Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1343

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 68 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ryzyko
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 68 next fast forward last
W artykule został przedstawiony nierynkowy sposób podziału ryzyka przez hipotetyczny Centralny Urząd Dystrybucyjny (CUD), tj. taki, że wszystkie jednostki (podmioty) są z podziału zadowolone. Mimo iż wynik ten znany jest ponad 50 lat, w literaturze polskiej nie był on dotychczas prezentowany. Celem niniejszej pracy, mającej w dużej mierze charakter dydaktyczny, jest popularyzacja tego wyniku, niezwykle ważnego dla teorii ryzyka. Z tego też powodu podstawowe twierdzenie o optymalnym podziale ryzyka zostało przedstawione dość szczegółowo. Poza podziałem centralnie planowanym została pobieżnie rozpatrzona też możliwość podziału ryzyka poprzez tzw. wolną wymianę na rynku konkurencyjnym. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono rys koncepcyjny miary ryzyka grupy, opierając się na porównaniu dwóch współzależnych struktur. Przedstawiono miarę ryzyka dla poszczególnych podmiotów składowych grupy, jak i miarę łączną dla całej grupy. Wskazano na własność, iż zagregowany profil grupy jest możliwy do przedstawienia w postaci jednej wartości, oraz na pewne konsekwencje takiej właściwości. Przedstawiono także niektóre pragmatyczne aspekty rozwiązania.(abstrakt oryginalny)
Proponowany w niniejszej pracy model stanowi uogólnione wielowymiarowe podejście do analizy ryzyka procesów biznesowych. Prezentowane podejście bierze pod uwagę różne kategorie czynników ryzyka, wynikających zarówno z architektury samego procesu biznesowego, jak i również elementów bezpieczeństwa, jakości i ciągłości działania. W szczególności połączone aspekty bezpieczeństwa, jakości i ciągłości działania, pomijane w stosowanych obecnie podejściach do analizy ryzyka, charakteryzują się, zdaniem autorów, znacznym wpływem na całkowite ryzyko procesów biznesowych.(abstrakt oryginalny)
Ryzyka w gospodarce nie da się całkowicie wyeliminować. Można je zmniejszyć lub przenieść na kogoś innego, ale ono pozostanie nadal. W pewnych sytuacjach ryzyko może sparaliżować ruch kapitału w gospodarce. Gospodarka, w której nie występuje płynny ruch kapitału nie jest gospodarką efektywną. Zysk wpływa na mobilność kapitału - ryzyko jest elementem spowalniającym jego ruch. Jest zatem w gospodarce związek pomiędzy zyskiem a ryzykiem. To właśnie dziś ryzyko jest jednym z podstawowych czynników zagrażających gospodarce. Ryzyko (w chwili obecnej bardzo wysokie) potęguje stagnację i może być przyczyną recesji gospodarczej.(fragment tekstu)
5
Content available remote Relational Risk Factors in Public Safety Networks
80%
The complexity of operations in public safety networks poses a challenge from both an organisational and a social perspective. Problems associated with the limited number of resources or prior experience, as well as those arising from the diversity of expectations and beliefs of individual organisations, may give rise to threats and relational risk. Relational risk is a relatively new research category. This paper is an attempt to fill a part of this research gap by analysing relational risk factors in public safety networks. The performed analyses demonstrate the multidimensionality of risk sources in public safety networks, in addition to relational risk factors. The paper also presents the results of an assessment of the impact of key relational factors in public safety networks and characterises the links between them. The paper ends with conclusions. (original abstract)
Większość modeli opisujących zależność pomiędzy ryzykiem a stopą zwrotu z inwestycji bazuje na założeniu o istnieniu aktywa wolnego od ryzyka i wykorzystuje oczekiwany zwrot z takiego aktywa jako stopę wolną od ryzyka. Tak więc oczekiwany zwrot z ryzykownej inwestycji jest mierzony w oparciu o stopę wolną od ryzyka oraz dodawaną do niej premię za ryzyko związane z inwestycją. Co zatem sprawia, że aktywo jest wolne od ryzyka? Jak należy postępować w przypadku braku takiego aktywa? Powyższe kwestie zostaną poruszone w niniejszej pracy. (fragment tekstu)
