Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek wtórny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Rynek wtórny ubezpieczeń na życie o charakterze oszczędnościowym
100%
W artykule scharakteryzowane zostało zjawisko rynku wtórnego ubezpieczeń na życie na świecie i Polsce. W przypadku polis o charakterze oszczędnościowym osoba, która chce zerwać umowę ubezpieczenia przed terminem jej zakończenia, otrzyma tylko część zgromadzonych na niej środków, dlatego też oferuje swoją polisę na rynku wtórnym, gdzie ma szansę uzyskać więcej. Dla nabywców taka propozycja nie staje się formą ubezpieczenia, a jedynie formą lokaty kapitału. Nabycia można dokonać w sposób bezpośredni (pojedyncza umowa lub pakiety polis) lub pośredni, związany z nabyciem udziałów w funduszach inwestujących w polisy z rynku wtórnego. Wiodący w tym zakresie jest rynek brytyjski, jednak łatwość zakładania pośredniczących platform internetowych przyczynia się do rozwoju tej specyficznej niszy na rynku ubezpieczeniowym także w krajach, w których zjawisko to dotychczas nie było znane(abstrakt oryginalny)
W Polsce rynek pieniężny oceniany jest dobrze, rozwinięty jest rynek lokat międzybankowych oraz rynek bonów skarbowych. Przez długi czas bardzo słabo rozwinięty pozostawał rynek wtórny bonów skarbowych. Wyraźny wzrost obrotów w tym segmencie nastąpił po wprowadzeniu w lipcu 1995 r. bonów skarbowych zdematerializowanych.
W artykule przedstawiono kształtowanie się przeciętnych cen mieszkań na rynku wtórnym w wybranych miastach w Polsce w latach 2006-2020. W tym okresie wystąpiły kolejno fazy wzrostu cen, ich korekty, stabilizacji i ponownie wzrostu. Celem badania omawianego w artykule jest ocena różnic pomiędzy cenami mieszkań urealnionymi na podstawie wskaźników: inflacji, wzrostu wynagrodzeń i wzrostu zdolności kredytowej oraz ocena konsekwencji tych różnic dla kształtowania się rynku mieszkań. W badaniu wykorzystano ogólnodostępne dane Głównego Urzędu Statystycznego i Narodowego Banku Polskiego. Z przeprowadzonych analiz wynika, że mimo nominalnego wzrostu cen mieszkania są relatywnie łatwo dostępne, na co mają wpływ rosnące przeciętne wynagrodzenia i zdolność kredytowa, oraz że rynek jest w stanie zaakceptować ceny mieszkań urealnione wskaźnikiem zdolności kredytowej na historycznie wysokim poziomie. (abstrakt oryginalny)
Płynny, efektywny i przejrzysty rynek wtórny papierów wartościowych ma istotne znaczenie dla rynku kapitałowego, gdyż przyczynia się do odpowiedniej alokacji zasobów oraz wyceny. Rosnące znaczenie dla funkcjonowania rynku papierów wartościowych mają rynki zorganizowane, na których koncentruje się popyt i podaż na papiery wartościowe. Artykuł omawia rozwój elektronicznych rynków obrotu papierami wartościowymi na przykładzie Rynku Papierów Wartościowych CeTO oraz rynku MTS Poland - elektronicznych platform obrotu prowadzonych przez spółkę MTS-CeTO SA, przedstawiając zasady ich funkcjonowania, oferowane funkcjonalności oraz działania podejmowane w celu ich rozwoju, a jednocześnie wspierające rozwój rynku wtórnego w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Bony skarbowe należą do podstawowych instrumentów rynku pieniężnego. Posiadają one ogromne znaczenie w zarządzaniu płynnością finansową sektora bankowego oraz innych podmiotów gospodarczych. W artykule scharakteryzowano pojęcie i zasady emisji bonów, przedstawiono motywy inwestowania w bony skarbowe oraz opisano rynek pierwotny i rynek wtórny bonów skarbowych w Polsce.
6
Content available remote Rynek mieszkaniowy w Poznaniu : III kwartał 2011
63%
Celem artykułu jest przedstawienie sytuacji na rynku mieszkaniowym w podziale na rynek wtórny, pierwotny oraz najmu na tle sytuacji ekonomiczno-gospodarczej oraz społeczno-demograficznej miasta Poznania. Przedstawione indeksy cen mieszkań zostały zbudowane w oparciu o medianę. Zawarte w opracowaniu wskaźniki przedstawiają kształtowanie się zmiennych w ujęciu nominalnym oraz realnym. W badaniu wykorzystano dane ofertowe oraz bazy GUS.
Brak rynku wtórnego finansowania społecznościowego jest źródłem ryzyka dla inwestorów. Wielu badaczy wskazywało, że crowdfunding jest rodzajem inwestycji charakteryzującym się brakiem płynności. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1503 wprowadziło jednak konstrukcję tablic ogłoszeń, która ma na celu zwiększenie płynności papierów wartościowych nabytych w ramach finansowania społecznościowego. Mimo że tablica ogłoszeń nie jest z prawnej perspektywy formą obrotu zorganizowanego, to bez wątpienia ma stworzyć podwaliny pod rynek wtórny crowdfundingu. Analiza nowych regulacji związanych z tablicami ogłoszeń pozwoli odpowiedzieć na pytanie dotyczące perspektyw zwiększenia atrakcyjności finansowania społecznościowego dla inwestorów poprzez rozwój rynku wtórnego.(abstrakt oryginalny)
Swap jest indywidualnie negocjowanym instrumentem pozagiełdowym i polega na jednoczesnym zakupie i sprzedaży podobnych aktywów bazowych lub zobowiązań o podobnej wysokości, przy założeniu, że operacja ta zapewni obu stronom korzystniejsze warunki finansowe. W związku z tym scharakteryzowano strony biorące udział w transakcji swap, magazynowanie swapów, korzyści komparatywne, ryzyko kredytowe oraz rynek wtórny swapów.
