Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek kinematografii
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Mianem "kinematografii narodowej" określa się w poszczególnych krajach przemysł filmowy. W Polsce bardzo duże zmiany w przemyśle kinematograficznym zaszły po 2005 roku. W tym roku, po wieloletnich staraniach środowiska filmowego, weszła w życie ustawa o kinematografii regulująca finansowanie produkcji filmowej. Na mocy ustawy został powołany Polski Instytut Sztuki Filmowej, którego zadaniem jest wspieranie rozwoju różnych aspektów kinematografii. Systemowe zasady wspierania kinematografii, a szczególnie produkcji filmowej sprawiają, że zainteresowanie Polskim Instytutem Sztuki Filmowej jest ogromne, a on staje się głównym graczem na rynku. Celem artykułu jest przedstawienie tendencji rozwojowych na rynku produkcji filmowej polskiej kinematografii. Jako przedmiot badania przyjęto filmy fabularne dofinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, który jest głównym dysponentem pieniędzy publicznych wydawanych w Polsce na przedsięwzięcia z zakresu kinematografii. Analizie poddano urealnione wysokości budżetów filmowych w Polsce, kwoty dofinansowań oraz liczbę filmów dofinansowanych w danym roku. W artykule zastosowano metody ilościowe w celu scharakteryzowania wielkości rynku kinematograficznego w Polsce oraz studia przypadku mające na celu pełniejsze pokazanie problemu. Obok analizy badań ilościowych w tekście wykorzystano paradygmat kultury produkcji, będący pochodną badań jakościowych etnografii, mikrosocjologii i antropologii kultury. (abstrakt oryginalny)
Zmiany w zachowaniach konsumentów obserwuje się od dziesiątek lat. Na rynku usług kinowych zmiany te są szczególnie widoczne, także od strony podażowej. Obecnie na rynku funkcjonują kina typu mini- i multipleks nastawione ze swoim produktem na widza popularnego oraz kina studyjne nastawione na widza preferującego niszowy, ambitny repertuar. W tym kontekście pytanie: "do kina, czy na film?" wydaje się być zasadne. Celem artykułu próba identyfikacji zachowań konsumentów na rynku usług kinowych w Polsce. W artykule dokonano przeglądu literatury przedmiotu oraz wykorzystano wyniki badań desk i field research. Źródła pierwotne stanowią dane ilościowe zebrane techniką wywiadu bezpośredniego wśród 2048 widzów kinowych. (abstrakt oryginalny)
Autor omówił problem kosztów tworzenia filmów pełnometrażowych w Polsce. W Ameryce filmy powstają za budżety 200-300 tysięcy dolarów, podczas gdy w Polsce koszty te oscylują w granicach 3-4 milionów złotych. Autor w artykule omówił ograniczenia występujące w polskiej kinematografii oraz jej przyszłość. Na koniec zwrócił również uwagę na to, że dzięki małym wydawnictwom proces wydawniczy znacznie się skrócił i spadły jego koszty, więc może przyszłość polskiej kinematografii zmienią małe, niezależne i dynamiczne instytucje.
W Raporcie dotyczącym sytuacji polskiej kinematografii przedstawiono symptomy kryzysu, omówiono jak radzą sobie producenci, którzy pomimo trudnej sytuacji nie rezygnują z prac nad nowymi filmami, przybliżono problem finansowania kina na świecie, podjęto próbę odpowiedzi na pytanie czy jest szansa na uzdrowienie polskiego filmu przy pomocy przemyślanych i dobrze kontrolowanych dotacji państwowych.
Artykuł koncentruje się na produkcji filmowej w Polsce, jak i realizacji polskich i zagranicznych filmów w kinach. Analiza obejmuje okres od początku polskiej kinematografii w 1896 roku, przez lata przed i po II wojnie światowej. Przedstawiono podstawowe dane dotyczące produkcji filmu, sieci kin, seansów, jak i widzów. Badanie koncentruje się na danych dotyczących rozwoju technicznego produkcji filmowej, jak również dostawy i odbioru filmów.
Eksperci uważają, iż w krajowej kinematografii panuje kryzys. Wpływy z wyświetlania większości polskich filmów nie są w stanie pokryć nakładów poniesionych na ich produkcje. Należy przeto jak najszybciej opracować i wdrożyć nowy system wspomagania rodzimej produkcji filmowej.
