Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek technologii
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Po okresie kryzysu rynek IT w Polsce zanotował w 2011 roku wyraźną poprawę wyników. Wzrost liczby zamówień z sektora przedsiębiorstw pozwala realnie ocenić możliwości wzrostu rynku w tym roku na ponad 10%. W 2010 r. polski rynek IT wyraźnie odbił po okresie załamania. Kierunek zmian był relatywnie łatwy do przewidzenia. Zaskoczyła natomiast stopa wzrostu, która była wyższa od prognoz o 2,5 punktu procentowego. Według danych z raportu "Rynek IT w Polsce 2011. Prognozy rozwoju na lata 2011-2015", opublikowanego przez firmę badawczą PMR, wartość rynku IT w Polsce mierzona w złotówkach wzrosła w 2010 r. o 5,8%, osiągając niemal 26 mld zł. Prognozy z pierwszej połowy ubiegłego roku zakładały wzrost na poziomie 3,3%. Najbardziej przewidywalny okazał się rynek sprzętu. Tutaj różnica między prognozami PMR z ubiegłego roku, a faktyczną zmianą wartości rynku była najniższa i wyniosła ok. 100 mln zł. Na pewno dużym pozytywnym zaskoczeniem było wyraźne odbicie na rynku oprogramowania. (fragment tekstu)
W pracy zanalizowano organizację i przebieg transferu technologii w skali międzynarodowej, oraz przedstawiono ewentualne skutki wdrożenia jej w warunkach polskich. Przedstawiono również warunki i zasady partycypowania w procesie transferu technologii, które były testowane w wysoko rozwiniętych ekonomicznie krajach.
Co oferują nam cuda techniki reklamowej w 2013 .? Gdyby zebrać wszystkie najnowsze reklamowe technologie w jednym miejscu , sam Tom Cruise mógłby je pomylić z planem długo oczekiwanej, drugiej części filmu "Raport mniejszości".(fragment tekstu)
Celem artykułu jest dokonanie przeglądu literatury na temat transferu technologii, zidentyfikowanie jego podstawowych kanałów oraz przedstawienie ich wpływu na gospodarkę kraju przyjmującego technologię.
Celem opracowania jest przedstawienie form i zakresu wspierania transferu technologii pomiędzy Polską a Niemcami. Jako przedmiot analizy wybrano Wrocławskie Centrum Transferu Technologii (WCTT) oraz po stronie niemieckiej Eurotransfer- und Beratungsring Neisse (ETB) e. V Gorlitz specjalistyczny podmiot powołany dla tego celu, wywodzący się ze struktur Saksońskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
6
100%
Celem niniejszej publikacji jest analiza zatrudnienia w sektorach zaawansowanych technologicznie, zarówno w odniesieniu do przetwórstwa przemysłowego, jak i w odniesieniu do działalności usługowej. Autorka porównuje zatrudnienie w obydwu segmentach wysokich technologii w Polsce na tle krajów UE, oraz w Polsce w ujęciu regionalnym. Analizą objęty jest okres 2004-2009, ponieważ dla tego okresu dostępne są dane dla Polski.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono małe firmy technologiczne jako obiekt polityki gospodarczej państw wysoko rozwiniętych. Omówiono znaczenie i ich rolę dla gospodarki narodowej w krajach Europy Zachodniej.
Wbrew minorowym prognozom, w latach 2010-2011 rynek bankowej informatyki zwiększył swoją wartość. Autor przekonuje o dobrej sytuacji banków komercyjnych mimo kryzysu. Mówi o pozytywnych aspektach ich rozwoju poprzez zwiększenie liczby bankomatów.
