Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5108

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 256 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rolnictwo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 256 next fast forward last
Autor przedstawia etapy integracji polskiego rolnictwa z UE omawia trudności i przedstawia przypuszczalne koszty integracji.
Autorka przedstawia raporty dotyczące reformy rolnictwa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Jest to analiza stanu rolnictwa krajów Europy Środkowo-Wschodniej i krajów Unii Europejskiej. Kraje postkomunistyczne będą musiały przyjąć raporty w sprawie rolnictwa opracowane przez ekspertów Unii, aby możliwa była integracja gospodarek.
Podano regulacje przyjęte w ramach programu Agenda 2000 dotyczące rolnictwa, a konkretnie mechanizmu regulacji rynku zbóż i stosowania cen interwnencyjnych i subwencji i premii z tytułu uprawy i odłogowania gruntów rolnych w Niemczech.
Artykuł omawia najważniejsze tezy raportu przygotowanego przez b.ministra rolnictwa Francji, H.Nalleta i specjalistę holenderskiego A.Van Stolka pt. "Stosunki UE i krajów Europy Centralnej i Wschodniej w dziedzinie rolnictwa i przemysłu spożywczego" /z 15 czerwca br./, który został przedstawiony Komisji Europejskiej.
Celem pracy była analiza możliwości wykorzystania zaprojektowanego fotobioreaktora do hodowli mikroglonów słodkowodnych w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Zakres prac obejmował projekt i wykonanie fotobiorekatorów (PBR) oraz założenie hodowli porównawczych mikroglonów słodkowodnych chlorelli vulgaris wraz z określeniem intensywności przyrostu biomasy dla zmiennej ilości dostarczanej pożywki. Stwierdzono możliwość zastosowania zbudowanych PBR do hodowli mikroglonów w kontrolowanych warunkach. Wykazano wpływ ilości pożywki na rozwój chlorelli vulgaris. W rezultacie zwiększenia stężenia pożywki od 30,1-120,4 mll-1 wody, nastąpił w trakcie trwania doświadczenia przyrost masy suchej pozostałości w fotobioreaktorach odpowiednio od 1,33 g·dm-3 do 4,68 g·dm-3.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie, przygotowane przez Sekcję Analiz Ekonomicznych Polityki Rolnej (SAEPR) FAPA, przedstawia podstawowe dane charakteryzujące polskie rolnictwo na tle krajów Unii Europejskiej.
Autor przeprowadził analizę struktury agrarnej, poziomu produkcji, wydajności pracy oraz tempa zmian zachodzących w rolnictwie poszczególnych krajów UE od 1970 do 1993 r. Stworzenie jednolitego wspólnego rynku w dziedzinie żywności i surowców rolnych oraz wprowadzenie zasad wspólnej polityki rolnej nie zdołało zlikwidować istniejących obiektywnie różnic w naturalnych i ekonomiczno-społecznych warunkach produkcji rolnej oraz w poziomie życia lokalnych społeczności wiejskich.
W 1993 r. w rolnictwie UE przeprowadzono kolejne, wspólne badanie ankietowe obejmujące wszystkie gospodarstwa rolne. Artykuł jest omówieniem tejże ankiety.
Przedstawiono sytuację rolnictwa Polski oraz szanse dostosowania tego działu do wymogów Unii Europejskiej. Opisano główne korzyści i zagrożenia związane z ujednoliceniem gospodarki.
W artykule przedstawiono wyniki analizy przeprowadzonej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 100 ha utworzonych na bazie byłych PGR. Badaniami objęto jednostki z regionu Wielkopolski i wybrane gospodarstwa z regionu całego kraju w latach dziewięćdziesiątych.
Autor omawia sytuację rolnictwa Czech. Przedstawia poziom ochrony rynku w Czechach i w UE. Władze czeskie zdecydowały się na podwyższenie ceł na niektóre produkty żywnościowe, aby chronić rodzimą produkcję. Zamieszczono tabelę prównującą poziom ochrony rynku wybranych produktów żywnościowych w Czechach i w Unii.
Artykuł przybliża historię powstania FAO - największej organizacji o wyspecjalizowanym charakterze w systemie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Omówione zostały zadania i funkcje tej organizacji, a także jej struktura organizacyjna. Podjęto również temat współpracy Polski z FAO.
W artykule przedstawiono zasady wspierania z Funduszy Strukturalnych UE programów rozwoju obszarów wiejskich realizowanych w Niemczech w latach 1994-1999. Zaprezentowano szeroki wachlarz możliwości wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich jakie daje przynależność do UE. Na przykładzie Niemiec pokazano obowiązujące procedury dotyczące budowy programów strukturalnych oraz ich realizacji i kontroli.
W artykule ukazano przemiany zachodzące w polskich gospodarstwach rolniczych w latach 1988-1996 oraz ich dalsze możliwości rozwoju.
