Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek równoległy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem opracowania jest próba oceny wpływu filtracji ekonoW artykule przedstawiono zagadnienia dotyczące możliwości pozyskiwania kapitału przez spółki w drodze emisji i sprzedaży akcji na NewConnect. Rynek ten powstał w 2007 roku i działa jako alternatywny system obrotu, charakteryzując się mniej rygorystycznymi wymogami wobec emitentów i notowanych spółek niż główny parkiet warszawskiej giełdy. Celem artykułu jest analiza i ocena możliwości pozyskania przez przedsiębiorstwa funduszy w drodze emisji walorów na NewConnect, szczególnie w aspekcie niesprzyjających obecnie warunków na rynkach kapitałowych. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Przedsiębiorstwo na rynku alternatywnym GPW - NewConnect
100%
Cel - Przedsiębiorstwa, które decydują się na funkcjonowanie na rynku alternatywnym NewConnect liczą na dynamiczny rozwój prowadzonej przez siebie działalności, głównie poprzez pozyskanie inwestorów. Fakt posiadania statusu spółki publicznej sprawia, że przedsiębiorstwo zwiększa swoją renomę oraz wiarygodność, co umacnia jego pozycję na rynku, a dzięki przejrzystej polityce informacyjnej pozytywnie kształtuje swój wizerunek. Z obecnością papierów wartościowych w obrocie publicznym wiąże się również bezpłatna promocja przedsiębiorstwa w środkach masowego przekazu. Odrębną kwestią jest ryzyko związane z rozszerzeniem grona współwłaścicieli przedsiębiorstwa, gdyż w zależności od pakietu posiadanych akcji mają oni większy lub mniejszy wpływ na dalszy rozwój spółki. Celem artykułu jest wskazanie na różnice między rynkiem alternatywnym NewConnect a rynkiem regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych SA w Warszawie oraz na korzyści i obowiązki płynące z obecności na rynku NewConnect. Metodologia badania - W artykule wykorzystano literaturę krajową z tego zakresu oraz akty prawne. Wykorzystano metodę analizy. Wynik - Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, jakie obowiązki spoczywają na przedsiębiorstwie z racji uczestnictwa na alternatywnym rynku NewConnect, jakie korzyści przedsiębiorstwo uzyskuje dzięki temu oraz jakie mogą być zagrożenia z tego tytułu. Oryginalność/wartość - Wskazanie w artykule możliwości uczestnictwa przedsiębiorstwa na alternatywnym rynku NewConnect, co skutkuje zapewnieniem źródeł finansowania mniej lub bardziej ryzykownych, jest cenną wskazówką. Niewiele bowiem małych przedsiębiorstw zna możliwości uczestnictwa w obrocie publicznym i wie o korzyściach i obowiązkach z tego płynących. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Koszty i korzyści transferu spółki z NewConnect na rynek regulowany GPW SA
100%
Rynek NewConnect rozpoczął działanie 30 sierpnia 2007 roku i funkcjonuje obok głównego parkietu warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych SA jako tzw. alternatywny systemu obrotu. W przeciwieństwie do rynku głównego GPW, NewConnect jest dedykowany zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorstwom poszukującym kapitału niezbędnego do rozwoju działalności, z tego względu poziom regulacji oraz wymogów stawianych emitentom oraz notowanym na tym parkiecie spółkom został dostosowany do potrzeb i możliwości tych właśnie podmiotów. NewConnect może być również wykorzystany przez spółki jako pierwszy etap w drodze na główny parkiet, miejsce, w którym rozwiną działalność oraz zdobędą wiedzę i doświadczenie wymagane wobec emitentów notowanych na rynku regulowanym. W ciągu niespełna pięcioletniej historii działania NewConnect szesnastu emitentów przeniosło swoje walory na rynek główny. Celem artykułu jest analiza kosztów i korzyści wynikających z transferu spółki pomiędzy rynkami akcyjnymi prowadzonymi przez warszawską giełdę. W opracowaniu porównano także warunki, które muszą spełnić emitenci, by wprowadzić swoje papiery wartościowe do notowań na tych dwóch rynkach. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem artykułu jest konstrukcja systemu funkcji popytu, charakteryzującego racjonalne zachowanie się gospodarstw domowych, przy uwzględnieniu niektórych instytucjonalnych aspektów gospodarki centralnie planowanej. W szczególności poprzez obserwacje cen i transakcji (zakupów) na rynkach równoległych: uspołecznionym i wolnym (czarnym), próbuje się wyspecyfikować modele popytu (wydatków), łatwiej estymowalne aniżeli np. kompletne modele popytu z warunkami pobocznymi. (fragment tekstu)