Celem artykułu jest określenie roli diaspory w rozwoju przemysłu technologicznego na Ukrainie. Dokonany przegląd literatury pozwolił na lepsze zrozumienie terminu "diaspora" oraz wskazanie różnic pomiędzy tym pojęciem a pojęciem migracji. Podano przykłady państw, w których rozwoju gospodarczym diaspora odegrała kluczową rolę, co potwierdziło zasadność analizy tego zjawiska na Ukrainie. W celu opisania działań diaspory w sektorze technologicznym na Ukrainie oraz określenia ich motywów przeprowadzone zostały badania empiryczne w formie pogłębionego wywiadu z kluczowym informatorem. Wyniki badań wskazują na to, że wkład diaspory jest obecny w wielu dziedzinach rozwoju gospodarczego Ukrainy, w tym w sektorze technologicznym. Motyw podejmowania przedsięwzięć, który odróżnia diasporę od przedsiębiorców spoza Ukrainy, to poczucie odpowiedzialności za dobrobyt swojego kraju pochodzenia.(abstrakt oryginalny)
Rozwój Rosji spowodował wzrost zainteresowania instytucji publicznych, środowisk biznesowych oraz naukowców zastosowaniem metod typu foresight w rozwiązywaniu złożonych problemów gospodarczych. Problemy te związane są z próbą prognozowania rozwoju innowacji, które mogą mieć znaczący wpływ na gospodarkę kraju w perspektywie krótko- i długoterminowej oraz na poziomie mikro, mezo i makro. W artykule przeprowadzono analizę wykorzystania metod typu foresight w administracji publicznej oraz w sektorze zaawansowanych technologii. Przedstawiono również autorską koncepcję foresight w badaniu rozwoju innowacji.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono pojęcie i klasyfikację wyrobów wysokiej techniki. Omówiono tendencje w handlu towarami wysoko zaawansowanymi technicznie w krajach OECD. Zaprezentowano zmiany w strukturze przedmiotowej handlu.
Nanomateriały to tworzywa zbudowane ze struktur molekularnych nieprzekraczających 100 nanometrów, których właściwości różnią się istotnie od materiałów tradycyjnych. Struktury te charakteryzują się wyższą wytrzymałością lekkością lub elastycznością w porównaniu z innego rodzaju tworzywami. Zainteresowanie nanoproduktami stale wzrasta, co przyczynia się do intensywnego i dynamicznego wzrostu w obrębie tej branży. Nanomateriały znajdują zastosowanie w wielu obszarach, takich jak: motoryzacja, medycyna czy branża opakowaniowa. W pracy omówiona została krótka charakterystyka rynku nanomateriałów oraz przedstawiony został wzrost tego sektora na przestrzeni ostatnich lat w gospodarce światowej. Zostały również zaprezentowane prognozy dotyczące popytu na nanomateriały w najbliższych latach. Końcowa część pracy dotyczy inicjatyw wspierających nanotechnologię na świecie i w Polsce oraz szczególnego znaczenia wzrostu tej branży dla krajów rozwijających się. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Regenerative Medicine as an Emergent Cluster in Tampere Region
84%
Klastry są istotnym elementem regionalnych gospodarek, a rozwijające się klastry mają szczególne znaczenie dla dywersyfikacji działalności gospodarczej poprzez nowe technologie i branże. Branże oparte na nauce są w tej dziedzinie szczególnie obiecujące dla tworzenia i wsparcia wizji rozwoju określonych terytoriów, dzięki innowacjom przełomowym lub wzbogaceniu obecnych modeli gospodarczych, działających w tradycyjnych sektorach. Branża medycyny regeneracyjnej (MR) stanowi przykład takich wyłaniających się klastrów. Branża ta jest silnie zależna od badań naukowych, co oznacza, że region musi inwestować w badania naukowe w tej dziedzinie, by spodziewać się określonego zwrotu z inwestycji. Regiony zazwyczaj nie posiadają rozwiniętych klastrów w dziedzinie MR, stąd branże te powinny wyłonić się z istniejących dziedzin działalności lub poszerzyć obecne sektory. Medycyna regeneracyjna angażuje szeroki zestaw technologii i sektorów, które mogą tworzyć klaster i korzystać z jego efektów, jeśli projekt odniesie sukces. W artykule zrealizowano dwa cele. Po pierwsze, przedstawiono bariery, które ograniczają rozwój młodych klastrów. Po drugie, określono w jaki sposób w klastrach tego rodzaju powstają innowacje i jakie jest ich znaczenie dla danego terytorium. Na podstawie przeglądu literatury przedstawiono rynek technologii i komercjalizacji w sektorze MR. Badanie empiryczne oparto na rozwijającym się klastrze MR w regionie Tampere, w Finlandii. Na podstawie 24 wywiadów przedstawiono kontekst tworzenia klastra w Tampere, gdzie sfera nauki inspiruje i stymuluje rozwój tej branży. Jednym z celów uniwersytetu jest komercjalizacja badań w dziedzinie MR, jakkolwiek na razie brak komercyjnych rezultatów. Badanie ma znaczenie dla zrozumienia rozwoju młodego klastra w branży opartej na nauce, w fazie zalążkowej i na wczesnych etapach rozwoju. Wskazano główne wyzwania dla powstającego klastra, które to wyzwania wymagają dostosowania polityki wsparcia na poziomie mezoekonomicznym. Dla klastrów opartych na wiedzy niezbędna jest ukierunkowana polityka, a określone sektory, na danym etapie rozwoju potrzebują specyficznych narzędzi polityki, aby osiągnąć fazę dojrzałości. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą identyfikacji podstawowych uwarunkowań występujących w procesie finansowania małych firm technologicznych z uwzględnieniem ich specyfiki, w tym pewnych ograniczeń właściwych tego typu podmiotom jak i potencjalnych możliwości. Podjęto również próbę charakterystyki najważniejszych źródeł finansowania MFT oraz zasad ich wykorzystania. (skróc. oryg. streszcz.)
