Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 106

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rewolucja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie przebiegu aksamitnej rewolucji na Słowacji w okresie od 17 do 29 listopada 1989 r. oraz wykazanie podobieństw i różnic pomiędzy dwoma ruchami: Forum Obywatelskim oraz Społeczeństwem Przeciwko Przemocy. Opracowanie opiera się na kilku założeniach. Po pierwsze, w przeciwieństwie do Forum Obywatelskiego w Czechach, Społeczeństwo Przeciwko Przemocy było szerokim ruchem o bardzo zdecentralizowanej strukturze, kierowanym przez osoby, które nie miały żadnych doświadczeń organizacyjnych. Po drugie, głównym celem Społeczeństwa Przeciwko Przemocy było kontrolowanie władzy, a więc miało charakter inicjatywy bardziej obywatelskiej niż politycznej. Po trzecie, szereg różnic między Forum Obywatelskim a Społeczeństwem Przeciwko Przemocy zadecydował o fakcie, że nie udało się stworzyć jednej czechosłowackiej elity politycznej. W opracowaniu swoje zastosowanie miała metoda komparatystyczna w celu wskazania podobieństw i różnic pomiędzy Forum Obywatelskim a Społeczeństwem Przeciwko Przemocy. W celu analizy rzeczywistości politycznej na Słowacji w listopadzie 1989 r. zastosowano metodę analizy decyzyjnej. W artykule wykorzystano materiały archiwalne, dokumenty i opracowania naukowe. (abstrakt oryginalny)
Euromajdan był kluczowym wydarzeniem w najnowszej historii społeczno-politycznej Ukrainy. W protestach wzięły udział różne siły polityczne: od skrajnej prawicy po będących przeciwnikami jakiegokolwiek państwowości anarchistów. Artykuł ma na celu analizę stosunku ukraińskich anarchistów do "rewolucji godności". Anarchizm rozpatrywany jest jako ruch społeczny, który próbował zaistnieć w "dialogu wolności" jako niezależna siła polityczna. Anarchistyczne refleksje teoretyczne (odezwy, teksty analityczne) oraz praktyka polityczna (działalność medyczna i oświatowa, udział w demonstracjach i konfrontacjach siłowych, okupacja budynków rządowych) w trakcie Euromajdanu zostały przeanalizowane na podstawie źródeł (prasa, apele, wywiady, osobiste doświadczenia) wytwarzanych przez ukraińskie organizacje anarchistyczne (Akcja Bezpośrednia, Autonomiczny Związek Pracowników, Rewolucyjna Konfederacja Anarchosyndykalistów im. N.I. Machny, Związek Anarchistów Ukrainy i okołoanarchistycznego Oporu Autonomicznego). Badanie wykazało, że anarchiści nie byli w stanie przyłączyć się do protestów jako jedna skonsolidowana siła. Ujawniając słabość ruchu libertarnego, Majdan przyśpieszył proces syntezy anarchistycznych i nacjonalistycznych idei i praktyki. Pomimo deklarowania wspólnych wartości, takich jak demokracja bezpośrednia lub żądania ekonomiczne, ruch wykazał się dużymi podziałami ideologicznymi (np. nieuczestniczenie w protestach ZAU i RKAS). Większość organizacji anarchistycznych po Majdanie upadła, ponieważ nie potrafiły one zdobyć kapitału społecznego. Jednakże nabyte przez anarchistów doświadczenie wpłynęło na radykalizację ruchu, aktualizując kwestie interakcji z innymi siłami politycznymi, stosowania przemocy i przygotowania anarchistów do potencjalnych protestów masowych w przyszłości.(abstrakt oryginalny)
The article attempts to analyze and assess Russian perspectives of color revolutions as a threat to national security. Then the article focuses on the discussion of Russian concepts for countering color revolutions. The authors formulated the main research problem as the following question: What are the social movements, known as color revolutions, for the Russian Federation?; and formulates the following hypothesis: Color revolutions are recognized by the Russian authorities as social engineering inspired by the West, the aim of which is to overthrow the constitutional order of Russia and the states of the post-Soviet space to draw them into the sphere of influence of Euro-Atlantic structures. Color revolutions are considered a serious threat to national security by the Russian ruling elites. The first reason is the fear that the Russians, following the successful revolutions within the post-Soviet area, will themselves want to change the political system. The second is the loss of Russian influence in the countries of the former USSR. Color revolutions in the post-Soviet area have usually resulted in the emergence of pro-Western governments reluctant to Moscow. This, in turn, prevents the Russian ruling elites from rebuilding the empire.(original abstract)
4
Content available remote Voennyjj mjatezh v turcii: vnutrennie i vneshnie faktory a takzhe posledstvija
100%
Niniejszy artykuł stanowi analizę tła, głównych czynników wewnętrznych oraz konsekwencji, jak również środków, jakie przedsięwzięły władze tureckie w celu zapobieżenia efektom destabilizacyjnym puczu, który miał miejsce w Turcji w lipcu 2016 roku. Autorzy analizują w nim zaistniałe wydarzenia, czynniki, które wpłynęły na niepowodzenie puczu oraz możliwe reakcje odwetowe ze strony sił antyrządowych. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Rewolucja informacyjna a rozwój regionalny
100%
Przedstawiono udostępnienie dóbr wirtualnej wymiany informacji, która pozwoli na ograniczenie poziomu wykluczenia informacyjnego wśród mieszkańców wsi oraz częściowe wejście w nowoczesne technologie IT.
Rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) zdeterminował funkcjonowanie nowoczesnych organizacji, a okres transformacji cyfrowej jest dla nich dużym wyzwaniem na rynkach globalnych. Dynamika zmian w otoczeniu zewnętrznym wymusza konieczność szybkiego dostosowywania się do nowych uwarunkowań rynkowych. Określenie data-driven oznacza, że pożądane efekty działania są wymuszane odpowiednimi danymi, a nie intuicją lub osobistym doświadczeniem decydentów. Ewolucja technologii teleinformatycznych doprowadziła do upowszechnienia się tzw. III platformy ICT, określanej jako SMAC (Social, Mobile, Analytics, Clud), a tworzącej - wespół z technologią IoT (Internet of Things) - swoisty ekosystem rozwiązań informatycznych nowoczesnych organizacji. Celem artykułu jest ukazanie ewolucji w zakresie informatycznego wspomagania procesów zarządzania organizacji data-driven okresu transformacji cyfrowej. Wywody ilustrowane są wynikami autorskich badań polskiego sektora MSP przeprowadzonych w okresie 2014-2017 na wybranych 120 przedsiębiorstwach województw mazowieckiego i wielkopolskiego(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Definicja rachunkowości zarządczej w ujęciu ewolucyjnym
100%
Celem artykułu jest zidentyfikowanie zmian w istocie i ukierunkowaniu rachunkowości zarządczej od lat 50. XX w. do drugiej dekady XXI w. w świetle definicji management accounting opublikowanych w tym okresie przez profesjonalne organizacje w dziedzinie rachunkowości w krajach anglojęzycznych (np. IMA, CIMA) i Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC) oraz wskazanie roli tych organizacji w kształtowaniu nastawienia rachunkowości zarządczej w praktyce i umacnianiu jej statusu społeczno-gospodarczego. Jako metodę badawczą przyjęto analizę i syntezę treści wybranych publikacji anglojęzycznych, w tym opracowanych przez zespoły ekspertów wymienionych organizacji. Analiza treści definicji rachunkowości zarządczej w ujęciu chronologicznym ujawniła zmieniające się kluczowe cechy systemu rachunkowości zarządczej podmiotu gospodarczego i wymagane jego ukierunkowanie, tak aby odpowiadał dynamice zmian w gospodarce rynkowej i zmieniającym się potrzebom informacyjnym menedżerów(abstrakt oryginalny)
Omówiono znaczenie arabskiej rewolucji, jej wpływ na sytuację polityczną Libii oraz politykę państw zachodnich. Przedstawiono także funkcję mediów społecznościowych we wzajemnym informowaniu się uczestników demonstracji i rozruchów oraz telewizji Al Jazeera.
