Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ryzyko pogodowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Ryzyko pogodowe towarzyszy działalności większości współczesnych przedsiębiorstw. Jednym ze sposobów zabezpieczenia się przed nim jest wykorzystanie pogodowych instrumentów pochodnych. Ze względu na aktualność tej problematyki celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie wykorzystania instrumentów pochodnych służących zabezpieczeniu przed ryzykiem temperatury powietrza na przykładzie podmiotu branży piwnej funkcjonującego na rynku polskim. Pierwsza część opracowania została poświęcona rozważaniom teoretycznym na temat istoty ryzyka pogodowego oraz genezy i charakterystyki pogodowych instrumentów pochodnych. Natomiast w drugiej części zaprezentowano wykorzystanie pogodowego instrumentu pochodnego przez producenta piwa funkcjonującego w warunkach rynku polskiego w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem zmian temperatury powietrza w sezonie letnim. Ukazany zostanie wpływ tego rodzaju zabezpieczenia na jego wyniki finansowe w 2013 r. Na potrzeby realizacji założonego celu wykorzystane zostały następujące metody badawcze: opisowa, porównawcza, analizy literatury przedmiotu, analizy przypadków.(abstrakt oryginalny)
W literaturze światowej istnieje luka dotycząca standardów prognozowania długookresowego pogody na potrzeby szeroko rozumianego biznesu, np. temperatury powietrza w kolejnych 5 latach. Ten brak często powoduje w praktyce, że w przedsiębiorstwie narażonym na ryzyko pogodowe przyjęty plan finansowy jest mało prawdopodobny. Stosowanie na rynku odmiennych metod prognozowania dodatkowo powoduje bardzo dużą rozbieżność między oczekiwaniami wystawcy zabezpieczeń a oczekiwaniami przedsiębiorstwa chcącego się zabezpieczyć. Celem tej pracy jest zatem analiza i ocena wybranych metod szacowania indeksu temperatury na przyszłe okresy (od 1 do 5 lat) pod kątem długoterminowego planowania finansowego oraz wyceny zabezpieczeń finansowych rozliczanych na podstawie temperatury powietrza. W badaniu wykorzystano empiryczne szeregi temperatury dla czterech lokalizacji na świecie w okresie 1901-2010.(abstrakt oryginalny)
|
|
z. 4
595-601
Wyniki sprawdzenia poziomu realizacji prognoz dotyczących ilości opadów i liczby dni z pokrywą śnieżną stanowią podstawę dla następujących rekapitulacji: - Odchylenie od rzeczywistych ilości opadów jest znaczne, gdyż nie ustalono żadnych priorytetów dotyczących kierunku tychże odchyleń. Najbardziej rzeczywiste dla obydwu badanych lat są prognozy dotyczące Burgas i Warny oraz średnia dla całego kraju. Z tego powodu mogą być one polecane do zastosowania w modelach regresyjnych przeznaczonych dla prognozy związanej z plonami lub zastosowane jako czynnik wyboru odpowiednich typów plonów. W odniesieniu do różnych typów modeli zastosowanych jako podstawa dla rozwoju prognoz dotyczących ilości opadów, najwyższy poziom realizacji występuje w modelach kombinowanych i poliharmonicznych. Tę właściwość można wyjaśnić odnosząc się do ich umiejętności gromadzenia dużej ilości komponentów rozwoju. - Odchylenie rzeczywistej ilości dni z pokrywą śnieżną w stosunku do prognozy przekracza odchylenie dotyczące ilości opadów. Ta właściwość jest w pewnym stopniu wynikiem mniej absolutnych ilości badanego czynnika. Prognozy na rok 1990 (średnia krajowa) i dla regionów Warny i Haskowo znacznie przekraczają rzeczywiste ilości, podczas gdy prognozy dla 1992 r. pozostają niepotwierdzone. Z tego powodu prognozy dotyczące liczby dni z pokrywą śniegu, osiągnięte z pomocą modeli harmonijnych, nie mogą być polecane jako wiarygodny czynnik w prognozach dotyczących plonów. (abstrakt oryginalny)
Celem referatu jest prezentacja metody identyfikacji i pomiaru tego ryzyka. Rozważane jest zwłaszcza oddziaływanie warunków pogodowych na wielkość sprzedaży w przedsiębiorstwie. (fragment tekstu)
|
2023
|
nr 11
10-11
O definicji każdej burzy decyduje jej lokalizacja. Na przykład burza na Oceanie Atlantyckim i północno-wschodnim Pacyfiku nazywana jest huraganem. Jeśli identyczny rodzaj burzy wystąpi na północno-zachodnim Pacyfiku, nazywa się ją tajfunem. A jeśli takie, podobne burze wystąpią na Oceanie Indyjskim i południowym Pacyfiku, są one nazywane cyklonami tropikalnymi. (abstrakt oryginalny)
