Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 122

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ryzyko kursowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Użyteczność metod hedgingowych, ich teoretyczna zdolność do efektywnego redukowania ryzyka kursowego w firmach krajowych, nie przesądza jeszcze o rzeczywistej skuteczności ich stosowania bez względu na sytuację. Dlatego niezwykle ważna staje się umiejętność analizowania ewentualnych korzyści z osłony transakcji walutowych z kosztami ich poniesienia (stratami finansowymi). W niniejszym opracowaniu wskazujemy na niektóre cechy zachowań hedgingowych przedsiębiorstw krajowych prowadzących do błędnych strategii finansowych i zawierania szkodliwych lub niekorzystnych transakcji walutowych na rynku terminowym w warunkach rosnącej zmienności kursu złotego. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia złożone struktury opcyjne jako alternatywne w stosunku do nabywania pojedynczych opcji instrumenty pochodne, wykorzystywane przez przedsiębiorstwa do redukcji ponoszonego ryzyka kursowego. W artykule opisane są mechanizmy tworzenia tzw. asymetrycznych korytarzy zerokosztowych oraz rozwiązania pozwalające na podnoszenie kursów wykonania opcji sprzedaży. Stanowi to podstawę do określenia wpływu analizowanych transakcji na ponoszone przez przedsiębiorstwo ryzyko kursowe i pozwala dowieść, że tego typu instrumenty nie są dobrym narzędziem ograniczania wspomnianego ryzyka. W końcowej części artykułu wskazane są podstawowe czynniki ograniczające możliwości stosowania struktur opcyjnych przez polskie spółki w najbliższej przyszłości.(abstrakt oryginalny)
Przy zawieraniu transakcji międzynarodowych, przedsiębiorstwa będące importerami narażone są na ryzyko umocnienia się waluty, w jakiej przebiegają transakcje, w stosunku do waluty krajowej. Autorka przedstawiła strategie zabezpieczające importera przed wzrostem kursu waluty obcej, możliwe do zastosowania w Polsce. Na przykładach omówiła koszty i efektywność zabezpieczenia kursu EUR/PLN za pomocą wybranych strategii. Szczególną uwagę poświęciła konstrukcjom opcyjnym, które umożliwiają redukcję premii. Dodatkowo autorka przedstawił połączenia różnych opcji, tak dobierając parametry rynkowe, że całkowity koszt strategii jest niski lub równy zeru.
Artykuł ten ma na celu prezentację strategii opcyjnych redukujących lub eliminujących poziom kosztów początkowych, jakie są ponoszone przez przedsiębiorstwo w postaci premii. Koszt ten jest traktowany jako jedna z głównych wad opcji walutowych i stanowi pewną barierę psychologiczną w zastosowaniu tych instrumentów w zabezpieczeniu. (fragment tekstu)
Zaprezentowano problemy związku między praktyką rozwojową przedsiębiorstwa, a jego podejściem do ryzyka ponoszonego w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. W szczególności zwrócono uwagę na ryzyko kursowe, które jest związane z międzynarodową skalą działania przedsiębiorstwa. Autor, oparł się na wynikach badań prowadzonych w krajach wysoko rozwiniętych.
