Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek fonograficzny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest analiza zmian, które nastąpiły w sektorze fonograficznym w Polsce w ostatnim ćwierćwieczu. W pierwszej części przedstawiono zastosowanie koncepcji grup strategicznych w literaturze przedmiotu, w części drugiej z jej wykorzystaniem przedstawiono zmiany zachodzące w sektorze, który dość rzadko stanowi przedmiot analizy w polskich opracowaniach z zakresu zarządzania. (fragment tekstu)
Polski rynek fonograficzny od lat zalicza się do jednego ze światowych fenomenów dynamicznego rozwoju: dawniej koniunkturę nakręcali tu piraci, dzisiaj - zagraniczne koncerny muzyczne oraz rodzimi twórcy i wydawcy prowincjonalnego disco polo.
3
Content available remote Kreacja systemów wartości u młodzieży w sektorze fonograficznym
84%
Scharakteryzowano specyfikę rynku fonograficznego z uwzględnieniem takich obszarów jak: produkty fonograficzne, promocja i środowisko dziennikarskie. Zwrócono uwagę na zjawisko kreowania wartości przez firmy fonograficzne. Omówiono wyniki badań, których celem było wykazanie, że w sektorze fonograficznym podstawowym kryterium zachowań rynkowych firm jest przyjęta przez nie specyficzna forma kreacji rynku. Kwestionariusz ankiety rozesłano do 350 firm sektora fonograficznego z różnych krajów (m.in. Polski, Niemiec, Anglii, Izraela, Rosji, Kanady, USA, Meksyku i RPA).
Sektor fonograficzny należy analizować w szerokiej perspektywie: można przyjąć, że jest częścią przemysłu rozrywkowego, można rozpocząć jego charakterystykę od związków z kulturą masową lub jej segmentem – muzyką. (…) Celem opracowania jest analiza tendencji rozwojowych w sektorze oraz jego wewnętrznej struktury. (fragment tekstu)
W funkcjonowanie organizacji i sektorów jest w sposób trwały wpisana zmiana. Można przyjąć, że w przypadku sektora fonograficznego czynnikiem, który w ostatnich dekadach w szczególny sposób zmienił jego funkcjonowanie, była technologia. Skutkowała ona nie tylko malejącym poziomem przychodów ze sprzedaży, ale też zmianą układu sił w sektorze, podzielonym tradycyjnie na kilku dużych graczy oraz wiele niezależnych przedsiębiorstw. Celem opracowania jest przedstawienie procesu internacjonalizacji dwóch przedsiębiorstw, po jednym z każdej z tych dwóch grup oraz ukazanie kierunków zmian umiędzynarodowienia, dostrzegalnych w tym sektorze, a wyrażonych w pozycji konkurencyjnej produktu, którą jest miejsce na liście sprzedaży.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono stan polskiego rynku muzycznego. Artyści chcą zwalczyć hegemonię wytwórni fonograficznych. Sami chcą produkować płyty i dystrybuować je przez Internet.
Artykuł wykorzystuje pojęcie krótkowzroczności marketingowej, by zanalizować przyczyny kryzysu, jaki dotyka branżę fonograficzną od dziesięciu lat, oraz pokazać, w jaki sposób wytwórnie muzyczne próbują przezwyciężyć problemy. Pierwsza część tekstu omawia koncepcję krótkowzroczności marketingowej. Druga część ukazuje, w jaki sposób branża fonograficzna podchodziła do kryzysów w przeszłości, co umożliwia odnalezienie niezmiennych schematów reagowania na zagrożenia wynikające ze zmian w otoczeniu wytwórni muzycznych. Trzecia część charakteryzuje tradycyjny model funkcjonowania firmy fonograficznej, a czwarta wyjaśnia, w jaki sposób Internet i digitalizacja przyczyniły się do aktualnych problemów wytwórni muzycznych. Artykuł kończy pokazanie reakcji branży fonograficznej na kryzys oraz ocena działań podjętych przez firmy fonograficzne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest zarządzaniu w firmie fonograficznej. Przeanalizowano w nim różne ekonomiczne aspekty zarządzania produktami branży fonograficznej. Analizy oparto na badaniach empirycznych przeprowadzonych w 2006 r. i 2007 r. wśród wszystkich aktywnie działających wówczas polskich firm fonograficznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano dwa typy modeli zachowań rynkowych i strategii przedsiębiorstw w odniesieniu do finalnych nabywców. Model pierwszy nawiązuje do obszaru zaspokajania potrzeb odbiorców i zakłada w istocie rynkową przeciwwagę klientów. Model drugi odnosi się do stosowanych przez podmioty różnorodnych technik i metod perswazji, warunkujących zachowania nabywcze klientów. W szczególności w sektorze fonograficznym można dostrzec ową zależność między zachowaniami strategicznymi firm i sprzedażą produktów a wykorzystywanymi przez nie czynnikami perswazji wobec odbiorców. Na rynku tym odbiorcom najczęściej narzuca się produkty poprzez swoistego rodzaju „sztuczną" kreację potrzeb i stymulację ich zachowań nabywczych. Kreacja potrzeb w ostateczności generuje nowy popyt na nowe produkty. (abstrakt oryginalny)
