazano na miejsca ważne, z których mieszkańcy są szczególnie dumni, których nie sposób ominąć podczas spaceru po Szczecinie. Autorka wskazała na projekty dofinansowane w ramach ogólnopolskiego konkursu Modelowa Rewitalizacja Miast oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest identyfikacja występujących prawidłowości i różnic w stosowanych mechanizmach partycypacyjnych oraz wskazanie i wyjaśnienie wpływu najważniejszych cech partycypacji sąsiedzkiej na osiągane efekty rewitalizacji przestrzeni podwórek miejskich. Badania prowadzono z uwzględnieniem 17 lokalizacji podwórek w sześciu miastach Polski. W badaniach wykorzystano głównie metody jakościowe, takie jak wywiady pogłębione oraz wizje studyjne. Wyniki wskazują na takie mechanizmy oraz cechy procesu partycypacji, które przyczyniły się nie tylko do osiągnięcia efektów przestrzenno-funkcjonalnych, ale przede wszystkim społecznych, takich jak integracja i aktywizacja społeczności sąsiedzkiej oraz oddolne przejęcie inicjatywy i odpowiedzialności za przestrzeń wspólną(abstrakt oryginalny)
One of the greatest challenges currently facing cities is the evaluation of the revitalisation process, i.e., verifying whether and to what extent it has been successful. Th is assessment is important as it will determine the extent to which the revitalisation needs of a place have been met. Th e aim of this article is to present the results of the evaluation of a post-revitalisation space made by its users and to determine the usefulness of the Maslin Multi-Dimensional Matrix (MMDM) method used. Th is is the fi rst attempt, not previously reported in the literature, to use the MMDM for evaluating revitalisation. According to research, projects of an integration and environmental character and those improving security were the most appreciated and at the same time had the best revitalising eff ect on the Bydgoskie Przedmieście district in Toruń, Poland. Th e lowest ratings were given to infrastructural projects or those dedicated to narrow social groups (alternative arts). Th e MMDM method should be considered an appropriate tool for evaluating revitalisation.(original abstract)
Do momentu przystąpienia Polski w struktury Unii Europejskiej miasta w Polsce, w tym małe miasta nie miały środków na rewitalizację obszarów zdegradowanych. Mimo, iż działania związane z rewitalizacją rozpoczęły się pod koniec lat 80. XX wieku, to tak naprawdę gdyby nie środki unijne, do dnia dzisiejszego znaczna część polskiej przestrzeni publicznej nie zostałaby odnowiona. W 2004 roku Polska otrzymała szansę na wsparcie obszarów kryzysowych i to wsparcie zostało wykorzystane już w pierwszym okresie programowania 2004-2006, jak również w drugim przypadającym na lata 2007-2013. Wskazuje na to przykład omawianego w pracy województwa małopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem małych miast województwa, które aby pozyskać środki dokonały analizy obszarów potrzebujących największego wsparcia oraz wpisały projekty do Lokalnych Programów Rewitalizacji, aby ich realizacja stała się możliwa dzięki środkom z Unii Europejskiej. W związku z powyższym, celem pracy jest analiza absorpcji środków przeznaczonych na rewitalizację z funduszy strukturalnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na projekty zapisane w Lokalnych Programach Rewitalizacji na przykładzie małych miast województwa małopolskiego. (abstrakt oryginalny)
Rewitalizacja Wałbrzycha, jako miasta poprzemysłowego, zacofanego stanowi priorytet dla władz samorządowych i centralnych określony m.in. w Narodowym Planie Rewitalizacji. Szansą na sukces jest zwiększanie wartości mieszkańców w procesie współdecydowania poprzez współpracę z partnerstwami lokalnymi. Celem pracy jest nakreślenie roli partycypacji społecznej na poziomie lokalnym, do której władze zachęcają m.in. poprzez udzielanie dotacji z budżetu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Wałbrzycha na lata 2016-2025 na projekty w ramach programu "Mikrogranty". Mimo względnie niewielkiej kwoty dofinansowania w odniesieniu do całości budżetu znaczenie programu jest widoczne. Autor scharakteryzuje zasady organizacji programu, jego przebieg oraz zgłoszone projekty z wytypowanych obszarów rewitalizacji w kontekście partycypacji społecznej, której strategia miasta przypisuje znaczącą funkcję(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Partycypacja społeczna w procesie rewitalizacji
80%
Celem badawczym jest zdiagnozowanie poziomu zainteresowania mieszkańców i władz miasta udziałem obywateli w zarządzaniu sprawami społeczności lokalnej, w szczególności w procesie rewitalizacji. Badanie wiedzy na temat przebiegu procesu rewitalizacji oraz zaangażowania ludności w ten proces przeprowadzone zostało w mieście Kaliszu w okresie od lutego do czerwca 2017 r. Badanie obejmuje społeczność lokalną w podziale na mieszkańców, aktywistów miejskich, urzędników i władze miasta. W pracy postawiono następującą hipotezę badawczą: partycypacja społeczna nie jest narzędziem powszechnie wykorzystywanym w procesie rewitalizacji. W celu zweryfikowania hipotezy zastosowano metodę badawczą, jaką jest badanie ankietowe, które przeprowadzono wśród osób zaangażowanych w procesy rewitalizacyjne w mieście (władze miasta, wyselekcjonowana grupa urzędników, członkowie Komitetu Rewitalizacji, uczestnicy warsztatów, szkoleń i konsultacji społecznych dotyczących rewitalizacji, inni mieszkańcy). (fragment tekstu)
