Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Risk in development decisions
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule poddano analizie możliwości wykorzystania dominacji ze względu na ryzyko do porządkowania wariantów decyzyjnych w dwukryterialnym problemie decyzyjnym przy nieporównywalności kryteriów. Punktem wyjścia do rozważań jest budowa modelu problemu w postaci gry. Wykazano, że relacja dominacji ze względu na ryzyko jest przechodnia i przeciw-zwrotna oraz może być wykorzystana do rozwiązywania problemów w obszarze problematyki porządkowania.(abstrakt oryginalny)
Podejmowanie decyzji dotyczących przyszłości związane jest z ryzykiem z uwagi na brak całkowitej pewności co do wielkości i okresu wystąpienia przepływów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Każde przedsiębiorstwo powinno dysponować majątkiem i odpowiednimi źródłami finansowania umożliwiającym prowadzenie działalności gospodarczej. Ze względu na zmienność otoczenia w którym funkcjonuje przedsiębiorstwo, zarząd stoi przed dwoma podstawowymi problemami, a mianowicie wyborem sposobu produkcji i sposobu finansowania. Funkcjonowanie i rozwój przedsiębiorstw współokreślane są w decydującej mierze przez wzrost ekonomiczności wszelkich działań. Jakkolwiek istnieje wiele celów cząstkowych to jednak zawsze w długiej perspektywie czasu zarząd dąży do generowania jak największych zysków, przy możliwie akceptowalnym poziomie ryzyka. Odnosi się to między innymi do racjonalnego wykorzystania posiadanego przez przedsiębiorstwo kapitału oraz tworzenia jego nowych zasobów. Polityka kształtowania struktury kapitału wymaga umiejętności stosowania kompromisu pomiędzy ryzykiem związanym ze sfinansowaniem przedsięwzięcia danym kapitałem a wygenerowanym przez niego zyskiem. (fragment tekstu)
W połowie czerwca 2013 r. nakładem Anthem Press, niezależnego brytyjskiego wydawnictwa naukowego, ukazała się książka pt. The Entrepreneurial State (Przedsiębiorcze państwo), autorstwa Mariany Mazzucato. Punktem wyjścia dla Mariany Mazzucatto jest cytat z artykułu pt. The Third Industrial Revolution opublikowanego w kwietniu 2012 r. w renomowanym brytyjskim tygodniku "The Economist". M. Mazzucato w swojej pracy dowodzi, że przypisywanie wszystkich zasług w rozwoju technologicznym sektorowi prywatnemu jest nie tylko błędne, ale przede wszystkim niezgodne z prawdą. Rola przedsiębiorczego państwa nie ograniczała się i nie powinna ograniczać się w przyszłości w opinii M. Mazzucato do finansowania wyłącznie badań naukowych. Państwo powinno wspierać tworzenie poszczególnych przedsiębiorstw, a także całych branż. Praca M. Mazzucato nie jest pozbawiona pewnych drobnych niedociągnięć. (fragment tekstu)
Zarządzanie programami, rozumianymi jako zbiory projektów związanych ze sobą wspólnym celem, w odróżnieniu od zarządzania projektami, rzadko występuje w literaturze [Głodziński, 2017]. Zazwyczaj projekty w takim zbiorze mają jedynie wspólny cel. Istnieją jednak sytuacje, w których projekty w programie są logicznie połączone, na przykład z uzyskanymi rezultatami. W tej sytuacji konieczne jest odpowiednie stosowanie metod harmonogramowania. Złożoność programów może mieć jednak wpływ na wykorzystywane kryteria, co często prowadzi do problemów wielokryterialnych. Rozdział ma na celu rozważenie kryteriów związanych z ryzykiem w celu harmonogramowania programów rozwoju regionów. Punkt 4.2 nakreśla odmienną perspektywę w zarządzaniu programami. W kolejnym punk-cie rozważane jest wykorzystanie różnych wskaźników ryzyka jako kryteriów w harmonogramowaniu. (fragment tekstu)
6
Content available remote Ryzyko w teorii podejmowania decyzji
84%
Zadaniem pracy jest wskazanie problemu podejmowania decyzji oraz powią-zania go z ryzykiem. Ze względu na to, że temat jest bardzo rozbudowany i rozległy, uwaga została skupiona na głównych elementach związanych z teorią podejmowania decyzji. W li-teraturze można znaleźć mnóstwo obszernych publikacji dotyczących podejmowania decy-zji, dlatego też zostały tu ujęte najważniejsze elementy związane z tą problematyką. Zagadnienie podejmowania decyzji oraz ryzyka związane jest z każdą dziedziną nauki, jak również z życiem codziennym każdego człowieka. Dlatego zjawisko ryzyka występującego w przypadku procesów decyzyjnych wymaga bliższego przyjrzenia się. Spowodowane jest to tym, że każda decyzja implikuje ryzyko. Poniższa praca jest próbą ujęcia ryzyka występującego w teorii podejmowania decyzji. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiony artykuł jest głosem w dyskusji na temat celowości rozwijania w Polsce energetyki jądrowej. Zaprezentowano w nim krytyczne spojrzenie na dotychczasowe podejście kręgów rządowych do rachunku opłacalności tego rodzaju energetyki, w którym po pierwsze, pomija, albo przynajmniej nie docenia się konsekwencji, jakie dla tego rachunku ma liberalizacja sektora elektroenergetycznego, po drugie, mimo szybko rosnących w rzeczywistości kosztów budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych ciągle przyjmuje się założenie, że będą one systematycznie maleć oraz po trzecie, nie uwzględnia się, bądź bagatelizuje znaczenie różnego rodzaju ryzyka, które w ostatnich latach zaczyna narastać. Oznacza to potrzebę przeniesienia punktu ciężkości w rachunku opłacalności z pytania, jaki będzie przyszły koszt wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych na pytania o: a) rozmiar nakładów na ich budowę, b) czy i po jakim koszcie uda się sfinansować ich budowę, w sytuacji, gdy stale rośnie stopień niepewności, co do stopnia przyszłej konkurencyjności kosztowej wielkoskalowej energetyki jądrowej w stosunku do innych technologii wytwarzania elektrycznej i c) czy w związku z tym ich budowa będzie w interesie gospodarstw domowych i będzie sprzyjać konkurencyjności gospodarki. Zasadniczym celem artykułu jest identyfikacja - na podstawie analizy literatury przedmiotu - głównych źródeł ryzyka budowy nowych elektrowni jądrowych po to, aby uzasadnić tezę, że stale rosnący rozmiar tego ryzyka podważa ekonomiczny sens ich budowy w krajach, które weszły na drogę rynkowej transformacji sektorów elektroenergetycznych. Dotyczy to zwłaszcza tych krajów, które - tak jak Polska - zamierzają dopiero wejść na drogę rozwoju tego rodzaju energetyki. (abstrakt oryginalny)
Każdego dnia stajemy przed wyborem optymalnej decyzji. Szczególne znaczenie mają jednak te decyzje, których konsekwencją będzie osiągnięcie zysku lub poniesienie straty. Dlatego też słuszne wydaje się poświęcenie uwagi procesowi podejmowania decyzji w warunkach ryzyka. W pracy szczególnie podkreślono pojęcie ryzyka, przedstawiono klasyfikację problemów decyzyjnych ze względu na rodzaj posiadanej informacji na temat stanów natury oraz zasady wyboru optymalnej decyzji. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest wskazanie na potrzebę formułowania strategii działania organizacji non-profit. Autor ukazuje przesłanki wymuszające taką potrzebę. Zwraca uwagę na specyfikę i potrzebę istnienia takich organizacji, konieczność ich rynkowej orientacji, ryzyko i niepewność w otoczeniu i przydatność narzędziową strategii.
Omówiono inwestycje polskich przedsiębiorstw w latach 2001-2003. Porównano zasady i stawki amortyzacji stosowane w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej. Przybliżono sposoby ograniczania ryzyka decyzji rozwojowych.
Podkreślono różnicę między ryzykiem a niepewnością. Przedstawiono przyczyny wzrostu ryzyka gospodarowania i sposoby jego ograniczania. Następnie omówiono najbardziej znane strategie konkurencji (strategię niskich kosztów, strategię różnicowania, strategię koncentracji) i ich związek z ryzykiem. Na koniec skupiono się na konsekwencjach wzrostu konkurencji we współczesnym świecie.
Wdrażanie strategii w przedsiębiorstwie to proces, którego przebieg stanowi o rezultatach rynkowych, i szerzej ekonomicznych, wyborów strategicznych. Jego przeprowadzenie wymaga zachowania zasad, a ich przestrzeganie jest jedną z przyczyn powodzenia. Zmienne warunki otoczenia, w których działają przedsiębiorstwa, mają wpływ na sposoby wdrażania strategii i współokreślają związane z nimi ryzyko. W trakcie wdrażania decyzji strategicznych konieczne jest przestrzeganie wymogu przystosowywania się przedsiębiorstwa do zmiennych warunków w otoczeniu, co prowadzi niekiedy do modyfikacji celów i strategii. Celem opracowania jest przedstawienie uwarunkowań skutecznego wdrażania strategii w warunkach niepewności. Fundamentem wdrażania strategii są zasoby i ich konfiguracja, wspomaganie informacyjne oraz motywacja kadry.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zasady konstruowania sprawozdań finansowych pro forma służących do sporządzania prognoz bilansu oraz rachunku zysków i strat. Zwrócono uwagę na - związane z planowaniem finansowym - zagadnienie ryzyka. Wynika ono z faktu, że skutki każdej rozważanej decyzji wystąpią w przyszłości, a więc nie można ich przewidzieć z całą pewnością. Przybliżono procedury, których zastosowanie pozwala zdobyć więcej informacji na temat przyszłości. Są to: analiza punktu progowego (break-even analysis), analiza wrażliwości (sensitivity analysis) i analiza scenariuszy (scenario analysis).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.