Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rozwój spółdzielczości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem autorów było przedstawienie miejsca i roli wiejskiej spółdzielczości w krajach Unii Europejskiej i krajach kandydujących oraz szans rozwoju polskiej spółdzielczości rolniczej w poszerzonej Europie.
Celem artykułu jest określenie instytucjonalnych form wsparcia w procesie tworzenia i rozwoju spółdzielni socjalnych. W przypadku spółdzielni socjalnych ważna jest instytucjonalizacja wewnętrzna samych spółdzielni, jak również zewnętrzne wsparcie instytucjonalne. Założenie spółdzielni socjalnej stwarza możliwości aktywizacji zawodowej oraz społecznej. Jest to szansa dla osób, które mają małe szanse na znalezienie zatrudnienia oraz w związku ze swoją sytuacją życiową często są wykluczeni społecznie. Spośród przedsiębiorstw o charakterze społecznym spółdzielnia socjalna wyróżnia się szerokim zakresem możliwości pozyskiwania środków finansowych. Założyciele spółdzielni mogą otrzymać wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności z Funduszu Pracy, Europejskiego Funduszu Społecznego, korzystają również ze zwolnień podatkowych. Spółdzielnia socjalna może prowadzić również działalność pożytku publicznego, a przez to ubiegać się o środki publiczne, co w przypadku niektórych przedsiębiorstw społecznych jest niemożliwe. Z przeprowadzonych badania wśród spółdzielni socjalnych działających na terenie woj. podkarpackiego wynika, że najważniejsze instytucje, z którymi współpracują spółdzielnie socjalne to Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej, Urzędy Pracy, organizacje pozarządowe oraz samorządy lokalne. Główne formy wsparcia finansowego, z których skorzystały spółdzielnie to refundacja składek na ubezpieczenie społeczne oraz preferencyjne pożyczki. Praca zespołowa w spółdzielni socjalnej oraz wytrwałość w dążeniu do celu, a także przestrzeganie określonych norm etycznych i zasad, a także egzekwowanie praw i obowiązków dają optymalne efekty w dłuższej perspektywie. Dlatego ważne jest wsparcie instytucjonalne zarówno finansowe jak również doradcze i szkoleniowe w dłuższym czasie. Instytucjonalne formy wspierania rozwoju spółdzielni socjalnych mają istotny wpływ na ich funkcjonowanie. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono charakterystykę działalności gospodarczej gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz omówiono szanse ich rozwoju.
W artykule omówiono spółdzielczość w ujęciu przeobrażeń systemowych oraz przedstawiono zarys założeń rozwoju spółdzielczości. Omawiane założenia strategii rozwoju spółdzielczości w Polsce obejmują lata 2002-2005, zdaniem autora, ostatnie lata przed wstąpieniem Polski do UE.
5
Content available remote Początki rozwoju spółdzielczości w Polsce
75%
W dobie kapitalizmu często stawia się pytanie, czy spółdzielczość jest formą działalności gospodarczej, która nadal jest efektywna. Pytanie to wynika przeważnie z faktu niezrozumienia zasad spółdzielczych opierających się nie tylko na pogodni za osiągnięciem jak największych zysków, ale także na dbaniu o pracowników i udziałowców spółdzielni. Forma takiej organizacji sięgała swoimi korzeniami czasów zaborów, a efekty są trwałe, gdyż widoczne jeszcze dziś. Debatę nad losem i przyszłością kooperatywy zacząć należy od zgłębienia jej początków. (abstrakt oryginalny)
Szwedzki System Rozwoju Spółdzielczego będący przedmiotem tego opracowania można postrzegać jako wysiłek podjęty dla rozwiązania problemu i zaprojektowania instytucjonalnej struktury, która będąc jednocześnie narodową w zakresie działania oraz centralnie finansowaną jest także zdolna dostosować się i reagować na lokalne warianty. (fragment tekstu)
Tematem pracy są przemiany struktury demograficznej powiatu rzeszowskiego w latach 1997-2006, a w szczególności zmiany liczby i struktury ludności, ruchy naturalne i migracyjne. Autorki wskazują na obecność niepożądanych zjawisk, takich jak spadek ludności w wieku przedprodukcyjnym oraz wzrost liczby osób w wieku poprodukcyjnym, co pociąga za sobą istotne skutki dla podaży siły roboczej na rynku pracy oraz na funkcjonowanie systemu zabezpieczenia społecznego. (fragment tekstu)
Celem badań, których wyniki zawarto w artykule, jest przedstawienie roli i znaczenia społeczno-gospodarczego sektora spółdzielczego w gospodarce polskiej w czasach kryzysu. W opracowaniu przyjęto tezę, że spółdzielnie dzięki swej specyfice działania, gdzie członkowie są współwłaścicielami i jednocześnie klientami, stają się szczególnie ważne w czasach kryzysu oraz mogą stać się jednym z elementów stabilności gospodarczej państwa. (fragment tekstu)
Autor przedstawia historię spółdzielczości, typy spółdzielczości i i ich ewolucję w gospodarce rynkowej. Twierdzi, że negatywne oceny tej formy własności w gospodarce państwowo-socjalistycznej spowodowały zahamowanie rozwoju spółdzielczości w Polsce. Należy tak zmienić prawo aby spółdzielnie mogły funkcjonować w nowym systemie gospodarczym.
