Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 178

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Przemiany ustrojowe, zapoczątkowane w Polsce w latach 90. XX w., postawiły przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami nowe wyzwania. Zaczęły się kształtować zmiany w postrzeganiu funkcji i roli przedsiębiorstwa w otoczeniu, w którym przyszło im działać. Dostrzeżono związek między nawiązywaniem trwałej współpracy z podmiotami funkcjonującymi na rynku a osiągnięciem większych korzyści w wymiarze nie tylko finansowym, ale również niefinansowym. Głównym celem opracowania było zidentyfikowanie relacji tworzonych przez sektor małych i średnich przedsiębiorstw w województwie lubuskim z uczestnikami rynku, określenie pożądanych kierunków działań w zakresie ich budowy, a także ukazanie wpływu tych relacji na wymiar społeczno-ekonomiczny przedsiębiorstw. W opracowaniu przyjęto tezę, że zmiany zachodzące na rynku, w tym dynamicznie rozwijająca się konkurencja, a co za tym idzie - dokonujące się przeobrażenia w zachowaniach konsumentów, wskazują konieczność podejmowania przez sektor małych i średnich przedsiębiorstw działań w zakresie kształtowania relacji z otoczeniem, przyczyniając się do osiągania korzyści w wymiarze ekonomiczno-społecznym, stając się głównym czynnikiem sukcesu, a w konsekwencji przyczyniając się do przetrwania i rozwoju przedsiębiorstw na rynku. Z przeprowadzonych badań wynika, że małe i średnie przedsiębiorstwa zwracają uwagę nie tylko na osiągnięcie zysków, ale również na budowanie trwałych relacji z dostawcami, odbiorcami, klientami i innymi przedsiębiorstwami funkcjonującymi na rynku. Efektywnego funkcjonowania, w tym przetrwania i rozwoju, zaczęto upatrywać w utrzymaniu pozytywnych relacji z uczestnikami gry rynkowej. W opracowaniu wykorzystano analizę literatury, dane statystyczne GUS oraz wyniki badań ankietowych wsparte skategoryzowanymi wywiadami bezpośrednimi z przedstawicielami małych i średnich przedsiębiorstw w województwie lubuskim.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Rola instytucji rynku produktów jako mechanizmu nadzoru korporacyjnego
100%
|
|
nr 222
116-128
Niniejszy artykuł porusza kwestie związane z nadzorem korporacyjnym. Na gruncie Nowej Ekonomii Instytucjonalnej szczególną rolę pełnią w jego sprawowaniu instytucje, których zasadniczą funkcją jest zmniejszanie niepewności poprzez określenie norm rządzących zachowaniami różnych podmiotów, w tym przedsiębiorstw, oraz definiowanie granic tego, co jest zgodne z prawem. W ramach rynkowego mechanizmu corporate governance jednym z zasadniczych obszarów jest rynek produktów i działająca w jego ramach instytucja - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.(abstrakt oryginalny)
Polska zliberalizowała swój rynek pocztowy w 2013 r. Miało to zapewnić Poczcie Polskiej jak najwięcej czasu na przygotowanie się do działania w warunkach konkurencji. W rzeczywistości spowolniło to restrukturyzowanie Poczty Polskiej. Obecnie dostosowywanie Poczty Polskiej do warunków konkurencji jest trudne, bo odbywa się przy spadku popytu na tradycyjne przesyłki listowe. (abstrakt autora)
Współczesny nabywca usług oczekuje, że uzyska informacje dotyczące danej usługi w Internecie, porówna szczegóły ceny i warunki sprzedaży pomiędzy różnymi dostawcami w trybie on line, dokona zamówienia i zapłaty. Przedsiębiorstwa powinny więc dysponować bazami danych konsumentów, informacji na temat ich indywidualnych preferencji i wymagań, dzięki czemu będą mogły lepiej dostosować swą ofertę do konkretnych odbiorców. W nowej gospodarce coraz więcej transakcji jest i będzie zawieranych przy wykorzystaniu mediów elektronicznych. Pozyskiwanie i przetwarzanie informacji, coraz sprawniejsze systemy informacyjne, posiadanie specjalistów od przetwarzania danych stają się warunkiem konkurencyjności na rynku.(fragment tekstu)
5
100%
W artykule określono cechy charakterystyczne małego i średniego przedsiębiorstwa, ważne z punktu widzenia procesów innowacyjnych. Scharakteryzowano cele i strategię innowacji w przedsiębiorstwie oraz najważniejsze ich przykłady. Omówiono koncepcję rynku i jego wymiarów, kluczowych dla strategii innowacji. Przeprowadzono analizę rynkowych wymiarów strategicznych decyzji dotyczących innowacji. Podkreślono znaczenie wzajemnych relacji dostawca-kupujący oraz charakteru produktów podlegających wymianie dla podejmowania współpracy w rozwoju innowacji. W konkluzji stwierdzono potrzebę dalszych analiz i badań rynkowych uwarunkowań strategii innowacji w małym i średnim przedsiębiorstwie. (abstrakt autora)