5
100%
Cel - Celem opracowania jest analiza oraz ocena wpływu powstania i rozwoju wielostronnych platform obrotu (MTF) na funkcjonowanie europejskich rynków akcji. Metodologia badania - Praca powstała w oparciu o studia literaturowe, analizę aktów prawnych, dane pozyskane ze stron internetowych badanych platform obrotu oraz światowej i europejskiej federacji giełd papierów wartościowych. Wynik - Pojawienie się nowych platform obrotu wymusiło na tradycyjnych giełdach podjęcie działań zmierzających do zwiększenia atrakcyjności ich oferty, celem - co najmniej - utrzymania dotychczasowej pozycji w strukturze rynku kapitałowego. W efekcie wiele giełd obniżyło wysokość opłat transakcyjnych, wydłużyło godziny obrotu, zmodernizowało systemy transakcyjne. Nie ulega wątpliwości, że tworzenie i rozwój platform MTF istotnie wpłynęło na strukturę rynków papierów wartościowych, jak również pobudziło konkurencję, co skutkuje innymi poprawą jakości usług giełdowych oraz obniżeniem kosztów transakcyjnych. Oryginalność/wartość - Problematyka funkcjonowania wielostronnych platform obrotu (alternatywnych systemów obrotu) jest dość często poruszana w literaturze przedmiotu ze względu na liczne zmiany zachodzące w tym obszarze obserwowane od kilku lat. Większość publikacji podejmuje jednak kwestie funkcjonowania takich systemów tworzonych przez giełdy papierów wartościowych. Niniejsze opracowanie skupia się przede wszystkim na platformach MTF organizowanych przez przedsiębiorstwa inwestycyjne. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Zjawisko underpricingu na rynku NewConnect
84%
Zjawisko underpricingu jest dość często przedmiotem analiz dla rynków regulowanych. Celem tego artykułu była identyfikacja skali underpricingu w ujęciu krótko- i długookresowym oraz próba wskazania wielkości mających wpływ na kierunek oraz wartość uzyskiwanych stóp zwrotu z akcji przez nowych emitentów wprowadzających akcje do alternatywnego systemu obrotu (NewConnect). (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Nowe rynki giełdowe - analiza i ocena rozwoju
84%
Cel - Celem artykułu jest ocena rozwoju i funkcjonowania nowych rynków z uwzględnieniem strony podażowej i popytowej oraz określenie obszarów dysfunkcyjnych obu rynków giełdowych. Metodologia badania - W artykule dokonano analizy jakościowej (ocena wybranych zdarzeń na rynkach oraz decyzji i działań organizatora obrotu) oraz ilościowej obu rynków (analiza dynamiki podstawowych mierników i parametrów charakteryzujących rynek akcji NewConnect i rynek papierów dłużnych Catalyst). Wynik - Przeprowadzone analizy pozwoliły na pozytywne zweryfikowanie hipotezy: Nowe rynki giełdowe NewConnect i Catalyst, pomimo dynamicznego rozwoju strony podażowej, nie spełniają kryteriów dobrze działającego rynku papierów wartościowych. Analizy wskazują, że oba rynki spełniają oczekiwania emitentów, o czym świadczy dynamika nowych emisji, wzrost kapitalizacji (NewConnect) oraz wzrost wartości emisji (Catalyst). Najważniejszymi słabymi stronami rynków są niska płynność notowanych instrumentów finansowych oraz problem wywiązywania się emitentów ze swoich obowiązków. Oryginalność/wartość - W artykule przeprowadzono badania podstawowych parametrów obu rynków od momentu ich powstania do roku 2014. Zwykle w literaturze przedmiotu rynki te badane są oddzielnie, zaś niniejsze opracowanie obejmuje analizę obu rynków jako rynków charakteryzujących się w początkowej fazie rozwoju stosunkowo niskim stopniem regulacji i wymagań wobec emitentów. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Efekt wartości księgowej do wartości rynkowej na NewConnect
84%
