Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 51

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rozwój rachunkowości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Przyczynek do teorii ugruntowanej rozwoju rachunkowości Analiza przypadku Armenii
100%
W artykule przedstawiono zarys koncepcyjny i doświadczenia związane z przeprowadzaniem badania naukowego, którego celem jest: 1) poznanie - u źródeł - przyczyn i okoliczności towarzyszących rozwojowi prawa bilansowego w państwach postkomunistycznych; 2) podjęcie próby sformułowania teorii ugruntowanej w tym obszarze. Badanie jest w trakcie realizacji zgodnie z koncepcją metodologii teorii ugruntowanej i z wykorzystaniem metody analizy przypadku. W niniejszym tekście prezentuje się wybrane ustalenia odnoszące się do Armenii, której praktyka rozwoju prawa rachunkowości - w tym badaniu - traktowana jest jako pierwsza analiza przypadku. Dzieląc się praktycznym doświadczeniem, autorka prezentuje przykład tzw. noty początkowej występującej w metodologii teorii ugruntowanej na etapie gromadzenia danych. Przy tej okazji nakreśla obraz rozwoju rachunkowości w tym kraju.(abstrakt oryginalny)
2
100%
Celem opracowania jest przedstawienie stanu i perspektyw rozwoju rachunkowości zarządczej w XXI w. w globalnym otoczeniu na podstawie badań prowadzonych przez innych autorów w ramach projektów badawczych realizowanych przez Ernst and Young, brytyjski instytut CIMA oraz amerykański instytut IMA. W pierwszej część artykułu zaprezentowano wyniki ustaleń dotyczących stanu rachunkowości zarządczej na przełomie XX i XXI w., a następnie przedstawiono wyniki badań prowadzonych na początku minionej dekady. Następnie przeanalizowano zmiany zachodzące w praktyce rachunkowości i w postrzeganiu roli pełnionej przez specjalistów z tego obszaru odwołując się do badań z 2012 r. W ostatniej części syntetycznie omówiono trendy rozwojowe rachunkowości zarządczej postulowane przez różnych badaczy oraz wskazano własne przewidywania dotyczące rozwoju tej dyscypliny.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Współczesne determinanty rozwoju rachunkowości
100%
Rachunkowość, jako wytwór człowieka, podlega różnym czynnikom kształ- tującym jej postać w miejscu i czasie, w którym przychodzi jej realizować swoje zadania. Celem artykułu jest próba znalezienia odpowiedzi na następujące pytania: Jak można obec- nie scharakteryzować rachunkowość? Jakie czynniki wpływają na jej rozwój w praktycz- nym wymiarze, a jakie go ograniczają? Realizacji powyższego celu podporządkowano treść opracowania. W pierwszej kolejności zostały przybliżone wybrane definicje rachunkowości oraz czynniki determinujące jej postać, określone przez środowisko badaczy rachunkowości w latach 90. XX wieku. Następnie autorka określiła współczesne trendy i czynniki deter- minujące postać rachunkowości w wymiarze praktycznym oraz przypisała im odpowiednią rachunkowość przymiotnikową. Na podstawie przeprowadzonych rozważań, poprzedzonych studiami krajowej i zagranicznej literatury, opartych również na własnych doświadczeniach naukowych i praktycznych, autorka sformułowała następujący wniosek: współczesna rachun- kowość kształtowana jest przez środowisko, w którym funkcjonuje jej system, a w szcze- gólności przez: stan rozwoju cywilizacyjnego poszczególnych krajów, zachodzące procesy globalizacyjne, zmiany w regulacjach prawnych, przepisy podatkowe danego kraju, redu- kowanie kosztów prowadzenia rachunkowości, rozwój spółek międzynarodowych, rozwój istniejących i powstanie licznych nowych instytucji finansowych, zwiększenie liczby i ro- dzajów obiektów wyceny w systemie rachunkowości, rozwój w kierunku gospodarki opartej na wiedzy.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Ku globalnym standardom rachunkowości - MSSF i US GAAP
75%
W dobie globalizacji idealnym rozwiązaniem byłoby obowiązywanie na świecie jednego zestawu ogólnie akceptowanych standardów rachunkowości. Byłby to stan pożądany przede wszystkim przez transnarodowe korporacje i inwestorów, jak również rządy poszczególnych państw. Regulacje z zakresu rachunkowości różnią się jednak w przekroju krajów. Wykształcony w każdym z nich system rachunkowości powstawał przez lata pod wpływem specyficznych czynników prawnych, kulturowych czy historycznych. Kraje mówią różnymi , językami rachunkowości", co można obrazowo porównać do zawodów olimpijskich, w których każda drużyna gra według własnych reguł1. Jednym z czynników warunkujących rozwój rachunkowości w danym kraju jest poziom edukacji w tej dziedzinie. Wpływ działalności organizacji zawodowych na rozwój rachunkowości różni się w poszczególnych państwach, z wyraźną dominacją, również wskutek historycznych uwarunkowań, krajów anglosaskich. W USA rachunkowość jest nauczana w setkach uniwersytetów, wydaje się ponad sto czasopism poświęconych rachunkowości. W Wielkiej Brytanii środowisko audytorów i księgowych cieszy się wysokim prestiżem. Ich organizacje wywierają duży wpływ na tworzenie regulacji rachunkowości. W Europie kontynentalnej ich oddziaływanie jest dużo mniejsze, a podstawowe znaczenie mają regulacje prawne. Z tego między innymi powodu kraje anglosaskie, przede wszystkim Wielka Brytania i USA, dominują w tworzeniu światowych regulacji rachunkowości. Zgodnie ze stwierdzeniem, że "w dzisiejszym świecie to, co angielskie i amerykańskie ma wymiar globalny, a to, co pochodzi z innych krajów, ma wymiar lokalny" opracowywane w tych krajach standardy: MSSF i US GAAP mają szansę stać się globalnymi standardami rachunkowości. (fragment tekstu)
5
Content available remote Rys historyczny rachunku zysków i strat w Polsce międzywojennej.