Większość poprzednich rewolucji w przestrzeni postsowieckiej koncentrowała się wokół dwóch wymiarów: sprzeciwu wobec nadużywania władzy i woli zmiany trajektorii zewnętrznej. Armeńska aksamitna rewolucja wskazała na zmianę aksjologii rewolucji. Obywatelskie nieposłuszeństwo koncentrowało się jedynie na protestach przeciw skorumpowanemu systemowi politycznemu, opartemu na klientelizmie i patronażu. Nie zajmowano się w nim w sposób zasadniczy żadnymi kwestiami związanymi z sytuacją międzynarodową. W wypowiedziach aktywiści unikali odniesień do polityki zagranicznej i zmiany kierunku geopolitycznego. Celem artykułu jest wskazanie zbieżnych i odrębnych cech charakteryzujących aksamitną rewolucję w porównaniu z przełomowymi wydarzeniami zaklasyfikowanymi jako rewolucje w przestrzeni postsowieckiej po 1989 r. Pytanie badawcze dotyczy tego, w jaki sposób cechy aksamitnej rewolucji wyróżniają się na tle wcześniejszych rewolucyjnych zmian władzy w przestrzeni postsowieckiej i w jakim stopniu są one zbieżne. Ramy teoretyczne opierają się na wielowymiarowej naukowej refleksji nad czynnikami charakteryzującymi poszczególne fale rewolucyjne w przestrzeni postsowieckiej. Wykorzystując bogate osiągnięcia badań nad Jesienią Narodów, kolorowymi rewolucjami i ukraińską rewolucją godności, esej ma na celu wpisanie unikalnych i modułowych czynników charakteryzujących ormiańską aksamitną rewolucję w szersze spektrum teoretycznych i praktycznych rozważań na temat politycznych przełomów w przestrzeni postsowieckiej.(abstrakt oryginalny)
W artykule scharakteryzowano tendencje eurosceptyczne na Ukrainie po 2014 r. Opisano główne siły polityczne, które wykorzystują ten dyskurs w celu wzmocnienia swojej pozycji politycznej. Tekst zawiera także charakterystykę eurosceptycznego dyskursu stosowanego w ramach walki politycznej. Analiza koncentruje się w głównej mierze na partiach politycznych reprezentujących wyborców ze wschodnich regionów Ukrainy. Pomimo gwałtownego proeuropejskiego zwrotu politycznego, który miał miejsce w 2014 r., niektórzy wyborcy, głównie we wschodnich regionach kraju, nadal popierają politykę prorosyjską i antyzachodnią, której głównym elementem jest rezygnacja z europejskich aspiracji i odbudowa ścisłych relacji z Rosją. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Czy Iran jest już (semi)autokracją rywalizacyjną?
100%
Czy kolejna fala demokratycznych rewolucji, która uderzyła w kraje arabskie Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, może dotrzeć także do Islamskiej Republiki Iranu? Artykuł analizuje, po pierwsze, wewnętrzne - strukturalne (szyizm) oraz instytucjonalne (ustrój polityczny) przesłanki szans na demokratyzację irańskiej teokracji, łącznie z ustaleniem, czy rzeczywiście jest to teokracja, czy po prostu już państwo autorytarne, a więc nieco łatwiejsze do destabilizacji niż reżim totalitarny. Autorzy dostrzegają istotne zmiany, jakie nastąpiły po oszukanych przez władze wyborach prezydenckich 2009 r., zarówno w społeczeństwie, jak i w strukturach partyjnych i państwowych. Po drugie, dokonano analizy w jednej z podstawowych, z punktu widzenia prawdopodobieństwa demokratycznej tranzycji, kategorii, a mianowicie: "rywalizacyjności (semi)autokratycznego reżimu". Konkluzje mówią, że zarówno w tej kategorii, jak i w wejściu w posttotalitarne (autorytarne) stadium uczyniono w Iranie postęp nie do przeceniania. Jednakowoż nie taki, aby już w 2012 r., roku kolejnych wyborów parlamentarnych, można było się spodziewać upadku dyktatury ajatollahów. (abstrakt oryginalny)
Materiały zawarte w tomie zostały przedstawione na sympozjum naukowym, które odbyło się 31 maja 2012 r. w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Sympozjum poświęcone było pamięci Profesora Andrzeja Kapiszewskiego, współzałożyciela Krakowskiej Akademii i prekursora badań bliskowschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczestnicy spotkania w ten właśnie sposób uczcili wybitnego uczonego i wielkiego przyjaciela młodych adeptów studiów nad światem Bliskiego Wschodu. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia spór pomiędzy Sikorskim a Trockim o naturę wojny polsko - bolszewickiej w 1920 roku, z punktu widzenia przyjmowanej wówczas w ruchu komunistycznym teorii rewolucji.
