Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 89

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek usług ubezpieczeniowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Przedstawiono zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń rolnych w Polsce. Okres badań dotyczył lat 2006-2015. Rynek po stronie podażowej był dosyć stabilny, nie było gwałtownych zmian w liczbie firm i jego strukturze. W pracy dokonano analizy zmian w liczbie, wartości ubezpieczeń rolnych, a także ich udziału w ubezpieczeniach z działu II . Stwierdzono bardzo silną dodatnią korelację między ubezpieczeniami a wartością PKB oraz mniejszą w odniesieniu do wartości produkcji globalnej rolnictwa. Z kolei mniejsza była siła związku parametrów gospodarki i rolnictwa z odszkodowaniami od ubezpieczeń rolnych. Dla odszkodowań od ubezpieczeń budynków w gospodarstwach rolnych zależności te były nieistotne. Wynikało to z nieprzewidywalnego działania sił przyrody i innych zdarzeń nadzwyczajnych.(abstrakt oryginalny)
Rynek ubezpieczeniowy w Polsce i na świecie staje się dla jego strony podażowej coraz bardziej wymagający. Nie wystarczy, jak jeszcze kilka lat temu, stworzyć pakiet ubezpieczeń, odpowiednio wynagrodzić agenta i wprowadzić produkt na rynek. W ostatnich latach zakłady ubezpieczeń w Polsce w najpopularniejszych produktach ubezpieczeniowych (ubezpieczenia komunikacyjne, ubezpieczenia majątkowe) raczej psuły rynek, walcząc tylko i wyłącznie ceną. Nie jest to jednak rozwiązanie dobre w długim okresie i dlatego należy poszukiwać rezerw sukcesu na innych polach działalności ubezpieczeniowej. Jednym z kluczowych elementów długookresowej strategii zakładów ubezpieczeń powinna stać się komunikacja z otoczeniem. Każdy zakład ubezpieczeń poprzez swoich pracowników, pośredników, procedury i produkty wysyła codziennie tysiące komunikatów. Rzecz w tym, że nie zawsze są one w pełni kontrolowane i zgodne z długookresowymi celami wizerunkowymi i strategicznymi. W literaturze krajowej i światowej brakuje opracowań łączących dwie dziedziny nauki: ubezpieczenia i komunikację biznesową. Tak powstała potrzeba połączenia tych dwóch, do tej pory odrębnych bytów. Komunikacja zakładu ubezpieczeń z otoczeniem stanowi ogromną szansę, ale również potężne zagrożenie dla długoterminowego, stabilnego rozwoju. Jest ona tutaj jeszcze ważniejsza niż w przypadku innych gałęzi gospodarki, ponieważ świat ubezpieczeń oparty jest na zaufaniu i reputacji. Bez niej zakład ubezpieczeń nie może funkcjonować. Artykuł, wprowadzając w świat komunikacji ubezpieczeniowej, prezentuje definicje i rodzaje komunikacji spotykanej w przedsiębiorstwach oraz przedstawia jej główne funkcje i cele. Stanowi wprowadzenie do problemu i dyskusji na temat zarządzania komunikacją korporacyjną w zakładach ubezpieczeń w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Rezultaty kolejnego ogólnopolskiego badania Katedry Badań Marketingowych AE w Poznaniu i ZBM Infomarkt z lipca br. wykazują że sektor ubezpieczeniowy w Polsce pozostawał w drugim kwartale 2003 roku nadal w trwającej już od ponad dwóch lat stagnacji. Tempo wzrostu zasadniczych wielkości rynkowych, a także syntetycznego wskaźnika PIKU było nieznaczne. Nadal też wyraźnie lepsza była koniunktura w zakładach oferujących ubezpieczenia życiowe niż majątkowe.(abstrakt oryginalny)
Działalność prewencyjna jest jedną z najstarszych a zarazem jedną z podstawowych metod, jakie człowiek stosuje w walce ze szkodliwością losową. Jest ona z pewnością najbardziej racjonalną metodą zwalczania negatywnych następstw, które zdarzenia losowe mogą spowodować. Pod pojęciem prewencji rozumie się wszelką działalność zmierzającą do zmniejszenia szkód losowych, tak poprzez ograniczenie ich rozmiarów, intensywności, jak i zmniejszenie prawdopodobieństwa realizacji ryzyk.(fragment tekstu)