W opracowaniu podjęto próbę analizy uwarunkowań rolnictwa w obwodzie kaliningradzkim po rozpadzie Związku Radzieckiego. Poddano analizie uwarunkowania przyrodnicze oraz pozaprzyrodnicze w dwóch skalach przestrzennych: makro i mezo. Stwierdzono, że ogólny wpływ na słaby poziom rozwoju rolnictwa mają uwarunkowania ogólnorosyjskie (zapaść gospodarcza w Rosji, jaka miała miejsce po rozpadzie byłego ZSRR; kontynuowanie przez władze w Moskwie "surowcowej" orientacji rozwoju kraju; nieudolnie przeprowadzana dekolektywizacja). Natomiast uwarunkowania mezoskalowe (przekształcenie obwodu kaliningradzkiego w eksklawę w następstwie rozpadu byłego Związku Radzieckiego; nadanie przez władze centralne i obwodowe zbyt dużej wagi egzogennym uwarunkowaniom rozwoju obwodu kosztem endogennych; przypisanie nadrzędnej roli specjalnej strefie ekonomicznej w rozwoju obwodu) dodatkowo oddziałują negatywnie, pogarszając i tak niekorzystną sytuację rolnictwa w obwodzie. W efekcie poziom rozwoju rolnictwa w obwodzie jest dużo niższy niż na sąsiednich terenach Litwy oraz województwa warmińsko-mazurskiego. (abstrakt oryginalny)
Rolnictwo jako system zarządczy ekosystemem dostarcza usług zaopatrujących, które są niezbędne dla człowieka. Oczywiście korzysta ono również z innych usług ekosystemu, takich jak regulacyjne, wspierające i zaopatrujące. Maksymalizowanie usług zaopatrujących, które wydaje się koniecznością wynikającą z analiz wzrostu populacji ludzkiej i zwiększenia potrzeb żywnościowych w przyszłości, z mikroekonomicznego punktu widzenia, stoi w konflikcie z innymi usługami środowiska. W przypadku długookresowej wielokryterialnej oceny wydaje się, że istnieje przewaga korzyści nad kosztami. Kluczową rolę odgrywają więc praktyki rolnicze, które mogą wpłynąć na zwiększenie przepływu usług z rolnictwa i zminimalizować negatywne usługi działalności pomijającej potrzeby środowiska. Kompromis może zostać osiągnięty dzięki dokonaniu operacjonalizacji tych usług. Mając na uwadze zwrotne oddziaływanie negatywnych usług wytwarzanych przez rolnictwo, właściwym kierunkiem w tym zakresie wydaje się minimalizacja kompromisu, a maksymalizacja synergii usług.(fragment tekstu)
Porównanie charakterystycznych cech gospodarstw rolnych pozwala na ocenę dystansu dzielącego nasze rolnictwo od Unii Europejskiej.
19
Content available remote Transformation in Agriculture in New Länder in Germany, Poland and Ukraine
81%
Privatization in rural Eastern Europe is an important factor in the general political and economic transition in this part of Europe. Agriculture was always a significant component in development strategies of the former socialist countries. After the fall of the communist system it became an important factor in the struggle for political influence. This study evaluates some aspects of the socio-economic transformation of rural East Germany, Poland and Ukraine with reference to the views of representative organisations and others experts. (original abstract)
W artykule jest przedstawiona transformacja rolnictwa na Ukrainie pod koniec XX wieku, rozpoczętej jeszcze w ustroju sowieckim sowieckim, kiedy próby zmian podjął Michaił Gorbaczow. "Przebudowa" ZSRR nie dała oczekiwanych wyników w rolnictwie, ale przyczyniła się do liberalizacji w dziedzinie politycznej i społecznej. Kryzys gospodarczy oraz ruchy wolnościowe w Polsce, a następnie w innych krajach Europy spowodowały rozpad ZSRR. W wyniku tego w 1991 roku powstało niepodległe państwo ukraińskie o ustroju demokratycznym. W niepodległej Ukrainie została przeprowadzona znacząca reforma gospodarcza. W rolnictwie przeprowadzono denacjonalizację ziemi, przywrócono własność prywatną i wprowadzono wolny rynek. W ramach przeprowadzonej reformy rolnej rozdzielono ziemię kołchozową wśród pracowników, rencistów i pracowników sfery socjalnej. Przydziały ziemi, jaką otrzymali na własność wyniosły 2-5 ha. W moim przekonaniu decyzja ta była błędna. Tak drobne gospodarstwa wiejskie nie mają możliwości samodzielnego rozwoju, nie mają więc racji bytu ani z punktu widzenia zasad ekonomii, ani z punktu widzenia aktualnych tendencji w rolnictwie. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 256 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.