Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rozwój selektywny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono zagadnienia związane z modyfikacją polityki rolnej UE w kierunku osiągnięcia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich wraz ze wzrostem zainteresowania aspektem środowiskowym tej polityki.
Przyjęcie przez Polskę na przełomie lat 60 i 70. XX w. nowej strategii intensywnego i selektywnego rozwoju oznaczało zasadniczą zmianę podejścia do handlu zagranicznego w rozwoju gospodarczym. Należy pamiętać, iż przez wiele lat, a zwłaszcza w pierwszym okresie powojennej stalinowskiej industrializacji (lata 1950-1965) handel zagraniczny był traktowany przede wszystkim jako czynnik zapewniający zaopatrzenie kraju w niezbędne środki produkcji: maszyny i urządzenia oraz półfabrykaty przemysłowe i surowce, których gospodarka nie wytwarzała lub, które wytwarzane były w ilościach nie wystarczających w stosunku do potrzeb. Ponadto upatrywano w nim czynnik eliminujący "wąskie gardła" w produkcji. Nie traktowano natomiast handlu zagranicznego jako czynnika racjonalnej specjalizacji międzynarodowej. W takiej koncepcji handlu zagranicznego import miał charakter wyłącznie "importu niezbędnego", a eksport "eksportu nadwyżek", które dana gospodarka mogła postawić do dyspozycji w celu dokonania płatności za niezbędny import. Nie kładziono wówczas nacisku na rozwój wyspecjalizowanej produkcji eksportowej dostosowanej do potrzeb i wymagań odbiorców. Idea rozwoju selektywnego była nakierowana na specjalizację zakładającą szerokie włączenie polskiej gospodarki do międzynarodowego podziału pracy i wykorzystanie specjalizacji i kooperacji produkcji o zasięgu międzynarodowym jako czynnika zwiększającego efektywność gospodarowania. Wiadomo było od dawna, iż specjalizacja i kooperacja produkcji o zasięgu międzynarodowym umożliwia rozwój produkcji na dużą skalę, obniża koszty wytwarzania, sprzyja zastosowaniu najnowszych osiągnięć i zdobyczy nauki i techniki w produkcji, przyspiesza postęp techniczny oraz zwiększa efektywność nakładów inwestycyjnych. Próba przejścia okazała się ostatecznie nieudana ze względu na odsunięcie ekipy W. Gomułki od władzy w grudniu 1970 r. (abstrakt oryginalny)
Rozwój handlu zagranicznego warunkuje potrzebę wyszukania metod umożliwiających wzrost jego efektywności. Niezmiernie ważną sprawą jest także znalezienie korzystnych rynków zbytu dla produkcji przemysłowej. Drogą do lego jest wypracowanie odpowiednich założeń rozwojowych. Problem ten w dalszym ciągu nie stracił na aktualności. Wiąże się to z opracowaniem programów przekształceń w strukturach gospodarki dostosowywanych do stale zmieniających się warunków otoczenia. W założeniach koncepcji takich zmian powinno się również znaleźć miejsce dla rozwoju selektywnego. W związku z tym, że konieczność przemian w handlu zagranicznym jest jednym z głównych warunków zakładających powodzenie takiego przedsięwzięcia, wprowadzenie takich zmian to wyjście na drogę stałego, pozbawionego zahamowań rozwoju. Celem opracowania jest przedstawienie tego ciekawego ale, jak się wydaje. mało poznanego obszaru oraz próba oceny stopnia jego wpływu na zjawiska zachodzące w handlu zagranicznym. (fragment tekstu)
Omówiono metody ustalania pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa na rynku, normatywne pozycje na rynku, czynniki określające pozycję konkurencyjną i atrakcyjność rynku, strategię ekspansji i działania marketingowe oraz strategie selektywnego rozwoju.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.