Rozwój ekonomiczny, jaki miał miejsce po II-ej Wojnie Światowej i w konsekwencji gwałtowny wzrost zapotrzebowania społeczeństw na dobra materialne i usługi spowodował, że producenci koncentrując się na masowej produkcji, niekiedy miernej jakości, choć kosztownej, przestali spełniać wymogi i oczekiwania klientów w zakresie ceny i jakości. Japonia, która rozpoczynała na nowo swój start na polu rozwoju ekonomicznego oparła go na głębokiej analizie rynku i oczekiwań klientów, rozwijając tzw. politykę jakości, której celem było otwarcie nowych rynków dla produktów i usług, stając się w krótkim czasie godnym rywalem renomowanej produkcji Stanów Zjednoczonych.(abstrakt oryginalny)
Na rynku usług ubezpieczeniowych nastąpiła w drugim kwartale bieżącego roku jedynie minimalna poprawa koniunktury (wzrost PIKU o 1 punkt). Utrzymała się nadal wysoka dynamika przyrostu wartości pozyskanej składki, przy nieco mniejszym - lecz systematycznie nasilającym się - tempie wzrostu wartości wypłaconych świadczeń i odszkodowań. Istotnie poprawiła się natomiast sytuacją białych zakładów ubezpieczeń, które wydaj e się w większości opanowały głęboki kryzys odnotowany w poprzednim kwartale. Taki obraz rynku dostarcza kolejny monitoring przeprowadzony przez Katedrę Badań Marketingowych Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz Zakład Badań Marketingowych INFOMARKT na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku wśród 235 firm (jednostek) ubezpieczeniowych (centrale, oddziały, inspektoraty i przedstawicielstwa) reprezentujących wszystkie zakłady ubezpieczeń prowadzące działalność na terenie Polski w zakresie ochrony życiowej, osobowej i majątkowej (abstrakt oryginalny)
Rynek ubezpieczeń obok usług bankowych i telekomunikacyjnych jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynkiem w Polsce. Od 1990 roku, w którym przyjęto Ustawę o działalności ubezpieczeniowej, liczba towarzystw ubezpieczeniowych znacznie wzrosła. Szybkie przyjęcie w/w Ustawy związane było z transformacją systemu i pilną potrzebą dostosowania tej części gospodarki do norm obowiązujących w państwach kapitalistycznych. Ujednolicenie prawa, przyjęcie międzynarodowych konwencji dotyczących ubezpieczeń sprzyjało rozwojowi tego sektora. W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych pojawiły się nowe, lepsze usługi, od najprostszych ubezpieczeń komunikacyjnych lub mienia, po skomplikowane ubezpieczenia finansowe. (abstrakt oryginalny)
Rynek ubezpieczeń w Polsce po złamaniu monopolu ubezpieczeniowego15 ulega ciągłym zmianom. Największy rozwój ilościowy w tym sektorze przypadł na lata 1992-2000. W tym okresie powstało 69 zakładów ubezpieczeniowych: 35 w dziale I - ubezpieczeń na życie i 34 w dziale II - ubezpieczeń majątkowych. Rozwój instytucji ubezpieczeniowych umożliwił znaczny wzrost zatrudnienia w tym sektorze oraz "zdobycie" wielu nowych klientów. Po kilku latach wielkiego rozkwitu ilości podpisywanych polis na życie, nastąpiło załamanie, wielu klientów odstąpiło od umowy. Według Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych w 2001 r. zrezygnowało niemal 1,3 min klientów, z czego 440 tys. powiadomiło o tym swoich agentów, a 840 tys. po prostu przestało opłacać składkę. Wiele czynników zostało wymienionych przez respondentów jako branych pod uwagę przed decyzją odstąpienia od umowy ubezpieczeniowej(abstrakt oryginalny)
Rezultaty kolejnego -już 47 z rzędu ogólnopolskiego badania Katedry Badań Marketingowych AE w Poznaniu ze stycznia br. świadczą, że spełniły się wreszcie oczekiwania menedżerów i w ostatnich miesiącach 2004 r. nastąpiło istotne i zapowiadające się na w miarę trwałe ożywienie na rynku ubezpieczeniowym. W efekcie wyraźnie silniejszych tendencji wzrostowych w zakresie wielkości związanych głównie ze sprzedażą, odnotowano zwiększenie wskaźnika syntetycznego PIKU aż o 9 punktów i w konsekwencji osiągnął on wartość najwyższą od sześciu lat.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest próba uchwycenia i opisania niezwykle niejednolitego zjawiska, za jakie można uznać gwarancję ubezpieczeniową. Próba ta odnosi się do polskich uwarunkowań. Pierwsza z pięciu części artykułu zwraca uwagę na niezależną od miejsca występowania specyfikę gwarancji ubezpieczeniowych, czym różnią się one od pozostałych produktów oferowanych przez zakłady ubezpieczeń. Pozostałe części skupiają się na lokalnej specyfice. Aby dobrze opisać polski rynek gwarancji ubezpieczeniowych, w części drugiej zwrócono uwagę na umiejscowienie gwarancji w systemie prawnym. W części trzeciej wykorzystano historyczne dane na temat rynku gwarancji. Analiza uwzględnia 17 lat (od roku 1994 do roku 2010). Część czwarta poświęcono przestępczości ubezpieczeniowej związanej z gwarancjami. Mimo, iż skala zjawiska nie jest duża, pojedyncze szkody są bardzo kosztowne, a wykrycie wyłudzenia stosunkowo trudne. Artykuł kończy próba określenia przyszłości gwarancji ubezpieczeniowych w Polsce.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Stakeholders on the Insurance Market