Praca poświęcona jest procesowi ryzyka, w którym wielkości wypłat mogą być zależne od długości okresów między wypłatami. Badany jest wpływ stopnia zależności na prawdopodobieństwo ruiny. Rozpatrywane są trzy przypadki. Najpierw przyjmuje się, że rozkład łączny jest dwuwymiarowym rozkładem wykładniczym, a następnie rozpatruje się przypadki, gdy struktura zależności opisana jest funkcją łączącą (copula) FGM oraz Claytona. Otrzymane wyniki są porównane z wynikami otrzymanymi we wcześniejszych pracach autora.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Efekt zarażania w działaniu przedsiębiorstwa
80%
W artykule uściślono pojmowanie wykorzystywanego w różnych dziedzinach badawczych pojęcia zarażanie. Przedstawiono przyczyny wzrostu zastosowań tego terminu. Odwołano się przy tym do rosnącej złożoności systemów społecznych. Zidentyfikowano istotę zarażania, określając jego cechy i wypracowując jego definicję. Zaproponowano typologię zarażania. Ujęto dwa modele rozprzestrzeniania się zarażania. Uwzględniono w tym względzie zaufanie, czynniki fundamentalne, emocje. Zdefiniowano termin efekt zarażania. Przedstawiono również modele zachowań przedsiębiorstwa wobec zarażania. Wskazano na rolę inercji i elastyczności, ale także nadwrażliwość organizacji. Zaprezentowane rozważania teoretyczne ilustrowano przykładami wywodzącymi się z praktyki gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Eksplanacyjne badania konsumenckiego ryzyka metodą IDI
80%
Celem artykułu jest ukazanie możliwości zastosowania techniki indywidualnego wywiadu pogłębionego w badaniach eksplanacyjnych, a więc w badaniach objaśniających, o ściśle określonym celu badawczym i zakresie niezbędnych informacji. Za przykład posłużą badania własne autora nad znaczeniem ryzyka w decyzjach nabywczych konsumentów. (fragment tekstu)
Praca jest poświęcona niestandardowym procesom zależnego ryzyka. Przyjęte założenie o zależności wypłat jest bardziej realistyczne od założenia o niezależności w klasycznym procesie ryzyka. W opracowaniu badany jest wpływ stopnia zależności na prawdopodobieństwo ruiny. Zaobserwowano brak regularności i monotoniczności w relacjach między stopniem zależności wypłat a prawdopodobieństwem ruiny. (abstrakt oryginalny)
Celem dokonanej w pracy estymacji modeli ryzyka było opisanie warunkowego prawdopodobieństwa przejścia między stanem zatrudnienia a stanem nieaktywności zawodowej oraz określenie wpływu wybranych wielkości na indywidualny czas trwania zatrudnienia. Wyniki wskazują na to, że młody wiek i wysoki poziom wykształcenia istotnie obniżają stopę hazardu określającą prawdopodobieństwo zaprzestania aktualnego zatrudnienia. Osoby starsze cechują się większym ryzykiem stania się biernymi zawodowo niż ryzykiem pozostania zarejestrowanymi jako bezrobotne. Kobiety wykazują wyższe ryzyko stania się biernymi zawodowo. Ryzyko bycia bezrobotnym w wypadku osoby z firmy prywatnej jest wyższe, niż w przypadku osoby z firmy o innej formie własności; również ryzyko stania się biernym zawodowo jest w tym wypadku wyższe. W świetle badań można stwierdzić, że modele hazardu mogą być odpowiednimi narzędziami do analizy czasu zatrudnienia. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest niestandardowym modelom ryzyka, rozpatrywanym z punktu widzenia teorii ruiny. W modelach tych odstąpiono od klasycznych założeń dotyczących niezależności. Dopuszczono zależność wielkości wypłat oraz momentów ich wystąpienia. W pracy rozpatrywane są zarówno ciągłe, jak i dyskretne procesy ryzyka. Zbadano wpływ stopnia zależności na prawdopodobieństwo ruiny. W niektórych modelach zaobserwowano występowanie dużych nieregularności, braku monotoniczności badanych relacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono konstrukcję wieloklasowego modelu ryzyka łącznego z czynnikiem wpływu. Omówiono własności modelu z dwiema i trzema klasami, w szczególności korelację pomiędzy liczbą szkód w klasach oraz wielkością szkód w klasach.(abstrakt oryginalny)
Omówiono wykorzystanie instrumentów pochodnych przez ostatecznych użytkowników oraz złożony charakter tych produktów, które spowodowały wzrost ryzyka badania sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów. Wspomniano tutaj przede wszystkim o ryzyku kredytowym, płynności, rynkowym, prawnym, regulacyjnym i reputacji.
