Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 974

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 49 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rural development
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 49 next fast forward last
Zmiany, jakie zachodzą na obszarach wiejskich były i są wypadkową wielu procesów, zarówno gospodarczych, społecznych, jak i politycznych oraz kulturowych. Celem niniejszego artykułu była identyfikacja współczesnych wyzwań, a także zagrożeń dla rozwoju obszarów wiejskich województwa pomorskiego. Podstawowym warunkiem ich rozwoju jest wzrost różnorodności, głównie poprzez wzbogacanie struktury funkcji społeczno-gospodarczych. Na badanym terenie rolnictwo i leśnictwo odgrywają istotną rolę w życiu społeczności wsi i stanowią podstawę zarządzania zasobami naturalnymi oraz zagospodarowania krajobrazu wiejskiego. Wyzwaniem stojącym przed rolnictwem Pomorza w perspektywie długookresowej będzie budowanie silnej pozycji konkurencyjnej, poprzez wysoką jakość produktów rolnych. Obszary wiejskie Pomorza zmieniają swój charakter. Z rolniczej przestrzeni produkcyjnej stają się wielofunkcyjną przestrzenią konsumpcji. Istotny wpływ na zmianę obrazu wsi i rolnictwa będą miały trzy czynniki: aspekt wykorzystania uwarunkowań przyrodniczych, jakimi dysponuje badany region dla rozwoju obszarów wiejskich, czynnik demograficzno-osadniczy oraz kwestia polityki gospodarczej, a przede wszystkim wpływu "nowej" Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej (2014-2020) na rozwój wsi. Głównym stymulatorem rozwoju rolnictwa i przemian na pomorskiej wsi będzie w przyszłości produkcja surowców energetycznych, a na obszarach nadmorskich - turystyka wiejska i agroturystyka. (abstrakt oryginalny)
Projekty pod nazwą lokalne grupy działania realizowane były w Polsce zaraz po wejściu kraju do Unii Europejskiej, pod nazwą Leader+. Działanie miało na celu pomaganie podmiotom wiejskim w kształtowaniu długofalowego potencjału rozwoju wsi. Inicjatywy okazały się efektywnym i skutecznym narzędziem w procesie rozwoju obszarów wiejskich. W perspektywie finansowej 2007-2013 inicjatywa Leader zmierzała do opracowania zintegrowanego podejścia oddolnego, ukierunkowanego na zmiany strukturalne, kulturalne i środowiskowe określonych obszarów, wyznaczonych granicami LGD. Ponadto miały budować na nowych zasadach społeczność lokalną i stymulować innowacje, wyzwalać przedsiębiorczość i zachęcać do odkrywania niewykorzystanego potencjału tkwiącego w danej społeczności. Zasada partnerstwa lokalnego budowana była na obszarze większym niż gmina, czy powiat i to przy udziale trzech sektorów, co nie zawsze sprzyjało podejmowaniu jednoznacznych decyzji. Miało to swoje pozytywne i negatywne skutki, które co prawda sprzyjały dyskusji, ale nie zawsze podejmowaniu decyzji. Działanie LGD na obszarze stosunkowo dużym, wykraczającym poza lokalne spostrzeganie własnych, partykularnych interesów, rodziła trudności wy-pracowania spójnej strategii postępowania, która prowadziła do opóźniania składania wniosków i realizacji przyjętych zadań. (fragment tekstu)
Głównym celem mniejszej pracy jest przedstawienie wpływu systemu instytucjonalnego na możliwości rozwoju obszarów wiejskich oraz propozycja zwiększenia jego adaptacyjności. Znaczenie systemu instytucjonalnego w rozwoju obszarów wiejskich określane jest przede wszystkim przez jego rolę w społecznym procesie gospodarowania. Inaczej mówiąc, zachowania wszystkich grup uczestniczących w społecznym procesie gospodarowania determinowane są przez system instytucjonalny tych obszarów.Zgodnie z celem opracowania, przedstawiono:- miejsce systemu instytucjonalnego w kształtowaniu rozwoju obszarów wiejskich,- zależność między skłonnością do tworzenia systemu instytucjonalnego a nasileniem problemów na obszarach wiejskich,- komplementarność i spójność struktur instytucjonalnych,- zależność między systemem instytucjonalnym a rozwojem gospodarczym,- możliwość wzmocnienia i zdynamizowania systemu instytucjonalnego. (fragment tekstu)