6
Content available remote Rynek ICT w Polsce a rozwój społeczeństwa informacyjnego
100%
Rozwój technik ICT jest silnie skorelowany z rozwojem społeczeństwa informacyjnego, techniki te stanowią bowiem fundament rozwojowy nowoczesnej gospodarki cyfrowej, przenikają wszystkie sfery życia społeczno-gospodarczego, podnoszą poziom produktywności, co ostatecznie skutkuje wzrostem konkurencyjności gospodarki narodowej w świecie. Nasilona w ostatnich latach informatyzacja gospodarki jest efektem rozwoju technologicznego. Coraz trudniej wskazać obszary, gdzie nie znalazły zastosowania. Nowe rozwiązania ICT dokonują przemiany w kontaktach międzyludzkich i sposobie prowadzenia biznesu. Usługi oparte na technikach ICT stworzyły nową przestrzeń nie tylko informacyjną, ale przede wszystkim dystrybucji towarów i usług. Jedną z pierwszych inicjatyw, podjętych w ramach odnowionej w Lizbonie w dniu 13 grudnia 2007 r. Strategii Lizbońskiej, jest inicjatywa i2010, której jednym z podstawowych celów jest utworzenie jednolitego rynku produktów i usług ICT(fragment tekstu)
|
2014
|
nr 4(65)
142-153
Celem artykułu jest przeprowadzenie kompleksowej klasyfikacji postanowień umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w oparciu o kryterium charakteru prawnego. Ponadto określono szczegółowe zasady kształtowania treści postanowień umowy z o.o. oraz metody wykładni aktu założycielskiego osoby prawnej. Artykuł zawiera szczegółową charakterystykę postanowień umowy polskiej spółki z o.o., szczególną uwagę poświęcono postanowieniom: obligatoryjnym, fakultatywnym, korporacyjnym, obligacyjnym, mieszanym, oraz esentialia negotti, naturalia negotii, accidentalia negotii. Analiza prawa polskiego została uzupełniona o uwagi porównawcze na tle prawa niemieckiego i systemów prawnych common law.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2 (52)
247-256
Aspekty kulturowe znacząco wpływają na funkcjonowanie i możliwości rozwoju wielu branż. Jedną z branż, na rozwój której wpływ czynników związanych z kulturą jest szczególnie widoczny, jest branża funeralna. Celem artykułu jest analiza wpływu czynników kulturowych na możliwości rozwoju marketingu funeralnego w Polsce. Po krótkiej charakterystyce specyfiki tej branży w Polsce z uwzględnieniem aspektów prawnych, przedstawiono różne obszary działań marketingowych (w tym próby poszukiwania nowatorskich rozwiązań) szeroko rozumianej branży funeralnej. Działania te ukazano na tle podobnych działań podejmowanych przez przedsiębiorstwa pogrzebowe w innych krajach wraz ze wskazaniem możliwości adaptacji niektórych z nich na rynku polskim.(abstrakt autora)
|
2009
|
11
75-87
Idea zjednoczonej Europy, podobnej do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, była podejmowana już dawno, natomiast realne kształty przybrała dopiero w drugiej połowie XX wieku. Od tego okresu systematycznie zwiększa się zarówno liczba krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej, jak i zakres swobody gospodarczej obowiązującej w ramach Wspólnoty. Należy jednak stwierdzić, że przez cały ten czas kraje tworzące Unię kierują się w swoich działaniach krótkookresowym interesem narodowym (utrudniając na przykład wymianę wewnętrzną, przepływ siły roboczej czy uniemożliwiając likwidację państwowych monopoli). W efekcie dotychczasowe tempo liberalizacji rynków wewnątrz Wspólnoty jest relatywnie wolne, utrzymywane są (dzięki subwencjom i dotacjom) nierentowne i niemające szansy na poprawę rentowności przedsiębiorstwa, dodatkowo rynek Unii jest systemem zamkniętym (między innymi dzięki cłom i kontyngentom) i wyizolowany od gospodarki świata.(fragment tekstu)
10
100%
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie i ocena, w jaki sposób na dyskusję tę wpłynęło wprowadzenie na karty literatury ekonomicznej koncepcji i pojęcia path dependence. (fragment tekstu)
11
Content available remote Trade Duration and Market Impact
100%
|
|
nr 1
137-146
In this article the problem of the algorithm of the transaction execution as the factor in market impact modelling is studied. The current state of research in this area is presented and discussed. The paper adds new arguments to the discussion on this topic. Moreover, the solution to the problem of the trade execution's duration in practical application of [Almgren et al. 2005] market impact model is proposed.(original abstract)
12
Content available remote Ewolucja struktury podmiotowej rynku w Polsce
100%
