Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rozwój leśnictwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł prezentuje typy organizacji leśnych jakie funkcjonują we współczesnym leśnictwie. Ich różnorodność jest wynikiem zmian jakie miały miejsce w ostatnich latach. Kierunki tych zmian obejmowały różne sfery działalności gospodarstwa leśnego. Największe zmiany miały miejsce w sferze biznesowej. Komercjalizacja działalności gospodarstwa leśnego doprowadziła do powstania nowych typów organizacji leśnych zorientowanych rynkowo. Celem tych zmian było dostarczenie nowych źródeł przychodów oraz podniesienie konkurencyjności leśnictwa wielofunkcyjnego. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była analiza wykorzystania przez jednostki PGL LP środków finansowych z różnych programów krajowych finansowanych przez fundusze unijne oraz europejskie instrumenty finansowe. W ramach pierwszego etapu analiz określono programy krajowe i ich osie priorytetowe oraz działania z perspektywy finansowej 2007-2013, w których jednostki PGL LP były wymieniane jako przypuszczalni beneficjenci. Na tej podstawie określono dostępne środki finansowe, o jakie mogły występować nadleśnictwa, regionalne dyrekcje LP (RDLP) czy Dyrekcja Generalna LP (DGLP). Z okresu finansowania 2004-2006 przeanalizowano środki bezpośrednio przeznaczone dla nadleśnictw PGL LP w Sektorowym Programie Operacyjnym "Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich 2004-2006. (fragment tekstu)
Głównym tematem Dni Lasu (corocznego święta leśników) w 2009 roku był jubileusz 85-lecia istnienia Lasów Państwowych. Na uroczystość przybyli liczni goście zarówno z kraju jak i zagranicy. Kluczowym zagadnieniem spotkania było podsumowanie działalności Lasów Państwowych oraz przypomnienie ich początków. Ważną rolę w historii Lasów Państwowych odegrali Adam Loreta (pierwszy dyrektor) oraz Jan Miklaszewski (postać zasłużona dla rozwoju polskiego leśnictwa).
4
84%
W Europie właściciele lasów prywatnych mają kluczową rolę w prowadzeniu zrównoważonej gospodarki leśnej, utrzymaniu produkcyjności lasów oraz zaspokojeniu potrzeb społeczeństwa na drewno. Lasy prywatne w Polsce to 18,4% powierzchni lasów. Charakteryzują się one dużym zróżnicowaniem, zarówno ze względu na wielkość kompleksów leśnych, jak i powierzchnię należącą do jednego właściciela, a także rozmieszczenie w obrębie kraju. Obecniefunkcjonujące rozwiązania prawne w zakresie lasów prywatnych są niewystraczające. Niezbędne zdaje się być wprowadzenie możliwości organizowania się właścicieli lasów tak, aby mogli wspólnie prowadzić gospodarkę leśną. W tym, też kontekście należy zaktualizować obecnie obowiązujące przepisy lub wprowadzić nowe regulacje prawne. W coraz większym stopniu widoczna jest potrzeba zwiększenia efektywności gospodarowania w lasach prywatnych w Polsce oraz wzmocnienia ich roli środowiskotwórczej. (abstrakt oryginalny)
Drzewa zajmują magiczne miejsce w naszym postrzeganiu świata i to we wszystkich kulturach. Jesteśmy z nimi być może spokrewnieni poczuciem tajemniczej więzi, podobnie jak z gwiazdami. Rośliny te ciągle budzą naszą ciekawość, jak samo życie. Drzewom przypisujemy tajemnicze właściwości, chcąc w ten sposób wyrazić nasze uczucia podziwu wobec otoczenia, w którym przyszło nam żyć i pracować. Żaden naród nie jest w tym odosobniony, gdyż w historii każdego z nich drzewa otaczane były zawsze szczególnym kultem i cieszyły się opieką bogów. Tak się złożyło, ze wszyscy korzystamy z efektów działalności określonej mianem gospodarki leśnej. Nasi pra-pra-pradziadowie mieli chyba tego świadomość, którą jednak z czasem zatracono. Problem nas wszystkich polega na tym, że z różnego rodzaju dóbr i użyteczności leśnych zaczęliśmy korzystać bez umiaru. Jeszcze do niedawna sądziliśmy bowiem, że ten najbliższy nam kawałek lasu będzie trwał wiecznie i że dostęp do niego będzie zawsze wolny, a więc za darmo. Dzisiaj już wiemy, że tak być nie musi i nie jest, a nadmierne korzystanie z lasu prowadzi do jego zniszczenia, tak jak dzieje się to z każdym pozbawionym gospodarza "wspólnym dobrem". Prowadzi to w prostej linii do zubożenia tego najpiękniejszego ze światów. Dowodów na to, że bieg wydarzeń może przybrać taki właśnie kierunek, historia każdego kraju notuje stanowczo zbyt wiele. Nie tędy więc droga wołają leśnicy Europy i całego świata. Podstawę rozwoju leśnictwa powinien stanowić nowy paradygmat, tj. wzorzec trwale zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej. (fragment tekstu)
Obecnie w Europie coraz większego znaczenia nabiera zintegrowany rolno-leśny system użytkowania, który przynosi korzyści ekonomiczne, przyrodnicze i energetyczne. W artykule autor prezentuje wyniki badań dotyczących zintegrowanego pastwiskowo-leśnego użytkowania hal w Beskidzie Żywieckim. (abstrakt oryginalny)
7
84%
W artykule przestawione zostały wyniki badań z problematyki racjonalności wykorzystania zasobów gospodarczych (na przykładzie zasobów leśnych) na poziomie sektora leśno-drzewnego z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. W treści opracowania zobrazowano tendencje wzrostu i rozwoju badanego sektora według wybranych ekonomiczno-technicznych wskaźników gospodarki leśnej oraz wybranych sekcji gospodarczych przetwórstwa przemysłowego wykorzystujących w swojej produkcji drewno lub jego półfabrykaty. W pracy wykorzystano dane statystyczne GUS z lat 2005-2015. Z wyników badan wynika, że sektor leśno-drzewny jest dynamicznie rozwijającym się działem gospodarki narodowej. Wskaźniki efektywności wykorzystania zasobów gospodarczych mogą służyć nie tylko dla oceny poziomu wzrostu i rozwoju badanego sektora gospodarczego, ale również mogą być przesłanką dla wyznaczania konkurencyjności badanego sektora gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.