6
Content available remote Ekonomiczne, prawne i etyczne aspekty kredytów frankowych
75%
Celem artykułu jest próba oceny zasadności roszczeń pewnej grupy kredytobiorców, zwanych umownie frankowiczami. Kilka - kilkanaście lat temu zaciągnęli oni kredyty denominowane we frankach szwajcarskich, a obecnie czują się pokrzywdzeni przez banki, które im tych kredytów udzieliły. Podstawę takiej oceny stanowi z jednej strony prawna i ekonomiczna konstrukcja instrumentu finansowego zwanego kredytem denominowanym w walucie obcej, a z drugiej aktualna (luty 2017 r.) sytuacja dwóch hipotetycznych kredytobiorców - modelowych reprezentantów tych, których dotknął analizowany problem. Pierwszy przypadek dotyczy 30-letniego kredytu hipotecznego denominowanego we frankach szwajcarskich o równowartości 200 tys. zł, zaciągniętego 2 stycznia 2004 r., drugi natomiast - analogicznego kredytu z 2 lipca 2008 r. Dla porównania przedstawiono także sytuację kredytobiorców, którzy w tym samym czasie zaciągnęli kredyty na taką samą kwotę w polskiej walucie. W każdym wypadku przyjęto typowe warunki udzielania kredytów hipotecznych stosowane na rynku w czasie zawierania każdej z tych umów. Analiza prowadzona jest na podstawie rzeczywistych kursów franka szwajcarskiego w złotych oraz stóp procentowych LIBOR i WIBOR w dniu podpisania umowy oraz w terminach spłat każdego z tych kredytów w całym badanym okresie. Analizę poprzedza omówienie metodyki badań oraz wyjaśnienie istoty kredytu denominowanego w walucie obcej i stosowanych zasad ustalania kursów dla kapitału kredytu oraz spłacanych rat kapitałowych i odsetkowych. Pracę kończą wnioski dotyczące ekonomicznych i etycznych aspektów pomocy, której oczekują od państwa osoby uważające się za poszkodowane. (abstrakt oryginalny)
Rok 2009 będzie trudny. Bankowcy chcą podtrzymać akcję kredytową, ale rekomendacja T może utrudnić sprawę. Rekomendacja T stała się straszakiem dla rynku, w jakiś sposób przypominając dzieje rekomendacji S. Jednak ta pojawiła się w chwili, gdy rynek kredytowy działał na wysokich obrotach, a rekomendacja T jest znakiem czasów kryzysu. Prace nad rekomendacją T przeciągnęły się na nowy rok, a najbardziej medialną jej częścią stała się konieczność pozostawienia klientowi 50 proc. dochodu do dyspozycji po zapłaceniu raty kredytu. Można powiedzieć, że banki, przynajmniej niektóre, same sobie zgotowały taki los, że oficjalnie trzeba im przypomnieć, iż klient potrzebuje pieniędzy na życie. Wysokość raty kredytu to jednak nie wszystko. Projekt rekomendacji zawiera inne bardzo kontrowersyjne propozycje. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego referatu jest porównanie efektywności zabezpieczenia przed ryzykiem kursowym, gdzie współczynnik zabezpieczenia jest wyznaczany za pomocą dwóch spośród wielu metod, to jest metody najmniejszych kwadratów oraz metody opartej na warunkowych momentach rozkładów, a bazującej na dwuwymiarowym modelu BGARCH (ang. bivariate generalized autoregressive conditional heteroskedsticity) Efektywność zabezpieczenia mierzona jest jako procentowa redukcja wariancji ceny (stopy zwrotu) waluty obcej. Badania przeprowadzono dla walutowych kontraktów futures na euro i dolara amerykańskiego notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych SA w Warszawie. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest próba przedstawienia możliwości wykorzystania walutowej transakcji terminowej dostępnej na GPW w Warszawie w celu ochrony przed ryzykiem kursowym w transakcjach zagranicznych. (fragment tekstu)
10
75%
