Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 75

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rolnictwo w gospodarce rynkowej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W sektorze agrobiznesu przeważającymi formami działalności są mikro i małe przedsiębiorstwa. Mikro przedsiębiorstwa w badaniach sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) często są pomijane, z uwagi na heterogeniczność tych podmiotów gospodarczych. Odmienność tych jednostek wynika przede wszystkim z zawężonej skali produkcji oraz z ograniczonych możliwości pozyskiwania kapitału na rozwój działalności. Według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości podstawowym źródłem kapitału w małych i średnich firmach jest kapitał własny, zatem podejmowane inwestycje w tych jednostkach finansowane są zgromadzonymi zasobami pieniężnymi. Bariera dostępności do kapitału obcego wiąże się ze zróżnicowaną zbiorowością podmiotów MSP zarówno pod względem wielkości, formy organizacyjnej, rodzaju prowadzonej działalności oraz zasobów materialnych. (fragment tekstu)
2
Content available remote Rolnictwo polskie 5 lat po akcesji do Unii Europejskiej
100%
W 2010 r. minął kolejny rok polskiego członkostwa w strukturach europejskich. Nasz kraj w momencie akcesji odbiegał poziomem rozwoju gospodarczego od przodujących państw Europy Zachodniej. Zgodnie ze wspólnotową polityką spójności ekonomicznej Polska już w okresie przedakcesyjnym skorzystała ze środków unijnych na dostosowanie legislacyjne, instytucjonalne i technologiczne. Od 1 maja 2004r. uzyskała dostęp do funduszy strukturalnych. Pomoc unijna trafia też na polską wieś mającą do nadrobienia wieloletnie zaległości strukturalne. Chociaż udział rolnictwa w dochodach gospodarki systematycznie maleje to jednak rolnictwo pozostaje ze względów społecznych i strategicznych ważnym działem gospodarki każdego kraju odpowiadając za wyżywienie społeczeństwa. (fragment tekstu)
3
Content available remote Sytuacja ekonomiczna polskiej wsi w latach 2000-2008
75%
Przedstawiono charakterystykę obszarów wiejskich w zakresie wybranych czynników demograficznych, aktywności ekonomicznej osób zarejestrowanych jako bezrobotni, dochodów ludności wiejskiej i udziału rolnictwa w gospodarce narodowej. Określono kierunki i poziom inwestycji w rozwój obszarów wiejskich.
W artykule omówiono priorytety i bariery w działalności Agencji Nieruchomości Rolnych. Przedstawiono nowe zadania i cele. Wskazano jej udział w realizacji krajowego programu zwiększania lesistości.
The withdrawing feudalism left large and small country farms. This fact took place independently of Prussian or Franco-American trends of the development of capitalism in agriculture. A further process of destratification must have obviously been achieved within the framework of the new regime. The peasant farms, obliged to cope with many difficulties, fought for the maintenance of their property. This became possible by means of subordination to capitalistic requirements and subservience to their economic laws. The shortcomings of individual farms which became apparent in the course of this process were supported and complemented by associative enterprises, bearing the character of mutual aid. Their need arose from economic, social and political premises. Economic premises were the most distinctly visible in production and were connected with the necessity of its modernisation with the aim of creating better paying conditions and an increase of profits. Beside associations (Genossenschaften) connecting the farms, societies (Verein) were also formed, of which people of the sam profession or having similar needs and social aims became members. The expanding association and societies also performed, in the course of time, a political role. In this manner a separate representation of the interests of peasants developed. (original abstract)
6
Content available remote Konsekwencje dochodowe przemian strukturalnych w polskim rolnictwie
75%
Głównym celem artykułu jest wskazanie dochodowych skutków transformacji na tle tendencji określających znaczenie i rolę rolnictwa oraz podmiotów zajmujących się działalnością rolniczą w gospodarce rynkowej. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że autorka zdaje sobie sprawę z niezwykłej złożoności "problemu dochodowego" w rolnictwie i różnorodności przyczyn go determinujących. Godząc się na pewne uproszczenie, w artykule wskazano tylko na niektóre czynniki - w szczególności poddano analizie zmiany udziału rolnictwa w tworzeniu PKB i zatrudnieniu. Uznano bowiem, że w latach 90. nadal czynniki te są praźródłem niewydolności dochodowej rolnictwa, gdyż decydują zwłaszcza ciągle o jego niskiej efektywności. Analizę przeprowadzono w układzie: sekcji gospodarki narodowej - rolnictwo, łowiectwo, leśnictwo oraz podsektora pracodawców i pracujących na własny rachunek (w tym w gospodarstwach indywidualnych w rolnictwie), a za podstawowy miernik dochodów przyjęto dochód do dyspozycji brutto w ujęciu makroekonomicznych rachunków narodowych GUS. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono główne kierunki zmian zachodzących w polskim rolnictwie od roku 1989 aż do chwili obecnej oraz dokonano analizy uwarunkowań historycznych, społecznych i ekonomicznych tej transformacji. Dokonano przeglądu i oceny wprowadzanych zmian pod względem osiągnięcia zakładanych celów, m.in.: modernizacji technologicznej, zwiększenia produkcyjności gospodarstw rolnych, ich efektywności i konkurencyjności, a także zmiany struktury gospodarstw i poprawy warunków życia na polskiej wsi. Przeprowadzone porównanie społeczno-ekonomicznej sytuacji polskiego rolnictwa na początku transformacji ze stanem polskiej wsi i rolnictwa tuż przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej pokazuje, jak gospodarstwa rolne faktycznie reagowały na wprowadzane zmiany. Polskie rolnictwo z pewnością nabrało rozwojowego rozpędu po przystąpieniu Polski do struktur unijnych i realizacji w latach 2007‒2013 programów wspólnej polityki rolnej. Jednak nie wszystkie gospodarstwa w równym stopniu mogły korzystać z unijnego wsparcia, wciąż są regiony niedofinansowane, których potencjał nie jest w pełni wykorzystywany, a które również mogą stanowić o konkurencyjności polskiego rolnictwa w warunkach światowego kryzysu żywnościowego. (abstrakt autora)
Przed polskim rolnictwem stoją wyzwania i problemy związane z funkcjonowaniem w ramach jednolitego rynku. Gospodarstwa wysokotowarowe są jednostkami o poziomie sprawności technicznej i społecznej porównywalnej ze sprawnością podmiotów w sektorach nierolniczych. Szacunkowo, w okresie najbliższych dziesięciu lat liczba gospodarstw wysokotowarowych powiększy się o 30% i wyniesie około 280 tyś. Według autora odpowiednia wielkość grupy gospodarstw wysokotowarowych stworzy możliwość zabezpieczenia ilościowego i jakościowego rynku.
Zmiana stosunków własnościowych przebiegająca w kierunku rzeczywistej (współ-) własności środków produkcji ma doprowadzić do faktycznego utożsamiania się pracowników ze swym miejscem pracy, by w rezultacie osiągnąć wyższą efektywność gospodarowania. Jej skutkiem ma być rozwój inicjatyw gospodarczych i kreowanie postępu. Artykuł charakteryzuje proces przekształceń własnościowych na przykładzie OT w Opolu.
Podsumowując rozważania zawarte w niniejszym artykule trzeba stwierdzić, że podstawowym problemem jest kwestia bezrobocia. Wieś pełni funkcję "gąbki", która wchłania bezrobocie. Gwałtowna restrukturyzacja rolnictwa może prowadzić do niekontrolowanego rozwoju bezrobocia. Dlatego proces ten musi zachodzić powoli. Wydaje się, że Polska nie powinna powielać modelu unijnego, gdyż model ten coraz to powszechnej jest kwestionowany. Optymalne rozwiązania to takie, w którym Polska wypracuje własną drogę rozwoju w ramach Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Rolnik pojmuje swoje decyzje jako producent i sprzedawca produktów rolnych, jak również jako nabywca dóbr i usług produkcyjnych oraz produktów i usług konsumpcyjnych. Między tymi dziedzinami, mającymi wymiar ekonomiczny i społeczny, zachodzą różnorodne sprzężenia. Ze względu na rodzimy charakter gospodarstwa rolnego uwarunkowanie t wpływają na jego mobilność /lun jej brak/ jako warsztatu produkcyjnego, a tym samym na jego relacje z otoczeniem rynkowym.(fragment tekstu)
Rozwój nowych form organizacji produkcji - agroholdingów o silnej integracji pionowej - całkowicie zmienia geografię rolną Europy Środkowej. Wielkie gospodarstwa, powstałe w specyficznym kontekście historycznym, stały się podstawą penetracji rolnictwa przez kapitalizm i charakterystyczne dla niego stosunki sił. Coraz większy wpływ agrobiznesu na zasoby gruntowe i aparat produkcyjny wynika z warunków ekonomicznych, a przede wszystkim politycznych akumulacji różnych komponentów kapitału. W artykule przeanalizowano logikę ekonomiczną ekspansji agrobiznesu w rolnictwie państw Europy Środkowej.(abstrakt oryginalny)
Mijające dwie dekady cechuje daleko posunięta niezależność naukowego myślenia od rzeczywistości. Trzy główne procesy (deruralizacja, dezagraryzacja i depezantyzacja), uznawane za najważniejsze wymiary dokonującej się transformacji wsi i rolnictwa, zachodzą bardzo powoli bądź w ogóle uległy wyhamowaniu, co więcej, wyrażające je parametry pozostają dużo gorsze niż u schyłku „komuny”. Można zatem zaryzykować twierdzenie, iż tzw. segment agrarny podlega nie rozwojowi, ale regresowi, a transformacja to w jego przypadku tyle, co dezolacja. Sugerowane zjawisko wpisuje się jako typowe w cykl polskich modernizacji, naznaczonych od XV wieku piętnem „paradoksu”: wieś i rolnictwo służą za amortyzator kolejnych przemian, ponosząc ich koszty i negatywne konsekwencje. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono stan sektora żywnościowego i stan koniunktury w rolnictwie. Artykuł kończą uwagi na temat aktualnego stanu rolnictwa w Polsce.