Integracja rolnictwa i obszarów wiejskich ze strukturami Unii Europejskiej stwarza nowe możliwości rozwoju dla sektora rolno-spożywczego oraz mieszkańców terenów wiejskich. Obszary wiejskie Dolnego Śląska mają znaczny potencjał rozwojowy. Niewątpliwymi walorami regionu są: graniczne usytuowanie i możliwości współpracy transgranicznej, wysoki stopień urbanizacji województwa, znaczna w ostatnich latach poprawa poziomu wyposażenia infrastrukturalnego wsi, możliwość rozwoju turystyki i rekreacji, bogate zasoby naturalne oraz rozwój samorządności lokalnej.Celem opracowania jest określenie możliwości rozwojowych wybranych gmin wiejskich Dolnego Śląska. (fragment tekstu)
Próba odpowiedzi na pytania, czy rolnicy prowadzący gospodarstwa indywidualne - segment rolnictwa tradycyjnego - akceptują nowe warunki funkcjonowania rolnictwa, także jakie mają zamierzenia dotyczące rozwoju własnych gospodarstw, wprowadzania innowacji i nowych pomysłów w produkcji rolnej, oraz opinie rolników na temat poprawy warunków gospodarowania w kontekście zmian systemowych, jakie zachodzą w rolnictwie, zostały przedstawione w niniejszej pracy.Badania przeprowadzono techniką kwestionariusza wywiadu wśród trzydziestu rolników gminy Olszanka w powiecie Łosice w 2004 r. Objęto nimi wybrane gospodarstwa indywidualne z subsektora rolnictwa drobnego, tradycyjnego, o wielokierunkowej produkcji towarowej przeznaczonej głównie na rynek lokalny, w których produkcja rolnicza stanowiła główne źródło dochodów. Zdecydowana większość respondentów (83%) nie przekroczyła pięćdziesiątego roku życia i w dużej mierze od decyzji przez nich podejmowanych będzie zależał obraz polskiego rolnictwa. (fragment tekstu)
Rozwój polskich obszarów wiejskich jest determinowany wpływem dwóch, głównych czynników: globalizacji oraz integracji wynikającej z przynależności do Unii Europejskiej. Globalizacja narzuca szybkie tempo zmian, które nie zawsze przebiegają zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, opartego na godzeniu ze sobą interesów gospodarczych, społecznych oraz ekologicznych. Polska, jako członek UE, przede wszystkim jest zobligowana do realizacji polityki wspólnotowej, która w przypadku rozwoju obszarów wiejskich, ukierunkowana jest na zrównoważony rozwój oraz wykorzystanie potencjału ekonomicznego i społecznego mikroregionów. Oddolne inicjatywy oraz partycypacja społeczeństwa lokalnego sprzyja nie tylko efektywniejszemu wykorzystaniu wszelkich zasobów, ale przyczynia się do budowania społeczeństwa obywatelskiego, w myśl idei neoendogennego rozwoju.(fragment tekstu)
Analizując proces powstawania i rozwoju LGD w województwie warmińsko-mazurskim, należy zauważyć, że w odnotowanych pięciu przypadkach zmiany przynależności gminy do LGD lub wystąpienia z partnerstwa miały głównie podłoże historyczno-kulturowe, co świadczy o postępującym procesie kształtowania się spójnych pod względem historyczno-kulturowym subregionów. Działania podejmowane przez LGD w województwie warmińsko- -mazurskim z jednej strony sprzyjały procesom zrównoważonego rozwoju, ich realizacja raczej nie prowadziła do degradacji lokalnych zasobów, a często wręcz polegała na szczegółowej ewidencji zasobów przyrodniczych i kulturowych oraz na propagowaniu zasad ich ochrony. Z drugiej strony należy zauważyć, że zagadnienia związane z typową ochroną unikatowych zasobów środowiska naturalnego Warmii i Mazur nie były specjalnie akcentowane, postrzegano je bowiem bardziej w kategorii czynnika promującego walory turystyczne subregionów. (fragment tekstu)
8
80%