This article intends to shed light on the political and security developments in Yemen that ultimately resulted in the Saudi-led military operation in this country. It discusses the political background behind the Yemeni revolution of 2011, its positive outcome in the shape of the results of the National Dialogue Conference and the reasons for the collapse of the efforts to stabilize Yemen.(original abstract)
Autorka artykułu analizuje, jak również porównuje, stanowisko Federacji Rosyjskiej wobec ukraińskiej państwowości przede wszystkim w kontekście Pomarańczowej Rewolucji, jak i obecnie toczącym się konflikcie na wschodzie Ukrainy. Wskazuje ona na wzajemne zależności pomiędzy obu podmiotami areny międzynarodowej oraz na dalsze próby uzależniania Ukrainy od Rosji, co oparte jest na tzw. doktrynie "bliskiej zagranicy". Społeczeństwo ukraińskie walcząc o swoją niezależność ukazuje światu, że ta była republika radziecka i jej obywatele, nie chcą już rządów oligarchicznych oraz roszad personalnych, które niczego nie zmieniają. Jest to walka z agresorem o lepsze jutro, wolność, bezpieczeństwo i stabilność, który nie cofnie się przed niczym, by utrzymać swoje paternalistyczne wpływy. Autorka artykułu zwraca uwagę, że konflikt ten dotyczy już nie tylko samej Ukrainy, ale także stabilności całego porządku międzynarodowego - stąd tak ważna jest współpraca jego wszystkich członków. Ponieważ tylko wzajemna kooperacja oparta na pomocy Ukrainie może wyzwolić to państwo spod dyktatu rosyjskiego. Natomiast rezultatem braku współpracy staną się kolejne zagrożenia dla tego porządku, w tym także dalsza destabilizacja Ukrainy.(abstrakt oryginalny)
Generał Karol Świerczewski żył w okresie wielkich wydarzeń politycznych w Europie i w świecie. Urodził się w Polsce, ale w czasie I wojny światowej został wywieziony do Rosji. Wziął udział w rewolucji październikowej po stronie bolszewików. Walczył w Hiszpanii po stronie republikanów, jako dowódca brygady międzynarodowej, a w 1941 roku jego dywizja została zniszczona pod Wiaźmą. W roku 1943 znalazł się w Wojsku Polskim. Najpierw zajmował się formowaniem polskich jednostek i ich szkoleniem a później został dowódcą 2 Armii Wojska Polskiego. Wraz z nią przeszedł szlak bojowy od Nysy Łużyckiej do czeskiej Pragi. Dowodził 2 Armią podczas bitwy pod Budziszynem, która zakończyła się klęską i pochłonęła wiele ofiar. Zginął w Bieszczadach z rąk ukraińskich nacjonalistów. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Sem'â v Sovetskoj Rossii
75%
Zmiany społeczne i kulturowe jakie nastapiły w następstwie rewolucji październikowej w 1917 roku wieku wpłynęły na prawie wszystkie obszarach życia ludzkiego, w tym systemu wartości, zachowań, strategii adaptacyjnych form osobowości rodziny, modelu rodziny stosunków, ról mężczyzn i kobiet.
Georg Wilhelm Friedrich Hegel was one of the philosophic giants of the nineteenth century. Well versed in both ancient and more recent philosophical tracts, he rejected the individualism of Hobbes and Locke, as well as their notion that the state was an agency set up in the first place to protect life and property, and, drawing inspiration from Aristotle, outlined a vision of the state as an agency bound, in the first place, to protect the weak and the powerless. Hegel further rejected Kant's individualistic ethics and counseled that ethical behavior had to be understood as taking place in a social context, with real duties toward other people. For Hegel, an individual had rights and duties within the context of the family, in the community, and, as a citizen, vis-à-vis the state. He emphasized the network of duties in which each individual finds himself, urging political moderation and concern for the good of the entire community. He has been condemned as a proto-totalitarian, lauded as a democrat of sorts, and described variously as liberal, anti--liberal, authoritarian, conservative-monarchist, and constitutionalist. This essay will argue that Hegel came to champion a constitutional-legal order (Rechtsstaat) under an autocratic monarch, with protection for liberal values. The absolute authority of the monarch, thus, was limited to those powers which he needed in order to advance and protect the interests of the citizens of the realm. (original abstract)
20
75%
Artykuł prezentuje syntetyzującą analizę procesów organizacyjnego formowania się turystyki w Polsce. Tekst główny obejmuje trzy części. Pierwsza dotyczy wyjaśnienia kluczowych dla pracy pojęć, takich jak: organizacja turystyki, system organizacyjny turystyki, ewolucyjność i rewolucyjność systemu. Autorka dostrzega, że we współczesnej literaturze przedmiotu pierwsze dwa pojęcia są często stosowane instrumentalnie, bez poszukiwania ich jasnego definiowania. W drugiej części artykułu pokazano, jak w różnych etapach historycznego rozwoju Polski wielokrotnie wprowadzano i formowano nowe systemy organizacyjne turystyki. Dodatkowo zobrazowano to graficznie w części trzeciej, poświęconej ustaleniu istoty ewolucyjności i rewolucyjności omawianego zjawiska. Zdaniem autorki obecny system, wprowadzony w sposób rewolucyjny, ma duże szanse na endogenne ewoluowanie.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.