75%
Okres międzywojenny charakteryzuje intensywny rozwój rachunkowości w Polsce. Coraz większego znaczenia zaczął nabierać rachunek wyników, którego dynamiczny rozwój przypadł na pierwszą połowę XX wieku. Był to okres regulacji zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych i weryfikacji sprawozdań finansowych. Największe znaczenie dla rozwoju sprawozdawczości finansowej, w tym rachunku strat i zysków, miało wprowadzenie w życie Kodeksu handlowego w 1934 roku oraz Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z 27 października 1933 r. i wydane do niego rozporządzenia wykonawczego Ministrów Przemysłu i Handlu oraz Skarbu z 20 kwietnia 1934 r. Po opublikowaniu Kodeksu handlowego pojawiły się dopiero przepisy normujące treść bilansu i rachunku zysków i strat w spółkach kapitałowych. Celem podjętych rozważań było przedstawienie, jak postrzegano rachunek strat i zysków w Polsce w okresie międzywojennym. Badania przeprowadzono na podstawie analizy wybranych podręczników badanego okresu, jak również opracowań późniejszych poświęconym powyższym rozważaniom(abstrakt oryginalny)
Historia rachunkowości zarządczej obejmuje więc wiele różnych podejść, z których każde wskazuje na jej istotne elementy i kontekst, w jakim powinna być postrzegana. Podstawowe szkoły traktujące o historii rozwoju rachunku kosztów i rachunkowości zarządczej można podzielić na trzy grupy: podejście tradycyjne i neoklasyczne, podejście H. T. Johnsona i R. S. Kaplana oparte na teorii kosztów transakcyjnych oraz podejścia alternatywne, które wykształciły się jako odpowiedź na poglądy Johnsona i Kaplana. W tym kontekście celem artykułu jest prezentacja poglądów na historię rozwoju rachunkowości zarządczej przedstawionych przez H. T. Johnsona i R. S. Kaplana na tle poglądów tradycyjnych oraz alternatywnych. Ponieważ poglądy Johnsona i Kaplana były najpełniej wyrażone w książce Relevance Lost. The Rise and Fall of Management Accounting z roku 1987, analizę zakończono na latach 90. XX w. Ze względu na znaczenie praktyki i teorii prezentowanej przez autorów anglosaskich badanie zostało oparte na publikacjach z USA i Wielkiej Brytanii. (fragment tekstu)
Rachunkowość wiąże się z nieustannie toczącym się procesem zmian oraz poszukiwaniem nowych rozwiązań usprawniających pracę księgowych. Jako jeden z głównych powodów wdrażania innowacyjnych działań w ramach rachunkowości jawi się chęć wprowadzenia porządku do obrotu gospodarczego oraz zapewnienia porównywalności i poprawności gromadzonych danych. Wraz z upływem czasu działania te stają się coraz bardziej zaawansowane, a narzędzia służące do ich realizacji zaczynają stanowić spójną całość, podlegającą procesom standaryzacji oraz harmonizacji. Wiąże się to zarówno z rozwojem wiedzy dotyczącej rachunkowości, jak i po-stępem technologicznym, zapewniającym nowoczesne rozwiązania dotychczasowych problemów. Celem niniejszego rozdziału jest przedstawienie rozwoju rachunkowości w aspekcie jej sprawozdawczej roli. Tekst składa się z trzech punktów. Pierwszy z nich odnosi się do kluczowych wydarzeń związanych z rozwojem rachunkowości, drugi nawiązuje do istoty, celów oraz genezy powstania sprawozdań finansowych, natomiast ostatni stanowi omówienie współczesnych rozwiązań odnoszących się do sprawozdawczości finansowej. (fragment tekstu)
Przedstawiono przydatność rachunkowości jako przestrzeni identyfikacji jej zadań. Omówiono typologię zadań rachunkowości oraz prospektywne ujęcie zadań rachunkowości.
