Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 159

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek usług bankowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Banki, podobnie jak inne podmioty gospodarcze, są zobowiązane do przestrzegania obowiązujących przepisów prawa. Podstawowe znaczenie ma tu prawo bankowe, które stanowi ogół norm prawnych regulujących strukturę systemu bankowego, ich działalność oraz stosunki prawne powstające w związku z tą działalnością. Jednym z obszarów, na którym banki i ich klienci spotykają się, mającym znaczenie dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i systemu bankowego, jest ustawodawstwo dotyczące ochrony konsumenta i konkurencji. Odnosi się ono do zapewnienia dostępu do informacji, zasad zawierania umów, narzucenia rozwiązań w zakresie kredytów konsumenckich, kredytów hipotecznych i transferu środków. Obejmuje ono normy zapewniające klientom prawo do informacji i edukacji konsumenckiej oraz dostęp do procedur dochodzenia roszczeń z tytułu poniesionej szkody. (fragment tekstu)
W bankowości elektronicznej wartość dodana jest tym wyższa, im więcej wsparcia klient otrzyma w procesie podejmowania decyzji finansowych i niefinansowych. W artykule scharakteryzowano jedne z najbardziej innowacyjnych usług w tym zakresie: internetowe systemy agregacji usług (ang. account aggregation) oraz aplikacje zarządzania środkami przez Internet (ang. Web Based Cash Management Solutions – WBCMS).
Omówiono obecną sytuacją rynku kredytów hipotecznych oraz perspektywy jego rozwoju. Przedstawiono istotę kredytu hipotecznego, czynniki wpływające na popyt na wspomniana usługę, podmioty udzielające kredytów hipotecznych oraz strukturę rynku kredytów hipotecznych.
Banki od kilku lat odkrywają grupy etniczne jako specjalny segment klientów i ukierunkowują na nie swoją strategię marketingową. Nasilająca się konkurencja na rynku detalicznych usług bankowych, wynikająca nie tylko z dużej liczby banków zainteresowanych obsługą gospodarstw domowych, ale także spowodowana wchodzeniem na ten rynek licznych podmiotów para- i pozabankowych, zmusza banki do poszukiwania nisz w obszarze bankowości detalicznej i kierowania swojej oferty do tych segmentów klientów, którym dotychczas nie poświęcały wiele uwagi. Do takich segmentów klientów detalicznych w krajach rozwiniętych należą m.in. grupy etniczne, które w niektórych państwach, jak np. w USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji, stanowią istotną część społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Litwa wraz z pozostałymi krajami bałtyckimi najszybciej ze wszystkich republik byłego ZSRR przezwyciężyła kryzys ekonomiczny związany z przechodzeniem od gospodarki centralnie sterowanej do systemu rynkowego. Zbudowała przy tym funkcjonalny system bankowy. W artykule przedstawiono tę trudną drogę litewskiej gospodarki od odzyskania niepodległości, poprzez kryzys bankowy z 1995 roku do dnia dzisiejszego.
W artykule omówiono przesłanki prawne funkcjonowania rynku pośrednictwa kredytowego oraz problemy organizacji i współzależności na rynku pośrednictwa w udzielaniu konsumpcyjnych kredytów bankowych.
Young people are a group of clients that are increasingly being served by commercial banks. Although usage of bank accounts, web portals or mobile applications to manage private money becomes a necessity for younger generations, a large part of children, youths and young adults remain unbanked. The main purpose of the paper is to characterise the profile of young people (up to 26 years of age) that do not use banking products and services. The authors investigated the reasons and terms for not adopting banking offers by children, youths and young adults. The paper also identifies the factors supporting financial inclusion of the aforementioned groups, as well as the time perspective of bank products being adopted by young people. The authors analysed literature and conducted survey research on a group of young people with the CAWI technique, as well as using non-parametric statistical tests and multivariate logistic regression to evaluate quantitatively the phenomenon. The main reason for not using banking products was being too young and lack of need, but not a lack of offers. The statistical analysis pointed out that the fundamental factor influencing the non-use of banking products was the level of education. The most important factors stimulating the financial inclusion of young people were lack of fees and attractive promotions. Young people as a rule declared the possibility of becoming bank clients in the long-term perspective.(original abstract)
