Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 117

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek usług medycznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Z badań nad zachowaniami Opolan na rynku usług medycznych
100%
Jakość usług medycznych kształtuje się poprzez różne czynniki, jednak najlepiej ich stan oddaje zadowolenie pacjenta. Do najczęściej wymienianych czynników mających wpływ na jakość usług medycznych należą: dostępność świadczeń, przebieg wizyty, poprawa stanu zdrowia. Współczesny rynek usług medycznych, kształtowany jest przez pacjenta świadczeniobiorcę, który wyraża to w swoich opiniach. Wysoka jakość usług przekłada się na efekty ekonomiczne, medyczne i psychospołeczne. W pracy przedstawiono wyniki badań nad oceną jakości usług medycznych oferowanych przez publiczne i niepubliczne placówki ochrony zdrowia na terenie województwa opolskiego.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zaprezentowano istotę i podstawowe charakterystyki produktu medycznego, jego socjalne i komercyjne składowe. Opisano etapy produkcji produktu medycznego. Wskazano specyfikę rynku usług medycznych na Ukrainie i w Polsce. Zaprezentowano również sferę regulacji rynku usług medycznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu poruszenie zagadnienia elastyczności organizacji w sektorze usług medycznych w Polsce. Próba odpowiedzi na pytanie czy analizowany sektor kieruje się zasadami elastyczności, będzie podjęta poprzez analizę działalności wybranych prywatnych placówek medycznych w Polsce. W dobie dynamicznych zmian otoczenia konkurencyjnego elastyczność jest bardzo istotną cechą organizacji. (abstrakt oryginalny)
Opieka zdrowotna jest specyficznym rodzajem usług, gdyż bezpośrednio wpływa na jakość życia, a czasami wręcz zachowanie życia przez pacjenta. Popyt na usługi zdrowotne nie jest zwykłym biznesowym wymaganiem, jest potrzebą. To powoduje, że cena usługi ulega dewaluacji. Prawa rynku przestają działać.
5
Content available remote Finansowanie świadczeniodawców rynku usług medycznych w Polsce
100%
Przedmiotem niniejszego artykułu jest przedstawienie źródeł i zasad finansowania poszczególnych świadczeniodawców polskiego rynku usług medycznych. Do podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych w Polsce, zgodnie z obowiązującym prawem, należą zakłady opieki zdrowotnej (ZOZ), indywidualne oraz grupowe praktyki medyczne. Artykuł obejmuje swym zasięgiem analizę finansowania wszystkich powyższych świadczeniodawców, ze szczególnym uwzględnieniem samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej jako kluczowego i podlegającego największym ograniczeniom prawnym dostawcy usług medycznych. (fragment tekstu)
6
Content available remote System informacyjny rachunkowości zarządczej w podmiotach leczniczych
100%
W artykule zaprezentowano istotę informacji i systemu informacyjnego, do którego zaliczono system rachunkowości zarządczej. Wśród argumentów za postrzeganiem rachunkowości zarządczej jako systemu informacyjnego wskazano na udział czynnika ludzkiego, od którego zależeć powinna jakość, w tym użyteczność generowanej informacji w procesie zarządzania. Ostatecznie zatem kształt systemu informacyjnego i generowanej informacji zarządczej zależeć powinien od potrzeb informacyjnych zarządzających. Tymczasem, jak wynika z prowadzonych badań, posiadanie systemu informacyjnego utożsamiane jest często z systemem informatycznym, tj. wyposażeniem technicznym, i realizacją formalnych wymogów sprawozdawczych. Natomiast gros informacji medycznej, o ile wpisuje się w charakter informacji zarządczej, wykorzystywane jest zaledwie do celów sprawozdawczych.(abstrakt oryginalny)
(...) celem niniejszego artykułu jest analiza procesu ekspansji zagranicznej na przykładzie firmy rodzinnej ze szczególnej branży, jaką jest branża usług medycznych. Materiał został zebrany metodą desk research. Do analizy wykorzystanie zostały zasoby Oresa Ventures oraz ProQuest. (fragment tekstu)