W artykule przedstawiono działalność Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Białobrzegach i jej wpływ na społeczność lokalną. GS "SCh" w Białobrzegach prowadzi handel detaliczny, skup płodów rolnych, produkcję piekarniczą, zaprzestała jednak prowadzenia działalności społeczno-wychowawczej, która ma ogromny wpływ na kształtowanie aktywnej postawy wobec ruchu spółdzielczego.
W artykule, na przykładzie województwa małopolskiego, podjęto próbę określenia znaczenia spółdzielczości w badanym regionie, wskazano również rolę, jaką powinna odgrywać spółdzielczość w rozwoju obszarów wiejskich w Polsce. Analiza została przeprowadzona na przykładzie czterech form spółdzielczości: banków spółdzielczych i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK), spółdzielni mleczarskich, spółdzielni pracy oraz grup producenckich.
Autor opisuje rozwój spółdzielczości ukraińskiej w latach od 1918 do 1939 roku, oraz jej odbudowę na terenie państwa polskiego. Dokonywało się to na podstawie ustawy spółdzielczej z 29 X 1920 r. Głównym zadaniem spółdzielców ukraińskich było odtworzenie uniwersalnych spółdzielni wiejskich dla wyniszczonej przez wojnę ludności.
Omówiono wyniki sondażu opinii kadr kierowniczych spółdzielni. Sondaż dotyczył aktualnych opinii osób zajmujących ważne stanowiska kierownicze w spółdzielniach na temat koniunktury gospodarczej w drugiej połowie lat 90-tych oraz na przełomie stulecia w polskich spółdzielniach.
15
Content available remote Spółdzielczość w państwach Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej
75%
Reasumując rozważania na temat rozwoju ruchu spółdzielczego w państwach EWG stwierdzić trzeba, że ruch ten stanowi wciąż liczący się element życia społeczno-ekonomicznego. Jest ruchem bardzo żywotnym, potrafiącym przystosować się do zmieniających się warunków. Służy interesom swoich członków na miarę możliwości stwarzanych przez realia społeczne i gospodarcze systemu kapitalistycznego. Jest ruchem w istocie swojej antymonopolistycznym, bardziej demokratycznym niż klasyczne kapitalistyczne organizacje gospodarcze. Łagodzi w pewnym stopniu sprzeczności rozwojowe kapitalizmu, lecz nie zmienia logiki rozwoju tego ustroju, sam bowiem tej logice jest podporządkowany.(fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest analiza historycznych zasad spółdzielczych i ich znaczenia w sektorze bankowości spółdzielczej. W Polsce działa 565 banków spółdzielczych, w których zrzeszonych jest prawie 1013 tys. członków. Wartości spółdzielcze są realizowane tylko częściowo, a liczba członków banków spółdzielczych spada.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych, przeprowadzonych wśród kadr kierowniczych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" na temat sytuacji gospodarczej w tych spółdzielniach w latach 2000-2002. Badania dotyczyły w szczególności: zyskowności spółdzielni, możliwości pozyskiwania przez spółdzielnie środków na cele rozwojowe, regionalizacji sprzedaży wyrobów lub usług, oceny wpływu wejścia Polski do UE na ogólną kondycję spółdzielni.
18
Content available remote Spółdzielnie budują lepszy świat
75%
Dnia 18 grudnia 2009 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2012 Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości. Rezolucja ONZ nosząca tytuł "Spółdzielnie w rozwoju społecznym" uznaje różnorodność ruchu spółdzielczego na świecie i zachęca rządy krajów członkowskich do tworzenia sprzyjających warunków rozwoju tego rodzaju przedsiębiorstw. Ten rok to niezwykła szansa na promocję innego sposobu prowadzenia biznesu - takiego, który odpowiada na potrzeby ludzi, a nie na ludzką chęć czerpania korzyści z zysków. Hasło przewodnie obchodów Międzynarodowego Roku Spółdzielczości na całym świecie brzmi: "Spółdzielnie budują lepszy świat". (fragment tekstu)
Autorzy przedstawili trzy konstytutywne cechy spółdzielczości: komplementarne traktowanie celów ekonomicznych i społecznych, demokratyzm zarządzania oraz zasada zmienności kapitału i podziału nadwyżki ekonomicznej, przeanalizowali zależność zasad funkcjonowania spółdzielczości od warunków ustrojowych i procesy dostosowawcze spółdzielczości do makroregulatorów ekonomicznych.
Artykuł zawiera prezentację wyników oraz wniosków z badań sondażowych, przeprowadzonych w 2001 roku wśród kadry kierowniczej wybranych spółdzielni "Samopomoc Chłopska". Sondaż dotyczył informacji na temat koniunktury gospodarczej w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych oraz na przełomie stuleci w polskich spółdzielniach.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.