W artykule dokonano oceny aktywności rolników-przedsiębiorców na rynku rolnym w Polsce oraz stopnia powiązań ich gospodarstw z tym rynkiem w latach 2004- -2009, przy uwzględnieniu takich cech, jak: wielkość ekonomiczna, powierzchnia użytków rolnych oraz typ rolniczy gospodarstwa. Materiał źródłowy artykułu stanowią dane dotyczące wszystkich gospodarstw z działalnością pozarolniczą uczestniczących w Polskim FADN. Badania wykazały, że rolnicy-przedsiębiorcy odznaczają się wysoką aktywnością na rynku rolnym, uzyskując w miarę wysokie kwoty ze sprzedaży produkcji rolniczej w przeliczeniu na gospodarstwo i sprzedając zdecydowaną większość wytworzonej produkcji. W latach 2004- -2009, tj. po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, nastąpiły niewielkie zmiany pod względem towarowości gospodarstw rolnych z działalnością pozarolniczą. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zbadanie, jak zmieniał się udział rolnictwa oraz przemysłu spożywczego w krajach, które przystąpiły w 2004 roku do Unii Europejskiej. Można postawić hipotezę, że zgodnie ze stwierdzeniami zawartymi wyżej powinien wystąpić w nich spadek udziału rolnictwa jako działu gospodarki, przy jednoczesnym wzroście znaczenia przetwórstwa spożywczego. Dane wykorzystane w analizach pochodziły z ogólnodostępnych publikacji i baz danych GUS i Eurostat. Wyniki analiz zaprezentowano w formie tabelarycznej i graficznej. Znaczenie rolnictwa (fragment tekstu)
Dzieło J.S. Zegara pobudza wyobraźnię, rodzi emocje i dyskusję. Kwestia agrarna w jego rozumieniu jest wyrazem intelektualnej równowagi teorii i wypełniającej ją praktyki, a zarazem wizją współczesnych wyzwań stojących przed rolnictwem i obszarami wiejskimi - z podpowiedzią politykom, co i jak powinni robić, by wyzwaniom tym sprostać. Nie mam więc wątpliwości, iż Autor w pełni zasługuje na miano człowieka Ziemi. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano różne koncepcje zrównoważonego rolnictwa. Podjęto próbę zdefiniowania ekonomicznego zrównoważenia rolnictwa i dyskusję nad sposobami jego pomiaru. Wskazano na kryteria oceny i mierniki stosowane przez OECD i Komisję Europejską (KE). Zastosowano metodę analizy systemowej dla równoczesnego zbadania różnych przejawów zrównoważenia, tj. ekonomicznego, środowiskowego, społecznego i instytucjonalnego. Ostatni z wymienionych aspektów został włączony ze względu na rolę interwencji państwa w omawianym sektorze. Uznano, że możliwość uzyskiwania trwałego parytetu dochodowego jest przede wszystkim miarą ekonomicznego i społecznego zrównoważenia rolnictwa w gospodarce narodowej. (abstrakt oryginalny)
Zanalizowano zmiany w zasobach pracy w rolnictwie w latach 1990-2005. W tym celu zbadano wykształcenie zatrudnionych w rolnictwie oraz strukturę demograficzną ludności użytkującej gospodarstwa rolne.
Kwestia agrarna – przedmiot zainteresowania ekonomistów od ponad 100 lat – ponownie staje się przedmiotem dyskursu zarówno w krajach rozwiniętych, jak i krajach rozwijających się. Przyczyny ponownego zainteresowania się tą kwestią są jednak odmienne w obu tych przypadkach. W tych pierwszych dlatego, że sposób rozwiązania tej kwestii na drodze industrialnej przyczynił się do degradacji środowiska naturalnego oraz deprywacji rolników i społeczności wiejskich, jak też podważył zaufanie w jakość żywności. W tych drugich, skupiających prawie 2,5 mld osób utrzymujących się z rolnictwa, dlatego że rozwiązanie problemu żywnościowego staje się wprost konieczne, podobnie jak modernizacja rolnictwa, a tymczasem wątpliwe jest powtórzenie drogi industrialnej. A to ze względu na konieczność włączenia do rachunku ekonomicznego efektów zewnętrznych, barierę środowiskową oraz proces globalizacji. Teoria ekonomiczna – w danym wypadku ekonomika rolnictwa – pomija te kwestie. Potrzebna jest zatem nowa konstrukcja teoretyczna, nawiązująca głównie do ekonomii ekologicznej, ale i wykraczająca poza ekonomię, która by określała dopuszczalne rozwiązania w ramach współdziałania rynku i państwa. Tę konstrukcję określono mianem ekonomii agrarnej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.