Telemedicine a part of E-health fascinates both payers, Ministries of Health of all European Union (EU) states as well as service providers. But fascination does not correspond with uptake of solutions implemented in EU states. The major obstacle in broad adoption of such services is legislation. Not in all EU countries legislation allows proper implementation and reimbursement of the services. Today the most common limitations are associated with necessity of the presence of a health care worker and the patient in the same place and legal problems in terms of reimbursement for telemedicine services to providers. France, Italy and Spain have powerful examples of successful implementation of telemedicine services mainly telemonitoring. However numerous clinical studies have proven significant improvement in compliance in chronically ill patients but also improvement in disease-specific clinical outcomes including mortality(original abstract)
9
Content available remote Zarządzanie wartością klienta na rynku usług medycznych w Polsce
75%
W pracy skoncentrowano się na przedstawieniu przesłanek zarządzania wartością klienta oraz podejścia do zarządzania wartością klienta na rynku usług medycznych w Polsce. Ze względu na zwięzłość wywodu kwestie teoretyczne zostały w głównie zasygnalizowane, a ich szersze poznanie dostępne jest w prezentowanej w bibliografii literaturze. (fragment tekstu)
10
75%
Zasadniczym celem artykułu jest próba usystematyzowania międzynarodowych doświadczeń i rezultatów badawczych poświęconych dynamicznie rozwijającemu się sektorowi turystyki medycznej. Punktem odniesienia stały się refleksje badaczy nad globalnym wymiarem podróży turystycznych w celach medycznych lub zdrowotnych oraz studia nad obecnymi i perspektywicznymi centrami popytowo-podażowymi tejże turystyki. Drugim zasadniczym motywem artykułu jest fakt, że Polska (obok Węgier) jest zaliczana przez międzynarodowe środowisko badaczy do istotnych komponentów europejskiego rynku turystyki medycznej. W artykule przedstawiono stan i obszary koncentracji najważniejszych zagranicznych badań nad turystyką medyczną w ostatnich latach, aby przez analizę istniejących modeli w skali makro zaproponować polskie kierunki poszukiwań, określić system czynników podlegających pomiarowi i instrumentarium adekwatne do metodologii badań jakościowych turystyki medycznej. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Prywatne finansowanie usług medycznych w Polsce
75%
Polskie społeczeństwo coraz powszechniej korzysta z usług medycznych, finansowanych ze środków prywatnych (głównie gospodarstw domowych). Narodowy rachunek zdrowia - konstruowany od kilku lat przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), zgodnie z wytycznymi OECD - pozwala ustalić wysokość wydatków prywatnych na zakup usług medycznych, ich udział w finansowaniu usług medycznych ogółem oraz strukturę świadczeniobiorców i świadczeniodawców prywatnych usług medycznych. Pojawiają się jednak zasadnicze wątpliwości, czy badania budżetów gospodarstw domowych prowadzone przez GUS, a będące podstawą ustalania poziomu wydatków konsumentów na usługi medyczne, stanowią wiarygodne źródło informacji. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Organy zarządzające podmiotami leczniczymi
75%
Ustawa o działalności leczniczej, której przepisy obowiązują od dnia 1 lipca 2011 r., dokonała modyfikacji stanu prawnego dotyczącego spraw ustrojowych podmiotów funkcjonujących na rynku usług medycznych. Celem artykułu jest charakterystyka różnych podmiotów leczniczych, które działają na rynku usług zdrowotnych w Polsce, oraz zdefiniowanie organów zarządzających tymi podmiotami.(abstrakt oryginalny)
13
75%
Celem artykułu jest przedstawienie procesu zarządzania jakością widzianego z perspektywy pracownika służby zdrowia i z punktu widzenia pacjenta oczekującego w kolejce na zapis, wizytę lub badanie. Te różne spojrzenia uwarunkowane są zachodzącymi zmianami w świadomości pracowników i brakiem zmian w spojrzeniu pacjenta na służbę zdrowia, wynikającym w niezmiennym od lat systemie kolejek czy braku numerków. Szkoda, że wini się lekarzy, a nie Narodowy Fundusz Zdrowia, który jest głównym sprawcą takiej sytuacji. (abstrakt oryginalny)
W idealnych warunkach efektywne działanie mechanizmu rynkowego zależy od spełnienia tzw. założeń standardowych. W artykule dokonano rewizji tychże założeń w odniesieniu do rynku usług medycznych. Omówiono popyt i podaż na tym rynku. Przedstawiono model rynku usług medycznych.
Firmy "Medicover" i "Medicover Development" oferują usługi medyczne przeważnie dla instytucjonalnych klientów. Cena miesięcznego abonamentu waha się w granicach od 20 do 200 USD, w zależności od rodzaju pakietu.