W opracowaniu skoncentrowano się na problematyce transakcyjnego ryzyka kursowego w ramach bieżącej działalności gospodarczej podmiotów funkcjonujących na rynkach zagranicznych. Wskazano na wybrane definicje i formy ryzyka kursowego oraz przedstawiono schemat ryzyka transakcyjnego w przypadku pozycji długiej w walucie obcej. W kontekście podejmowania ewentualnych działań osłonowych, zwrócono uwagę na właściwe określenie celu strategii zabezpieczających, zarówno w kontekście niedopasowania aktywów i pasywów narażonych na ryzyko, jak też transakcji planowanych, a jeszcze niezaksięgowanych, co jest jednym z kluczowych czynników determinujących skuteczność całego procesu zarządzania ryzykiem kursowym. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Exchange Rate Risk as an Obstacle to Export Activity
75%
Głównym celem artykułu jest określenie czynników determinujących podatność polskich firm przemysłu przetwórczego na ryzyko kursowe. W celu weryfikacji przyjętych założeń korzystamy z unikalnej bazy danych przedsiębiorstw do oceny wewnętrznych i zewnętrznych czynników wpływających na postrzegane ryzyko kursowe. Nasze obserwacje potwierdzają znaczenie ryzyka kursowego jako jednej z przeszkód w przypadku rozpoczynania i prowadzenia działalności eksportowej, a także jej rozszerzania na nowe rynki. Firmy doświadczające trudności w dostępie do finansowania, korzystające z finansowania za granicą, firmy, które doświadczają dewaluacji kursu negatywnie wpływającego na ich bilans finansowy, firmy innowacyjne i te, które importują, w większym stopniu odczuwają ryzyko kursowe. Jednocześnie firmy mające zagranicznego udziałowca, firmy z większym udziałem należności nominowanych w euro, fakturujące eksport w złotych, firmy konkurujące jakością produktu oraz poprzez kanały dystrybucji oraz te, które rozważają rozszerzenie działalności po wprowadzeniu euro, nie są tak wrażliwe na ryzyko wahań kursu. Podkreślając znaczenie ryzyka kursowego jako istotnego kosztu w działalności eksportowej przedsiębiorstw, formułujemy sugestie związane z zarządzaniem ryzykiem kursowym na poziomie mikro i makroekonomicznym. (abstrakt oryginalny)
Rozszerzające się i jednocześnie ulegające pogłębieniu powiązania gospodarcze między przedsiębiorstwami z różnych krajów dają im liczne korzyści ekonomiczne i finansowe, ale równocześnie narażają je na różne rodzaje ryzyka. Jednym z nich jest ryzyko kursowe, rozumiane jako niebezpieczeństwo poniesienia straty z tytułu posiadania przez przedsiębiorstwo otwartej, nie zabezpieczonej pozycji walutowej, na skutek niekorzystnej zmiany kursów walutowych. Występowanie ryzyka kursowego wiąże się ze stosowaniem przez państwa płynnych kursów walutowych oraz z niemożliwością precyzyjnego przewidzenia ich kształtowania się w przyszłości. W artykule dokonano analizy ryzyka kursowego w obszarach związanych z jego rodzajami, to jest kursowego ryzyka transakcyjnego, ekonomicznego (operacyjnego) i konwersji. W konkluzji stwierdzono, że w celu redukcji tego ryzyka jest niezbędne odpowiednie nim zarządzanie oraz wskazano na znaczenie wprowadzenia euro dla zmniejszenia ryzyka walutowego dla przedsiębiorstw działających w strefie euro. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Ryzyko kursowe w działalności przedsiębiorstw w Polsce
75%
Zawirowania na rynkach finansowych i wahania koniunkturalne powodują dużą zmienność kursów walut, zwłaszcza w państwach rozwijających się. Z tego względu ryzyko kursowe jest jednym z istotnych czynników uwzględnianych w działalności przedsiębiorstw, prowadzących działalność na rynkach międzynarodowych. W artykule przedstawiono, w jaki sposób i przy pomocy jakich strategii przedsiębiorstwa mogą zabezpieczać się przed ryzykiem kursowym, ograniczać je bądź eliminować. Ukazano również, jakie instrumenty były wykorzystywane w Polsce przez przedsiębiorstwa w latach 2004-2010, by zabezpieczać się przed ryzykiem walutowym. (abstrakt oryginalny)
Na zdolność płatniczą wpływa wiele różnych czynników, często niezależnych od przedsiębiorstwa, jak: polityka kredytowa banków, wahania kursów walut, kondycja finansowa kontrahentów. Można jednak podjąć pewne działania, by skutecznie ją kształtować.(fragment tekstu)
