Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rewizja sprawozdań finansowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
nr 5
234-240
Celem artykułu jest przybliżenie problematyki badania ksiąg za pomocą techniki, którą stosuje się nie do całego zbioru danych, ale do reprezentatywnej próbki wybranej z tego zbioru. Technika ta określana jest mianem badania próbki.
2
100%
Rachunkowość jednostek w coraz mniejszym stopniu polega na dokumentach papierowych, a w coraz większym na wykorzystaniu nośników informatycznych. Zatem tradycyjny, opierający się na papierowej dokumentacji sposób prowadzenia rewizji finansowej powinien występować coraz rzadziej. Celem artykułu jest zaprezentowanie ewolucji metod i narzędzi rewizji finansowej w odniesieniu do systemów informatycznych rachunkowości. Wskazano również czynności, których wykonanie przez biegłego rewidenta jest pożądane podczas rewizji sprawozdania finansowego sporządzonego na podstawie komputerowych ksiąg rachunkowych. (abstrakt oryginalny)
Jednym z głównych celów rewizji sprawozdania finansowego jest określenie poprawnej wartości badanych pozycji tego sprawozdania. Aby ograniczyć czas i koszty rewizji, można zastosować metodę reprezentacyjną. W celu oszacowania poprawnej wartości pozycji sprawozdania finansowego osoby przeprowadzające badanie mierzą wartość składających się na nią elementów. Pomiar ten nie jest wolny od błędu. W pracy przyjęto, że model błędu pomiaru wartości elementu zależy od doświadczenia osoby, która dokonała tego pomiaru. Osoby przeprowadzające badanie można podzielić na dwie kategorie: osoby o bardzo dużym i małym doświadczeniu. Przyjęto, że koszty pracy dla osób o różnym doświadczeniu różnią się. Zarówno koszt całkowity badania, jak i koszty badania poszczególnych pozycji są ograniczone. W pracy pokazano sposób podziału próby pomiędzy osoby o różnym doświadczeniu, tak aby zminimalizować wariancję (błąd średniokwadratowy) estymatora Horvitza-Thompsona wartości globalnej pozycji sprawozdania, kiedy wylosowana próba jest dzielona w sposób losowy pomiędzy osoby o bardzo dużym doświadczeniu i osoby o małym doświadczeniu. Przyjęto założenie, że losowanie elementów do próby odbywa się według często stosowanego w rewizji finansowej schematu losowania systematycznego, bez zwracania, z prawdopodobieństwami proporcjonalnymi do wartości elementu. (streszcz. oryg.)
|
|
nr 785
147-155
Charakterystyczną cechą kontroli sprawozdań finansowych w Polsce jest wyrażona przez biegłego rewidenta pisemna opinia, raport oraz dokumentacja rewizyjna. Opinia wraz z raportem przekazywana jest podmiotowi badanemu, natomiast dokumentacja rewizyjna jest własnością biegłego rewidenta. Przedstawiono genezę, istotę, treści i znaczenie raportu z badań sprawozdania finansowego. Omówiono również problem dostępności raportu dla zewnętrznych odbiorców opinii biegłego rewidenta.
|
|
nr 9
455-460
Opisana metoda próbkowania wg atrybutów oraz metoda stałej wielkości próby są bardzo przydatne przy badaniu działania kontroli wewnętrznej.
|
|
nr 105
225-236
W artykule przedstawiono zmiany, stanowiące implementację Dyrektywy 2006/43/WE Unii Europejskiej w części dotyczącej funkcjonowania firm audytorskich w Polsce. Zgłoszono uwagi popierające nowe rozwiązania, jak też zawierające wątpliwości dotyczące skuteczności ich stosowania w praktyce. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 735
83-100
Przedstawiono analizę dotyczącą zgodności wielkości ujawnianych w rachunkach zysków i strat (RZiS) przed i po rewizji sprawozdań finansowych. Główny nacisk położono na wartość wyniku finansowego netto. Zanalizowano dane z 2000-2003 roku pochodzące z RZiS spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
|
|
nr 768
5-21
Omówiono cel i odbiorcę informacji sprawozdawczej oraz ewolucję sprawozdania finansowego. Przedstawiono identyfikację ryzyka gospodarczego w sprawozdaniu finansowym.
Celem artykułu jest przedstawienie istoty rewizji operacyjnej przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych. Opisano różnice pomiędzy rewizją operacyjną i finansową polegające na: celu rewizji, dystrybucji raportów, włączenie niefinansowych obszarów do rewizji operacyjnej. Scharakteryzowano relacje między rewizją operacyjną a kontrolą wewnętrzną, przedstawiono trzy typy rewizji operacyjnej: funkcjonalny, organizacyjny, specjalnego przydziału. Podano kto dokonuje rewizji tj. rewident wewnętrzny, rewident administracyjny i firma CPA.
|
|
nr 3
163-174
Artykuł zawiera rozważania na temat kreatywnej rachunkowości. Autor analizuje, jak zmieniało się w społeczeństwie postrzeganie zawodu księgowego i audytora. Omawia przyczyny skandali księgowych oraz definiuje rachunkowość i kreatywną rachunkowość.
Omówiono rezultaty badania ankietowego o przydatności metody reprezentacyjnej w audycie, przeprowadzonymi wśród głównych rewidentów polskich przedsiębiorstw w latach 2002-2003. Wyniki zestawiono z rezultatami podobnych badań w innych krajach.