Rynek prywatnych usług medycznych rozwija się bardzo szybko. Pomimo że od wielu lat brakuje uregulowań prawnych mu sprzyjających. Zła kondycja państwowej służby zdrowia oraz wzrost zamożności społeczeństwa sprzyjają dobrej koniunkturze. Polacy coraz chętniej wykupują polisy zdrowotne, a ubezpieczyciele coraz śmielej wychodza z ofertą w tym zakresie.
17
Content available remote The Medical Tourism - the Fundamental Socio-Economic Problems and Conditions
75%
W artykule skoncentrowano się na wybranych zagadnieniach tworzących ogólne tło funkcjonowania fenomenu przełomu XX i XXI wieków, które definiowane jest jako turystyka medyczna. Analizę oparto na piśmiennictwie anglojęzycznym, starając się referować wątki artykułu na podstawie najnowszych prac. Przyjęto za punkt odniesienia zasadnicze problemy dyskusji nad turystyką medyczną w obrębie socjologii, psychologii oraz styku praktyki gospodarczej z ekonomią turyzmu. Wykazano, iż w socjologii występuje zjawisko ścierania się poglądów odnośnie globalnej mobilności turystów medycznych z tendencjami społeczno-politycznymi, które tę mobilność ograniczają. Odpowiednio uwypuklono jednostronne nastawienie badawcze w psychologii - zainteresowanie motywami podróżowania, mniejsze znaczenie przypisywane skutkom podróży w celach medycznych. Problemy istnienia luki na styku ekonomia turyzmu praktyka gospodarcza zilustrowano wskazując na brak kompatybilności definicji turystyki medycznej z pojęciem "turysta medyczny", a ponadto wykazano ograniczoną wiarygodność danych o skali i rozmiarach zjawiska. W części wnioskowej wskazano na brak jednolitej strategii nauk nad badaniem globalnych i fragmentarycznych aspektów turystyki medycznej, akcentując zarazem istnienie dwóch zjawisk: fetyszyzacji wzrostu turystyki medycznej oraz braku wiarygodnych danych o rozmiarach omawianego fenomenu. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza uwarunkowań dla stosowania marketingu w usługach medycznych w Polsce. Autorka, uwzględniając specyfikę tych usług, wskazuje cechy, które powinna posiadać koncepcja marketingu stosowanego w interesie pacjentów oraz podmiotów świadczących usługi Na podstawie badania przeprowadzonego na grupie lekarzy stomatologów, autorka definiuje czynnik determinujące rozwój marketingu podmiotów świadczących usługi medyczne w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Jednym z obszarów zmian jest przyjęcie marketingowej orientacji działania i podejmowanie działań marketingowych. Dzisiaj nawet podmioty świadczące usługi medyczne będą musiały dostosować się do reguł "gry rynkowej" i nauczyć się sprzedawać oferowane przez siebie usługi. Wraz z przeszłą dekadą zmienił się w Polsce sposób postrzegania świadczeniodawców usług medycznych oraz pacjentów. Ważna staje się umiejętność otwarcia się na nowe sposoby funkcjonowania opieki zdrowotnej i dostosowanie do realiów wolnego rynku. Umiejętność przyjęcia marketingowego sposobu myślenia i działania na rynku oraz nowych metod komunikowania się - zarówno z istniejącymi, jak i potencjalnymi klientami. (fragment tekstu)
20
Content available remote Functioning of the Medical Services Market in Poland: Selected Problems
75%
Purpose: The medical services market in developed countries is subject to market principles only to a limited extent. In fact, its size and directions of development are determined by all stakeholders through their influence on consumers and payers of health services. The aim of this study is to identify the main market participants and forms of influence used to modify the supply and demand for health services. Design/methodology/approach: The basic research problem concerns the identification of interest groups influencing the size of the health services market and forms of influence on other market participants to ensure the implementation of the set health and economic objectives. Findings: The influence of medical market interest groups leads to an increase in the quantity and quality of medical services provided to consumers in excess of market demand. It also causes a permanent failure to meet the demand for free health services. Practical implications: The planning of health expenditures should take into account the activity of interest groups operating in the health services market, which leads to an inefficient allocation of financial resources expected by society to finance health services and public, economic, and social institutions operating in its immediate vicinity. Social implications: The present paper is a voice in the discussion on the rationalization of health expenditures incurred by society. The decision on the scope of health services provided is ultimately a political decision. However, it is necessary to rationally channel the financial flows from public and private payers to health and peri-health care providers, medical equipment and pharmaceutical manufacturers, and private and public health sector administration.(original abstract)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.