16
Content available remote The Role of the Partnership in the Revitalisation Process
80%
Revitalisation is the process of deriving degraded areas from the crisis which makes it an essential component of the Europe 2020 Strategy. Establishing partnerships between different entities in order to effectively carry out this process in all the necessary dimensions seems crucial. Well-structured partnership improves the efficiency of the revitalisation process which means that better results concerning the local community are obtained. When working improperly, the partnerships can involve some risk which may yet be minimised by proper preparation of the prospective partners. (original abstract)
The article deals with the current issue of the municipalities' revitalisation implemented as an integrated and participatory process. Its primary aim is to present the organisation and the operating principles of the revitalisation committee which comprise a form of a participatory management of the revitalisation process. The empirical part of the article is based on the example of the Revitalisation Committee in Łódź. The paper can be expected to function as a source of valuable knowledge for both revitalisation theorists and practitioners. Until now, no research has been conducted concerning the activities in the field of revitalisation committees in Poland. (original abstract)
18
Content available remote Rewitalizacja a polityka senioralna
80%
Rewitalizacja jest działaniem, które, dzięki możliwości wykorzystania środków unijnych stało się niezwykle ważną częścią samorządowej polityki społecznej. Powstają liczne lokalne programy rewitalizacyjne, których autorzy kładą nacisk na społeczne aspekty procesu rewitalizacji, wskazując na potrzebę zintegrowanego, łączącego kwestie technologiczne ze społecznymi, podejścia do działań w tym zakresie. Takie rozumienie rewitalizacji powinno, niejako ze swej natury, uwzględniać cechy społeczno-demograficzne ludności obszarów rewitalizowanych i potrzeby mieszkańców. Wśród dominujących cech społeczeństwa polskiego wymienić należy bez wątpienia procesy gwałtownego starzenia się. Starzenie się mieszkańców naszego kraju i związane z nim liczne kwestie społeczne stały się główną przyczyną rozwoju polityki senioralnej, która doczekała się w ostatnich latach wielu programów na szczeblu centralnym, ale także w regionach i samorządach lokalnych. Celem prezentowanego artykułu jest próba analizy wzajemnych relacji zachodzących między dwoma niezwykle ważnymi społecznie wymiarami samorządowej polityki społecznej - gminnymi programami rewitalizacyjnymi i lokalną polityką senioralną. Empiryczną podstawą rozważań w tym zakresie będzie analiza treści dokumentów urzędowych, czyli gminnych programów rewitalizacji w województwie łódzkim. O wyborze terenu badań przesądziły problemy demograficzne w Łódzkiem: intensywny proces depopulacji, zmniejszająca się liczba ludności, ujemny przyrost naturalny, niekorzystna struktura wieku mieszkańców oraz ujemne saldo migracji. (fragment tekstu)
Regionalny Program Operacyjny dla Dolnego Śląska na lata 2007-2013 jest jednym z podstawowych narzędzi realizacji polityki spójności przez władze wojewódzkie. W okresie 2007-2013 program dysponuje alokacją 1 213 14 mln euro pochodzących z bud-żetu Unii Europejskiej. Jeden z priorytetów programu "Odnowa zdegradowanych obszarów miejskich na terenie Dolnego Śląska (Miasta)" podejmuje działania na rzecz rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich. Środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w priorytecie "Miasta" przekraczają wartość 106 mln euro. Do połowy 2010 r. proces wdrażania priorytetu "Miasta" obejmował przygotowanie i zatwierdzenie 37 lokalnych programów rewitalizacji. Podjęto również decyzję o współfinansowaniu 251 projektów. Przedsięwzięcia przewidziane do realizacji obejmują zagadnienia dotyczące odnowy zdegradowanej infrastruktury technicznej i problemów społecznych. (abstrakt oryginalny)
We wstępnej części artykułu prezentowane jest pojecie "rewitalizacja" i objaśniane są przyczyny przeprowadzenia tego procesu w Polsce. W następnej części omawiane są doświadczenia w realizacji tego procesu w Polsce od lat 2004-2006. Dyskutowane są także związki między rewitalizacja a stałym rozwojem miast. W kolejnej części artykułu prezentowana jest rola rewitalizacji w Regionalnym Programie Operacyjnym województwa opolskiego na lata 2007-2013. W zakończeniu wskazano na praktyczną realizację planów rewitalizacji w Niemodlinie i Nysie(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.