Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rola inwestycji w gospodarce
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Autorka przedstawia alokację bezpośrednich inwestycji zagranicznych na świecie w latach 1990-2003. Zaprezentowano również potencjał rynkowy Polski na tle wybranych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Szczegółowo opisano bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce.
W artykule podjęto próbę uzasadnienia tezy, iż bezpośrednie inwestycje zagraniczne, wobec niedoboru rodzimego kapitału, były i nadal będą koniecznym i ważnym czynnikiem wspomagającym wzrost polskiej gospodarki. Rozważania oparto na doświadczeniach i badaniach własnych.
W artykule opisano problemy związane z inwestowaniem przez IDA (International Development Association), Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) oraz Unię Europejską w Afryce subsaharyjskiej. Przedstawiono ryzyko związane ze zmienną wartością pieniądza w czasie, zróżnicowaniem geograficznym oraz wypłacalnością krajów.
W artykule następujące zagadnienia: 1. wielkość i struktura bezpośrednich inwestycji zagranicznych, 2. pozytywne konsekwencje napływu do Polski kapitału zagranicznego (zasilenie gospodarki w kapitał, nowe miejsca pracy, transfer nowoczesnych technologii oraz metod zarządzania, wzrost wydajności pracy, dynamizacja produkcji, unowocześnienie struktury sprzedaży na rynku wewnętrznym, pobudzanie eksportu), 3. niekorzystne zjawiska związane z działalnością w Polsce kapitału zagranicznego (pogorszenie się struktury branżowej produkcji, zastępowanie produkcji finalnej przez produkcję elementów kooperacyjnych, eliminacja zaplecza badawczo-rozwojowego, pogorszenie się struktury eksportu, zagrożenia w bilansie płatniczym, opóźnienia w realizacji zobowiązań inwestycyjnych).
Zawarto krótkie omówienie głównych tez zawartych w World Investment Report 2001, przygotowanym prze Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju UNCTAD (United Nations Conference on Trade and Development). Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Internecie pod adresem: http://www.un.org/publications.
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne bez wątpienia przynoszą danemu państwu wiele pozytywnych efektów zarówno w krótkim, jak i dłuższym okresie. Efekty te jednak powinny być wzmacniane przez rząd. W artykule opisano warunki prawne działalności inwestorów zagranicznych w Polsce oraz rozmiary i strukturę bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie roli BIZ w tworzeniu miejsc pracy i podnoszeniu produktywności pracy. W pierwszej części zostaną opisane przemiany w dynamice i strukturze BIZ w Polsce, natomiast w drugiej tendencje w kształtowaniu się liczby spółek z udziałem kapitału zagranicznego oraz zmiany wielkości zatrudnienia w tych spółkach. W ostatniej części zamieszczono analizę wpływu BIZ na poziom wydajności pracy, mierzonej wartością przychodów na jednego zatrudnionego. Na koniec porównano wydajność pracy w spółkach z kapitałem zagranicznym i krajowym. (fragment tekstu)
W pracy podjęto próbę analizy nakładów inwestycyjnych handlu wewnętrznego, obrazujących stan procesów kreowania nowych mocy wytwórczych tej sfery gospodarowania. Celem prowadzonych dociekań jest określenie kierunku ewolucji zmian strukturalnych nakładów inwestycyjnych, ponoszonych w latach 1960-1985, wskazanie na główne determinanty wyznaczające skalę i zakres badanych zaszłości, oraz ustalenie, w jakim stopniu omawiane uwarunkowania wpływają na przebieg procesów rynkowych. (fragment tekstu)
Artykuł omawia tempo zmian nakładów inwestycyjnych w latach 1990-1995.