W pracy przedstawiono klasyfikację najistotniejszych teorii rachunkowości: teorię normatywną, badania dotyczące rynków kapitałowych, teorię pozytywną rachunkowości, badania behawioralne w rachunkowości. Wskazano na powiązania teorii pozytywnej z teorią agencji. Wyróżniono najistotniejsze założenia teorii pozytywnej: hipotezę planu premiowego, umowy dotyczące zadłużenia, hipotezę kosztów politycznych. Przedstawiono najważniejsze badania empiryczne w ramach omawianej problematyki. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono przesłanki rozwoju rachunkowości, atestacyjną orientację rachunkowości oraz imperatyw podnoszenia efektywności rozwoju rachunkowości. Omówiono synchronizację rachunkowości z czasową strukturą działalności gospodarczej oraz powiązania rachunkowości z otoczeniem. Na koniec przedstawiono rolę i miejsce rachunków problemowych w rachunkowości.
Obserwując zmieniający się charakter zjawisk życia gospodarczego oraz dążenie do ich ujęcia w przedmiocie rachunkowości, nasuwa się wniosek dotyczący poszerzenia zakresu pomiaru dokonywanego w rachunkowości o kolejne miary - niekoniecznie finansowe, stosowane przez inne dziedziny nauki. Pojawia się również wątpliwość, czy rachunkowość zachowa swój naukowy charakter. Bowiem jednolitość metodologiczna jest warunkiem koniecznym uznania rachunkowości za naukę. Praca zawiera rozważania na temat pomiaru w rachunkowości na tle przyjętych paradygmatów i metod poznawczych w nauce rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia najważniejsze zmiany w polskiej rachunkowości w ostatnich kilku dekadach. Obejmuje on główny kierunek postępu polskiej księgowości w momencie centralnie planowanego systemu i gospodarki wolnorynkowej. Celem artykułu jest wskazanie oraz ocena prawdopodobnej perspektywy rozwoju polskiej rachunkowości i pożądanego kierunku jej zmiany Cel badawczy realizowano z wykorzystaniem metod studiów ogólnodostępnej literatury przedmiotu. Rachunkowość w Polsce, podobnie zresztą jak na całym świecie, podlega nieustannym przemianom. Na ogół rozwiązania krajowe postępują w ślad za rozwiązaniami międzynarodowymi i nie wydaje się, aby tendencja ta miała się odwrócić.(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano możliwości integracji wybranych metod rachunkowości zarządczej w warunkach performance management ukierunkowanych na wspomaganie budżetowania, pomiaru i raportowania dokonań oraz zarządzania działaniami. (fragment tekstu)
W końcu pierwszej dekady XXI w. rachunkowość ma wielowiekową historię rozwoju praktyki, a także stosunkowo bogaty dorobek naukowy w postaci teorii o różnym zakresie i stopniu szczegółowości, powstałych w wyniku zarówno badań dedukcyjnych, jak i empirycznych. W ostatnich kilku dekadach, wraz z procesami globalizacji, przemianami w sferze gospodarki i społeczeństwa, zwłaszcza w procesach i metodach zarządzania oraz w technologii przetwarzania i komunikowania informacji, rozszerza się dziedzina przedmiotowa nauki rachunkowości, na którą składają się badania prowadzone w powiązaniu z praktyką rachunkowości oraz wyniki tych badań w formie teorii o różnym charakterze, zakresie i przedmiocie odniesienia. Celem artykułu jest próba zidentyfikowania głównych kierunków i problemów za-interesowania teorii rachunkowości finansowej w pierwszej dekadzie XXI wieku w świetle zarysu kształtowania się nurtów badawczych w tym zakresie rachunkowości w przeszłości. Ograniczona objętość artykułu pozwoliła uwzględnić tylko najważniejsze – zdaniem autorki – aspekty rozwoju teorii rachunkowości finansowej oraz nazwiska jedynie przedstawicieli prezentowanych nurtów. Niniejsze opracowanie stanowi syntezę prowadzonych przez autorkę studiów zagranicznej i polskiej literatury przedmiotu. Zawiera ono rozważania dotyczące istoty i dwóch typów teorii rachunkowości (normatywnych i deskryptywnych), teorii rachunkowości finansowej w ujęciu retrospektywnym, współczesnych wyzwań i problemów teorii rachunkowości finansowej oraz krytycznych ocen rachunkowości jako nauki. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rolę rachunkowości zarządczej w procesie strategicznego zarządzania przedsiębiorstwem. Zwrócono uwagę na ograniczone możliwości tradycyjnej rachunkowości zarządczej w aktualnych warunkach prowadzenia działalności. Na tym tle wskazano na problemy doskonalenia rachunkowości zarządczej w celu jej przystosowania do wymagań zarządzania strategicznego. Obszary rozwoju rachunkowości zarządczej zostały określone na tle głównych aktywności zarządzania. Wskazano na ukierunkowanie rachunkowości zarządczej na strategię przedsiębiorstwa. Szczególną uwagę zwrócono na zarządzanie kosztami zorientowane na strategię. (abstrakt oryginalny)