12
Content available remote Badanie sprawozdania finansowego w sektorze publicznym
84%
|
|
nr 58
319-325
Celem artykułu jest wskazanie, że możliwość wyboru przez spółki publiczne sposobu sporządzania sprawozdań finansowych. Jednym z przejawów funkcjonowania rachunkowości w gospodarce, a zarazem ważnym ogniwem rozliczenia się jednostki gospodarczej z jej otoczeniem społecznym, jest badanie sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta spełniającego rolę fachowego i bezstronnego eksperta. Dotyczy to podmiotu gospodarującego niezależnie od przynależności do sektora gospodarki narodowej. Znaczenie badania sprawozdań dla gospodarki sprawia, że należy zwrócić uwagę na uregulowania prawne w zakresie obowiązku badania sprawozdań finansowych w Polsce. Wydaje się, że w przypadku podmiotów sektora publicznego zasadne jest maksymalne rozszerzenie obowiązku rewizji finansowej, co powinno zwiększyć efektywność i racjonalność wydatkowania publicznych środków. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 61
255-270
Ustawa z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym wciela do polskiego porządku prawnego postanowienia Dyrektywy 2006/43/WH Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. Regulacje dyrektywy mają na celu poprawę jakości badania i przeglądów sprawozdań finansowych, a więc wzrost zaufania podmiotów do tych sprawozdań oraz zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności jednostek na rynkach międzynarodowych. Regulacje zawarte w dyrektywie zmierzają ponadto do ujednolicenia zasad i norm wykonywania zawodu przez biegłych rewidentów oraz działalności podmiotów uprawnionych do badania na terytorium Unii Europejskiej. Celem artykułu jest więc zaprezentowanie podstawowych zmian regulacji prawnych zawartych w ustawie. (abstrakt oryginalny)
Wraz z dynamicznym rozwojem rynku finansowego funkcjonowanie rynku usług audytorskich wymaga ciągłej obserwacji i analizy. Zapewnienie wysokiej jakości usług rewizji finansowej ma decydujący wpływ na zapewnienie uczestnikom rynku finansowego rzetelnej informacji, niezbędnej w podejmowaniu racjonalnych decyzji ekonomicznych. (...)Celem opracowania jest prezentacja wybranych elementów organizacyjno-prawnych wpływających na kształt rynku usług audytorskich, ze szczególnym uwzględnieniem zakresu usług świadczonych przez firmy audytorskie, możliwości swobodnego kształtowania ich struktury właścicielskiej, a także roli i miejsca organu nadzoru nad biegłymi rewidentami i firmami audytorskimi w strukturze administracji publicznej. (fragment tekstu)
|
|
nr 9
453-460
Badanie według hipotezy biegłego ma na celu stwierdzenie, czy dana wielkość (pozycja bilansu, saldo, operacja) nie zawiera - sądząc z próbki - błędów tak znaczących, że biegły rewident musi odrzucić hipotezę o poprawności badanej pozycji sprawozdania, salda lub operacji. Z metodą badania według hipotezy biegłego wiążą się pojęcia ryzyka próbkowania i ryzyka badania.
|
|
nr 76
174-184
Artykuł dotyczy problematyki jakości sprawozdań finansowych. Przedstawiono w nim definicje dwóch wielkości charakteryzujących jakość tych sprawozdań: zgodności i wiarygodności. Zaprezentowano także wyniki badań zmierzających do oceny jakości rachunków zysków i strat za rok 2002 spółek notowanych na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wyniki badań wskazują na niską zgodność tych sprawozdań, a korekty dokonywane przez biegłych rewidentów są częste i znaczne.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 105
109-121
Przestępstwa gospodarcze stanowią zagrożenie dla prawidłowego rozwoju rynków kapitałowych. Walka z tymi przestępstwami jest prowadzona przede wszystkim w celu ochrony interesów dawców kapitału, dlatego dotyczy ona fundamentów gospodarki rynkowej. W tym zakresie szczególną rolę odgrywają biegli rewidenci, którzy podczas standardowego audytu finansowego niejednokrotnie identyfikują symptomy popełnianych nadużyć. Niniejsze opracowanie przedstawia istotę rewizji finansowej w świetle przestępczości gospodarczej. Zawiera charakterystykę głównych rodzajów oszustw finansowych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na te rodzaje nadużyć, które są wykrywane przez biegłych rewidentów. Ostatnia część opracowania prezentuje dwa wybrane przykłady oszustw pochodzące z praktyki audytorskiej. (abstrakt oryginalny)
We współczesnych warunkach funkcjonowania gospodarki rynkowej sprawą główną jest właściwa ocena osiąganych rezultatów przez podmioty gospodarcze. Informacje charakteryzujące dotychczasowe dokonania jednostek są istotne nie tylko dla osób zarządzających jednostkami czy właścicieli tych podmiotów, ale również dla innych uczestników rynku, takich jak: inwestorzy, wierzyciele, kontrahenci, instytucje fiskalne i rządowe. Okresowe pomiary posiadanych zasobów i wypracowywanych rezultatów finansowych, jak również monitorowanie wyników prowadzonej działalności gospodarczej pozwalają na obiektywną ocenę wcześniej podjętych decyzji oraz analizę prospektywną. Informacja finansowa jest więc podstawą racjonalnego zarządzania i ze zrozumiałych względów wiarygodność i użyteczność źródeł tych informacji są szczególnie ważne. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.