W pracy przeanalizowano rolę małych projektów w realizacji Osi 4 Leader na terenie Pojezierza Gostynińskiego. (fragment tekstu)
Monografia autorstwa Sławomira Kalinowskiego, Łukasza Komorowskiego, Anny Rosy pt. "Koncepcja smart Villages. Przykłady z Polski" stanowi interesujące studium teoretyczno-empiryczne nad problematyką inteligentnego rozwoju jednostek terytorialnych szczebla lokalnego. Podjęty w pracy problem jest aktualny i ważny zarówno dla nauki, jak i praktyki wdrażania koncepcji inteligentnego rozwoju w układach przestrzennych. Koncepcja inteligentnych wsi nie jest zupełnie nową koncepcją, gdyż jej zalążków i odniesień można doszukiwać się w już w Deklaracji Komisji Europejskiej z Cork z 1996 r. "Żywotne obszary wiejskie". Idea inteligentnych wiosek (społeczności) znajduje wiele odniesień (wskazań działań i instrumentów) ukierunkowanych na utrzymanie żywotności obszarów wiejskich. Ma ona wyjść naprzeciw błędnemu kołu niedorozwoju wsi. W odniesieniu do funkcjonowania obszarów wiejskich koncepcja odwołuje się do potrzeby rozwoju oddolnego poprzez inicjowanie powstawania innowacji społecznych, ale też odgórnego wsparcia służącego poprawie dostępności innowacji technologicznych.(fragment tekstu)
Podjęto próbę analizy zależności pomiędzy położeniem miejscowości będących przedmiotem badań IERiGŻ-PIB względem miast oraz obiektów atrakcyjnych gospodarczo i turystycznie, a ogólnym poziomem ich rozwoju w opinii sołtysów. Przeprowadzona analiza pozwala na wysunięcie wniosku, że położenie wsi względem miasta stanowi ważny czynnik rozwoju gospodarczego w ponad jednej piątej badanych miejscowości. Powiązane jest to zarówno z procesem osiedlania się osób pracujących w miastach na terenach wiejskich, jak i faktem korzystania przez mieszkańców miast z infrastruktury turystycznej i usługowo-handlowej na terenie wsi. Jednocześnie zaobserwowano rosnące wraz z odległością do ośrodków władzy samorządowej, zapotrzebowanie na informacje i szkolenia mogące przyczynić się do rozwoju gospodarczego badanych miejscowości. (abstrakt oryginalny)
This article describes the Village Companion (PD) contribution for the management of the Village Fund in order to achieve village development goals. The study was conducted in Air Periukan Village, Seluma District, Bengkulu Province, Indonesia. This study is very interesting to study because Desa Air Periukan has a very good development of rural development compared to other villages. The position of the village 4 years ago in the village category was very lagging behind. However, in 2018 Air Periukan village is in the category of Developing Villages and is able to manage village potential to the full. The data sources in this study are secondary data and primary data. The research informants were 5 village apparatus, 2 village facilitators and 5 community members who accidentally met at the time of the study. The results showed that the existence of village facilitators contributed to the management of village funds. Village Facilitators are able to empower the community so that the Village Apparatus is able to carry out development planning in accordance with community needs sourced from the Village Fund. (original abstract)
W artykule przedstawiono główne wyniki badania obiektywnej konieczności i istoty procesów decentralizacji, a także ich uzasadnienie i wskazanie jako kluczowego czynnika zrównoważonego rozwoju terytoriów wiejskich na Ukrainie w warunkach istniejących ograniczeń zasobów. Określono, że w praktyce decentralizacja oznacza przekazanie uprawnień i środków finansowych od organów państwowych do lokalnych organów samorządowych tak, aby jak najwięcej uprawnień otrzymały te samorządy, które znajdują się jak najbliżej ludzi (gdzie funkcje wynikające z przyznanych prerogatyw mogą być zrealizowane najbardziej efektywnie). W opracowaniu przedstawiono również główne