Przedmiotem artykułu jest działalność inwestycyjna przedsiębiorstw handlowych, przedstawiona na tle nakładów inwestycyjnych ogółem w Polsce w latach 2000-2006. Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw handlowych charakteryzują stosunkowo duże różnice regionalne, znaczący udział nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw własności zagranicznej, wysoki udział inwestycji na handel detaliczny oraz budynki w ramach struktury rodzajowej inwestycji. W ostatnich latach obserwuje się rosnące zainteresowanie zagranicznych sieci inwestowaniem w mniejsze formaty sklepów (małe supermarkety, sklepy dyskontowe, convenience stores), sprawiające, że łatwiejsze staje się dla firmy wejście na rynki mniejszych miast. Zjawisko to można określić jako "drugą falę" ekspansji zagranicznych sieci w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Autor omówił wpływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych na różne aspekty gospodarki (zatrudnienie, konkurencyjność gospodarki, postęp techniczny, struktura produkcji, wzrost gospodarczy), a także zagrożenia zwłaszcza polityczne, które spowodować mogą brak spodziewanych efektów.
Artykuł zawiera przegląd najważniejszych metod stosowanych przez różne państwa współczesnego świata w ramach oddziaływania na przepływy BIZ. Omówia instrumenty o charakterze protekcjoistycznym, a następnie narzędzia polityki liberalnej, mającej na celu przyciągnięcie zagranicznych inwestorów bezpośrednich do danego kraju.
W makroekonomicznej polityce ograniczania bezrobocia najważniejsza rola przypada inwestycjom. Autorzy przedstawili rolę inwestycji jako głównego czynnika rozwoju gospodarczego i wzrostu zatrudnienia, wpływ nakładów inwestycyjnych na kształtowanie struktury przestrzennej bezrobocia i warunki wykorzystania inwestycji w walce z bezrobociem.
Wskazano przyczyny decydujące o umiędzynarodowieniu działalności przedsiębiorstwa. Zwrócono uwagę na problem atrakcyjności inwestycyjnej kraju goszczącego i atrakcyjności inwestora zagranicznego z punktu widzenia kraju goszczącego. Omówiono rolę bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
Autor w oparciu o raport z badania opinii inwestorów zagranicznych omawia czynniki decydujące o podjęciu przez nich działalności gospodarczej w Polsce. Przytacza fragmenty analiz dotyczących wpływu inwestycji zagranicznych na sytuację społeczną i ekonomiczną w Polsce. Przedstawia wyniki badania opinii publicznej o inwestycjach zagranicznych w Polsce.
Omówiono wybrane czynniki determinujące dynamizm innowacyjny gospodarki w świetle doświadczeń polskich oraz krajów wysoko rozwiniętych. Przedstawiono wpływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych na innowacyjność gospodarki.
W ostatnich latach aktywna i pasywa zagraniczne polskich podmiotów systematycznie wzrastały. Świadczy to o rosnącej integracji polskiego rynku finansowego z rynkiem międzynarodowym. Podobne zjawiska występowały również w innych krajach tej części Europy. Międzynarodowa pozycja inwestycyjna jest zestawieniem zagranicznych aktywów i pasywów podmiotów krajowych. W przypadku Polski była ona dotychczas zawsze ujemna, co oznacza, że Polska pozostawała dłużnikiem netto. Wiodącym celem opracowania było zaprezentowanie ilościowych zmian w międzynarodowej pozycji inwestycyjnej Polski ze szczególnym uwzględnieniem ich przyczyn. (abstrakt oryginalny)
Autorka skoncentrowała swoje rozważania wokół roli aktywności inwestycyjnej w rozwoju gospodarki polskiej. Przeanalizowała akumulacyjne bariery rozwoju gospodarki i dynamikę nakładów inwestycyjnych w latach 1990-1996.
W artykule omówiono znaczenie bezpośrednich inwestycji zagranicznych dla polskiej gospodarki. Przedstawiono wielkość i strukturę tych inwestycji oraz podstawy prawne działalności zagranicznych inwestorów w naszym kraju.
Odnotowano dramatyczny spadek inwestycji w Polsce. Zwiększeniu nakładów inwestycyjnych ma służyć ustawa o finansowaniu inwestycji. Polskie i zagraniczne firmy mają wyłożyć na modernizację i nowe miejsca pracy niemal 700 mln euro.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.