|
2014
|
7
69-80
Ryzyko powodziowe oznacza kombinację wystąpienia powodzi oraz jej negatywnych skutków. Ogół działań związanych z ograniczaniem skutków powodzi dla zdrowia ludzkiego, środowiska, dziedzictwa kulturowego oraz działalności gospodarczej wchodzi w obręb tzw. zarządzania ryzykiem powodziowym. W artykule omówiono czynniki wpływające na poziom ryzyka powodziowego. Wykazano, że poziom ryzyka powodziowego, związanego z powodziami błyskawicznymi w małych zlewniach karpackich, można obniżyć przede wszystkim poprzez działania na rzecz ograniczenia tzw. ekspozycji oraz wrażliwości na powódź. Wykazano, że odpowiednio prowadzone działania planistyczne w obrębie zlewni, mogą przyczynić się do ograniczenia poziomu ryzyka powodziowego związanego z ekspozycją. W tym kontekście omówiono znaczenie map zagrożenia i ryzyka powodziowego. Zwrócono uwagę na konieczność prowadzenia tzw. edukacji powodziowej będącej u podstaw podejmowania skutecznych działań na rzecz ograniczenia wrażliwości na powódź. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr I/1
117-130
Problematyka zmian klimatu oraz będących konsekwencją tych zmian ekstremalnych zjawisk pogodowych są obecnie tematem wielu badań a także działań rządów w zakresie przeciwdziałania zachodzącym zjawiskom. Obszary wiejskie i produkcja odbywająca się na tych terenach w Polsce uzależniona jest głównie od naturalnych uwarunkowań pogodowych, to powoduje iż w rolnicy ponoszą często duże straty finansowe z powodu występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Pakiety ubezpieczeniowe oferowane prze firmy są kosztowne, więc rolnicy korzystają z nich cząstkowo albo wcale. W artykule podjęto temat strat finansowych, które miały miejsce w latach 2010-2014 na terenie 60 gmin województwa warmińsko-mazurskiego. W stosunku do każdej gminy zgromadzono 20 geoinformacji opisujących uwarunkowania przestrzenne, środowiskowe oraz ekonomiczne (straty finansowe). Dzięki wykorzystaniu metody regresji kroczącej wstecznej oraz analizy korelacji uzyskano cztery zmienne niezależne wpływające na wielkość powstałych strat. Należą do nich: powierzchnia, na której wystąpiły straty, powierzchnia która jest wykorzystywana rolniczo - z podziałem na grunty orne oraz łąki i pastwiska oraz wskaźnik warunków wodnych. Ten ostatni czynnik mówi o zdolności gleby do akumulacji wody, a więc ma istotne znaczenie w okresach małej ilości wód opadowych. Przeprowadzone badania pogłębiają problematykę związaną z zachodzącymi zmianami klimatycznymi, które na ternach wiejskich Polski są problematyką dopiero poruszaną.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Environmental and Economic Impacts of Drought in Iraq
75%
Zjawisko suszy stanowi jeden z poważnych problemów środowiskowych, z jakim spotyka się wiele obszarów na świecie, zwłaszcza w klimacie suchym i półsuchym, jak i w klimacie półwilgotnym. W Iraku susze przynoszą także poważne konsekwencje gospodarcze, jako że powojenna gospodarka kraju boryka się z zapewnieniem zapasów żywności. W ostatnich latach Irak cierpiał z powodu susz, powodowanych zwłaszcza kwestiami klimatycznymi i hydrologicznymi. Susze wynikały z braku opadów u źródeł rzek. Powyższa sytuacja była spowodowana zmianą klimatu, jak również kontrolowaniem wód wpływających do Iraku przez państwa sąsiadujące (Turcję, Syrię, Iran), które nie uwzględniały postanowień międzynarodowych konwencji i traktatów regulujących prawo do wody. Ilość opadów w kraju zmniejszyła się w roku 2007 w stosunku do średniego poziomu w latach 1978-2007 o 29,6% w suchym klimacie i 40,1% w klimacie półsuchym. Omawiając kwestie suszy w kategoriach hydrologii, roczny przepływ wód rzek Tygrys i Eufrat w latach 2008-2009 wyniósł o 75,8% mniej niż w roku 2004. Podobnie, przepływ wód rzeki Shatt al- Arab latem 2008 roku był średnio o 79,2% niższy. Sytuacja ta wywiera wpływ na środowisko i gospodarkę powodując zwiększone zasolenie rzek oraz zmniejszone możliwości w zakresie nawadniania, niższą produkcję rolną oraz zmniejszoną gęstość roślinności naturalnej, jak również skutkuje przyspieszeniem procesu pustynnienia przyczyniając się do zmniejszenia konsumpcji wody przypadającej na mieszkańca Iraku. Sytuacja taka wymagać będzie podjęcia pewnych procedur w krótszej i dłuższej perspektywie w celu złagodzenia skutków występujących problemów. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