75%
Celem artykułu jest zidentyfikowanie oraz przedstawienie interesariuszy rynku ubezpieczeniowego i ich oczekiwań względem ubezpieczyciela. Zakłady ubezpieczeń prowadzą działalność ubezpieczeniową na rynku finansowym, współpracując z różnymi podmiotami. Wśród tych podmiotów znajdują się: właściciele, menedżerowie, pracownicy towarzystw ubezpieczeń, agenci wyłączni, klienci indywidualni i instytucjonalni, pośrednicy ubezpieczeniowi, firmy outsourcingowe, konkurencja, instytucje ubezpieczeniowe, jednostki otoczenia biznesu, jednostki badawczo-rozwojowe oraz społeczeństwo. Każda z tych stron wnosi pewne oczekiwania w stosunku do zakładu ubezpieczeń. (abstrakt oryginalny)
Na rynku ubezpieczeniowym wyraźnie zaostrza się walka o klienta. Towarzystwa widza bowiem, że portfele Polaków puchną. To doskonały pretekst by zaproponować ochronę ciężko zapracowanego majątku i jednoczesną pomoc przy pomnażaniu oszczędności. Coraz większe znaczenie ma dla ubezpieczycieli także sposób, w jaki sprzedają oni swoje produkty. W artykule zaprezentowano podstawowe wskaźniki opisujące rozwój rynku ubezpeczeń oraz sposoby sprzedaży produktów ubezpieczeniowych.
Problematyka lojalności klienta jest coraz częściej podejmowaną tematyką, głównie z uwagi na wzrastającą wagę tego zagadnienia zarówno dla teorii, jak i praktyki marketingu. W przypadku zakładów ubezpieczeń zarządzający często zadają sobie pytanie, w którą stronę skierować sprzedawców, by mogli oni znaleźć najlepszych klientów, którzy nie tylko kupią polisę, ale będą kupować w przyszłości i jeszcze będą rozsławiać dobre imię zakładu, czyli po prostu staną się lojalnymi nabywcami. Oczywiście nie ma jednej recepty na znalezienie lojalnych klientów, lecz możliwe jest wskazanie grup klientów charakteryzujących się określonymi cechami, które dają większe prawdopodobieństwo osiągnięcia zakładanej skuteczności rynkowej. W niniejszym opracowaniu zaprezentowana została metodologia tworzenia modelu ekonometrycznego, którego interpretacja pozwoliła na dokonanie trzech rodzajów analiz. Pierwsza z nich pozwoliła na wskazanie grupy najbardziej i najmniej lojalnych klientów, druga zmierzyła, jak bardzo różnią się od siebie najmniejsza i największa wartość każdej cechy charakteryzującej określone grupy klientów, trzecia z analiz określiła, które z założonych cech w większym, a które w mniejszym stopniu, determinują kształtowanie postawy lojalnościowej klientów zakładów ubezpieczeń Działu II.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Nowoczesne metody kształtowania partnerstwa na rynku usług ubezpieczeniowych
75%
Kształtowanie partnerstwa rozszerza definicję i koncepcję sprzedaży ze świadomego aktu działania na proces ciągły, który obejmuje swoim zasięgiem wszystkich pracowników danego przedsiębiorstwa. Celem podejmowanych działań w ramach partnerstwa jest zarówno zbudowanie lojalności, jak i zdefiniowanie "wartości" każdego klienta za pomocą systematycznego pozyskiwania i odpowiedniego wykorzystania dostępnych informacji. Partnerstwo wiąże się przede wszystkim z tworzeniem wartości dla klienta i zapewnieniem tym samym realizacji celów biznesowych towarzystwom ubezpieczeniowym.(abstrakt oryginalny)
Osoby po pięćdziesiątce stały się obecnie najbogatszą częścią populacji Europy. W obliczu starzenia się społeczeństwa osoby w średnim i starszym wieku stały się ważnym klientem instytucji finansowych. Artykuł przybliża ofertę ubezpieczeń zdrowotnych, ubezpieczeń od niesamodzielności, usług socjalnych oraz zabezpieczeń emerytalnych skierowanych do tej właśnie grupy potencjalnych klientów.