Społeczna odpowiedzialność biznesu stanowi szeroką koncepcję uwzględniania przez podmioty gospodarcze wymogów etyki, potrzeb społecznych i ekologicznych. Z idei odpowiedzialności przedsiębiorstw przed społeczeństwem wykształciły się idee pochodne, tj. zarządzanie zgodne z otoczeniem naturalnym i społecznym, określane skrótem ESG (Environment Social Gowernance) oraz społecznie odpowiedzialne inwestowanie (Social Responsibility Investment), określane skrótem SRI, które bardziej szczegółowo i konkretnie definiują zadania stojące przed przedsiębiorcami, menedżerami i inwestorami deklarującymi się jako jednostki społecznie odpowiedzialne wobec szerokiego grona interesariuszy. Rachunkowość jako rozbudowany system pomiaru ekonomicznego, a zarazem system informacyjno-kontrolny i sprawozdawczy, stwarza udokumentowaną podstawę rozrachunku (wewnętrznego i zewnętrznego) z tytułu odpowiedzialności podmiotów gospodarczych za efektywność i społeczno-ekonomiczną racjonalność gospodarowania. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najbardziej niepokojących zjawisk, obserwowanych w procesie przygotowywania sprawozdań finansowych, jest stale rosnąca tendencja do posługiwania się wąsko zdefiniowanymi regułami tego pomiaru, niekoniecznie uwzględniającymi istotę mierzonych kategorii. Organy ustalające standardy podejmują próby związane ze spełnieniem tych oczekiwań, lecz nie ma i nigdy nie będzie możliwości ustalania tak szczegółowych reguł, które mogłyby zostać wykorzystane w każdym pojedynczym elemencie pomiaru, o którym mowa. Ponadto istnieje wiele przykładów, które potwierdzają, że bardziej szczegółowe reguły, w porównaniu do raczej ogólnej zasady dotyczącej tego samego przedmiotu pomiaru, nie wyeliminowały, a nawet nie zmniejszyły możliwości zarówno nieświadomych, jak i celowych/przestępczych zniekształceń tego pomiaru. Wynika z tego konieczność krytycznego spojrzenia na standardy, które niezależnie od ich szczegółowości, tworzą iluzję precyzji w pomiarze dokonywanym w rachunkowości, podczas gdy w swojej istocie pomiar ten jest zdeterminowany przez subiektywne wybory osób w nim uczestniczących. W tym kontekście pojawia się pytanie, czy aby te szczegółowe reguły pomiaru nie zwiększyły skłonności do nadużyć, zamiast je ograniczać. Pytania te są stawiane szczególnie często w przypadku pojawiających się z coraz większą częstotliwością kryzysów finansowych. Jednocześnie IASB będąc w przyszłości globalną instytucją ustalającą standardy zakłada, że modyfikowane i ustalane przez nią standardy będą interpretowane zgodnie z „duchem”, a nie, jak dotychczas – zgodnie z „literą prawa”. Przedmiotem rozważań zawartych w referacie są sprzeczności i dylematy związane z takim stanowiskiem IASB. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza czynników, które kształtowały rachunkowość w przeszłości, oraz określenie czynników, które obecnie i w przyszłości będą determinowały rozwój tego systemu. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest przedstawienie i ocena osiągnięć rachunkowości rolniczej ze szczególnym uwzględnieniem jej specyficznych cech oraz nakreślenie perspektyw rozwoju rachunkowości rolniczej w kontekście mikro- i makroekonomicznym. W opracowaniu wykorzystano metodę analizy i syntezy jako podstawową metodę na etapie badań materiałów źródłowych, natomiast na etapie wnioskowania metodę dedukcji. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono genezę sporządzania sprawozdań finansowych oraz rozwój rachunkowości. Omówiono również wpływ procesów globalizacji i harmonizacji na rachunkowość w Polsce oraz wpływ rozwiązań międzynarodowych na pomiar i uznawanie wyniku finansowego.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.