15
Content available remote Czynniki ryzyka w projektach zarządzanych zwinnie. Zarys problematyki badawczej
80%
Firmy programistyczne tworzą jedną z typowych branż, w których stosuje się zarządzanie projektami i koncepcję pracy w zespołach, a funkcjonowanie tych zespołów stanowi dominującą formę organizacji pracy. Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników badań dotyczących rozpoznania najczęstszych czynników ryzyka w zwinnie zarządzanych projektach IT. Badania przeprowadzono w formie ustrukturyzowanych wywiadów pogłębionych na próbie 111 kierowników projektów, liderów i członków zespołów projektowych. W omawianych badaniach zwrócono uwagę na proces wyłaniania czynników ryzyka oraz ich ocenę podczas planowania projektu, jak również na najczęściej pojawiające się czynniki ryzyka w projekcie zarządzanym zwinnie. Wyniki badań zestawiono z krytyczną analizą literatury przedmiotu oraz ze światowymi raportami dotyczącymi czynników sukcesu i niepowodzeń projektów IT. Przedstawiono również rekomendacje do przeprowadzenia dalszych badań dotyczących oceny czynników ryzyka, które wynikają bezpośrednio ze specyfiki projektów informatycznych, oraz stosowania zwinnego podejścia do zarządzania projektami zarówno w ujęciu organizacji pracy zespołu projektowego, jak i potencjalnych grup interesariuszy projektu(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Procesy ryzyka z zależnymi wypłatami
80%
W pracy przedstawiona została analiza wypływu intensywności napływu składki c na prawdopodobieństwo miny. Rozpatrzono warianty obejmujące różne wartości kapitału początkowego u i stopnia zależności wypłat reprezentowanego poprzez wartość parametru Ω rodziny funkcji łączących Claytona. Otrzymano w niektórych przypadkach nieregularność, brak monotonicznej zależności prawdopodobieństwa ruiny od tych czynników. W następnych pracach autor zamierza zbadać wpływ prawdopodobieństwa q wystąpienia większej wypłaty na prawdopodobieństwo ruiny.(fragment tekstu)
17
80%
W niniejszej pracy porównujemy wpływ stosowania różnych estymatorów macierzy migracji na pomiar ryzyka w banku. Obecnie w praktyce stosuje się cztery modele: Model Mertona, CreditRisk+, CreditMetrics, Credit- Portfolio View. Ostatnie dwa z powyższych modeli oparte są na macierzach migracji uzyskiwanych na podstawie obserwacji częstości zdarzeń historycznych. (fragment tekstu)
18
Content available remote Analysis of Risk Management Implementation Degree in Companies
80%
The contribution is aimed on analysis of risk management implementation in companies. Risk management is important part of managerial tasks. The risk is influenced the survival of companies, their effectiveness and successfulness(original abstract)
|
|
nr 6
175-180
W artykule przeprowadzono dyskusję na temat ryzyka i niepewności jako atrybutów inwestycji kapitałowych. Podjęto próbę wykazania, iż dyskutowane zjawiska rzadko kiedy samodzielnie występują w praktyce. Przeprowadzona dyskusja stanowi podstawę do wprowadzenia jakościowo nowego atrybutu inwestycji kapitałowych, tj. ryzyka rozmytego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono pojęcie ryzyka, jego rodzaje i elementy systemu zarządzania ryzykiem w działalności gospodarczej przedsiębiorstwa. Szczególną uwagę zwrócono na koszty występujące w procesie zarządzania ryzykiem, tj.: koszty działań zapobiegawczych mających na celu minimalizację ryzyka oraz koszty będące skutkiem zakłóceń w realizacji celów przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 68 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.