W sektorze emerytalnym w 2007 roku wydarzeniem było przejęcie przez AEGON Woningen Nova B. V. PTEgo Hestia oraz podjęcie działań o połączenie z PTE Skarbiec-Emerytura, a także kupno spółek Winterthur przez Grupę AXA. Komisja Nadzoru Finansowego, podczas posiedzenia 15.03.2007 roku, wydała zgodę na zakup przez AEGON Woningen Nova B. V. 100 proc. akcji PTE Ergo Hestia. Przeniesienie własności akcji PTE Ergo Hestia (objęcie) na AEGON Woningen Nova B. V. nastąpiło 30 marca ubiegłego roku. Zmiana nazwy na AEGON PTE nastąpiła 6.07.ub.r. (data postanowienia sądu o dokonaniu zmian w KRS), natomiast zmiana nazwy otwartego funduszu emerytalnego na AEGON OFE dokonała się 23 lipca 2007 roku. (abstrakt oryginalny)
Reputacja przedsiębiorstwa jest obecnie narażona na wiele wewnętrznych i zewnętrznych zagrożeń. W obecnej erze informacji ryzyko reputacji jest multiplikowane przez postęp technologiczny w dziedzinie IT. Szczególne zagrożenie stanowi rosnące wykorzystanie Internetu i mediów społecznościowych. Dlatego wzrasta potrzeba ochrony reputacji. Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest ubezpieczenie ryzyka utraty reputacji. Celem artykułu jest przedstawienie specyfiki ubezpieczenia ryzyka reputacji jako nowego produktu oferowanego od kilku lat na rynku ubezpieczeniowym oraz wskazanie perspektyw rozwoju tego sektora.(abstrakt oryginalny)
Ostatnie "Spotkanie", czwarte z kolei, odbyte z początkiem grudnia 1995 r., upłynęło pod znakiem kryzysu społecznego.Jednym z jego przejawów była mniejsza frekwencja przedstawicieli profesji ubezpieczeniowych spoza Paryża spowodowana strajkami w komunikacji. Spotkanie to otworzył Komisarz d/s ekonomicznych i finansowych apelując do uczestników o wsparcie Brukseli w jej działalności integracyjnej, w szczególności w sferze realizacji unii monetarnej i walutowej. Spotkał się ze zrozumieniem, ponieważ ubezpieczeniowcy uważają, że wspólna waluta będzie środkiem radzenia sobie z inflacją, czynnikiem wzrostu, środkiem stabilizacji i różnicowania lokat umożliwiającym rozszerzenie gamy oferowanych produktów.(abstrakt oryginalny)
Oferowane obecnie pakiety ubezpieczeń dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zawierają po kilka, a nawet kilkanaście rodzajów ryzyka dotyczących mienia i odpowiedzialności cywilnej. Według danych GUS, w Polsce jest zarejestrowanych ponad 3,6 mln firm, ale tylko 1,6 mln prowadzi aktywną działalność. Zgodnie z definicją (patrz ramka) mamy w Polsce ponad 1,7 mln małych i średnich firm, większość z nich należy do właścicieli prywatnych. Aż 95 proc. stanowią firmy mikro zatrudniające do dziewięciu osób. Wartość tego rynku (mierzona przypisem składki ubezpieczeniowej) wynosi obecnie około 1,5 mld zł. Jeżeli utrzyma się obecne tempo rozwoju gospodarczego, to w następnych latach można przewidywać dalszy wzrost przypisu składki z tego rodzaju ubezpieczeń. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Zachowania młodych gospodarstw domowych na rynku usług ubezpieczeniowych
75%
Informacje o zachowaniu konsumentów na rynku ubezpieczeń są ważnym źródłem informacji dla firm ubezpieczeniowych w zakresie tworzonej oferty usług przystosowanej do potrzeb przyszłych konsumentów. Jednym z segmentów konsumentów są młode gospodarstwa domowe. Celem artykułu jest ocena zachowań młodych gospodarstw domowych na rynku usług ubezpieczeniowych. W artykule podjęto rozważania teoretyczne, a także zaprezentowano wyniki badań GUS (za lata 2010-2014), TNS oraz wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w 2015 r. na grupie młodych gospodarstw domowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.