Mimo pełnych entuzjazmu zapowiedzi ani rok 2011, ani 2012 nie był rokiem mobile, a jednak to właśnie smartfony i tablety stwarzają może nie tyle nowe możliwości, ile nowe uwarunkowania prowadzenia działań marketingowych w internecie. (fragment tekstu)
Wyróżnia się dwa zasadnicze sposoby transferu technologii: internalizację i eksternalizację. Internalizacja technologii oznacza jej transfer od dawcy (zagranicznego partnera) do filii lub oddziałów, z zachowaniem kontroli nad transferowanym zasobem. Eksternalizacja oznacza z kolei transfer zasobów do podmiotów które nie znajdują się pod kontrolą dawcy i przybierać może rozmaite formy: głównie licencje oraz franchising, sprzedaż dóbr kapitałowych, międzynarodowe kontrakty, joint ventures. Na wybór formy transferu technologii przez korporacje transnarodowe wpływają determinanty o charakterze politycznym, strategicznym oraz ekonomicznym. Do najważniejszych zalicza się: rodzaj transferowanej techniki, strategia sprzedawcy, możliwości i potencjał biorcy (kupującego) oraz polityka kraju goszczącego.
Oczekiwany wysiłek został zdefiniowany jako jeden z najważniejszych determinant moderujących akceptację i użytkowanie nowych technologii [Venkatesh i inni, 2003, 2012]. Istotność prezentowanego zagadnienia ma charakter dychotomiczny. Wynika zarówno ze wzrostu znaczenia konsumentów seniorów na rynku dóbr i usług, jak i rosnącej liczby innowacji produktowych wprowadzanych w ofercie przedsiębiorstw. Jak prognozuje GUS [2014], w roku 2035 osoby w wieku 60+ stanowić będą prawie 25% mieszkańców Polski, w kolejnych zaś 20 latach grono to zostanie istotnie poszerzone. W roku 2050 co najmniej co trzeci Polak będzie miał ukończone 60 lat. Istnieje zatem potrzeba identyfikacji zachowań nabywczych osób 60+, w tym również na rynku dóbr z kategorii technologicznych. Konieczne jest zatem zweryfikowanie, czy konsumenci seniorzy nabywają technologiczne innowacje produktowe oraz w jakim stopniu postrzegają oczekiwany wysiłek związany z ich nabywaniem i użytkowaniem. Zatem celem badań własnych autorki było zidentyfikowanie postrzegania przez konsumentów seniorów oczekiwanego wysiłku w procesie akceptacji i użytkowania innowacji produktowej na rynku dóbr technologicznych. (fragment tekstu)
Omówiono aspekty empiryczne międzynarodowych przepływów kapitału w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych i transferu technologii. Przedstawiono udziały krajów i obszarów geograficznych w strukturze światowego eksportu wybranych towarów H&T w latach 1992-1997 oraz poziom wskaźników wymiany wewnątrzgałęziowej Polski w obrotach z krajami i obszarami ekonomicznymi świata towarami H&T w latach 1980-1998.
Tematem artykułu są następujące zagadnienia: a) krajowy rynek wdrożeń informatycznych; b) przedsięwzięcie wdrożeniowe i jego współwykonawcy; c) trudności komunikacyjne przedsiębiorstw wdrożeniowych; d) usprawnienia komunikacyjne w IBS Polska.
20
Content available remote Rynek technologii w Unii Europejskiej
84%
Celem artykułu jest ocena stanu zaawansowania procesów integracyjnych na rynku technologii UE oraz identyfikacja współzależności między tym segmentem rynku czynników produkcji a pozostałymi jego segmentami.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.