Celem artykułu jest statystyczna analiza zmian liczby przedsiębiorstw ogółem w Polsce w latach 1995-2009 oraz opis zaobserwowanych zmian w strukturze podmiotowej rynku. Przy zastosowaniu odpowiednich metod ilościowych podjęto próbę oceny stopnia ewolucji procentowego udziału przedsiębiorstw prowadzących działalność według poszczególnych sekcji PKD w ogólnej liczbie podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w systemie REGON. Dodatkowo zaproponowano model prognostyczny celem otrzymania krótkoterminowej prognozy liczby firm ogółem w Polsce - na koniec 2011 roku.(abstrakt oryginalny)
|
1996
|
z. 2
11-18
Podjąłem się zadania, które łączy się z rocznicą osiemdziesięciolecia urodzin Pana Profesora Kazimierza Boczara i polega na prezentacji tych wątków dorobku naukowego, które z punktu widzenia profilu zainteresowań badawczych, a także ich aktualnej użyteczności uważam za najbardziej interesujące. (fragment tekstu)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest znaczenie pojęcia "rynek" użytego w art. 15 ust. 1 ustawy o zwalczeniu nieuczciwej konkurencji. Przepis ten konstytuuje czyn nieuczciwej konkurencji w postaci utrudnienia dostępu do rynku. Autor wskazuje, że rynek w rozumieniu powyższego przepisu może być interpretowany na dwa zasadnicze sposoby. Według pierwszej możliwości rynek ten jest utożsamiany z rynkiem właściwym w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Według drugiej poglądu ujęcie rynku na gruncie ustawy o zwalczeniu nieuczciwej konkurencji musi być szersze, bardziej subiektywne. W myśl teg drugiego ujęcia rynek jest już kreowany przez dwie strony transakcji. W podsumowaniu autor opowiada się za koniecznością szerokiego interpretowania pojęcia rynku, albowiem taka wykładnia lepiej uwzględnia cel ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1
38-40
Autorka analizuje problem kształtowania strategii produktu, działania takie, jak wycofywanie z rynku dotychczas produkowanych i sprzedawanych wyrobów.
16
Content available remote Equity Release Schemes on Selected Housing Loan Markets across the world
100%
Odwrócony kredyt hipoteczny jest produktem, który jest obecny na światowych rynkach od wielu lat. W Polsce ze względu na brak odpowiednich regulacji prawnych, nie może być stosowany, dlatego jest jeszcze mało znany, zarówno wśród instytucji publicznych oraz niektórych usług finansowych. Sytuacja ta może się jednak zmienić, dzięki przygotowanemu przez Ministerstwo Finansów projektowi ustawy mającemu na celu umożliwienie bankom w Polsce włączenie tego typu instrumentu do oferty kredytowej.Wprowadzenie odwróconego kredytu hipotecznego na polskim rynku może jednak napotkać wiele przeszkód. Istnieją wątpliwości, czy ze względu na sytuację demograficzną w Polsce, a także warunki ekonomiczne i społeczne, produkt ten spotka się z zaintereswaniem publicznym. Co więcej, koncepcja odwróconych kredytów hipotecznych w naszym kraju budzi wiele kontrowersji, ponieważ jest to niezgodne z niektórymi obowiązującymi przepisami prawa(abstrakt oryginalny)
17
88%
|
1995
|
nr 126
1-8
Jest to informacja o sytuacji gospodarczej i politycznej Syrii. Podano warunki działania na rynku syryjskim oraz praktyczne rady dla podróżnych.
|
|
nr 248
222-232
W artykule zbadano pewne własności równowagi konkurencyjnej w modelu rynku typu Gale'a-Shapleya. Podano formalną definicję równowagi, w tym modelu bez założenia o zerowaniu się cen dóbr nieprzydzielonych. Udowodniono też, że alokacje równowagi konkurencyjnej w tym modelu są skojarzeniami silnie stabilnymi w sensie Gale'a-Shapleya (i na odwrót).(abstrakt oryginalny)
Artykuł poddaje analizie znaczenie marketingowe konkursów kreujących poszczególne firmy do rangi najlepszych w aspekcie zatrudniania i rozwoju pracowników. Artykuł odniesiono do realiów występujących w Polsce. W części pierwszej przedstawiono najistotniejsze nurty employer branding. W drugiej części poddano analizie znaczenie konkursów pracodawców na chęć zatrudnienia oraz kontynuowania zatrudnienia.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiona została koncepcja badania poziomu świadomości biznesowej wśród pracowników działu sprzedaży na rynku produktów FMCG. W efekcie system kompetencji został poszerzony o nowy obszar, tzw. kompetencję twardą, jaką jest świadomość biznesowa. Może ona być wykorzystywana w przedsiębiorstwach w wielu obszarach. Głównym jednak założeniem jest diagnoza obecnego poziomu świadomości biznesowej i jej systematyczny rozwój, mający na celu wzrost realizacji stanowiskowych KPI.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.