Rok 2019 przyniósł w Polsce dwucyfrowe wzrosty cen mieszkań i to zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. W niektórych miastach realne ceny nieruchomości mieszkaniowych osiągnęły najwyższy poziom w historii, nawet powyżej szczytu boomu z 2008 r. W rezultacie pojawiły się opinie, że mamy do czynienia z narastaniem bańki cenowej. Jednakże do tej pory nie zostały opublikowane żadne badania, które w sposób kompleksowy, na podstawie dostępnych danych za lata 2006-2019 zweryfikowały tę hipotezę.(abstrakt oryginalny)
W świetle globalizacji, producenci pojazdów sprawdzają skuteczną strategię zarządzania adekwatną do niepewności popytu i brutalnej konkurencji na rynku. Aby zwiększyć konkurencyjność, producenci pojazdów są zmuszeni wybierać konkurencyjnych dealerów. Niniejszy artykuł ma na celu omówienie nowego podejścia do oceny przez połączenie szarych systemów systemem oceny wieloindeksowej. Zaprezentowano kolejne kroki algorytmu zaproponowanej metody. Na potrzeby przedstawienia procesu nowego podejścia wykorzystano przypadek wyboru dealerów samochodowych w Chinach. Wyniki pokazują, że podejście jest skuteczne i pomocne w wyborze konkurencyjnych dealerów. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ogólną charakterystykę papierów komercyjnych, ich rodzaje, cele, koszty, lokowanie emisji na rynku, wyznaczanie ceny sprzedaży, a także rynek wtórny i jego uczestników.
Artykuł poświęcony jest problemowi optymalizacji przepływów finansowych powstających w wyniku realizacji umowy na wtórnym rynku ubezpieczeń, rozpatrywanych z punktu widzenia ubezpieczonego. Ubezpieczony chory na przewlekłą chorobę, chcąc uzyskać fundusze na leczenie, odsprzedaje inwestorowi część praw do świadczenia ubezpieczeniowego. Zadanie polega na wyborze tej części w taki sposób, aby zmaksymalizować oczekiwaną kwotę dostępnych środków. Zakłada się przy tym, że ubezpieczony postępuje na rynku racjonalnie, uwzględniając swoje podejście do ryzyka. W pracy wykorzystano model wielostanowy i rozpatrzono różne teorie podejmowania decyzji w warunkach ryzyka i niepewności: maksymalizację wartości oczekiwanej, oczekiwanej użyteczności, użyteczności zależnej od porządku oraz teorię perspektyw. Przeanalizowano też wpływ parametrów funkcji użyteczności i funkcji zniekształcającej prawdopodobieństwo na wartość optymalnego wyboru, w przypadku gdy ubezpieczony postępuje zgodnie z teorią perspektyw.(abstrakt oryginalny)
Zwrócono uwagę, że Polacy chętniej zaciągają kredyty mieszkaniowe walutowe niż w złotówkach. Przedstawiono ofertę banków. Podkreślono, że w Polsce praktycznie nie funkcjonuje rynek wtórny kredytów.
Niniejszy artykuł poświęcony jest w całości przedstawieniu ram prawno-organizacyjnych nowych platform, na których odbywa się obrót wtórny takimi instrumentami, jak: obligacje korporacyjne, obligacje komunalne oraz listy zastawne. Artykuł składa się z pięciu części. Pierwsza zawiera informacje na temat struktury tego rynku oraz platform transakcyjnych na nim funkcjonujących. W drugim z punktów przedstawiono drogi wejścia i zaistnienia na rynku Catalyst poprzez autoryzację emisji lub wprowadzenie instrumentów finansowych do obrotu. W kolejnych dwóch częściach scharakteryzowane zostały zasady obrotu na rynku Catalyst i BondSpot, a także obowiązki formalne i informacyjne nałożone na emitentów instrumentów, które są notowane lub tylko autoryzowane. Artykuł kończy krótkie podsumowanie na temat rozwoju tego rynku przez kilka pierwszych miesięcy jego funkcjonowania. (fragment tekstu)
15
Content available remote The Optimisation of Insurance Contracts on the Viatical Market
51%
We focus on ensuring the financial requirements of a person that has life insurance and needs money because of suffering from a terminal illness that requires costly diagnosis and treatment. On the secondary market of life insurance (the viatical market), companies offer purchase of rights to benefits after the death of the insured. The paper aims to analyse the problem of optimising the life settlement for the insured. We determine the amount of the nominal value of the benefit which the insured intends to sell in such a way so that the number of benefits and premiums maximise the average amount of funds available to the insured. We use various approaches of the insured to risk to find an optimal solution, which also allows taking into consideration the different kinds of human behaviour in risky conditions. The obtained theoretical results are illustrated with examples demonstrating the possibility of their application in practice. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.