przyczyny niskiego tempa realizacji reformy administracyjnej na Ukrainie i wskazano przedsięwzięcia niezbędne dla jej aktywizacji i podniesienia skuteczności. Dyskusji poddano dotychczasowe osiągnięcia w zakresie realizacji decentralizacyjnej reformy na Ukrainie i w obwodzie lwowskim. Ustalono, że najbardziej odczuwalnym wynikiem reformy jest decentralizacja budżetowa. Zidentyfikowano główne problemy i bariery decentralizacji w sferze administracyjnej poprzez scalanie terytoriów wiejskich społeczności. Wśród zasadniczych czynników ograniczających ten proces wymienić można: finansowo-ekonomiczną niesamodzielność lokalnych społeczności terytorialnych, nadmierną koncentrację uprawnień decyzyjnych w centralnych i miejscowych organach władzy wykonawczej, ograniczony zakres uprawnień i zasobów samorządów lokalnych, a także brak właściwego zrozumienia dla potrzeby wykorzystania doświadczeń innych krajów w tym zakresie. Największym problemem w trakcie decentralizacji i scalania lokalnych społeczności terytorialnych jest brak wyraźnej i wyczerpującej informacji dla ludności i samorządów tych obszarów, które jeszcze nie zostały objęte tym procesem. Problemem jest także wielopłaszczyznowy konflikt interesów, ponieważ realizować decentralizacyjną reformę wypada właśnie tym ludziom, którzy najbardziej odczują skutki ograniczenia uprawnień - przewodniczącym samorządów terytorialnych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest zbiorem refleksji związanych z ćwierćwieczem wdrażania w Polsce programów odnowy wsi. Stanowi próbę podsumowania efektów realizacji odnowy wsi w kontekście zgodności tej idei z działaniami praktycznymi. Zdaniem autorki we współczesnym świecie pełnym różnych nieoczekiwanych kryzysów przedsięwzięcia odnowy wsi, polegające głównie na podnoszeniu standardu życia, nie są wystarczające do rozwoju obszarów wiejskich. Jej zdaniem idee: smart villages, a nade wszystko rural resilience powinny zostać w szerokim zakresie urzeczywistnione w działaniach rozwojowych. Odporność bowiem i zdolność nie tylko do przetrwania, ale też do dobrego, twórczego przejścia przez kryzysy wydaje się niezbędna w globalnych warunkach.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Rozwój gospodarstw agroturystycznych w Województwie Świętokrzyskim
80%
Agroturystyka stanowi bardzo ważny czynnik wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich. Podstawowe czynniki mające wpływ na rozwój gospodarstw agroturystycznych to walory przyrodnicze, krajobrazowe, kulturowe, atrakcyjność oferty agroturystycznej oraz aktywność lokalnych społeczności. W opracowaniu przedstawiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w województwie świętokrzyskim dotyczące rozwoju gospodarstw agroturystycznych w okresie transformacji systemu społeczno-gospodarczego kraju.(abstrakt oryginalny)
15
80%
Odnowa wsi jest w Polsce realizowana za pomocą wojewódzkich programów odnowy wsi już od 1997 r. Programy te różnią się od siebie. Istnieje także rozdźwięk między tym, czym odnowa jest w praktyce, a czym powinna być lub jest w literaturze naukowej. Praca ma dwa cele: 1) określenie charakterystyk wojewódzkich programów odnowy wsi w Polsce i ich orientacji na poszczególne wymiary odnowy (materialno- przestrzenny, ekonomiczny i społeczny), 2) określenie stopnia, w jakim wojewódzkie programy odnowy wsi nawiązują do cech i celów odnowy wsi w świetle literatury naukowej. Analizie poddano ponad 350 uchwał i załączników do uchwał sejmików lub zarządów województw, które posiadały lub posiadają wojewódzkie programy odnowy wsi, podjętych do końca 2016 r. W uzasadnionych przypadkach kontaktowano się z przedstawicielami urzędów marszałkowskich w celu pozyskania informacji. Ponadto podjęto studia literatury dotyczącej odnowy wsi. Wybrane wnioski: 1) na poziomie założeń ogólnych wojewódzkich programów odnowy wsi, które są ze sobą zbieżne, odnowa ma bardzo rozległe cele i wpisuje się w każdy z wymiarów odnowy wsi, 2) można wyróżnić następujące typy wojewódzkich programów odnowy wsi: "motywacyjne", "dotacyjne" oraz mieszane, 3) założenia programów niejednokrotnie przeceniały rezultaty zakładanych przedsięwzięć, biorąc pod uwagę cele przedsięwzięć i nakłady finansowe, 4) na poziomie przedsięwzięć realizowanych w ramach programów odnowy wsi urzeczywistniane są wymiary materialno-przestrzenny i częściowo społeczny odnowy wsi.(abstrakt oryginalny)