Dotkliwość ostatniego kryzysu finansowego dla europejskich rynków finansowych, gospodarki i społeczeństwa sprawia, że naukowcy i analitycy finansowi zaczynają z dużą otwartością poszukiwać odpowiedzi nie tylko na pytanie, jak zredukować negatywne jego skutki w przyszłości, ale również jaki będzie w przyszłości system regulowania instytucji finansowych. W artykule zostały omówione trzy opcje stanowisk o przyszłych tendencjach regulacyjnych: alternatywa teoretyczna, opcja prezentowana w raportach i opracowaniach eksperckich oraz wersja nasuwającą się z obserwacji aktualnej praktyki funkcjonowania europejskich banków. Celem artykułu jest przeprowadzenie konfrontacji poglądów na temat przyszłych trendów w regulacji sektora bankowego z perspektywy teoretycznej, konsultingowej i formułowanej w oparciu o ocenę praktyki bankowej.(abstrakt oryginalny)
Polski sektor bankowy składa się z ponad 600 banków. Liczba ta jest duża zarówno w ujęciu bezwzględnym, jak i w porównaniu do liczby instytucji bankowych w krajach o podobnym poziomie rozwoju, takich jak: Chorwacja, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja, czy Węgry, jak i największych gospodarek UE. Jednak większość instytucji kredytowych składających się na sektor bankowy w Polsce to banki spółdzielcze prowadzące działalność o zasięgu lokalnym, bez rozbudowanej sieci placówek. Dlatego ważne jest ustalenie, w jakim stopniu sektor bankowy w Polsce jest konkurencyjny zwłaszcza w świetle koncepcji jego repolonizacji. (fragment tekstu)
Zamieszczono dane obrazujące zadłużenie Polaków. Według raportów InfoMonitora kwota zaległych płatności Polaków stale wzrasta, w ostatnich miesiącach zauważalne było zwiększenie dynamiki. Są to zobowiązania wynikające z niezapłaconych rachunków za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne, czynsz za mieszkanie, opłaty leasingowe, a także z niespłaconych kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych. Z uwagi na ten stan firmy windykacyjne mają coraz więcej zleceń.
Integracji rynków usług bankowych w Unii Europejskiej towarzyszą dostosowania sfery regulacyjnej. Rośnie rola międzynarodowych instytucji współpracujących w tym zakresie. W UE kluczową rolę w kwestiach związanych z bezpieczeństwem systemowym odgrywa Komitet ds. Nadzoru Bankowego Europejskiego Banku Centralnego. Niemniej jednak ciągle podstawową formą nadzoru nad bankami w UE jest nadzór sprawowany przez kompetentne organy krajowe. W większości krajów UE odpowiedzialne za to są banki centralne. Jednak w ostatnich latach zwiększyła się liczba państw, gdzie nadzór nad bankami sprawowany jest przez instytucje wspólne dla wszystkich segmentów rynku finansowego.
Artykuł analizuje znaczenie małych i średnich przedsiębiorstw jako klienta bankowego. Przedstawia strukturę popytu małych i średnich przedsiębiorstw na usługi i produkty bankowe.
Przedstawiono sytuację gospodarczą Chin. Omówiono perspektywy i kierunki rozwoju sektora bankowego w tym kraju.
W niniejszej pracy starano się zwrócić szczególną uwagę na specyfikę działania banku spółdzielczego, dlatego odpowiedzi na to zagadnienie umieszczono w jednym z punktów. Podjęto próbę uchwycenia różnic wynikających z uregulowań prawnych banków spółdzielczych oraz banków działających w formie spółek akcyjnych. I tak poszczególne punkty artykułu poświęcone są kolejno: - wyłączeniu spółdzielczego sektora bankowego z systemu bankowego, - przepisom prawnym regulującym działalność banku spółdzielczego, - specyfice działania banku spółdzielczego. W podsumowaniu zawarto zwięzłą charakterystykę Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Krakowie. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie udziału banków spółdzielczych w rynku usług bankowych w Polsce w latach 2009-2013. Podjęto także próbę oceny wyników efektywności. Banki spółdzielcze są uczestnikami rynku usług bankowych i pełnią istotną rolę w polskim systemie bankowym. Ich działalność jest powiązana z finansowaniem rolnictwa i obszarów wiejskich. Banki spółdzielcze mają kilkuprocentowy udział w rynku. Pod względem kredytów udzielonych podmiotom niefinansowym, udział w rynku wynosił w 2013 roku 6,3%. Silniejszą pozycję banki spółdzielcze mają w zakresie gromadzenia depozytów gospodarstw domowych (12,2%). Banki spółdzielcze generowały wyższy poziom kosztów, ale efektywność ich działania kształtowała się na poziomie porównywalnym do banków komercyjnych. Banki spółdzielcze poszerzają zakres swojej działalności, jednak nie wydaje się, by w ciągu najbliższych lat możliwe było przekroczenie kilkunastoprocentowego udziału w rynku. (abstrakt oryginalny)
Młody klient jest wyjątkowo kapryśny, wyjątkowo dociekliwy i wyjątkowo wymagający. Rachunek musi być oprocentowany, bo w skarbonce nie opłaca się trzymać pieniędzy i musi być karta do bankomatu, ale za darmo i z ekstra rysunkiem - powiedział mi ośmioletni Kamil. Wydaje się, że tym wymaganiom można sprostać i dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się ofercie dla młodzieży i studentów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.