41-49
Przedstawiono definicję ryzyka oraz jego klasyfikację. Zaprezentowano praktyczne przykłady ukazujące skalę strat oraz szkód, jakie niosą ze sobą wybrane rodzaje ryzyka. Opisano działanie pogodowych instrumentów, które wskazują że fizyczna kontrola ryzyka pogodowego jest niemożliwa.
Przedsiębiorstwa branży energetycznej oprócz ekspozycji na ryzyko ceny i wielkości sprzedaży nośników energii narażone są na ryzyko związane z obowiązkiem rozliczania emisji dwutlenku węgla za pomocą uprawnień EUA. Na powyższe wielkości duży wpływ mają warunki pogodowe. Jednym z instrumentów umożliwiających ograniczenie ryzyka związanego z wpływem warunków pogodowych na przychody ze sprzedaży energii mogą być opcje quanto. Artykuł ma na celu przedstawienie ryzyka pogodowego o charakterze niekatastroficznym w przedsiębiorstwach sektora energetycznego oraz możliwości zastosowania opcji quanto do jego zmniejszenia. Wykorzystanie opcji quanto daje możliwość skutecznego zarządzania ryzykiem i jednocześnie pozwala na stabilizację dochodu, cen usług czy produktów.(abstrakt oryginalny)
Ekstrema pogodowe stanowiące odchylenie od normy klimatycznej mają znaczący wpływ na systemy społeczno-gospodarcze. Wywołują one negatywne skutki dla jakości życia człowieka, dobrobytu społecznego, rozwoju regionu i wyników przedsiębiorstw. W pracy przedstawiono wpływ ekstremów pogodowych na realizację praktyk rozwoju zrównoważonego w organizacjach. Wyniki rozważań wskazują, że zaburzenia w ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw, występujące na skutek ekstremów, mają znaczący ujemny wpływ na możliwość osiągania celów, stosowane praktyki i wskaźniki rozwoju zrównoważonego. (abstrakt oryginalny)
Zjawiska silnych wiatrów powodują straty, które obejmowane są ochroną ubezpieczeniową w różnych produktach ubezpieczeniowych. Huraganowe prędkości wiatrów, trąby powietrzne, występują lokalnie niekiedy z zaskoczenia i związane są z ogólną cyrkulacją atmosfery. Huragany należą do ekstremalnych zjawisk pogodowych. Z pewnością zjawiska te należą do naturalnych zdarzeń losowych. Jednym z elementów, który spoczywa na zakładach ubezpieczeń majątkowo-osobowych jest kalkulacja stóp składek dla różnych przedmiotów ubezpieczenia narażonych na ryzyko silnych wiatrów. Literatura ubezpieczeniowa w tej kwestii jest bardzo skromna. Aby choćby w części uzupełnić ten fragment literatury, charakteryzujemy podstawowe elementy związane z występowaniem ryzyka silnych wiatrów. Podejmiemy próbę kalkulacji częstości szkód, jak również ich zróżnicowania regionalnego na terenie Polski. (fragment tekstu)
|
|
10
|
z. 1
97-103
Artykuł stanowi skrócony opis informacji zawartych w czwartym Raporcie IPCC na temat zmian klimatu. Przedstawiono dotychczasowe zmiany, m.in. wzrost średniej globalnej temperatury w okresie ostatnich kilku lat o 0,8°C (w porównaniu z latami 1850-1900), wzrost poziomu oceanów i wzrost częstotliwości występowania dni gorących. Zreferowano prognozy dalszych zmian w XXI w., oparte o różne scenariusze rozwoju globalnej sytuacji gospodarczej i postępu technologicznego. abstrakt oryginalny)
|
2009
|
nr 7
103-111
Celem artykułu jest przedstawienie zagrożenia (ryzyka) deszczu nawalnego, określenie jego wydajności, intensywności na terenach zurbanizowanych. Próba obliczenia częstości deszczu nawalnego potrzebna jest w celach kalkulacji składki ubezpieczeniowej. Skutki deszczu nawalnego powodujące powodzie wymagają odrębnego potraktowania, dlatego tu zostaną pominięte. (fragment tekstu)
Rynek pogodowych instrumentów pochodnych narodził się w 1997 r. Omówiono jego dynamiczny rozwój. Większość transakcji ma miejsce w Stanach Zjednoczonych w sektorze energetycznym.