17
80%
Ze względu na zróżnicowanie wprowadzanych działań, dużą liczbę potencjalnych beneficjentów oraz brak jednoznacznych mierników efektów wprowadzanych programów alokacja budżetu rozwoju obszarów wiejskich jest niezwykle trudnym zadaniem. Celem artykułu jest zbadanie możliwości zastosowania algorytmu sprawiedliwego podziału zaproponowanego przez Moulina (2003) do alokacji budżetu rozwoju obszarów wiejskich na przykładzie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Wyniki alokacji, uzys kanej przy wykorzystaniu zaprezentowanej procedury, uwzględniają oceny skuteczności działań nadane przez beneficjentów oraz możliwości absorpcji środków. Ponadto zastosowanie algorytmu obiektywizuje proces decyzyjny, co powinno pozytywnie wpłynąć na akceptację programu wśród beneficjentów(abstrakt oryginalny)
18
80%
Głównym celem artykułu jest przedstawienie roli polityki rozwoju obszarów wiejskich, jako składowej WPR. W związku z tym omówiono ewolucję WPR, uwzględniając zmiany wagi głównych kierunków interwencji, znajdujące odzwierciedlenie w strukturze i wielkości budżetu w latach 1990-2020. Ponadto przedstawiono zasadnicze różnice w podejściu do procesu programowania aktualnego "Programu rozwoju obszarów wiejskich" (PROW) w stosunku do poprzedniego oraz scharakteryzowano programy operacyjne PROW na lata 2007-2013 i 2014-2020. W artykule przeprowadzono ocenę aktualnego PROW z punktu widzenia najważniejszych pozarolniczych potrzeb rozwojowych obszarów wiejskich w Polsce, a także wnioski i rekomendacje.(fragment tekstu)
Przedstawiono teoretyczne aspekty reputacji i ich praktyczne zastosowanie do oceny wartości reputacji w podmiotach sektora publicznego na przykładzie dwóch agencji płatniczych związanych z realizacją polityki rolnej w Polsce: ARiMR oraz ARR. Na podstawie wyników badań ankietowych przeprowadzonych wśród 200 rolników-intereasriuszy obu agencji, wykorzystując ich subiektywne oceny atrybutów, składających się na reputację, oszacowano jej wskaźniki dla obu agencji. Otrzymane wyniki nie dają podstaw do jednoznacznego stwierdzenia, która z agencji ma lepszą reputację. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Differences in Rural Development Potential Across Polish Regions
80%
Socioeconomic development, both at regional and national level, is determined by a set of resources which constitute the development potential. The resources may grow, shrink or even vanish depending on the soundness of the economic policy in place. The purpose of this paper is to assess the heterogeneity of, and changes in, rural development potential under the influence of European Union integration processes. The results of this study suggest that the potential for rural development in Poland varies strongly from one region to another. In 2016, the highest levels were recorded in northern voivodeships (Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie and Zachodniopomorskie) and the lowest in southern voivodeships (Śląskie, Dolnośląskie and Opolskie). Within the last 12 years, the former considerably increased their development potential while the latter did so only to a limited extent. (original abstract)
first rewind previous Strona / 49 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.