Wyniki badań przeprowadzonych na rozwiniętych rynkach kapitałowych potwierdziły przypuszczenie, że spółki o mniejszej kapitalizacji i wyższym stosunku wartości księgowej do rynkowej charakteryzują się przeciętnie wyższą stopą zwrotu. Od pewnego czasu, obok regulowanych rynków giełdowych, powstają alternatywne platformy obrotu papierami wartościowymi. W Polsce taką platformą jest NewConnect, która skierowana jest do małych spółek o wysokim potencjale, niespełniających wymagań stawianych przez rynek regulowany GPW w Warszawie. Mimo rosnącej popularności tego rynku, wciąż jednak brakuje na nim rekomendacji i analiz. Celem pracy była próba sprawdzenia, czy mimo różnic pomiędzy rynkiem regulowanym a NewConnect, spowodowanych uwarunkowaniami wprowadzania spółek na giełdę, efekt wartości księgowej do rynkowej może występować również na alternatywnym rynku obrotu akcjami. Otrzymane wyniki zdają się potwierdzać możliwość występowania efektu wartości księgowej do wartości rynkowej również w odniesieniu do rynku NewConnect. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia zagadnienie projektowania modeli biznesu. Odnosi się do problemu dojrzewania modeli biznesu w kontekście wzrastających wymagań rynku NewConnect. Model biznesu powinien być rozpatrywany w kontekście wyceny wartości przedsiębiorstw z uwzględnieniem zagadnienia efektywności rynku NewConnect. Zarządzanie wartością powinno być realizowane z uwzględnieniem czynników stymulujących dynamikę modeli biznesu. Problemy rynku NewConnect mogą w części zostać rozwiązane poprzez zwrócenie uwagi na atrakcyjność inwestycyjną przedsiębiorstw w kontekście charakterystyk ich modeli biznesu. (abstrakt oryginalny)
Rynek NewConnect funkcjonujący na GPW od sierpnia 2007 r. jest platformą pozwalającą przedsiębiorstwom na pozyskanie kapitału z pominięciem przepisów o publicznej ofercie, która wykluczała możliwość zaistnienia firmy na rynku regulowanym przed upływem trzech łat od czasu rozpoczęcia swojego funkcjonowania. Rynek ten daje nowe możliwości inwestycyjne. W publikacji tej chciano przeanalizować zależności determinujące efektywności inwestycji na rynku NC. W celu uwypuklenia problemu, postawiono hipotezę badawczą mówiącą, że efektywności inwestycji na rynku NC jest zależna od trzech czynników, mianowicie frez float, sektora, w jakim funkcjonuje przedsiębiorstwo oraz czasu notowania przedsiębiorstwa na rynku kapitałowym. Z uwagi na dużą rozpiętość w zakresie osiąganych stóp zwrotu przez notowane firmy, skoncentrowano się wyłącznie na przedsiębiorstwach osiągających rentowności od minus 30% i wyższej, według stanu na koniec stycznia 2010 r. (fragment tekstu)
11
Content available remote Obligacje banków spółdzielczych na rynku Catalyst
84%
Artykułu porusza problematykę wykorzystania obligacji w aspekcie wzrostu funduszy własnych podmiotów sektora bankowości spółdzielczej. W pierwszej części opracowania skoncentrowano się na omówieniu cech charakteryzujących obligacje spółdzielcze oraz omówiono warunki funkcjonowania obligacji spółdzielczych w strukturach rynku Catalyst. Analizę zagadnienia wzbogacono o prezentację dotychczasowych doświadczeń w sferze rynku spółdzielczych papierów dłużnych. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Determinanty wypłaty dywidend przez spółki kapitałowe wczesnej fazy rozwoju
84%
Prezentowany artykuł jest próbą oceny polityki wypłat dywidend realizowanych przez polskie spółki kapitałowe znajdujące się w fazie rozwoju i notowane w systemie alternatywnego obrotu giełdowego. Główna uwaga koncentruje się na wyodrębnieniu i wskazaniu głównych determinant ekonomiczno-finansowych mających wpływ na decyzje o wysokości dywidend wypłacanych przez zbiorowość rozwijających się jednostek gospodarczych. Analizę empiryczną opartą na narzędziach analizy statystycznej przeprowadzono na przykładzie przedsiębiorstw notowanych na rynku NewConnect w pełnym okresie jego funkcjonowania w strukturze Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. (abstrakt oryginalny)
13
84%