16
Content available remote Stan i perspektywy rozwoju rynku obligacji klimatycznych
63%
|
|
nr 62
455-465
Stymulacja inwestycji sektora prywatnego poprzez rozwój rynku obligacji jest jedną z możliwości zwiększenia przepływów kapitału na sfinansowanie przedsięwzięć przyczyniających się do budowy gospodarki niskoemisyjnej. Odpowiednie bodźce regulacje, prośrodowiskowe programy rządowe czy standaryzacja i certyfikacja rynku, to tylko niektóre działania mogące przyczynić się do jego wzrostu. Artykuł wskazuje także na czynniki rozwoju obligacji klimatycznych, determinowane zarówno stroną popytową, jak i podażową tego rynku. Ponadto, zostały przybliżone pierwsze szacunki odnośnie wielkości i struktury rynku obligacji klimatycznych. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono pojęcie ryzyka katastrofalnego i pogodowego. Zwrócono uwagę, że katastrofalne i pogodowe instrumenty pochodne są interesującą propozycją dla inwestorów ze względu na możliwość dywersyfikacji portfela. Dokonano charakterystyki catastrophic derivatives z podziałem na: obligacje katastrofalne, kontrakty terminowe i opcje katastrofalne, swapy katastrofalne.
|
2016
|
nr 3
24-40
Artykuł zawiera analizę stanu krajowych gospodarstw rolnych w posiadaniu osób fizycznych, zwraca uwagę na charakterystykę ważniejszych nowych problemów, które zaczynają one napotykać w bieżącej unijnej perspektywie finansowej (lata 2014-2020) lub napotkają w następnej, a w części końcowej wskazuje wstępne propozycje sposobów ich rozwiązania.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest zwięzłym wprowadzeniem do pogodowych instrumentów pochodnych. W pierwszej części autor przedstawił pojęcie ryzyka pogodowego i podstawowe typy pogodowych instrumentów pochodnych. Następnie zaprezentował krótką analizę rynku derywatyw pogodowych. Ostatnia część pracy poświęcona została głównym koncepcjom wyceny kontraktów pogodowych. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Związek zjawisk przyrodniczych z ekonomicznymi
63%
Produkcja energii elektrycznej to jeden z najważniejszych wskaźników obrazujących stopień rozwoju gospodarczego poszczególnych krajów. Powszechnie uznanym wskaźnikiem zagospodarowania kraju jest zużycie energii elektrycznej na jednego mieszkańca. O poziomie życia jego obywateli świadczy natomiast zużycie energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe. W ostatnich latach zwraca się uwagę nie tylko na ilościową produkcję energii, ale i na sposoby jej pozyskiwania i związane z tym koszty. Wiąże się to z tak zwaną czystą i odnawialną technologią, wykorzystującą promieniowanie słoneczne, energię wody i wiatru. Hydrologia ma w tym zagadnieniu bardzo dużo do zrobienia. Należy przygotować skondensowany (opracowany) materiał empiryczny parametrów klimatu do wykorzystania przez energetyków w modelowaniu lub zrobić to za nich, wskazać najlepsze, naszym zdaniem, miejsca lokalizacji przedsiębiorstw energetycznych, wiatrowych, słonecznych i wodnych, oraz podać szacunki interesujących parametrów.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.