15
Content available remote Skuteczność hedgingu dynamicznego na przykładzie opcji na WIG20
75%
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie możliwości oraz skuteczności zastosowania dynamicznych operacji zabezpieczających do ograniczania ryzyka kursów akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W szczególności zwrócono uwagę na następujące rodzaje hedgingu dynamicznego: delta hedging, delta-gamma hedging oraz delta-gamma-vega hedging. (fragment wstępu)
Celem niniejszego artykułu jest ocena wyników badań ankietowych w zakresie procesu zarządzania ryzykiem kursu walutowego, przeprowadzonych przez autora wśród przedsiębiorstw prowadzących działalność w Polsce i porównanie ich z rezultatami podobnych badań empirycznych opublikowanymi w Niemczech. (fragment tekstu)
Zagrożenia działalności gospodarczej przedsiębiorstw leżące po stronie niekorzystnych zmian kursów walut stanowią jeden z dominujących rodzajów ryzyka, na które obecnie narażeni są kooperujący na rynku przedsiębiorcy. Presja na wzrost działalności eksportowej, przy ograniczającym popycie wewnętrznym z jednej strony, konieczność importowania niezbędnych do działalności surowców, półfabrykatów, czy towarów z drugiej, a także dążenie do pozyskiwania najtańszych źródeł finansowania i związane z tym zadłużanie się przy wykorzystaniu denominowanych instrumentów finansowych sprawiają, iż wyniki finansowe przedsiębiorstw w znaczącym stopniu uzależnione są zmian zachodzących na rynku walutowym. Aczkolwiek zmiany kursów walut odczuwane są w zdecydowanej większości polskich przedsiębiorstw, to jednak instrumenty umożliwiające ograniczanie ryzyka kursowego wykorzystywane są tylko w niewielkiej ich części. Celem głównym niniejszego artykułu jest wskazanie podstawowych obszarów występowania ryzyka kursowego. Celem pośrednim jest uwypuklenie argumentów będących podstawą konieczności powszechnego wykorzystywania instrumentów redukujących poziom ryzyka walutowego. Ekspozycja walutowa stanowi "narażenie" lub też "wystawienie" przedsiębiorstwa na zmiany kursowe. Jest ona miarą, która odzwierciedla kwotę waluty obcej odnoszącej się do konkretnego terminu wahań kursowych. (fragment tekstu)
Poziom ryzyka związanego z działalnością przedsiębiorstwa za granicą jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku rynku lokalnego. Wynika to z wielu czynników instytucjonalnych i rynkowych wpływających na funkcjonowanie podmiotów gospodarczych. Wśród nich znajdują się fluktuacje kursów walut generujące powstawanie ryzyka walutowego. Zmienność rynku walutowego, przy często niewysokiej stopie rentowności, może doprowadzić do straty całego zysku, a nawet do bankructwa przedsiębiorstwa. Stąd tak ważna jest właściwa identyfikacja i zarządzanie ryzykiem walutowym. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono dwa przykłady instrumentów zabezpieczających przed ryzykiem kursowym. Pierwszy z nich zawiera opis opcji walutowej dla importera oraz kontraktów terminowych, natomiast drugi to wykorzystanie transakcji typu forward dla eksportera.
Artykuł dotyczy wykorzystywania przez polskich przedsiębiorców walutowych instrumentów pochodnych na przełomie 2008 i 2009 roku. Pod uwagę wzięto wyłącznie ten okres, ze względu na niespotykaną do tej pory skalę strat ponoszonych z tytułu zawartych transakcji opcyjnych. W celu przybliżenia sytuacji podmiotów zaangażowanych w walutowe derywaty przytoczono dane pochodzące z raportów UKNF. Następnie skonfrontowano zawarte w nich wnioski ze światowymi praktykami zarządzania ryzykiem, do których zalicza się zalecenia sformułowane w opracowaniu rady nadzorczej Banku Anglii. W podsumowaniu zawarto uwagi na temat potrzeby poznania istoty zarządzania ryzykiem w celu efektywnego wykorzystania narzędzi dostępnych na rynku finansowym.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.