Bariera finansowa, na którą trafiają małe i średnie przedsiębiorstwa, jest jedną z najpoważniejszych barier rozwoju. Pozyskanie kapitału ze źródeł tradycyjnych działalności najczęściej spotyka problemy związane z krótką działalnością i niewielkim majątkiem, co powoduje poszukiwania innych źródeł pozyskania kapitału. Złożoność problemu w świetle rozległego i dynamicznego środowiska prawnego powoduje dodatkowe ryzyko spowodowane niejednolitym i dziurawym ustawodawstwem. Ryzyko to obciąża przede wszystkim przedsiębiorstwa, ale jest tak duże, że w razie zmaterializowania się dotknie także inwestorów. Celem artykułu jest przedstawienie jednego z takich ryzyk wynikającego wprost z szerokiej dyspozycji artykułu 171 prawa bankowego. Ryzyko to polega na szerokiej dyspozycji normy prawnej powodującej możliwość ingerencji KNF, a także prokuratury w pozyskiwanie kapitału zewnętrznego przez podmioty gospodarcze.(abstrakt oryginalny)
W dniu 30 sierpnia 2007 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie rozpoczęła działalność nowa platforma obrotu NewConnect (NC). Jest to rynek alternatywnego systemu obrotu, przeznaczony przede wszystkim dla spółek młodych, innowacyjnych, będących we wstępnej fazie rozwoju gospodarczego, ale potrzebujących kapitału na pokrywanie potrzeb finansowych swojego wzrostu, zaliczanych głównie do sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Ze względu na specyfikę ekonomiczną tej grupy przedsiębiorstw oraz cele pozyskiwania kapitału konieczne stało się skonstruowanie właściwego miernika oceny efektywności ich rozwoju oraz osiąganych wyników, szczególnie po wejściu na giełdę. Analiza tempa wzrostu i rozwoju spółek rynku NC ma być alternatywą dla oceny zmiany ich wartości rynkowej, opisywanej przez odrębnie obliczany indeks giełdowy (NCIndex), jednakże ma również za zadanie zwrócić uwagę na fundamentalne wielkości ekonomiczne będące głównymi nośnikami wartości rynkowej spółek notowanych na rynku NC.(fragment tekstu)
NewConnect (NC) jest młodym rynkiem, uruchomionym przez Giełdę Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie 30 sierpnia 2007 r., z myślą o spółkach, które: a) są w początkowej fazie rozwoju i działają w obszarze innowacyjnych technologii, b) posiadają wysoki potencjał wzrostu i poszukują kapitału od kilkuset tysięcy do kilkunastu milionów PLN, c) będą mogły w przyszłości zaistnieć na regulowanym rynku GPW. Utworzenie NewConnect stało się z jednej strony uzupełnieniem rynku głównego GPW, a z drugiej powstała platforma miedzy rynkiem regulowanym a młodymi tj. "budującymi swoją historię" spółkami. W związku z tym NewConnect jest mniej skomplikowany i bardziej liberalny w stosunku do spółek (dopuszczonych do obrotu) od rynku głównego GPW. (fragment tekstu)
Opracowanie koncentruje się na syntetycznym zestawieniu wyników badań empirycznych sytuacji finansowej 89 firm start-up oraz 100 spółek NewConnect w 2011 roku, wykorzystując autorską koncepcję badawczą cyklu życia organizacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano na czym polega efekt niedowartościowania IPO oraz czym są pieniądze pozostawione na stole. Przedstawiono hipotezy Rittera oparte na czynniku sektora, które próbują wyjaśnić przyczyny powstania efektu niedowartościowania IPO. Został scharakteryzowany rynek New Connect, jego rozwój, a także niedowartościowanie IPO emitentów z województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Na rynku New Connect w latach 2007-2011 niedowartościowanie mierzone stopą zwrotu w pierwszym dniu wyniosło średnio 36,75%. Dużo niższe okazało się w województwie lubuskim i zachodniopomorskim. Debiutujące spółki z wybranych województw podzielono pod względem sektora i zbadano niedowartościowanie. Najwyższe okazało się w sektorach wysokich technologii informatyka i telekomunikacja, a najniższe w sektorze budownictwa i nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
Omówiono istotę i pojęcie gospodarki drugiego obiegu i jej typowe formy w gospodarce socjalistycznej i rynkowej, a także nowe jej formy w transformującej się gospodarce polskiej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.