Wytwórnie muzyczne - zwane również (niezależnie od formy organizacyjnej) firmami fonograficznymi, definiuje się jako przedsiębiorstwa zajmujące się wydawaniem nagrań. Ich działalność skupia się na wprowadzaniu na rynek treści zapisanych na nośnikach (materialnych lub niematerialnych), co upodabnia wytwórnie muzyczne do wydawców książek lub (z zachowaniem proporcji) firm produkujących filmy. Należy jednak zauważyć, że stosunkowo rzadko, zarówno w literaturze przedmiotu, jak i w dyskursie publicznym mówi się o firmach fonograficznych jako o instytucjach2 pełniących istotną funkcję w procesie kształtowania i realizowania polityki kulturalnej państwa. Można wskazać przynajmniej dwie przyczyny tego stanu rzeczy. Po pierwsze, wszechobecność preferowanej przez nadawców komercyjnych tzw. muzyki popularnej (tj. głównie takich gatunków, jak np. pop, rock, dance, hip-hop/ rap) może sprawiać wrażenie, że firmy fonograficzne zajmują się prawie wyłącznie nagraniami o stosunkowo niskiej wartości artystycznej, które jeśli nawet określa się mianem "kultury", to wyłącznie "kultury popularnej". Po drugie, zdecydowana większość wydawców nagrań w istocie działa jako firmy nastawione na zysk, a nie jako instytucje o charakterze non-profit. Niniejszy artykuł podejmuje dyskusję z przedstawionymi powyżej tezami. Wyniki badań empirycznych zaprezentowane w dalszej części artykułu umożliwiają rozróżnienie różnych typów działalności fonograficznej - od tych znajdujących się w mniejszości (instytucje państwowe) po takie, które mimo działania na zasadach rynkowych, wydają nagrania o wysokiej jakości artystycznej, jednocześnie wpisując swoją działalność w kultywowanie dziedzictwa narodowego. Biorąc pod uwagę dwie ukazane powyżej przyczyny, sformułowano przedmiot rozważań artykułu, którym jest analiza celów i form organizacji działalności polskich wydawców nagrań służąca rozróżnieniu ich misji i ukazaniu ich nastawienia do działalności rynkowej. Punktem wyjścia do analizy jest materiał empiryczny zebrany podczas badania wytwórni muzycznych działających w Polsce. Wprawdzie studium badawczym objęto reprezentantów niemal wszystkich gatunków muzycznych, jednak w tym artykule skupiono się przede wszystkim na wydawcach z obszaru muzyki poważnej i elektronicznej (o czym szerzej traktuje nota metodologiczna). (fragment tekstu)
Prezentowany artykuł opisuje zachowania rynkowe przedsiębiorstw fonograficznych w sferze metod rozwoju informacji marketingowej. Autor pracy przeprowadził badania empiryczne na próbie 56. przedsiębiorstw. W zakresie analizy danych wykorzystano analizę skupień. Umożliwiła ona przeprowadzenie segmentacji badanych firm w związku z przyjętym w artykule problemem badawczym. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia zagadnienia związane z dystrybucją produktów branży fonograficznej. W ostatnich kilku latach kanały dystrybucji nagrań dźwiękowych zmieniały się wskutek popularyzacji internetu. Artykuł analizuje te zmiany, wykorzystując rezultaty badania przeprowadzonego wśród polskich wytwórni muzycznych w latach 2006 i 2007. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano metody oddziaływania na rynek młodzieżowy wykorzystywane przez firmy fonograficzne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wyniki badań empirycznych dotyczących wykorzystania Internetu przez wirtualne wytwórnie muzyczne (tzw. netlabels). Pierwsza część tekstu ukazuje stosunek tradycyjnych firm fonograficznych do Internetu. Druga część artykułu definiuje wirtualne wytwórnie muzyczne, a trzecia pokazuje jak wykorzystują one sieć do promocji i dystrybucji swoich produktów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wyniki badania przeprowadzonego w 2006 r. na wszystkich aktywnie działających wówczas polskich firmach fonograficznych. Zanalizowano w nim wykorzystanie różnych form promocji przez firmy fonograficzne w Polsce. W tekście zwrócono szczególną uwagę na promocyjne wykorzystanie Internetu, jako że to medium najsilniej wpływa obecnie na branżę fonograficzną. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.