Na początku artykułu przedstawiono korzyści, jakie oferuje technologia kina cyfrowego. Porównano dynamikę wzrostu liczby sal cyfrowych w USA i Europie. Przedstawiono problemy związane z finansowaniem cyfryzacji oraz omówiono model finansowania cyfryzacji w USA. Na koniec krótko omówiono projekty cyfryzacji w Wielkiej Brytanii i Norwegii.
Paradoksalnie producent zwykle jest tylko pozornie zainteresowany powodzeniem filmu, raczej interesuje się zwiększaniem jego kosztów. Większość firm producenckich nie inwestuje zresztą swojego kapitału w produkcję filmową i nie ma udziału w zyskach. Nie licząc kilku "superprodukcji", znaczna część środków na kręcenie filmów fabularnych pochodzi z dotacji Komitetu Kinematografii oraz telewizji publicznej. Okazuje się zatem, iż nadal pośrednio na finansowanie produkcji filmowej składają się wszyscy podatnicy.
Artykuł przedstawia sytuację rosyjskiej kinematografii. Powodami ożywienia branży okazał się rosnący poziom życia i patriotyczne nastroje. "Dziewiąta kompania" to najnowsza z serii produkcji, które zwiastują powrót rosyjskich produkcji do kin. Wzrost przychodów pozwala filmowcom na inwestowanie w najnowsze technologie cyfrowe, co sprzyja przyciąganiu na seanse tłumów spragnionych rodzimych produkcji.
10
Content available remote Analiza interesariuszy polskiego rynku filmowego
80%
Rynek filmowy staje się coraz bardziej przyjaznym środowiskiem dla przedsiębiorców i inwestorów. Film jest nie tylko przyjemną rozrywką dla społeczeństwa, lecz również sposobem na biznes. Przedsiębiorstwa oferujące różnorodne usługi są nieodłącznym elementem rynku filmowego. Niezbędne okazuje się również profesjonalne podejście do produkcji, dystrybucji, a także odpowiednia promocja. Przedstawiony zarys historii polskiej kinematografii pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące obecnie na rynku filmowym. Celem artykułu jest analiza interesariuszy polskiego rynku filmowego, przedstawienie, jak funkcjonują podmioty gospodarcze odpowiedzialne za rozwój polskiego filmu. Zbadano, w jaki sposób filmowcy pozyskują fundusze na realizację swoich projektów. Analizie poddano frekwencję kinową polskich filmów na przestrzeni kilku ostatnich lat w porównaniu z premierami produkcji zagranicznych. Ukazane zostały znaczące korzyści, jakie odniesiono na rynku filmowym. Przedstawiono również działalność instytucji wspierających polską kinematografię, opisując zasady ich funkcjonowania na rynku filmowym.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie zmian, jakie zachodzą w obszarze zarządzania wartością dla klienta na rynku niszowych usług kulturalnych świadczonych przez kina studyjne. Umacnianie ich pozycji konkurencyjnej oraz utrzymanie się na rynku implikuje konieczność bieżącego monitorowania oczekiwań klientów, aby podejmować działania dostosowawcze w zakresie oferowanych im korzyści. W proces zarządzania powinien być włączany klient oraz inne podmioty partnerskie. Podstawę empiryczną opracowania stanowią badania przeprowadzone w 2011 r. i 2014 r. wśród pracowników polskich kin studyjnych, odnoszące się do weryfikacji procesu zarządzania wartością dla klienta ujmującego jego podstawowe elementy: definiowanie, kreowanie, komunikowanie i dostarczanie wartości, a także współpracę z klientem i podmiotami zewnętrznymi.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza najnowszych cech publicznego obrazu wojny 1941-1945, które kształtowały się w Rosji w XXI wieku. Mowa o II wojnie światowej i jej rosyjskiej wersji, którą w historiografii radzieckiej określono mianem Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Materiałem badawczym były kinowe i telewizyjne filmy aktorskie, które są skierowane do szerokiego odbiorcy i które w ten czy inny sposób poruszają tematykę wojenną. (fragment tekstu)
Reklama w kinie jest niemal tak stara jak samo kino, ale z punktu widzenia możliwości budowania interakcji przełomem było pojawienie się internetu. Internet bowiem koegzystuje z kinem perfekcyjnie, a interakcja ta działa w obie strony. Planując kampanię kinową trzeba mieć świadomość, że współcześnie klienci oczekują budowania właśnie takich ciekawych połączeń między mediami, których efektem jest synergia. Holistyczne podejście do działań marketingowych w kinie wciąż się rozwija i wchodzi na nowe obszary. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.